EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2014/376A/01

Nyílt versenyvizsga-felhívás — EPSO/AD/293/14 — Tanácsos (AD 7) az alábbi szakterületeken: 1. Versenyjog 2. Vállalati pénzügyek 3. Pénzügyi közgazdaságtan 4. Ipargazdaság 5. Makroökonómia

OJ C 376A, 23.10.2014, p. 1–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

23.10.2014   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

CA 376/1


NYÍLT VERSENYVIZSGA-FELHÍVÁS

EPSO/AD/293/14

Tanácsos (AD 7) az alábbi szakterületeken:

1.

Versenyjog

2.

Vállalati pénzügyek

3.

Pénzügyi közgazdaságtan

4.

Ipargazdaság

5.

Makroökonómia

2014/C 376 A/01

 

Az Európai Személyzeti Felvételi Hivatal (EPSO) felvételi tartaléklista összeállítása céljából képzettségen és vizsgákon alapuló nyílt versenyvizsgát hirdet tanácsosi munkakörökre az Európai Bizottság számára.

Jelentkezés előtt olvassa el figyelmesen az Európai Unió Hivatalos Lapjának 2014. március 1-jei C 60. A számában, valamint az EPSO honlapján közzétett, a nyílt versenyvizsgákra vonatkozó szabályzatot.

Ezek a szabályok a versenyvizsga-felhívás szerves részét képezik, és a versenyvizsga-eljárásra vonatkozó szabályokat, valamint a jelentkezés módját ismertetik.

TARTALOMJEGYZÉK

I.

ÁLTALÁNOS KERET

II.

A MUNKAKÖRÖK JELLEGE

III.

PÁLYÁZATI FELTÉTELEK

IV.

ELŐVÁLOGATÓ TESZTEK

V.

VERSENYVIZSGÁRA BOCSÁTÁS ÉS KÉPESÍTÉS SZERINTI KIVÁLASZTÁS

VI.

ÉRTÉKELŐKÖZPONT (ASSESSMENT CENTRE)

VII.

A PÁLYÁZÓK ÁLTAL MEGADOTT ADATOK ELLENŐRZÉSE

VIII.

TARTALÉKLISTÁK

IX.

MELLÉKLETEK

I.   ÁLTALÁNOS KERET

1.

A sikeres pályázók száma szakterületenként

1. szakterület = 27 fő

2. szakterület = 14 fő

3. szakterület = 25 fő

4. szakterület = 15 fő

5. szakterület = 30 fő

2.

Megjegyzések

E felhívás több szakterületre vonatkozik.

Költségvetési és adminisztratív okokból, valamint a szolgálat érdekeinek megfelelően, amelyek szükségessé teszik, hogy a tartaléklistára kerülő, szakosodott pályázók azonnal képesek legyenek feladataik ellátására, minden pályázó csak egy meghirdetett szakterületre jelentkezhet.

A kiválasztás kezdetben a „tehetségszűrőn” (Talent Screener/évaluateur de talent/Talentfilter – lásd a versenykiírás V. részét és a mellékletek 4. pontját) keresztül történik, amely a szolgálat szükségleteinek és a Bizottság prioritásainak megfelelő konkrét feltételek alapján azonosítja a legjobb pályázókat.

A pályázónak az internetes jelentkezéskor kell választania. Döntését az internetes jelentkezési lap megerősítése és érvényesítése után már nem változtathatja meg.

3.

A pályázat benyújtásának módja

A versenyvizsgára internetes úton lehet jelentkezni az EPSO honlapján és különösen a jelentkezési útmutatóban ismertetettek szerint.

Határidő (érvényesítéssel együtt): 2014. november 25., déli 12 óra, brüsszeli idő szerint.

II.   A MUNKAKÖRÖK JELLEGE

Az egyes szakmai profilok leírása a mellékletben található.

III.   PÁLYÁZATI FELTÉTELEK

Az internetes jelentkezési határidő lejártának napján a pályázónak az alábbi általános és speciális feltételeknek kell megfelelnie:

1.

Általános feltételek

a)

Az Európai Unió valamely tagállamának állampolgára.

b)

Állampolgári jogai maradéktalanul megilletik.

c)

A katonai szolgálatra vonatkozó jogszabályokban előírt kötelezettségeinek maradéktalanul eleget tett.

d)

Megfelel a betöltendő munkakör ellátásához szükséges erkölcsi követelményeknek.

2.

Speciális feltételek

2.1.

Képesítések

Lásd a mellékletekben.

2.2.

Szakmai tapasztalat

Lásd a mellékletekben.

2.3.

Nyelvismeret  (1)

Első nyelv

Fő nyelv (a minimálisan szükséges szint: C1)

Az Európai Unió valamely hivatalos nyelvének alapos ismerete.

Második nyelv

Második nyelv (az első nyelvtől kötelezően eltérő nyelv) (a minimálisan szükséges szint: B2)

Az angol, a francia vagy a német nyelv kielégítő ismerete.

Az Európai Unió Bírósága (Nagytanács) által a C-566/10 P. sz. Olasz Köztársaság kontra Európai Bizottság ügyben hozott ítéletre tekintettel az uniós intézmények kötelesek tájékoztatni a pályázókat, hogy e versenyvizsga tekintetében miért korlátozzák a választható második nyelvet az EU hivatalos nyelvei közül egy meghatározott számú nyelvre.

Erre tekintettel tájékoztatjuk a pályázókat, hogy az e versenyvizsga keretében választható második nyelveket a szolgálatok érdekeinek megfelelően határoztuk meg, amelyek szükségessé teszik, hogy az újonnan felvett munkatársak azonnal képesek legyenek feladataik ellátására és a mindennapos munkavégzéshez szükséges hatékony kommunikációra. Ellenkező esetben súlyosan sérülhetne az intézmények megfelelő működése.

