EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0195

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK A 2013–2020-as időszakra szóló, kábítószer elleni uniós stratégia és a 2013–2016-os időszakra szóló, kábítószer elleni uniós cselekvési terv végrehajtásának értékelése: a 2017–2020-as időszakra szóló, kábítószer elleni uniós cselekvési terv folyamatos szükségessége

COM/2017/0195 final

Brüsszel, 2017.3.15.

COM(2017) 195 final

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

A 2013–2020-as időszakra szóló, kábítószer elleni uniós stratégia és a 2013–2016-os időszakra szóló, kábítószer elleni uniós cselekvési terv végrehajtásának értékelése: a 2017–2020-as időszakra szóló, kábítószer elleni uniós cselekvési terv folyamatos szükségessége

{SWD(2017) 95 final}


I.Az Európai Unió 2017–2020-as időszakra szóló, kábítószer elleni cselekvési tervének értékelése és szükségessége

A 2013–2020-as időszakra szóló, kábítószer elleni uniós stratégia 1 és annak a 2013–2016-os időszakra szóló, kábítószer elleni első cselekvési terve 2 meghatározza az EU drogpolitikájának szakpolitikai keretét és prioritásait. A stratégia egyetlen, tényeken alapuló keretet biztosít a kábítószerrel szembeni EU-n belüli és kívüli küzdelemhez, amely az alábbi öt pilléren alapul:

két fő szakpolitikai területen:

a kábítószer-kereslet csökkentése és

a kábítószer-kínálat csökkentése,

valamint három horizontális témán:

koordináció,

nemzetközi együttműködés, valamint

kutatás, tájékoztatás, monitoring és értékelés.

A stratégia szerint a Bizottság „kezdeményezni fogja a stratégia külső, a 2016-ig terjedő időszakra vonatkozó félidős értékelését a 2017–2020-as időszakra szóló második cselekvési terv előkészítése céljából”. Az európai biztonsági stratégia 3 szerint a Bizottság értékelni fogja a 2013–2016-os cselekvési terv végrehajtása terén elért előrelépést, és az értékelés alapján fogja eldönteni, hogy tegyen-e javaslatot a 2017–2020-as időszakra vonatkozó új cselekvési tervre.

A Bizottság – egy külső alvállalkozó 4 támogatásával – 2016 áprilisa és novembere között lefolytatta a kábítószer elleni uniós stratégia félidős, valamint a cselekvési terv végső értékelését 5 . Egymást kiegészítő jellegük és összekapcsoltságuk miatt a félidős értékelést és a végső értékelést közös, átfogó „értékelés” formájában ismertetjük.

Ez a közlemény ismerteti az értékelés eredményeit 6 , valamint a javasolt következő lépéseket. Tekintettel az értékelés általános megállapításaira, a Bizottság úgy döntött, hogy a 2017–2020-as időszakra új cselekvési tervet javasol. Az értékelés eredményei alapján, és tekintettel arra, hogy a stratégiai keret 2020 előtt nem változik, a javasolt új cselekvési terv az EU 2013–2016-os kábítószer elleni cselekvési tervének frissített változata, amely számos módosítást tartalmaz. A javaslat tükrözi az értékelés megállapításait és ajánlásait, amelyeket a Bizottság relevánsnak talált, valamint számos további intézkedést olyan új és felmerülő prioritások kezelése érdekében, amelyekre a korábbi cselekvési terv nem terjedt ki kellő mértékben, de az uniós tagállamok előtt álló jelenlegi kihívások fényében jelentőséggel bírnak. A Bizottság javaslata a 2017–2020-as kábítószer elleni cselekvési tervre a lenti mellékletben található 7 .

II.Háttér

A tiltott kábítószerek piaca a legdinamikusabb bűnözői piac, amint azt az európai biztonsági stratégiában is megerősítették. A becslések szerint az uniós polgárok évente több mint 24 milliárd EUR-t költenek tiltott kábítószerekre 8 . A kábítószer-függőség humán és társadalmi költségei igen magasak, és kiadásokat generál a közegészségügy (a kábítószer-függőség megelőzése, egészségügyi ellátás és kezelés), a közbiztonság, a környezetvédelem és a munkatermelékenység terén 9 .

A tiltott kábítószerek használata továbbra is a társadalomra nézve legrégebb óta fennálló veszélyek egyike, amely közvetve és közvetlenül több millió ember életére hat ki. Legalább 83,2 millió európai polgár számolt be arról, hogy élete során legalább egyszer fogyasztott már kannabiszt, míg 17,1, illetve 12 millió ember próbálta már a kokaint és az amfetaminokat. Ezen túlmenően 1,3 millió felnőtt magas kockázatú opioidfogyasztó. A nyilvántartott magas kockázatú opioidhasználat előfordulási gyakorisága stabilizálódott és egyes országokban csökkent; a fertőző betegségek előfordulási gyakorisága általában véve 2013 óta csökken. A becslések szerint legalább 6 800 halálos kimenetelű túladagolás történt az Európai Unióban 2014-ben 10 . A kábítószer-használat nagyrészt a fiatalok (15–34 évesek) körében koncentrálódik; 17,8 millióra becsülik az elmúlt évben kábítószereket használó fiatalok számát. Úgy tűnik, hogy a kábítószerrel kapcsolatos halálesetek száma 2013 óta nő és nem csökkent a nyilvántartott kábítószer-fogyasztás sem 11 .

Az elmúlt négy év során új pszichoaktív anyagok váltak fokozottan hozzáférhetővé a nyílt piacon és/vagy online, ezzel komoly egészségügyi veszélyeket jelentenek. 2015-ben 98 új pszichoaktív anyagot észleltek, így a nyomon követett új anyagok száma több mint 560-ra emelkedett, amelyek 70 %-át az elmúlt öt évben derítették fel. A tiltott kábítószer nyilvántartott lefoglalása nem változott jelentősen 2013 és 2014 között az előző évhez képest, de a lefoglalt kábítószerek teljes mennyisége nőtt.

Ami a koordinációt illeti, az uniós szintű mechanizmusok, amelyek többsége a jelenlegi stratégia előtti, hatékonyak. Az EU Tanácsának kábítószerekkel foglalkozó horizontális munkacsoportja – a legfontosabb koordinációs szerve – hatékonynak tekinthető a cselekvési terv végrehajtásának nyomon követése és a kábítószer-jelenség európai helyzetéről folytatott párbeszéd elősegítése terén. A soros elnökségek munkája konzisztensnek bizonyult az idő múlásával és folyamatosságban egyaránt. Emellett valamennyi tagállam arról számolt be, hogy a civil társadalmi szervezetek részt vettek nemzeti drogpolitikájuk kidolgozásában, nyomon követésében és/vagy értékelésében.

Ami a nemzetközi együttműködést illeti, a kábítószerrel kapcsolatos prioritásokat beépítették az EU harmadik országokat és régiókat célzó külső politikáiba, stratégiáiba és fellépéseibe. Ezenkívül az elmúlt évek során javult az uniós együttműködés a nemzetközi fórumokon való egységes fellépés terén.

Végezetül az EU az elmúlt öt évben a tájékoztatás, a kutatás, a monitoring és az értékelés tekintetében a kábítószer-probléma különböző aspektusaira és a kapcsolódó területekre kiterjedő többféle finanszírozási mechanizmus 12 keretében nyújtott támogatást számos kutatási projekthez. Folyamatos erőfeszítésekre van szükség a stratégia és a cselekvési terv prioritásainak kutatásba történő átültetéséhez. A Kábítószer és Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontján (EMCDDA) belül az új pszichoaktív anyagokra vonatkozó korai előrejelző rendszer megléte és működése az elmúlt években az igazságügyi és toxikológiai adatok uniós szinten történő jobb cseréjét tükrözi. Ez a korai előrejelző tevékenység lehetővé teszi az EU számára, hogy tájékozott és gyors döntéseket hozzon a káros anyagokról.

III.A stratégia félidős értékelésének, valamint a 2013–2016-os időszakra szóló cselekvési terv végső értékelésének megállapításai

Az értékelés a 2013–2016 közötti időszakot és mind a 28 tagállamot lefedte. A stratégia és a cselekvési terv belső és külső dimenzióit egyaránt figyelembe vették. Az értékelés a kábítószer-piacokkal, tendenciákkal és a kábítószer elleni stratégiákkal kapcsolatos releváns uniós és tagállami adatok és dokumentumok kiterjedt felülvizsgálatára épül 13 . Az értékelés megállapításai a 2013–2020-as időszakra szóló, kábítószer elleni uniós stratégia félidős értékelésére, valamint a 2013–2016-os időszakra szóló, kábítószer elleni uniós cselekvési terv végső értékelésére egyaránt kiterjednek.