Az uniós intézmények belső kommunikációjában régóta az angol, a francia és a német nyelv használatos, és többnyire a külső kommunikációhoz, illetve az ügykezeléshez is e nyelvekre van szükség. Továbbá az Európai Unióban messze az angol, a francia és a német nyelv számít a legelterjedtebb és a legszélesebb körben tanult második nyelvnek. Mindez összhangban áll az uniós intézmények álláshelyeire pályázóktól jelenleg elvárható iskolai végzettséggel és szakmai készségszinttel, amely szerint az említett nyelvek közül legalább egyet kell ismerni. Következésképpen a vizsgákat – a szolgálati érdekek és a pályázók készségei közötti egyensúlyra törekedve és egyúttal a versenyvizsga különleges szakterületét figyelembe véve – indokolt e három nyelven tartani annak érdekében, hogy valamennyi pályázó – függetlenül attól, hogy melyik az első hivatalos nyelve – képes legyen e három hivatalos nyelv közül legalább egyet munkanyelvként használni. A speciális készségek ily módon történő értékelése lehetővé teszi, hogy az uniós intézmények felmérjék, képesek-e a pályázók azonnal ellátni a feladataikat a leendő munkakörükhöz hasonló körülmények között.

Ugyanezen okokból célszerű korlátozni a pályázók és az intézmény közötti kommunikáció nyelvét, azt a nyelvet is beleértve, amelyen a pályázati adatlapot kell kitölteni. Ez a követelmény továbbá biztosítja az összehasonlítás egységességét és a pályázók saját pályázati adatlapjuk feletti ellenőrzését.

Ezenfelül a pályázók közötti egyenlő bánásmód érdekében minden pályázó – az is, akiknek első hivatalos nyelve e három nyelv közül kerül ki – köteles bizonyos vizsgákat az e három nyelv közül választott második nyelven letenni.

Ez a rendelkezés nem érinti a személyzeti szabályzat 45. cikkének (2) bekezdésében előírt harmadik munkanyelv későbbi elsajátítását.

IV.   ELŐVÁLOGATÓ TESZTEK

Számítógépes előválogató tesztekre kizárólag akkor kerül sor, ha a jelentkezők száma meghalad egy bizonyos határszámot. A határszámot az EPSO igazgatója – mint kinevezésre jogosult hatóság – állapítja meg a jelentkezési határidő lejártát követően. A határszám az egyes szakterületek esetében eltérő lehet, a pályázó erről az EPSO-fiókján keresztül kap értesítést.

Ellenkező esetben az értékelőközpontban kerül sor készségfelmérő tesztek szervezésére (lásd a VI. cím 2. pontját).

Az alábbi táblázatban szereplő tesztek nehézségi fokának meghatározása és a tesztek tartalmának jóváhagyása – az EPSO javaslatát figyelembe véve – a vizsgabizottság feladata.

1.

Meghívás

Az előválogató tesztekre azok a pályázók kapnak meghívást, akik jelentkezésüket a megadott határidőn belül érvényesítették (lásd az I. cím 3. pontját).

Figyelem:

1.

jelentkezésének érvényesítésével a pályázó egyben nyilatkozik arról, hogy megfelel a III. címben felsorolt általános és speciális feltételeknek;

2.

a teszteken való részvételhez a pályázónak időpontot kell foglalnia; ezt kötelezően az EPSO-fiókján keresztül közölt határidőn belül kell megtennie.

2.

A tesztek jellege és pontozása

Feleletválasztós kérdéssor a következő készségek és képességek felmérésére:

a) teszt

szövegértési készség

pontozás: 0–20 pont

minimálisan elérendő pontszám: 10 pont

b) teszt

matematikai-logikai készség

pontozás: 0–10 pont

c) teszt

absztrakciós készség

pontozás: 0–10 pont

 

Minimálisan elérendő pontszám: a b) és a c) teszt összesített pontjaiból 10 pont.

3.

A tesztek nyelve

Első nyelv

V.   VERSENYVIZSGÁRA BOCSÁTÁS ÉS KÉPESÍTÉS SZERINTI KIVÁLASZTÁS

Az általános és speciális feltételek vizsgálata, valamint a képesítés szerinti kiválasztás először a pályázó által a jelentkezési lapon megadott adatok alapján történik.

a)

Az általános és speciális feltételekkel kapcsolatos kérdésekre adott válaszok alapján megállapításra kerül, hogy az adott pályázó megfelel-e valamennyi pályázati feltételnek (lásd: III. cím).

b)

Ezt követően a pályázati feltételeknek megfelelő pályázók közül a vizsgabizottság kiválasztja azokat, akiknek a képesítése (különösen oklevelei és szakmai tapasztalata) a leginkább megfelel a versenyvizsga-felhívásban felsorolt feladatköröknek és kiválasztási feltételeknek. Erre a kiválasztásra kizárólag a pályázati adatlap „tehetségszűrő” részében (Talent Screener/évaluateur de talent/Talentfilter) megjelölt válaszok alapján, két szakaszban kerül sor:

a vizsgabizottság minden kiválasztási feltételt (lásd a mellékletek 4. pontja) 1-től 3-ig súlyoz az adott feltétel jelentőségétől függően,

a vizsgabizottság megvizsgálja a pályázók válaszait, és a pályázó képesítésétől függően válaszonként 0–4 pontot ad rájuk. Az egyes válaszokra kapott pontszámot megszorozza az adott kérdés súlyával, majd az eredményeket összesíti – az így kapott érték alkotja a pályázó összpontszámát.

Amennyiben a versenyvizsgát megelőzően előválogató tesztekre kerül sor (lásd a IV. címet), az általános és speciális feltételek vizsgálata az előválogató teszteken szerzett pontszám szerinti csökkenő sorrendben történik, a kinevezésre jogosult hatóság által szakterületenként megállapított határszám  (2) eléréséig azon pályázók körében, akik:

az előválogató teszteken megszerezték a minimálisan elérendő pontszámot, és a vizsgázók közül a legmagasabb pontszámokat érték el, valamint

megfelelnek a pályázati feltételeknek.

Amennyiben az utolsó helyen több azonos pontszámú pályázó van, a vizsgabizottság valamennyiüket figyelembe veszi a képesítés szerinti kiválasztási szakaszban (lásd fent az a) és b) pontot). A megállapított határszám betöltése után a további pályázók internetes jelentkezési lapját nem vizsgáljuk meg.

Ezt követően a vizsgabizottság a kapott összpontszámok alapján rangsorolja a pályázókat. Az értékelőközpontba (3) szakterületenként legfeljebb háromszor annyi pályázót hívunk meg, mint amennyi a keresett sikeres pályázók száma (4) (lásd I. rész). Az EPSO a meghívott pályázók számát közzéteszi a honlapján (http://blogs.ec.europa.eu/eu-careers.info/).

VI.   ÉRTÉKELŐKÖZPONT (ASSESSMENT CENTRE)

1.

Meghívás

Amennyiben Ön

az internetes jelentkezéskor megadott adatai alapján megfelel a III. cím szerinti általános és speciális követelményeknek

ÉS

a képesítés szerinti kiválasztás során a legmagasabb pontszámot elérők közé tartozik,

meghívást kap az értékelőközpontban való részvételre, amelyre rendszerint Brüsszelben kerül sor, és amely egy-két napot  (5) vesz igénybe.

Amennyiben a pályázó meghívást kap az értékelőközpontba, úgy magával kell vinnie (6) a teljes pályázati anyagot (az aláírt internetes jelentkezési lapot és az igazoló dokumentumokat).

A benyújtás módja: lásd a nyílt versenyvizsgákra vonatkozó szabályzat 2.1.7. pontját .

2.

Értékelőközpont

A pályázónak három, különböző típusú értékelésen kell részt vennie, amelyek tartalmát a vizsgabizottság hagyja jóvá:

a feladatmegoldó készségeket (amennyiben e készségeket a korábban megrendezett előválogató tesztek során még nem vizsgáltuk) a következő tesztek útján értékelik:

a)

szövegértési készséget felmérő teszt

b)

matematikai-logikai készséget felmérő teszt

c)

absztrakciós készséget felmérő teszt

a speciális készségeket a következő vizsga útján értékelik:

d)

strukturált interjú a szakterülettel kapcsolatos készségekről a jelentkezési lap „tehetségszűrő” (Talent Screener/évaluateur de talent/Talentfilter) részében megjelölt válaszok alapján

az általános készségeket  (7) a következő vizsgák útján értékelik:

e)

esettanulmány

f)

csoportgyakorlat

g)

strukturált interjú.

Az általános készségek felmérése az alábbi modell szerint történik:

 

Esettanulmány

Csoportgyakorlat

Strukturált interjú

Elemző- és problémamegoldó készség

x

x

 

Kommunikációs készség

x

 

x

Minőségi és eredményes munkavégzés

x

 

x

Tanulási és fejlődési képesség

 

x

x

Szervezőkészség és az elvégzendő feladatok rangsorolásának képessége

x

x

 

Munkabírás és rugalmasság

 

x

x

Együttműködési képesség

 

x

x

Vezetői készség

 

x

x


3.

Az értékelőközpontban használt nyelv

Az a), b) és c) teszt esetében: az első nyelv

A d), e), f) és g) vizsga esetében: a második nyelv

4.

Pontozás és súlyozás

Feladatmegoldó készségek

a)

szövegértési készség: 0–20 pont

minimálisan elérendő pontszám: 10 pont

b)

matematikai-logikai készség: 0–10 pont

c)

absztrakciós készség: 0–10 pont

a b) és c) teszt tekintetében együttesen elérendő minimális pontszám: 10 pont

Amennyiben az a), b) és c) teszten a pályázó nem éri el a minimálisan elérendő pontszámot, nem léphet tovább. Az e teszteken szerzett pontszámokat azonban nem összesítik az értékelőközpontban lebonyolított többi vizsgára kapott pontszámmal.

Speciális készségek (d) teszt)

d) teszt: 0–100 pont

minimálisan elérendő pontszám: 50 pont

súlyozás: az összpontszám 55 %-a

Általános készségek (e), f) és g) teszt)

valamennyi általános készségre együttesen 0–80 pont (készségenként 10 pont)

minimálisan elérendő pontszám:

készségenként 3 pont és

a 8 általános készségre együttesen kapható 80 pontból 40 pont

súlyozás: az összpontszám 45 %-a

VII.   A PÁLYÁZÓK ÁLTAL MEGADOTT ADATOK ELLENŐRZÉSE

Az értékelőközpontban való részvételt követően és az ottani vizsgákon elért eredményektől függően az EPSO az általános feltételek, a vizsgabizottság pedig a speciális feltételek tekintetében ellenőrzi a pályázó által benyújtott igazoló dokumentumok alapján az internetes jelentkezési lapon megadott adatokat.

Az ellenőrzés az elért eredmények alapján csökkenő sorrendben történik azon pályázók esetében, akik a d), e), f) és g) vizsgán együttesen megszerezték a minimálisan elérendő pontszámot, és a vizsgázók közül a legmagasabb pontszámokat érték el. E pályázókkal szemben követelmény, hogy előzőleg az a), b) és c) készségfelmérő teszten is megszerezzék a minimálisan elérendő pontszámot. Az igazoló dokumentumok ellenőrzése a tartaléklistára vehető és valamennyi pályázati feltételnek ténylegesen megfelelő pályázók számának eléréséig tart. E létszám betöltése után a további pályázók igazoló dokumentumai nem kerülnek megvizsgálásra.

A képesítések értékelésekor az igazoló dokumentumokat csak a „tehetségszűrő” (Talent Screener/évaluateur de talent/Talentfilter) részben adott válaszok megerősítése céljából vesszük figyelembe. Amennyiben az ellenőrzés során megállapítást nyer, hogy a megadott adatokat nem támasztják alá megfelelő igazoló dokumentumok, az érintett pályázó kizárásra kerül a versenyvizsgából.

VIII.   TARTALÉKLISTÁK

1.

Tartaléklistára vétel

A vizsgabizottság azon pályázók nevét veszi tartaléklistára, akik

valamennyi értékelő feladaton (az a)–g) vizsgán) elérték az előírt minimális pontszámot és a d), e), f) és g) vizsgán a legmagasabb összpontszámot elérők közé tartoznak (8) (a sikeres pályázók számát lásd az I. cím 1. pontjában),

és az igazoló dokumentumok alapján megfelelnek az e versenyvizsga-felhívás III. cikkében meghatározott valamennyi pályázati feltételnek.

2.