Az értékelés fő kihívásai közé tartozott, hogy az összes tagállamtól begyűjtött adatok nem mindig voltak összehasonlíthatóak, valamint hiányoztak az alapvető intézkedések és egyes területekre vonatkozó naprakész statisztikák 14 . Ez megnehezíti a stratégia és a cselekvési terv lehetséges tendenciáinak és fejleményeinek megállapítását és értékelését, ami hatással volt a stratégia és a cselekvési terv eredményességének elemzésére a célkitűzésekkel összhangban álló, kizárólag a stratégiának és a cselekvési tervnek betudható hatások számszerűsítése és a létrejött változások tekintetében. Az értékeléshez azonban több kutatási módszert 15 használtak, és az egyes adatforrásokból származó megállapításokat ötvözték, ami hozzájárult a bizonyító erőhöz.

Az értékelés megállapította, hogy a stratégia és a cselekvési terv még mindig a célnak megfelelő az uniós, nemzeti és nemzetközi szintű drogpolitika követelményeinek vonatkozásában. Valamennyi célzott terület továbbra is releváns a kábítószer-jelenség valamennyi aspektusának kezelése szempontjából.

Az értékelés öt standard szempontot alkalmazott: eredményesség, hatékonyság, koherencia, relevancia és uniós hozzáadott érték.

A.Eredményesség

Az eredményesség értékelésének első lépéseként az értékelés a cselekvési terv mind az 54 tevékenysége végrehajtásának mértékét, valamint hatásaikat is értékelte. Az alábbi ábra a cselekvési tervben elért előrehaladást mutatja az öt pillér mindegyike tekintetében:

Az értékelés szerint a kábítószer elleni uniós stratégia és cselekvési terv végrehajtása (eltérő mértékben) eredményes volt mind az öt pillérben.

A tevékenységek nagy részét végrehajtották – a tevékenységek 53 %-a befejeződött vagy terv szerint folyamatban volt, 47 %-uk esetében ugyan történt némi előrelépés, de végrehajtásuk elmarad a tervtől –, és jelentős előrelépés történt a cselekvési terv 15 konkrét célkitűzése tekintetében.

A kábítószer-kereslet csökkentése területén a „sárga” értékelést kapott célkitűzések azok voltak, amelyek a kábítószer-használat megelőzésére és a kábítószer-fogyasztás megkezdésének késleltetésére, valamint a kábítószer-fogyasztók kezelése és rehabilitációja eredményességének fokozására vonatkoztak. A koordinált, a bevált módszerekre épülő és minőségi megközelítések érvényesítésének célkitűzése a kábítószer-kereslet csökkentésében terv szerint halad.

A kábítószer-kínálat csökkentése terén a hatékony bűnüldözési koordináció és együttműködés fokozására, valamint a hatékony igazságügyi együttműködés és jogalkotás fokozására irányuló célkitűzések elmaradásban vannak, miközben a tiltott kábítószerekkel kapcsolatos tevékenységek jelenlegi és kialakuló tendenciáinak hatékony megválaszolására vonatkozó célkitűzéseket terv szerint megvalósulónak értékelték.

A koordináció területén az uniós és nemzeti szinten a kábítószerekkel kapcsolatos politika terén a hatékony koordináció, valamint a civil társadalom drogpolitikában való részvételének biztosítása „zöld” értékelést kapott.

A nemzetközi kapcsolatok területén a stratégiának az EU általános külpolitikai keretébe való integrálásának célját lemaradásban lévőnek értékelték, miközben az EU Egyesült Nemzetek Szervezetében (ENSZ) való megközelítése és láthatósága koherenciájának javítására, valamint a csatlakozó, a tagjelölt és a potenciális tagjelölt országok kábítószerekre vonatkozó uniós vívmányokhoz való igazodására és az azoknak való megfelelésére irányuló folyamatának javítására irányuló célkitűzések megvalósítása terv szerint halad.

A tájékoztatás, kutatás, nyomon követés és értékelés területén a „sárga” értékelést kapott célkitűzések azok voltak, amelyek a kutatás, adatgyűjtés, nyomon követés, értékelés és információcsere területén való megfelelő befektetések biztosítására, a nyomonkövetési, kutatási és értékelési eredmények uniós és nemzeti szinten történő fokozott terjesztésére irányultak. A hálózatépítés és az együttműködés folytatásával, illetve a kábítószerekre – különösen a tiltott kábítószerekre – vonatkozó tájékoztatás, kutatás, nyomon követés és értékelés céljából az uniós tudásinfrastruktúrában folytatott kapacitásfejlesztéssel kapcsolatos előrehaladás jónak minősült.

B.Hatékonyság

A kábítószerekkel kapcsolatos kiadások átfogó és naprakész áttekintése hiányában az értékelés arra mutatott rá, hogy milyen mértékben volt elégséges a pénzügyi források uniós és tagállami szintű elosztása.

Az értékelés nem tudta megállapítani a beavatkozás hatékonyságát, mivel az uniós tagállamokban a vonatkozó intézkedések kiadásai és egyéb előnyei tekintetében nem állnak rendelkezésre harmonizált mennyiségi adatok. A kábítószer elleni stratégia és a cselekvési terv azonban közös uniós keretet hozott létre az alábbi „Uniós hozzáadott érték” című részben kifejtettek szerint. A kábítószerekkel kapcsolatos kiadások átfogó és naprakész áttekintése hiányában az értékelés arra mutatott rá, hogy milyen mértékben volt elégséges a pénzügyi források uniós és tagállami szintű elosztása. Összességében az érdekelt felek úgy ítélték meg, hogy a források elegendőek voltak az uniós stratégiához és a cselekvési tervhez, különösen a kábítószer-kereslet és -kínálat tekintetében.

C.Koherencia

A stratégia és a cselekvési terv prioritásairól és tevékenységeiről megállapítást nyert, hogy azok koherensek a legtöbb más releváns uniós szakpolitikával és stratégiával, így például az európai biztonsági stratégiával és az európai konszenzussal a fejlesztési politikáról 16 , míg az európai egészségügyi stratégiával 17 több szinergiát kell építeni. Az értékelés rámutat például arra, hogy az európai lakosság elöregedése által támasztott kihívások, illetve az EU egészségügyi stratégiájában meghatározott új technológiáknak a megelőzési területre gyakorolt lehetséges hatásai nem tükröződnek.

D.Relevancia

Az értékelés szerint az érdekelt felek úgy ítélték meg, hogy a stratégia és a cselekvési terv az elfogadásuk időpontjában meglévőhöz hasonló relevanciával bír. Az ötpilléres struktúra továbbra is kezeli az uniós és nemzeti szinten felmerülő legújabb drogpolitikai követelményeket. A stratégiában és a 2013–2016-as időszakra szóló cselekvési tervben szereplő valamennyi terület továbbra is releváns a kábítószer-jelenség valamennyi aspektusának kezelése szempontjából.

E.Uniós hozzáadott érték

A kábítószer elleni uniós stratégia és cselekvési terv hozzáadott értékét nyújtott az egyes tagállamoknak (és nem állami szereplőknek), valamint stratégiáknak azáltal, hogy közös uniós stratégiai keretet határozott meg és intézményesítette a konszenzusépítés folyamatát a drogpolitikával kapcsolatosan.

Egyik sem ír elő jogi kötelezettségeket az EU tagállamai számára, de az értékelés során megállapítást nyert, hogy széles körben sikeresen irányították a kábítószer elleni kollektív fellépést, mind az EU-n belül, mind nemzetközi szinten, valamint egy közös modellt mozdítottak elő, amelynek keretében prioritásokat, célkitűzéseket, tevékenységeket és mutatókat határoznak meg a teljesítmény mérésére.

Az értékelés azt is megállapította, hogy az uniós hozzáadott érték erőteljesebben jelentkezik a kereslet csökkentésével kapcsolatos tevékenységek és az újonnan megjelenő kihívások tekintetében. A nemzetközi fejlesztési együttműködés keretében a tagállamok elismerték az uniós szintű fellépésekre vonatkozó közös stratégiai keret kollektív kialakításának hozzáadott értékét.

Az EU ma már nagyobb szereppel bír a nemzetközi fórumokon és a nemzetközi kapcsolatokban. Ez fontos információforrást jelent a tagjelölt országok számára, és keretet biztosít a harmadik országokkal folytatott kétoldalú együttműködéshez.