Sorrend

A szakterületenként összeállított listákon a sikeres pályázók neve betűrendben szerepel.


(1)  Lásd a közös európai nyelvi referenciakeretet (CEFR) – (http://europass.cedefop.europa.eu/en/resources/european-language-levels-cefr).

(2)  Ez a szám megfelel a IV. cím első bekezdésében említett határszámnak.

(3)  Amennyiben az utolsó helyen több azonos pontszámú pályázó van, e pályázók valamennyien meghívást kapnak az értékelőközpontba.

(4)  Azokat a pályázókat, akik nem kaptak meghívást az értékelőközpontba, tájékoztatjuk az értékelésen elért eredményükről, valamint az egyes kérdések vizsgabizottság általi súlyozásáról.

(5)  Szervezési okokból előfordulhat, hogy a feladatmegoldó készségeket vizsgáló tesztekre a tagállamokban lévő vizsgaközpontokban, az értékelőközpont többi elemétől függetlenül kerül sor.

(6)  Az értékelőközpontban való megjelenés időpontjáról a pályázót EPSO-fiókján keresztül időben értesítjük.

(7)  E készségek részletes ismertetése a nyílt versenyvizsgákra vonatkozó szabályzat 1.2. pontjában található.

(8)  Amennyiben az utolsó helyen több pályázó is azonos pontszámot ér el, e pályázók valamennyien felkerülnek a tartaléklistára.


I. MELLÉKLET

1. SZAKTERÜLET: VERSENYJOG (AD7)

1.   A munkakör jellege

E nyílt versenyvizsga az európai versenyjog területén dolgozó, AD 7 besorolású tanácsosok felvételére irányul.

Az Európai Bizottság olyan jogászokat keres, akik az uniós versenyjogban (antitröszt, összefonódás vagy állami támogatás) alapos ismeretekkel és szakértelemmel rendelkeznek, és emellett valamely ügyvédi irodában, joghatóságnál, vállalat jogi szolgálatánál, jogi tanácsadó szolgálatnál, gazdálkodó szervezetnél vagy nemzeti, illetve nemzetközi versenyhatóságnál komoly szakmai tapasztalatot szereztek a versenyjogi szabályok és eljárások alkalmazása terén. A pályázóknak bizonyítottan képesnek kell lenniük a versenyjogi ügyeknek a gazdasági szempontok megfelelő figyelembevételével történő elemzésére, a versenyjogi szabályok és eljárások szerinti jogi értékelésre, valamint jogszabálytervezetek készítésére.

Fő feladatok: Az Unió trösztellenes szakpolitikájára, valamint az összefonódásokkal és az állami támogatásokkal kapcsolatos szakpolitikájára vonatkozó elemzések készítése és az Európai Unió versenypolitikájával összefüggő tevékenységekkel kapcsolatos adminisztratív, tanácsadói és felügyeleti feladatok végzése.

Az ügykezelők feladatai attól függően változnak, hogy az antitröszt-politika, az összefonódások vagy az állami támogatások területén dolgoznak majd. Ugyanakkor a feladatok például a következőket foglalhatják magukban:

a versenyjog elveivel összhangban a megfelelő érintett piacok meghatározási módjainak értékelése,

annak felmérése, hogy vállalkozások között egy konkrét magatartás vagy egyezség az EUMSZ 101. vagy 102. cikkének megsértését jelentheti-e,

annak felmérése, hogy egy bejelentett összefonódás a hatékony verseny jelentős korlátozásához vezetne-e a 139/2004/EK tanácsi rendelet (az összefonódási rendelet) 2. cikkének (2) és (3) bekezdése értelmében, és hogy a felek által felajánlott kötelezettségvállalások az összefonódás eredményeként azonosított versenyjogi aggályokat megszüntetnék-e,

egy ügy teljes életciklusa folyamán az eljárási kérdések értékelése, például annak megállapítása, hogy egy tranzakció uniós dimenzióval bíró összefonódást jelent, és így az összefonódási rendelet hatálya alá esik-e, vagy egy aktához való hozzáférés engedélyezése;

annak értékelése, hogy egy bizonyos intézkedés állami támogatásnak minősül-e az EUMSZ 107. cikkének (1) bekezdése értelmében,

állami támogatási intézkedések összeegyeztethetőségi értékelésének elemzése a rendelkezésre álló szabályokkal összhangban,

piaci vizsgálatok lefolytatása,

belső feljegyzések, bizottsági határozatok és más eljárási dokumentumok (például kifogásközlések) előkészítése és szövegezése,

jogszabálytervezetek, bizottsági közlemények és más, az antitröszt-politikával, összefonódással vagy állami támogatásokkal kapcsolatos szakpolitikai dokumentumok előkészítése és szövegezése.

2.   Képesítés

Oklevéllel igazolt, legalább négyéves, befejezett felsőoktatási tanulmányoknak megfelelő jogi végzettség,

Vagy

oklevéllel igazolt, legalább hároméves, befejezett felsőoktatási tanulmányoknak megfelelő jogi végzettség, és azt követően szerzett legalább egyéves, az 1. pontban ismertetett feladatok szempontjából releváns szakmai tapasztalat.

Megjegyzés: A legalább egyéves szakmai tapasztalat az oklevél szerves részét képezi, és az alább megkövetelt szakmai tapasztalat éveinek számába nem számítható bele.

3.   Szakmai tapasztalat

Legalább hatéves szakmai tapasztalat, amelyből legalább 3 év versenyjogi szabályok és eljárások alkalmazásához kapcsolódik. Többek között az alábbi szakterületeken szerzett tapasztalatok számítanak relevánsnak: a piac és a vonatkozó versenyjogi kérdések gazdasági szempontok alapos ismeretén alapuló elemzése, ezek versenyjogi szabályok és eljárások szerinti jogi értékelése, valamint jogi tervezetek készítése.

Az ilyen szakmai tapasztalat csak akkor vehető figyelembe, ha azt a pályázó a versenyvizsgában való részvételre jogosító oklevél kézhezvétele után szerezte.

4.   Kiválasztási szempontok

A képesítés alapján történő kiválasztás során a vizsgabizottság a következő kritériumokat veszi számításba:

1.