F.Következtetés

Az értékelés összességében megerősítette, hogy valamennyi érdekelt fél széles körben üdvözölne egy, a 2017–2020-as időszakra vonatkozó új cselekvési tervet. Továbbra is szükségesnek tartják, hogy pontosan meghatározzák az egyes célkitűzésekhez kapcsolódó prioritásokat és intézkedéseket, meghatározzák a felelősségi köröket és konkrét, mérhető mutatókat adjanak meg. A cselekvési terv átfogó jellege lehetővé teszi, hogy az érdekelt felek a stratégia időtartama alatt pontosíthassák a prioritásokra való összpontosítást, és egyidejűleg a koherencia észszerű mértékét is fenntartsák. Ezen túlmenően az érdekelt felek támogatták azt az elképzelést, hogy a 2013–2016-os cselekvési tervet tegyék naprakésszé úgy, hogy az tükrözze az új fejleményeket és a felmerülő kérdéseket.

Az értékelés megállapította, hogy bizonyos intézkedéseket meg kell erősíteni vagy ki kell egészíteni annak érdekében, hogy lépést tudjanak tartani a változó kérdésekkel, és nagyobb szinergiák jöjjenek létre más uniós szakpolitikai területekkel, például az európai egészségügyi stratégiával. Rámutat arra is, hogy nagyobb hangsúlyt kell helyezni az új kommunikációs technológiák használatára a tiltott kábítószer-előállítás és -kereskedelem terén, valamint az internetnek a kábítószer-függőség megelőzésében betöltött szerepére. Az értékelés azt mutatja, hogy a kannabisz legutóbbi tendenciáiról szóló vita hiányát számos érdekelt fél észlelte, és ez az egyik leggyakrabban említett pontot jelentette azon kérdések feltárása során, amelyekre a stratégia nem terjed ki.

Az értékelés azt is jelzi, hogy a különböző tagállamokban lehetőség van a végrehajtás, valamint a kockázati és kárintézkedésekhez való hozzáférés javítására, továbbá hogy a civil társadalom érdekelt felei aggodalmukat fejezték ki ezen intézkedések mértékével és minőségével kapcsolatban.

Végezetül az értékelés megállapította, hogy a jövőbeli cselekvési tervnek továbbra is tartalmaznia kell az új pszichoaktív anyagok nyomon követésére, azok keresletének és kínálatának csökkentésére, valamint az azok használatával kapcsolatos károk csökkentésére irányuló intézkedéseket.

IV.A 2017–2020-as cselekvési terv tervezete – mik az újdonságok és mi frissült?

Az értékelés eredményeire és ajánlásaira építve a Bizottság javaslatot tesz az EU 2017–2020 közötti időszakra vonatkozó kábítószer elleni cselekvési tervének tervezetére, amely a jelenlegi, 2020-ig hatályban lévő kábítószer elleni uniós stratégia hátralévő éveire vonatkozik. Az értékelés eredményei alapján a cselekvési terv tervezete az egészségre és a biztonságra továbbra is fenyegetést jelentő kihívások kezelése érdekében fenntartja és megerősíti a meglévő tevékenységeket. Magában foglal továbbá új intézkedéseket a 2013 óta történt fejlemények tükrözése, valamint a korábban nem lefedett, újonnan megjelenő kihívások kezelése érdekében. Az újonnan bevezetett tevékenységek némelyike – mint például az új technológiáknak a megelőzésre irányuló alkalmazása vagy a kannabisz-politikai modellekkel kapcsolatos fejlemények átfogó elemzése – az értékelés megállapításain alapul. Mások az olyan forrásokra épülő átgondolásokból származnak, mint az EU kábítószer-piaci jelentése, az uniós szintű szakpolitikai fejlemények, különösen az európai biztonsági stratégia összefüggésében, valamint a civil társadalom hozzájárulásai. A legfontosabb tevékenységek a következők:

a kábítószer-kereskedelem és

a terrorista csoportok és tevékenységek finanszírozása,

a migránscsempészés, valamint

az emberkereskedelem közötti potenciális kapcsolatokra vonatkozó bizonyítékok gyűjtése,

a veszélyeztetett csoportok kifejezett bevonása a kábítószer-kereslettel kapcsolatos intézkedésekbe.

Az új tevékenységek tervezeteit és a korábbiak naprakésszé tételét a stratégia öt pillérére vonatkozóan alább ismertetjük.

A.A kábítószer-kereslet csökkentése

Nagyobb szinergiákat kell teremteni az új cselekvési terv és az EU egészségügyi stratégiája között, különösen a megelőzési célú információs és kommunikációs technológiák használata vonatkozásában. Az információs és kommunikációs technológiák használata alapvetően fontos ahhoz, hogy erősítsék a tiltott kábítószerek használatának kockázataira és következményeire 18 vonatkozó ismereteket, különösen a fiatalok körében.

Figyelembe vették a Tanács kábítószerekkel foglalkozó horizontális munkacsoportjának (a továbbiakban: HDG) közelmúltbeli munkáját a felírt opioidok és más pszichoaktív gyógyszerek helytelen használatáról 19 .

Az uniós népesség elöregedésének fényében foglalkozni kell az idősödő kábítószer-fogyasztók jelentette újkeletű kihívással, amint azt az európai egészségügyi stratégia 20 is felvázolja.

A veszélyeztetett közösségek körében a kábítószer-használat kezelését a 2013–2016-os cselekvési tervben már említett célzott intézkedések további pontosítása által valósítják meg 21 .

A kockázat- és ártalomcsökkentést célzó intézkedések, amelyek célja a kábítószerrel való visszaélés káros egészségügyi és szociális következményeinek minimálisra csökkentése, központi szerepet játszanak a hatékony drogpolitikában, és a börtönökben is 22 .

A kábítószer-kereslet Európai Unión belüli csökkentése területén alkalmazandó, minőségre vonatkozó minimumelőírásokról szóló 2015. évi tanácsi következtetések 23 végrehajtása és nyomon követése 24 .

B.A kábítószer-kínálat csökkentése

Uniós szinten nagyobb hangsúlyt kell fektetni a kábítószerrel kapcsolatos ügyekben folytatott igazságügyi együttműködésre. Ahhoz, hogy teljesebb képet kaphassunk a kínálatcsökkentési erőfeszítések hatásáról, az Europol, az Eurojust és a Kábítószer és Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontja (EMCDDA) mutatók gyűjtésére és adatgyűjtés kiegészítésére fordított tevékenységeit folytatni kell, ahol lehetséges minőségi és kontextuális információkkal 25 .

A kábítószer-kínálat nyomon követésének európai uniós szintű javításáról szóló 2013. évi tanácsi következtetésekkel 26 elfogadott fő mutatók folyamatos végrehajtására kell helyezni a hangsúlyt. Hét mutatót és ezek végrehajtására egy ütemtervet dolgoztak ki. A legtöbb mutató esetében a teljes körű adatgyűjtés folyamatban van vagy 2017-ben kezdődik 27 .

Az új pszichoaktív anyagokról (NPS) szóló jogalkotási csomagot gyors ütemben el kell fogadni és gyorsan végre kell hajtani; a következő években szükség lesz az új jogalkotási intézkedések hatásainak nyomon követésére is 28 .

A kábítószer-prekurzorokra vonatkozó uniós jogalkotás végrehajtása 29 , amelyet 2013-ban a két rendelethez 30 elfogadott jelentős módosításokkal megerősítettek.

Nagyobb figyelmet kell fordítani a kábítószer-fogyasztó elkövetőkkel szembeni alternatív szankciókra. Valamennyi tagállamban rendelkezésre áll legalább egy alternatív szankció, és a legtöbb egynél több ilyen szankcióval rendelkezik 31 . A legáltalánosabb rendelkezésre álló szankciók a kábítószer-használók kezelése és a felfüggesztett büntetések, kezelési lehetőséggel 32 .

Ahogy azt a Bizottság által az uniós internetes fórum kontextusában 2016 júniusában megszervezett szakértői találkozón 33 is megállapították, jobban kell összpontosítani a tiltott kábítószer-előállítás és -kereskedelem terén használt információs és kommunikációs technológiákra 34 .

C.Koordináció

A Tanácson belül a munkacsoportok közötti nagyobb koherencia és koordináció segítené a kábítószerekkel foglalkozó horizontális munkacsoportot abban, hogy betölthesse a stratégia végrehajtása nyomon követésének szerepét és biztosíthassa a koherenciát a kereslet- és kínálatcsökkentési tevékenységek között, valamint a releváns szinergiákat feltárhassa 35 .

Több figyelmet és több időt kellene szentelni a kábítószerekkel foglalkozó horizontális munkacsoportban a cselekvési terv végrehajtásának megvitatására 36 .

Ahogy azt az EU a globális fórumokon is népszerűsíti, további lehetőségeket kell teremteni a civil társadalomnak a drogpolitikák kialakításában, végrehajtásában, ellenőrzésében és értékelésében uniós és nemzeti szinten való részvételének fokozására 37 .

D.Nemzetközi együttműködés

Az értékelés arra mutatott rá, hogy lehetőség van az uniós küldöttségek kábítószer-kérdésekkel kapcsolatos részvételi kapacitásának javítására, valamint a küldöttségek közötti regionális hálózatépítés javítására 38 .

Nagyobb figyelmet kell fordítani az illegális kábítószer-termesztés elleni küzdelemre és az alternatív fejlesztés bővítésére 39 .

Annak érdekében, hogy megfelelően kezeljék az olyan aggályokat, mint a kábítószerrel kapcsolatos törvénytelen kivégzések vagy a halálbüntetés, az EU-nak fel kell tárnia a harmadik országokkal folytatott együttműködési lehetőségeket minden olyan esetben, amikor kábítószerekkel kapcsolatos súlyos kérdések merülnek fel 40 .

A dublini csoportban 41 – amely munkamódszereinek korszerűsítését mérlegeli – bekövetkezett közelmúltbeli fejleményeket szintén figyelembe vették 42 .

Az EU és a tagállamok által a harmadik országoknak nyújtott kábítószer-ellenes támogatásról tartott éves párbeszéd megszervezését a releváns szereplők nem tartották alapvető fontosságúnak, ezért ez a tevékenység már nem szerepel a cselekvési terv tervezetében 43 .

Széles körű konszenzus alakult ki azzal kapcsolatban, hogy a stratégia és cselekvési terv egyik kulcsfontosságú hozzáadott értéke, hogy lehetővé teszi az EU számára a nemzetközi porondon az egységes álláspont képviseletét, ahogy az az Egyesült Nemzetek Közgyűlésének 2016. évi rendkívüli ülésszakának közeledtével látható volt. Most az Egyesült Nemzetek Közgyűlésének rendkívüli ülésszaka eredményeinek végrehajtására, valamint az ENSZ által 2009-ben elfogadott, a világ kábítószer-problémájának megoldására irányuló egységes és kiegyensúlyozott stratégia érdekében folytatott nemzetközi együttműködésről szóló politikai nyilatkozat és cselekvési terv 2019. évi felülvizsgálatának előkészítésére kell összpontosítani 44 .

E.Kutatás, tájékoztatás, nyomon követés és értékelés

Egyértelmű mutatóknak kell rendelkezésre állniuk az uniós finanszírozású projektek hatásának mérésére 45 .

Figyelembe veszik a nemzeti, uniós és nemzetközi szintű szakpolitikák és beavatkozások tudományos értékelésének előmozdítása érdekében már elvégzett munkát 46 .

A megbízható bizonyítékok hiányának kezelése 47 érdekében egy új tevékenység 48 a kábítószer-kereskedelem és a következő bűncselekmények közötti lehetséges kapcsolatok dokumentálására összpontosít:

a terrorista csoportok és tevékenységek finanszírozása, beleértve a kábítószer-termeléssel és -kereskedelemmel, valamint konfliktusövezetekkel kapcsolatos meglévő útvonalak közötti esetleges átfedéseket, továbbá a terrorista sejtek finanszírozásának forrásait az EU-ban,

migránscsempészet, szinergiák teremtése a migránscsempészet elleni küzdelemre vonatkozó uniós cselekvési tervvel 49 , valamint

emberkereskedelem, szinergiák teremtése az emberkereskedelem felszámolására irányuló 2012–2016-os uniós stratégiával 50 .

Tekintettel az egyes tagállamokban és nemzetközi szinten jelenleg folyó vitára, a jelenlegi kannabisz-politikai modellek és azok hatásai alaposabb elemzésre kerülnek 51 .

Figyelembe veszik a vámügyi laboratóriumok és a kriminalisztikai laboratóriumok hálózatai, valamint a Bizottság szolgálatai közötti, az új pszichoaktív anyagok 52 elleni küzdelem terén folytatott együttműködés javítására irányuló munkát.

V.Következtetések

A 2013–2020-as időszakra szóló, kábítószer elleni uniós stratégia félidős értékelése és az EU 2013–2016-os időszakra szóló, kábítószer elleni cselekvési tervének végső értékelése megerősítette, hogy a jelenlegi stratégia továbbra is releváns, ugyanakkor azt is jelzi, hogy számos érdekelt fél között konszenzus alakult ki a stratégia időtartamának fennmaradó éveire vonatkozó frissített cselekvési tervvel kapcsolatosan.

Ezért a Bizottság a 2017–2020-as időszakra szóló cselekvési tervre tesz javaslatot, amely az egészségre és a biztonságra továbbra is fenyegetést jelentő kihívások kezelése érdekében fenntartja és megerősíti a meglévő tevékenységeket. Magában foglal továbbá új intézkedéseket a 2013 óta történt fejlemények tükrözése, valamint a korábban nem lefedett, újonnan megjelenő kihívások kezelése érdekében.

A stratégia és a 2017–2020-as cselekvési terv végső értékelése – ahogyan azt a stratégia maga is előírja – 2020-ban kerül ismertetésre. 2019-ben az EMCDDA létrehozásáról szóló rendelet 53 előírásainak megfelelően el fogják végezni az EMCDDA értékelését a Reitox-rendszerre 54 kiterjedően is. Mivel a fenti értékelések értékes információkkal szolgálnak majd a 2017–2020-as uniós cselekvési terv végrehajtásáról, nem lesz szükség félidős felülvizsgálatra.

A Bizottság most párbeszédet kezd a 2017–2020-as időszakra szóló kábítószer elleni küzdelemre vonatkozó uniós cselekvési terv javasolt tervezetéről az Európai Parlamenttel és a Tanáccsal.

MELLÉKLET 55

1.A kábítószer-kereslet csökkentése

Hozzájárulás a tiltott kábítószerek fogyasztásának, a problémás kábítószer-fogyasztásnak, a kábítószer-függőségnek és a kábítószerekkel kapcsolatos egészségügyi és társadalmi kockázatoknak és ártalmaknak a mérhető csökkentéséhez, továbbá hozzájárulás a kábítószer-fogyasztás megkezdésének késleltetéséhez

Cél

Tevékenység

Végrehajtás

Felelős

Mutató(k)

Adatgyűjtési/értékelési mechanizmus

1.A kábítószer-fogyasztás megelőzése és másodsorban a kábítószer-fogyasztás megkezdésének késleltetése

1.Olyan tényeken alapuló 56 megelőző intézkedések rendelkezésre állásának és hatékonyságának a javítása, amelyek figyelembe veszik az alábbiakat:

a.a népességhez kötődő olyan kockázati tényezők, mint például az életkor; a nem; a kulturális és szociális tényezők;

b.a körülményekből fakadó kockázati tényezők, mint például a hajléktalanság; migráció és menedékkérés, az éjszakai életben való részvétel és a rekreációs kábítószer-fogyasztás; a munkahely; és a kábítószer hatása alatt történő járművezetés; valamint

c.az olyan egyéni kockázati tényezők, mint például a mentális egészség; a magatartás-problémák és a pszichoszociális fejlődési problémák; továbbá egyéb olyan tényezők, amelyek befolyásolják az egyén kábítószer-fogyasztással kapcsolatos kiszolgáltatottságát, mint például a genetikai hatások és a családi körülmények

Folyamatos

MS

1., 11. és 12. átfogó mutató

A tagállamok által nyújtott, tényeken alapuló egyetemes és környezeti megelőző intézkedések szintje

A tagállamok által nyújtott, tényeken alapuló célzott megelőző intézkedések, köztük a családon és a közösségen alapuló intézkedések szintje

A tagállamok által nyújtott, tényeken alapuló indikált megelőző intézkedések szintje

Az EMCDDA jelentései

Reitox nemzeti jelentések

A tagállamok jelentései az intézkedések eredményeiről

1.

2.A kábítószer-fogyasztás megelőzésén túl a megelőző és elterelő intézkedések megerősítése és célzottabbá tétele azon életkor későbbre tolása érdekében, amikor első alkalommal kerül sor tiltott kábítószer fogyasztására

Folyamatos

MS

1., 5. és 12. átfogó mutató

Tényeken alapuló, a fiatalokat a család, a közösség és a formális/nem formális tanulás keretében megcélzó megelőző és elterelő tagállami intézkedések szintje

Az EMCDDA jelentései

A tagállamok jelentései az intézkedések eredményeiről

2.