Uniós, tagállami vagy harmadik országbeli (pl. EFTA, Egyesült Államok) versenyjogi szabályok és eljárások területén (antitröszt: versenykorlátozó megállapodások, dominancia, kartellek; összefonódások vagy állami támogatás) szerzett szakmai tapasztalat a következő szervezetek bármelyikében:

ügyvédi iroda,

vállalati jogi szolgálat,

jogi tanácsadó szolgálat,

gazdálkodó szervezet.

2.

Uniós, tagállami vagy harmadik országbeli (pl. EFTA, Egyesült Államok) versenyjogi szabályok és eljárások területén (antitröszt: versenykorlátozó megállapodások, dominancia, kartellek; összefonódások vagy állami támogatás) bíróságon, illetve nemzeti vagy nemzetközi állami hatóságnál szerzett szakmai tapasztalat.

3.

Uniós jog vagy kereskedelmi jog területén szerzett szakmai tapasztalat a következő szervezetek bármelyikében:

ügyvédi iroda,

vállalati jogi szolgálat,

jogi tanácsadó szolgálat,

gazdálkodó szervezet.

4.

Uniós jog vagy kereskedelmi jog területén bíróságon, illetve nemzeti vagy nemzetközi állami hatóságnál szerzett szakmai tapasztalat.

5.

Uniós jog vagy versenyjog területén szerzett felsőfokú, illetve posztgraduális végzettség a versenyvizsgában való részvételre jogosító végzettségen felül.

6.

Az uniós jog vagy versenyjog területén a jogalkotási folyamatban szerzett szakmai tapasztalat.

7.

Az uniós joggal vagy versenyjoggal kapcsolatos tudományos kutatásban vagy oktatásban szerzett tapasztalat.

8.

Cikkek közzététele szakfolyóiratokban, vagy az uniós jog vagy versenyjog területén konferenciákon vagy műhelytalálkozókon való előadói vagy hozzájárulói részvétel.


II. MELLÉKLET

2. SZAKTERÜLET: VÁLLALATI PÉNZÜGYEK (AD7)

E nyílt versenyvizsga AD 7 besorolású tanácsosok felvételére irányul a vállalati pénzügyek területén, az uniós versenyjog végrehajtása céljából.

1.   A munkakör jellege

Az Európai Bizottság a vállalati pénzügyek és a pénzügyi elemzés területén szakértelemmel és szakmai tapasztalattal bíró közgazdászokat keres. A pályázóknak releváns tapasztalattal kell rendelkezniük a versenypolitikai ügyek pénzügyi elemzésének elvégzéséhez.

Fő feladatok: Az Unió trösztellenes szakpolitikájára, valamint az összefonódásokkal és az állami támogatásokkal kapcsolatos szakpolitikájára vonatkozó elemzések készítése és az Európai Unió versenypolitikájával összefüggő tevékenységekkel kapcsolatos adminisztratív, tanácsadói és felügyeleti feladatok végzése.

A speciális vállalati pénzügyi és pénzügyi elemzési ismeretekkel rendelkező ügykezelők feladatai például a következők lesznek:

közigazgatási intézmények által vállalkozásoknak nyújtott hitel, biztosíték vagy tőkeinjekció feltételeinek és körülményeinek részletes elemzése annak meghatározása céljából, hogy ezt a támogatást piaci feltételeknek megfelelően nyújtották, vagy állami támogatásnak minősül. Ez általában a kedvezményezett vállalkozás hitelképességének és jövedelmezőségének elemzését igényli,

állami támogatásban részesülő, nehéz helyzetben lévő vállalkozások által bejelentett szerkezetátalakítási tervek részletes elemzése. Ez elsősorban annak értékelését foglalja magában, hogy a terv kezeli-e a nehézségek okait, biztosítja-e a vállalkozás hosszú távú fenntarthatóságát és jövedelmezőségét anélkül, hogy annak további állami támogatásra lenne szüksége, és hogy a cég elégséges intézkedést tett-e a szerkezetátalakítási költségek önerőből történő fedezése érdekében (vagyoni eszközök eladása, magántőke-bevonás és piaci források bevonása),

kutatás-fejlesztési vagy befektetési projektek várható jövedelmezőségének részletes értékelése; a készpénzforgalmi előrejelzések és az alkalmazott diszkontráta ellenőrzése; annak felmérése, hogy a projekt állami támogatás nélkül nem kellőképpen jövedelmező-e,

általános gazdasági érdekű szolgáltatások vállalkozások általi biztosításához kapcsolódó költségek és jövedelmezőség részletes értékelése,

a tagállamok által a kkv-knak történő hitelnyújtás támogatása érdekében kidolgozott programok és ad hoc pénzügyi mechanizmusok részletes értékelése.

2.   Képesítés

Oklevéllel igazolt, legalább négyéves, befejezett felsőoktatási tanulmányoknak megfelelő közgazdasági, pénzügyi, számviteli vagy vállalatigazgatási végzettség,

Vagy

oklevéllel igazolt, legalább hároméves, befejezett felsőoktatási tanulmányoknak megfelelő közgazdasági, pénzügyi, számviteli vagy vállalatigazgatási végzettség, és azt követően szerzett legalább egyéves, az 1. pontban ismertetett feladatok szempontjából releváns szakmai tapasztalat.

Megjegyzés: A legalább egyéves szakmai tapasztalat az oklevél szerves részét képezi, és az alább megkövetelt szakmai tapasztalat éveinek számába nem számítható bele.

3.   Szakmai tapasztalat

Legalább hatéves szakmai tapasztalat a vállalkozások pénzügyi elemzése területén. A szakmai tapasztalatnak ki kell terjednie a vállalkozások és finanszírozási eszközeik pénzügyi elemzésére.

Az ilyen szakmai tapasztalat csak akkor vehető figyelembe, ha azt a pályázó a versenyvizsgában való részvételre jogosító oklevél kézhezvétele után szerezte.

4.   Kiválasztási szempontok

A képesítés alapján történő kiválasztás során a vizsgabizottság a következő kritériumokat veszi számításba:

1.