3.A gyermekeket és fiatalokat célzó megelőző intézkedésekkel kapcsolatos bevált módszerek cseréje, beleértve a következőket:

a.programok és kampányok formális és nem formális oktatási környezetben;

b.online programok és kampányok,

c.internetes vállalatokkal való együttműködés a megelőzés érdekében; valamint

d.a közösségi média felhasználásának módjai a kábítószer-használat jobb megértése és a kereslet csökkentésére adott válaszok javítása érdekében

Folyamatos

MS

Civil társadalom

EMCDDA

A tagállamok közötti bevált módszerek cseréjének típusa

A legjobb gyakorlatra vonatkozó beavatkozások (amennyiben rendelkezésre állnak) viselkedésbeli eredményeinek pozitív értékelései

A bevált gyakorlatokat ismertető EMCDDA-portál

A tagállamok jelentései

A civil társadalom jelentései

3.

4.A tiltott kábítószerek és egyéb pszichoaktív anyagok használatával kapcsolatos kockázatok és következmények tudatosítása, többek között a gyermekek és a fiatalok célirányosabb elérése érdekében internetes vállalatokkal, valamint megelőzéssel foglalkozó szakértőkkel való együttműködés révén

Folyamatos

MS

Bizottság

EMCDDA

5. és 12. átfogó mutató

Az egészséges életmóddal kapcsolatos ismeretek, valamint a tiltott kábítószerek és egyéb pszichoaktív anyagok fogyasztásával járó kockázatok, valamint az azzal kapcsolatos következmények ismerete általában és a fiatalok körében

Az EMCDDA jelentései

Eurobarométer-felmérések

ESPAD

HBSC

5.Annak lehetővé tétele, hogy a szabadon kapható opioid szerekkel, valamint az egyéb pszichoaktív gyógyszerekkel való visszaélés jelentette kihívásra megalapozottabb válaszokat lehessen adni

20172020

MS

Tanácsi munkacsoport (HDG)

EMA

EMCDDA

2014 végéig a pszichoaktív gyógyszerek rendelésének szintjére és mintáira vonatkozó tagállami adatok egybevetése

Azon kezdeményezések száma, amelyek az orvos által rendelt, illetve szabadon kapható opioid szerek és egyéb pszichoaktív gyógyszerek megfelelő használatának előmozdítására összpontosítanak

Bizonyítékok és nemzetközi példák összegyűjtése a pszichoaktív gyógyszerek eltérítése és a velük való visszaélés kockázatának csökkentésére

Orvosok és más egészségügyi szakemberek képzése a fájdalom csökkentése és a szenvedés kezelése érdekében használt gyógyszeres kezelés terén

A tagállamok jelentései

EMCDDA

Az Alice RAP-projekt jelentése

2. A kábítószer-fogyasztók kezelése és rehabilitációja eredményességének javítása, beleértve a komorbiditással küzdő személyeket célzó szolgáltatásokat is, a tiltott kábítószerek fogyasztásának, a problémás kábítószer-fogyasztásnak, a kábítószer-függőségnek és a kábítószerekkel kapcsolatos egészségügyi és társadalmi kockázatok és ártalmak csökkentésének, továbbá a problémás és a függő kábítószer-fogyasztók, valamint a veszélyeztetett közösségek felépülésének és társadalmi visszailleszkedésének a támogatása érdekében, ideértve a szinergiák Európai Szolidaritási Testülettel történő építését. 

6.A tényeken alapuló, átfogó és integrált kezelési szolgáltatások sokféleségének, rendelkezésre állásának, elérhetőségének és körének fejlesztése és bővítése. Biztosítsa, hogy e szolgáltatások foglalkozzanak a politoxikomán kábítószer-fogyasztással (illegális és legális szerek, köztük az alkohol és a dohány kombinált használata) célzó kezelésekkel, valamint az idősödő kábítószer-fogyasztók és a nemspecifikus kérdések újonnan felmerülő igényeivel is. Korai beavatkozási/kezelési és terápiás programok kidolgozása a gyermek és serdülő kábítószer-fogyasztók számára.

Folyamatos

MS

1., 6. és 11. átfogó mutató

A tényeken alapuló átfogó és integrált kezelési szolgáltatások sokfélesége tagállami szinten, beleértve a politoxikomán kábítószer-fogyasztást célzó kezeléseket és az idősödő kábítószer-fogyasztók szükségleteit is

Tagállami adatok a kezelés alatt tartásra és az eredményekre vonatkozóan

Az EMCDDA jelentései

Reitox

Nemzeti jelentések

A bevált gyakorlatokat ismertető EMCDDA-portál

A kábítószer elleni uniós stratégia és cselekvési terv végső értékelése

A tagállamok jelentései

7.A rehabilitációs/gyógykezelési szolgáltatások bővítése, külön hangsúlyt helyezve azokra a szolgáltatásokra, amelyek:

a.az egyének számára nyújtott gondozás folyamatosságára összpontosítanak az esetkezelés és a különböző intézmények közötti együttműködés révén;

b.a problémás és a függő kábítószer-fogyasztók társadalmi visszailleszkedésének (és ezen belül foglalkoztathatóságának és lakhatásának) a támogatására összpontosítanak, ideértve adott esetben a fogvatartottakat és az idősödő kábítószer-fogyasztókat;

c.megerősítik a kábítószer-fogyasztáshoz köthető pszichiátriai és fizikai komorbiditás diagnosztizálásának folyamatát és kezelését, például a hepatitis B és C, valamint a HIV és más szexuális úton terjedő fertőzések, továbbá a tuberkulózis gyors tesztelését, a Tanács által 2015-ben elfogadott, a kábítószer-kereslet csökkentése területén alkalmazandó, minőségre vonatkozó minimumelőírásokkal összhangban;

d.figyelembe veszik a nemspecifikus szükségleteket; valamint

e.eljutnak a kiszolgáltatott helyzetben lévő közösségekhez, beleértve a gyermekeket és a kamaszokat, az etnikai kisebbségeket, a migránsokat és a menedékkérőket, az LMBTI-személyeket, a szexmunkásokat és a fogvatartottakat, a HIV-vel/AIDS-szel élő embereket és a hajléktalanokat.

Folyamatos

MS

11. átfogó mutató

A tagállamok adatai az alábbiakról:

Az esetkezelést és a különböző intézmények közötti együttműködést megvalósító rehabilitációs/gyógykezelési szolgáltatások növekedésének mértéke

A nemspecifikus rehabilitációs/gyógykezelési programok számának növekedési mértéke

Azon átfogó közösségi ellátó programok számának növekedési mértéke, amelyek kifejezetten a komorbiditással küzdő személyeket célozzák, és a mentális egészségügyi szolgáltatások és a rehabilitációs/gyógykezelési szolgáltatások és börtönök közötti partnerségekben valósulnak meg

a kezelés befejezését követően a korábbi kábítószer-fogyasztók tiltott és/vagy legális kábítószerek fogyasztásától való tartózkodásának szintje és időtartama

a visszaeső kábítószer-fogyasztók szükségleteit kielégítő kezelési lehetőségek rendelkezésre állása

Az EMCDDA jelentései

A tagállamok jelentései

a szolgáltatásokat eredményei 

8.Annak biztosítása, hogy a kezelési és tájékoztatási szolgáltatások nagyobb mértékben igénybe vehessék a kockázat- és ártalomcsökkentési lehetőségeket a) Az ártalomcsökkentő szolgáltatások – pl. tűcsere programok, ópiát-szubsztitúciós kezelés, otthoni naxolon programok – bővítése a kábítószer-fogyasztás negatív következményeinek enyhítése és a kábítószer-fogyasztáshoz közvetlenül és közvetve kapcsolódó halálesetek, továbbá a kábítószer-fogyasztással összefüggő, vér útján terjedő fertőző betegségek – de nem csak a HIV és a vírusos hepatitisz –, valamint a szexuális úton terjedő betegségek és a tuberkulózis esetek számának jelentős mértékű csökkentése érdekében

b) Az intravénáskábítószer-fogyasztók – ideértve a fogvatartottakat és más kiszolgáltatott csoportokat is – hepatitis C kezeléshez való hozzáférésével kapcsolatos akadályok azonosítása és áthidalása

c) A kockázati és kárintézkedésekkel – pl. tűcsere programok, ópiát-szubsztitúciós kezelés, fogyasztói szobák, otthoni naxolon programok, társak bázis beavatkozásai, elérő kezelési programok, hepatitis C kezelés, tabletta tesztelés, HIV/AIDS önvizsgálat stb. – kapcsolatos bevált módszerek cseréje