Nemzetközileg elismert, mélyreható pénzügyi posztgraduális diploma vagy képesítés a versenyvizsgában való részvételre jogosító oklevélen felül (az okleveles pénzügyi elemzői [CFA] vagy ezzel egyenértékű program), vagy pénzügyek vagy vállalati pénzügyek területén szerzett PhD fokozat.

2.

A vállalkozások hitelképességének (vagyis a vállalat azon képességének, hogy hiteleit és egyéb kötelezettségeit képes visszafizetni) értékelése terén szerzett szakmai tapasztalat.

3.

Vállalati hitelek vagy vállalati kötvények árazása, kereskedelme vagy ezekbe való befektetés terén szerzett szakmai tapasztalat.

4.

Vállalkozások vagy befektetési projektek várható jövőbeni jövedelmezőségének az üzleti terv alapján történő részletes értékelése terén szerzett szakmai tapasztalat.

5.

Vállalkozások vagy befektetési projektek mennyiségi módszerek, például jövőbeli diszkontált pénzáramlás modellek vagy pénzügyi arányszámok használatával történő értékelése terén szerzett szakmai tapasztalat.

6.

Származtatott pénzügyi eszközök árazása, kereskedelme vagy ezekbe való befektetés terén szerzett szakmai tapasztalat.

7.

Egy vagy több nehéz helyzetben lévő vállalkozás szerkezetátalakítása terén szerzett szakmai tapasztalat.

8.

Nagyvállalatnál (kkv-nál nagyobb, azaz 250 főnél több személyt foglalkoztató cég, a 2003/361/EK bizottsági ajánlás meghatározásának megfelelően: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2003:124:0036:0041:EN:PDF) tőkebevonás vagy finanszírozás/hitel szerzése területén szerzett szakmai tapasztalat.


III. MELLÉKLET

3. SZAKTERÜLET: PÉNZÜGYI KÖZGAZDASÁGTAN (AD7)

1.   A munkakör jellege

E nyílt versenyvizsga AD 7 besorolású tanácsosok felvételére irányul a pénzügyi közgazdaságtan, azon belül különösen a többoldalú felügyelet, országfelügyelet, valamint szakpolitikai elemzés és tervezés területén.

A munkakör keretében ellátandó legfontosabb feladatok a következők:

a tagállami, euroövezeti és európai uniós pénzügyi piacok vagy pénzpiaci szegmensek működésének felügyelete és elemzése, többek között az esetleges piaci hiányosságok és helytelen árazások megállapítása,

a tagállami pénzügyi intézmények és piacok életképességének, teljesítményének és fenntarthatóságának elemzése és értékelése, ideértve a gazdasági kiigazítási programot végrehajtó tagállamok intézményeit és piacait,

a pénzügyi piacok, pénzügyi intézmények és pénzügyi infrastruktúrák szabályozásával kapcsolatos politikák megszövegezését és értékelését elősegítő (elméleti, empirikus vagy modellalapú) elemzések végzése,

pénzügyi, monetáris és gazdasági adatok feldolgozására és értelmezésére irányuló módszerek, eszközök és eljárások kidolgozása és alkalmazása; ez magában foglalja a pénzügyi biztosítékokra vonatkozó adatokat is, amelyek összetett vizsgálati és értékelési célú mennyiségi technikák használatát is igényelhetik,

pénzügyi eszközök vagy különleges célú gazdasági egységek (például adósságinstrumentumokkal kapcsolatos garanciarendszerek vagy kockázatmegosztási eszközök) kidolgozása, tárgyalása és végrehajtása az uniós szakpolitikák végrehajtásának elősegítése céljából,

kapcsolattartás nemzetközi gazdasági és pénzügyi intézményekkel, hatóságokkal és egyéb érdekelt felekkel a pénzügyi piacok gazdasági felügyeletének végrehajtása, többek között a gazdasági kiigazítási programok felügyelete területén,

a fenti feladatok ellátása keretében elemző, szakpolitikai és jogi dokumentumok készítése külső és belső használatra.

2.   Képesítés

Oklevéllel igazolt, legalább négyéves, befejezett felsőoktatási tanulmányoknak megfelelő közgazdasági vagy pénzügyi végzettség,

Vagy

oklevéllel igazolt, legalább hároméves, befejezett felsőoktatási tanulmányoknak megfelelő közgazdasági vagy pénzügyi végzettség, és azt követően szerzett legalább egyéves, az 1. pontban ismertetett feladatok szempontjából releváns szakmai tapasztalat.

Megjegyzés: A legalább egyéves szakmai tapasztalat az oklevél szerves részét képezi, és az alább megkövetelt szakmai tapasztalat éveinek számába nem számítható bele.

3.   Szakmai tapasztalat

Legalább hatéves szakmai tapasztalat a pénzügyi szektor elemzése területén.

Az ilyen szakmai tapasztalat csak akkor vehető figyelembe, ha azt a pályázó a versenyvizsgában való részvételre jogosító oklevél kézhezvétele után szerezte.

4.   Kiválasztási szempontok

A képesítés alapján történő kiválasztás során a vizsgabizottság a következő kritériumokat veszi számításba:

1.

A versenyvizsgában való részvételre jogosító (a fenti 2. pont szerinti) oklevéltől eltérő oklevél (nem PhD fokozat) vagy bizonyítvány az alábbi területek egyikén: pénzügyi közgazdaságtan, közgazdaságtan, vállalati pénzügyek, kvantitatív analízis, statisztika, alkalmazott közgazdaságtan vagy pénzügyi matematika.

2.

PhD fokozat az alábbi területek egyikén: pénzügyi közgazdaságtan, közgazdaságtan, vállalati pénzügyek, kvantitatív analízis, statisztika, alkalmazott közgazdaságtan vagy pénzügyi matematika.

3.

Banknál vagy egyéb pénzügyi intézménynél szerzett legalább kétéves szakmai tapasztalat.

4.

Mikro- vagy makroprudenciális felügyeletért felelős közigazgatási szervnél vagy nemzetközi intézménynél szerzett legalább kétéves szakmai tapasztalat.

5.

Pénzügyi stabilitási politikákat kidolgozó, irányító vagy végrehajtó közigazgatási szervnél vagy nemzetközi intézménynél szerzett legalább kétéves szakmai tapasztalat.

6.

Pénzügyi tudományok vagy gazdaságtudományok területén működő tudományos vagy kutatóintézményekben szerzett legalább kétéves szakmai tapasztalat.

7.

Pénzügyi vállalkozások életképességének vagy teljesítményének elemzése területén szerzett legalább kétéves szakmai tapasztalat.

8.

Gazdaságtudományi szakmai folyóiratokban közzétett publikációk, különösen a kvantitatív pénzügyi közgazdaságtan, a pénzügyi stabilitás vagy a vállalati pénzügyek területén.

9.

Pénzügyi piaci fejleményekről, pénzügyi stabilitásról vagy a bankszektort jellemző trendekről szóló technikai vagy nem technikai jelentések készítésében szerzett szakmai tapasztalat.

10.

Az alkalmazott ökonometria, többek között az idősorelemzés vagy a mintavételes regresszióanalízis területén szerzett legalább kétéves szakmai tapasztalat.

11.

Makroökonómiai modellek (pl. DSGE-modellek) kidolgozásában vagy alkalmazásában szerzett szakmai tapasztalat.

12.

Gazdasági kiigazítási program kidolgozásában vagy végrehajtásában szerzett szakmai tapasztalat.


IV. MELLÉKLET

4. SZAKTERÜLET: IPARGAZDASÁG (AD7)

E nyílt versenyvizsga AD 7 besorolású tanácsosok felvételére irányul az ipargazdaság területén, az uniós versenyjog végrehajtása céljából.

1.   A munkakör jellege

Az Európai Bizottság az ipargazdaság területén szakértelemmel (elméleti vagy gyakorlati háttérrel) és az antitröszt-politikával, összefonódással vagy állami támogatással kapcsolatos gazdasági elemzések kidolgozása területén szakmai tapasztalattal bíró közgazdászokat keres. A pályázóknak igazoltan képesnek kell lenniük a versenypolitikai ügyek gazdasági elemzésének elvégzésére.

Fő feladatok: Az Unió trösztellenes szakpolitikájára, valamint az összefonódásokkal és az állami támogatásokkal kapcsolatos szakpolitikájára vonatkozó elemzések készítése és az Európai Unió versenypolitikájával összefüggő tevékenységekkel kapcsolatos adminisztratív, tanácsadói és felügyeleti feladatok végzése.

Az ügykezelők feladatai attól függően változnak, hogy az antitröszt-politika, az összefonódások vagy az állami támogatások területén dolgoznak majd. Ugyanakkor a feladatok például a következőket foglalhatják magukban:

az érintett piacok versenyjogi elvek szerinti meghatározására alkalmazott módszerek értékelése,

annak felmérése, hogy vállalkozások között egy konkrét magatartás vagy egyezség az EUMSZ 101. vagy 102. cikkének megsértését jelentheti-e,

annak felmérése, hogy egy bejelentett összefonódás a hatékony verseny jelentős korlátozásához vezetne-e a 139/2004/EK tanácsi rendelet (az összefonódási rendelet) 2. cikkének (2) és (3) bekezdése értelmében, és hogy a felek által felajánlott kötelezettségvállalások az összefonódás eredményeként azonosított versenyjogi aggályokat megszüntetnék-e,

annak értékelése, hogy egy bizonyos intézkedés állami támogatásnak minősül-e az EUMSZ 107. cikkének (1) bekezdése értelmében,

állami támogatási intézkedések összeegyeztethetőségi értékelésének elemzése a rendelkezésre álló szabályokkal összhangban,

állami szakpolitikák és jogérvényesítési tevékenységek értékelésének koordinálása, felmérése és elvégzése,

piaci vizsgálatok lefolytatása,

belső feljegyzések, bizottsági határozatok és más eljárási dokumentumok (például kifogásközlések) előkészítése és szövegezése,

bizottsági közlemények és más, az uniós antitröszt-politikával, összefonódással vagy állami támogatásokkal kapcsolatos szakpolitikai dokumentumok előkészítése és szövegezése.

2.   Képesítés

Oklevéllel igazolt, legalább négyéves, befejezett felsőoktatási tanulmányoknak megfelelő közgazdasági végzettség,

Vagy

oklevéllel igazolt, legalább hároméves, befejezett felsőoktatási tanulmányoknak megfelelő közgazdasági végzettség, és azt követően szerzett legalább egyéves, az 1. pontban ismertetett feladatok szempontjából releváns szakmai tapasztalat.

Megjegyzés: A legalább egyéves szakmai tapasztalat az oklevél szerves részét képezi, és az alább megkövetelt szakmai tapasztalat éveinek számába nem számítható bele.

3.   Szakmai tapasztalat

Legalább hatéves, a versenyjogi szabályok és eljárások alkalmazásának gazdasági elemzéséhez kapcsolódó szakmai tapasztalat. Többek között az alábbi szakterületeken szerzett tapasztalatok számítanak relevánsnak: a piac/vállalkozások és a vonatkozó versenyjogi kérdések gazdasági szempontok alapos ismeretén alapuló elemzése, valamint ezek versenyjogi szabályok és eljárások szerinti értékelése.

Az ilyen szakmai tapasztalat csak akkor vehető figyelembe, ha azt a pályázó a versenyvizsgában való részvételre jogosító oklevél kézhezvétele után szerezte.

4.   Kiválasztási szempontok

A képesítés alapján történő kiválasztás során a vizsgabizottság a következő kritériumokat veszi számításba:

1.

Gazdasági tanácsadó cégnél, kutatóintézetnél vagy közintézménynél a versenypolitika, értékelés vagy szabályozás területén szerzett szakmai tapasztalat.

2.

Versenyjogi vagy szabályozó hatóságnál szerzett szakmai tapasztalat.

3.

Pénzügyi intézménynél szerzett szakmai tapasztalat.

4.

Multinacionális cég fúziós és felvásárlási vagy stratégiai tervezési osztályán szerzett szakmai tapasztalat.

5.

Állami szakpolitikák és jogérvényesítési tevékenységek utólagos gazdasági értékeléséhez kapcsolódó gazdasági elemzés, ökonometria vagy statisztika területén szerzett szakmai tapasztalat.