Folyamatos

MS

EMCDDA

Bizottság

A drogokkal kapcsolatos európai civil társadalmi fórum

HIV-vel/AIDS-szel, vírushepatitisszel és tuberkulózissal kapcsolatos európai civil társadalmi fórum

2., 3., 4. és 11. átfogó mutató

A tagállamokban a tényeken alapuló kockázat- és ártalomcsökkentési intézkedések rendelkezésre állásában és igénybe vehetőségében tapasztalt növekedés mértéke

A kockázati és kárintézkedésekkel kapcsolatos bevált módszerek cseréjének típusa

A WHO ajánlását elérő tagállamok száma, amely szerint minimum évi 200 steril tűt és fecskendőt kell szétosztani intravénás kábítószer-fogyasztóként

Az ópiát-szubsztitúciós kezelési programok lefedettsége az opioidfüggők körében

Az otthoni naxolon programok és az éjszakai élet káros hatásainak csökkentését célzó programok fokozott rendelkezésre állásának mértéke

Azon programok száma, amelyek megkönnyítik az intravénáskábítószer-fogyasztók számára a hepatitis C vírus kezeléséhez való hozzájutást, és a lefedett személyek száma

A veszélyeztetett közösségekre – például az etnikai kisebbségekre, a migránsokra és a menedékkérőkre, az LMBTI-személyekre, a szexmunkásokra és a fogvatartottakra – irányuló ártalomcsökkentő programok száma

Az ECDC/EMCDDA által az intravénáskábítószer-fogyasztók körében a fertőző betegségek megelőzésére és kezelésére vonatkozó iránymutatás végrehajtásának mértéke

A kábítószer-kereslet csökkentésével kapcsolatos III. minőségre vonatkozó uniós minimumelőírások végrehajtásának mértéke (A kezelési szolgáltatásoknak önkéntes alapú szűrést kell biztosítaniuk a vér útján terjedő fertőző betegségekre, tanácsadást kell nyújtaniuk a veszélyes magatartásformák vonatkozásában és segítséget kell nyújtaniuk a betegséggel való megküzdéshez)

Az EMCDDA jelentései

Reitox nemzeti jelentések

A tagállamok jelentései a szolgáltatásokról

9.A börtönben lévő kábítószer-fogyasztókat célzó, a szabadon engedésük utáni időszakra is vonatkozó egészségügyi intézkedések kidolgozásának, rendelkezésre állásának és hatályának a bővítése abból a célból, hogy az ellátás elérje a közösségben nyújtott ellátás minőségének szintjét

Folyamatos

MS

10. átfogó mutató

A börtönben lévő kábítószer-használókat célzó szolgáltatások (beleértve az ópiát-szubsztitúciós kezelést és a tűcsere programokat) rendelkezésre állása, valamint az, hogy a börtönök egészségügyi ellátási politikái és gyakorlatai milyen mértékben épülnek olyan gondozási modellekre, amelyek a szükségletek értékelésére és a börtönben töltött idő alatti gondozás folyamatosságára vonatkozó bevált gyakorlatokat tartalmaznak

A rabok körében a kábítószerhez kapcsolódó fizikai és mentális egészségügyi problémák csökkenésének mértéke

Hogy a börtönön belüli és a közösségi szolgáltatások milyen mértékben biztosítják a gondozás folytonosságát a börtönben lévők számára szabadon engedésüket követően, különös hangsúlyt helyezve a kábítószer-túladagolás elkerülésére

Az EMCDDA jelentései

Reitox nemzeti jelentések

A tagállamok jelentései a szolgáltatásokról 

3. Koordinált, a bevált gyakorlatra épülő és minőségi megközelítések érvényesítése a kábítószer-kereslet csökkentésében

10.A tudomány és a gyakorlat közötti szakadék áthidalását elősegítő, a Tanács által 2015-ben elfogadott 57 , a minőségre vonatkozó uniós minimumelőírások elfogadása az alábbiakat illetően:

a.környezeti, átfogó, szelektív és indikált megelőző intézkedések;

b.a korai észlelésre és beavatkozásra irányuló intézkedések;

c.kockázat- és ártalomcsökkentő intézkedések; valamint

d.kezelési, rehabilitációs, társadalmi integrációs és a felépülést célzó intézkedések

és végrehajtásuk nyomon követése.

2017–2020

Tanács

Tanácsi munkacsoport (HDG)

MS

Bizottság

EMCDDA

Konszenzus a tagállamok körében a minőségre vonatkozó minimumkövetelményekre vonatkozóan, a korábbi uniós előkészítő tanulmányok alapján

A minimumelőírásokkal összhangban végrehajtott kábítószer-kereslet csökkentő programok tényeken alapuló felülvizsgálata;

A kábítószer-kereslet csökkentésével foglalkozó szakemberek számára rendelkezésre álló szakképzési programok száma és/vagy a szakképzési programok által elért gyakorló szakemberek becsült száma;

A civil társadalom bevonása a minimumelőírások végrehajtásába, többek között a tervezés és bevezetés során is

Az uniós szinten támogatott projektek és programok száma és hatása, amelyek elősegítik az e minimumelőírások végrehajtásával kapcsolatos bevált módszerek cseréjét

Minisztériumok közötti együttműködés folytatása e minimumelőírások végrehajtásának támogatása érdekében.

A bevált gyakorlatokat ismertető EMCDDA-portál

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

A tagállamok jelentései

A kábítószer elleni uniós stratégia és cselekvési terv végső értékelése

2.A kábítószer-kínálat csökkentése

Hozzájárulás a tiltott kábítószerek Európai Unióban való beszerezhetőségének és kínálatának mérhető csökkentéséhez

Cél

Tevékenység

Végrehajtás

Felelős

Mutató(k)

Adatgyűjtési/értékelési mechanizmus

4. Az Unión belüli hatékony bűnüldözési koordináció és együttműködés erősítése a kábítószerekkel kapcsolatos illegális tevékenységekkel szembeni koherens fellépés érdekében, adott esetben az uniós szakpolitikai ciklus révén meghatározott releváns tevékenységekkel

11.A bűnüldözési operatív információk és az információk cseréjére rendelkezésre álló bűnüldözési eszközök, csatornák és kommunikációs eszközök leghatékonyabb alkalmazása a kábítószerekkel kapcsolatos információk összevetésére és elemzésére

Folyamatos

MS

Europol

Eurojust

Tanácsi munkacsoport (COSI)

7. átfogó mutató

Olyan jelentős hatású, bűnüldözési operatív információkon alapuló és célzott tevékenységek, közös műveletek, közös nyomozócsoportok és határokon átnyúló együttműködési kezdeményezések köre, amelyek a kábítószerekkel kapcsolatos illegális tevékenységeket folytató bűnözői csoportokra összpontosítanak

Az Europol kábítószerekkel kapcsolatos információmegosztó, elemző és szakértői rendszereinek fokozott használata

Az EMPACT-projektekkel, valamint a kétoldalú és többoldalú kezdeményezésekkel elért eredmények

Az Eurojusthoz és az Europolhoz megküldött kábítószerekkel kapcsolatos ügyek száma, ideértve az ügyekre vonatkozó minőségi és kontextuális információkat is

Az EMCDDA jelentései

Uniós ügynökségek

Az Europol jelentései

Az Eurojust jelentései

Az EMPACT-irányítók jelentései

(a)

12.A kábítószerekkel összefüggő szervezett bűnözéshez kapcsolódó legsürgetőbb fenyegetések azonosítása és kiemelt kérdésként kezelése

2017

Tanács

Tanácsi munkacsoport (COSI)

Europol

MS

Bizottság

Az EU érvényben lévő, a 2017–2021-es időszakra szóló szakpolitikai ciklusa és bűnüldözési prioritásai

Tanácsi következtetések az uniós szakpolitikai ciklusról

EU SOCTA

Többéves stratégiai tervek

EMPACT-értékelés

Az EMPACT-irányítók jelentései

Az Europol igazgatóinak jelentése

1.

13.A CEPOL által a bűnüldöző szervek tagjai számára a tiltott kábítószer-előállítással és -kereskedelemmel és pénzügyi bűncselekményekkel kapcsolatban nyújtott képzés, különösen a képzési módszerek és technikák megerősítése az alábbiak érdekében:

a.az új kommunikációs technológiáknak a tiltott kábítószer-előállítás és -kereskedelem céljára való használatával szembeni küzdelem;

b.a vagyonelkobzás előmozdítása;

c.a pénzmosás elleni küzdelem;

d.a tiltott titkos laboratóriumok és kannabisztermesztésre használt helyek felderítése és felszámolása.

2017–2020

MS

CEPOL

Europol

Tanácsi munkacsoport (COSI)

Bizottság

A képzési igények felmérésének rendszeres elvégzése

A releváns tanfolyamok rendelkezésre állása és igénybevétele

A bűnüldöző szervek képzésben részesült és ennek eredményeként hatékonyan bevetett tagjainak száma

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves

jelentése

A CEPOL éves jelentése

A CEPOL tanterve

EMPACT-értékelés

Az EMPACT-irányítók jelentései

14.A kábítószerek elleni tevékenységek javítása az információcserét és a közös biztonságot szolgáló regionális platformok hatékonyságának erősítése és nyomon követése révén a kábítószer-kereskedelem útvonalainak változásai nyomán felmerülő fenyegetések felszámolása és megszüntetése érdekében

Folyamatos

Bizottság

MS

Europol

Tanácsi munkacsoport (COSI)

Az

információcserét és

a közös biztonságot szolgáló regionális platformok

7. átfogó mutató

A bűnüldözési operatív információkon alapuló, a kábítószer-kereskedelem útvonalainak megzavarását és felszámolását eredményező tevékenységek száma

Az összekötő tisztviselők hálózatának eredményes tevékenységén keresztüli információcsere szintje

Az EMCDDA jelentései

A közös biztonságot/az információcserét szolgáló platformok és értékelő jelentések

EU SOCTA

EMPACT-értékelés

Az EMPACT-irányítók jelentései

Az Europol igazgatóinak jelentése

MAOC(N) 58

35.

15.Azon tevékenységek megerősítése, amelyek célja a kábítószer-prekurzorok és pre-prekurzorok illegális kábítószer-előállításra való felhasználásra történő eltérítésének megelőzése

Folyamatos

MS

Europol

Bizottság

Tanácsi munkacsoport (CUG,

COSI)

A tiltott felhasználásra szánt, megállított vagy elkobzott prekurzor-szállítmányok száma és mennyisége

Az EMPACT-projektek eredményei

A kivitel előtti értesítést szolgáló (PEN) online rendszer használata, valamint a prekurzorincidens-információs rendszer (PICS) fokozott használata

A közös nyomon követési találkozók és a prekurzorok és pre-prekurzorok eltérítésének megelőzéséhez kapcsolódó egyéb tevékenységek száma

Az uniós és tagállami bűnüldöző szervek jelentései

EMPACT-értékelés

Az EMPACT

-irányítók jelentései

Az Europol igazgatóinak jelentése

36.

16.A határokon átnyúló – többek között konténer- és csomagszállítmányokon keresztül folytatott – kábítószer-kereskedelem elleni fellépés, valamint a határbiztonság javítása, különösen az uniós kikötőkben, repülőtereken és szárazföldi határátkelőknél az erőfeszítések fokozásával, ideértve az információknak és a bűnüldözési operatív információknak az érintett bűnüldöző szervek közötti cseréjét is

Folyamatos

MS

Europol

Tanácsi munkacsoport

(CCWP,

COSI)

A multidiszciplináris / több szerv együttműködésével megvalósuló közös műveletek és határokon átnyúló együttműködési kezdeményezések számának növekedése

A bűnüldöző szervek és az érintett szervezetek, például légitársaságok, légi futárszolgálatok, hajózási társaságok, kikötői hatóságok és vegyipari vállalatok között ténylegesen létrejött egyetértési megállapodások száma

Az EMPACT-projektek eredményei

A határokon átnyúló kábítószer-kereskedelemre vonatkozó információk és bűnüldözési operatív információk továbbfejlesztett cseréje, többek között a rendelkezésre álló határőrizeti rendszerek felhasználásával

repülőterek és szárazföldi határátkelőhelyek

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves

jelentése

EMPACT értékelő és irányítói jelentések

Az Europol igazgatóinak jelentése

Az Europol jelentései

A tagállamok jelentései

37.

17.A kábítószer-kínálat nyomon követésének európai uniós szintű javításáról szóló 2013. évi tanácsi következtetésekkel elfogadott fő mutatók végrehajtása 59

2017–2020

Bizottság

MS

Tanács

Tanácsi munkacsoport (HDG)

EMCDDA

Europol

A kábítószer-kínálat fő mutatóinak bevezetésére vonatkozóan kidolgozott és elfogadott menetrend | — | A kábítószer-kínálat fő mutatóira vonatkozó tagállami megállapodás

a kábítószer-lefoglalások száma és mennyisége

a kábítószerek tisztasága és tartalma

kábítószerárak

a leszerelt kábítószer-előállító létesítmények

a kábítószertörvények megsértése

a kábítószer rendelkezésre állása a lakosság körében végzett felmérésekben

a piac méretére vonatkozó becslések 

A kínálatra vonatkozóan meglévő tagállami adatgyűjtési gyakorlat áttekintése

Az EMCDDA jelentései

Az Europol jelentései

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

5. Az Unión belüli hatékony jogalkotás és igazságügyi együttműködés erősítése

18.Az uniós igazságügyi együttműködés erősítése a határokon átnyúló kábítószer-kereskedelem és a pénzmosás elleni fellépés, valamint a kábítószerekkel összefüggő szervezett bűnözésből származó jövedelmek elkobzása terén

2017–2020

Tanács

Bizottság

MS

Eurojust

Uniós intézkedések és jogszabályok elfogadása és kellő időben történő végrehajtása a következő területeken: a) vagyonelkobzás és vagyonvisszaszerzés; 60  b) pénzmosás 61 ; c) a kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatos bűncselekménytípusok és szankciók közelítése az EU-ban 62

A kábítószerekkel összefüggő szervezett bűnözésből származó jövedelmekkel kapcsolatosan az uniós igazságügyi együttműködés keretében végzett pénzügyi nyomozások és vagyonelkobzások számának növekedése

Kellő időben történő, hatékony reagálás a tiltott kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatos, kölcsönös segítségnyújtás iránti megkeresésekre és európai elfogatóparancsokra

Az Eurojust jelentései

A tagállamok jelentései

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

38.

19. Új uniós jogalkotási intézkedések elfogadása és végrehajtása az új pszichoaktív anyagok megjelenésének, használatának és gyors elterjedésének kezelésére

2017–2020

Bizottság

Tanács

Tanácsi munkacsoport (HDG)

MS

EMCDDA

Europol

A hatályos uniós jogszabályok

Az uniós jogszabályok tagállami végrehajtása

Az információcserére és a kockázatértékelési eljárásokra vonatkozó uniós iránymutatások kidolgozása

Az új jogalkotási intézkedések hatásainak nyomon követése, különös tekintettel az illegális kábítószer-piacon jelentkező helyettesítő hatásra

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

A tagállamok jelentései

19.

20. A kábítószer-prekurzorokra vonatkozó uniós jogszabályok hatékony végrehajtása a prekurzorok eltérítésének a legális kereskedelem megzavarása nélküli megelőzése érdekében

Folyamatos

Tanács

Bizottság

MS

A kábítószer-prekurzorokról szóló, a 111/2005/EK tanácsi rendeletet és a 273/2004/EK rendeletet módosító európai parlamenti és tanácsi rendeletek elfogadása és végrehajtása

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

Az EU éves jelentése a kábítószer-prekurzorokról

20.

21. Bizonyos (a 2011/62/EU irányelvben meghatározottak szerinti) gyógyszerhatóanyagoknak tiltott kábítószerek hígítására való alkalmazásával szembeni fellépés

Folyamatos

MS

Bizottság

EMA

EMCDDA

Europol

Tiltott kábítószerek hígítására használt, elkobzott hatóanyagok száma

A hamisított gyógyszerekről szóló 2011/62/EU irányelv szerinti, a hatóanyagok ellátási láncának védelmét célzó új uniós jogszabályi követelmények időben történő végrehajtása

A CCWP és a CUG jelentései

A tagállamok jelentései

22. Adott esetben és a tagállamok jogi kereteivel összhangban a tagállamok által a kényszerítő szankciók helyett a kábítószer-fogyasztó bűnelkövetők számára alternatívák biztosítása és alkalmazása, (mint például az oktatás-nevelés, a kezelés, a rehabilitáció, az utókezelés és a társadalmi visszailleszkedés) többek között az alábbiak:

a.Oktatás

b.(Az ítélet felfüggesztése) kezeléssel

c.Nyomozás vagy büntetőeljárás felfüggesztése

d.Rehabilitáció

e.Utókezelés és társadalmi visszailleszkedés

és az alapvető jogok dimenziójának továbbfejlesztése, amely kulcsfontosságú tényező a jobb egyensúly-elnyomás és a rehabilitáció előmozdítása érdekében.