6.

Felsőfokú, illetve posztgraduális végzettség ipargazdasági, vállalati pénzügyi, államháztartási, alkalmazott közgazdasági, ökonometriai vagy statisztikai szakiránnyal.

7.

Ökonometriai technikák (ideértve az olyan eszközök használatát is, mint a Stata vagy az SPSS) vagy gazdasági modellezés (ideértve az olyan eszközök használatát is, mint a Mathematica vagy a Matlab) alkalmazása terén szerzett tapasztalat.

8.

Tudományos kutatási vagy oktatási tapasztalat a versenyjogi szakpolitika vagy szabályozás szempontjából releváns gazdasági vagy pénzügyi elemzés, ökonometria vagy statisztika területén.

9.

Szakmailag elbírált tudományos folyóiratokban megjelent publikációk a versenyjogi szakpolitika vagy szabályozás szempontjából releváns gazdasági vagy pénzügyi elemzés, ökonometria vagy statisztika területén.

10.

Más publikációk vagy munkadokumentumok a versenyjogi szakpolitika vagy szabályozás szempontjából releváns gazdasági vagy pénzügyi elemzés területén.

11.

A versenyjogi szakpolitika vagy szabályozás szempontjából releváns gazdasági vagy pénzügyi elemzés területén szervezett konferenciákon vagy műhelytalálkozókon előadóként vagy társszerzőként való részvétel.


V. MELLÉKLET

5. SZAKTERÜLET: MAKROÖKONÓMIA (AD7)

1.   A munkakör jellege

E nyílt versenyvizsga AD 7 besorolású tanácsosok felvételére irányul a makroökonómia, azon belül különösen a többoldalú felügyelet, országfelügyelet, valamint szakpolitikai elemzés és tervezés területén.

A munkakör keretében ellátandó legfontosabb feladatok a következők:

a tagállamok, az euroövezet és az Európai Unió makrogazdasági fejleményeinek és szakpolitikáinak felügyelete,

makrogazdasági kiigazítási programok kidolgozása és végrehajtása,

a gazdaságpolitika kidolgozását és értékelését elősegítő empirikus elemzések és/vagy modellszimulációk készítése, különösen a költségvetés, a strukturális reformok, illetve a pénzügyi intézmények és piacok tekintetében,

a gazdasági fejleményeknek és a gazdaságpolitika eredményességének elemzését szolgáló analitikai keretek és eszközök kidolgozása,

az Európai Bizottság gazdasági előrejelzéseinek elkészítése,

kapcsolattartás nemzetközi gazdasági és pénzügyi intézményekkel, hatóságokkal és egyéb érdekelt felekkel a gazdasági felügyelet és a gazdasági kiigazítási programok végrehajtása területén,

a fenti feladatok ellátása keretében elemző, szakpolitikai és jogi dokumentumok készítése belső használatra és közzétételre egyaránt.

2.   Képesítés

Oklevéllel igazolt, legalább négyéves, befejezett felsőoktatási tanulmányoknak megfelelő közgazdasági végzettség,

Vagy

oklevéllel igazolt, legalább hároméves, befejezett felsőoktatási tanulmányoknak megfelelő közgazdasági végzettség, és azt követően szerzett legalább egyéves, az 1. pontban ismertetett feladatok szempontjából releváns szakmai tapasztalat.

Megjegyzés: A legalább egyéves szakmai tapasztalat az oklevél szerves részét képezi, és az alább megkövetelt szakmai tapasztalat éveinek számába nem számítható bele.

3.   Szakmai tapasztalat

Legalább hatéves szakmai tapasztalat a makroökonómia területén.

Az ilyen szakmai tapasztalat csak akkor vehető figyelembe, ha azt a pályázó a versenyvizsgában való részvételre jogosító oklevél kézhezvétele után szerezte.

4.   Kiválasztási szempontok

A képesítés alapján történő kiválasztás során a vizsgabizottság a következő kritériumokat veszi számításba:

1.

A versenyvizsgában való részvételre jogosító (a fenti 2. pont szerinti) oklevéltől eltérő oklevél (nem PhD fokozat) vagy bizonyítvány az alábbi területek egyikén: közgazdaságtan, kvantitatív analízis, statisztika, pénzügy vagy alkalmazott makroökonómia.

2.

PhD fokozat az alábbi területek egyikén: közgazdaságtan, kvantitatív analízis, statisztika, pénzügy vagy alkalmazott makroökonómia.

3.

Nemzetközi gazdasági vagy pénzügyi intézménynél szerzett legalább kétéves szakmai tapasztalat.

4.

Gazdasági, költségvetési vagy pénzügyi politika kidolgozásáért vagy végrehajtásáért felelős nemzeti közigazgatási szervnél szerzett legalább kétéves szakmai tapasztalat.

5.

Gazdasági vagy gazdaságpolitikai területtel foglalkozó tudományos, politikai vagy kutatóintézményekben szerzett legalább kétéves szakmai tapasztalat.

6.

Gazdaságtudományi szakmai folyóiratokban közzétett publikációk a kvantitatív analízis vagy modellezés területén.

7.

Gazdaságtudományi szakmai folyóiratokban közzétett publikációk a makroökonómia területén.

8.

Makroökonómiai trendekről, felügyeletről vagy előrejelzésekről szóló technikai vagy nem technikai jelentések készítésében szerzett szakmai tapasztalat.

9.

Versenyképesség javítására irányuló strukturális reformok és politikák gazdasági hatásairól szóló technikai vagy nem technikai jelentések készítésében szerzett szakmai tapasztalat.

10.

Államháztartásról vagy az európai gazdasági kormányzásról szóló technikai vagy nem technikai jelentések készítésében szerzett szakmai tapasztalat.

11.

Az alkalmazott ökonometria, többek között az idősorelemzés vagy a mintavételes regresszióanalízis területén szerzett legalább kétéves szakmai tapasztalat.

12.

Makroökonómiai modellek (pl. DSGE-modellek) kidolgozásában vagy alkalmazásában szerzett szakmai tapasztalat.

13.

Gazdasági kiigazítási program kidolgozásában vagy végrehajtásában szerzett szakmai tapasztalat.


Top