2017–2020

MS

Tanácsi munkacsoport (HDG)

A kábítószer-fogyasztó bűnelkövetők esetében börtön kényszerítő szankciók helyett az oktatás-nevelés, a kezelés, a rehabilitáció, az utókezelés és a társadalmi visszailleszkedés területén különböző alternatívák fokozott elérhetővé tétele és alkalmazása

A kényszerítő szankciók alternatíváinak fokozott nyomon követése, alkalmazása és értékelése

A tagállamok által előírt és végrehajtott kényszerítő szankciók alternatíváinak típusa és száma

Az alternatív szankciók azon kedvezményezettjeire vonatkozó információk, akik öt éven belül visszaesőkké válnak

Reitox nemzeti jelentések

A tagállamok jelentései

6. Hatékony reagálás a tiltott kábítószerekkel kapcsolatos tevékenységek jelenlegi és újonnan kialakuló tendenciáira

23. Olyan stratégiai válaszok megfogalmazása, amelyekkel kezelni lehet az új kommunikációs technológiák – és a létrehozott kapcsolódó honlapok – szerepét a tiltott kábítószerek, ezen belül az új ellenőrzött pszichoaktív anyagok előállításában, forgalmazásában, kereskedelmében és terjesztésében, többek között az alábbiak révén:

a.Együttműködés az iparral

b.A bűnüldözési munka támogatására szolgáló kutatások és eszközök fejlesztésének uniós és nemzeti finanszírozása

c.A szakkifejezések jegyzékének összeállítása

d.A web és a darknet ellenőrzésére rendelkezésre álló meglévő eszközök jegyzékének összeállítása

e.Speciális képzés biztosítása a bűnüldözés, a vám- és határőrség, az ügyészek és a bírák számára

f.Az online piacok folyamatos és proaktív nyomon követése a bűnüldöző hatóságok által

g.A bevált módszerek cseréje nemzetközi partnerekkel

h.A kölcsönös jogsegély iránti megkeresések eljárásainak (és adott esetben a kölcsönös elismerés) egyszerűsítése, összhangban a büntető igazságszolgáltatás kibertérben való érvényesítésének javításáról szóló, 2016. június 9-i tanácsi következtetésekkel 63

2017–2020

Tanács

Bizottság

Tanácsi munkacsoport (HDG, COSI)

MS

Europol

CEPOL

EMCDDA

Az internet segítségével elkövetett, a kábítószerekkel

összefüggő bűncselekményeket célzó bűnüldözői tevékenységek eredményei

A közös műveletek és határokon átnyúló

együttműködési kezdeményezések számának növekedése

A bűnüldözési munka támogatására szolgáló, finanszírozott kutatási projektek és eszközök száma és hatása

Megállapodások/megbeszélések száma az érintett ágazati partnerekkel

A szakkifejezések jegyzékének összeállítása

Nyomon követési eszközök jegyzékének összeállítása

Az érdekelt felek számára tartott képzések száma

Nemzetközi partnerekkel tartott azon ülések száma, amelyeken a tevékenységet megvitatták

Az uniós szakpolitikai ciklus prioritásait illetően elért eredmények közbenső áttekintése

EMPACT értékelő és 

irányítói jelentések

Az Europol igazgatóinak jelentése

A CEPOL statisztikái/éves jelentése

A tagállamok jelentései

Az uniós ügynökségek jelentései

Bizottság



3.    Koordináció

A kábítószer-politikák hatékony tagállami és uniós koordinációja

Cél

Tevékenység

Végrehajtás

Felelős

Mutató(k)

Adatgyűjtési/értékelési mechanizmus

7. A hatékony uniós koordináció biztosítása a kábítószerügy területén

24. A kábítószerekkel foglalkozó horizontális munkacsoport és a többi érintett tanácsi munkacsoport, különösen a COSI közötti információcsere fokozása a kábítószer-kínálat csökkentésével foglalkozó pillér jobb koordinálása érdekében

A kábítószerekkel foglalkozó horizontális munkacsoport és a többi érintett tanácsi munkacsoport közötti információcsere fokozása, beleértve: COAFR, COASI, COEST, COLAT, COWEB, CONUN és COHOM

Folyamatos

az elnökség

Tanács

EKSZ

Tanácsi munkacsoport (HDG)

A kábítószer elleni uniós stratégia/cselekvési terv figyelembevételének mértéke a többi tanácsi munkacsoport, köztük a COSI, a COAFR, a COASI, a COEST, a COLAT, a COWEB, a CONUN és a COHOM munkaprogramjában.

Rendszeres tájékoztató a kábítószerekkel foglalkozó horizontális munkacsoport napirendjéről (elnökségenként egyszer) az uniós szakpolitikai ciklus kábítószerrel kapcsolatos prioritásaihoz kapcsolódó tevékenységekről (az EMPACT jelentés alapján) adott esetben a COSI támogató csoport elnökének jelenlétében

A tanácsi munkacsoportok jelentései

Az elnökség jelentései

1.

25. Minden elnökség összehívhatja a nemzeti kábítószerügyi koordinátorok és adott esetben egyéb testületek üléseit az újonnan kialakuló tendenciák és a hatékony fellépések mérlegelése, továbbá a kábítószerek elleni uniós stratégia tekintetében és a tagállamok számára értéktöbbletet jelentő egyéb szakpolitikai fejlemények megvitatása céljából

Kétévente

az elnökség

MS

Hogy a nemzeti kábítószerügyi koordinátorok üléseinek napirendje milyen mértékben tükrözi a szakpolitikai fejleményeket, tendenciákat és új szempontokat, továbbá biztosítja a kommunikáció és az információcsere javítását

Az elnökség jelentései

2.

26. A kábítószerekkel foglalkozó horizontális munkacsoport elősegíti a) tematikus viták révén a cselekvési terv végrehajtásának nyomon követését; valamint b) egy éves párbeszéd megtartását a kábítószer-jelenség európai helyzetéről

a) KétéventeFolyamatos

b) Évente

az elnökség

Tanácsi munkacsoport (HDG)
MS

Bizottság

EMCDDA

Europol

A cselekvési terv végrehajtásának mértéke

A cselekvési terv azon tevékenységeinek száma, amelyekkel a kábítószerekkel foglalkozó horizontális munkacsoporton belüli tematikus vitákban foglalkoztak

A kábítószerekkel foglalkozó horizontális munkacsoportban a kábítószerekkel kapcsolatos legújabb tendenciákról és adatokról folytatott párbeszéd időszerűsége

Az elnökség jelentései

3.

27. A tagállami és uniós tevékenységek összhangjának és folytonosságának biztosítása az egymást követő elnökségek alatt, a kábítószerügy integrált, kiegyensúlyozott és tényeken alapuló uniós megközelítésének erősítése érdekében

KétéventeFolyamatos

az elnökség

az elnökségi trió

MS

Bizottság

Tanácsi munkacsoport (HDG)

EMCDDA

Europol

A tevékenységek összehangoltságának és folytonosságának mértéke az egymást követő elnökségek alatt

Előrelépés a kábítószerek elleni uniós stratégia prioritásainak végrehajtásában az egymást követő elnökségek alatt

Az elnökség jelentései

 

4.

28. A kábítószer elleni uniós politikák és fellépések koordinálásának biztosítása az EU, a harmadik országok és a nemzetközi szervezetek közötti nemzetközi együttműködés támogatása érdekében

Folyamatos

EKSZ

Bizottság

Tanácsi munkacsoport (HDG)

MS

A kábítószer elleni uniós tevékenységek keretében meghatározott célok, várt eredmények és előirányzott intézkedések közötti összhang és koherencia szintje

A kábítószerekkel kapcsolatos prioritások beillesztése az érintett uniós szervek stratégiáiba

Fokozott együttműködés a kábítószerekkel foglalkozó horizontális munkacsoport és a földrajzi/regionális és tematikus munkacsoportok, ezen belül a COAFR, a COASI, a COEST, a COLAT, a COWEB, a CONUN és a COHOM között

Az EKSZ éves jelentései a HDG-nek

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

29. Uniós és tagállami szinten az erőforrások megfelelő szintjének megteremtése a kábítószer elleni uniós stratégia prioritásainak teljesítése érdekében

Évente

MS

Bizottság

EKSZ

Tanács

Tanácsi munkacsoport (HDG)

14. átfogó mutató

Az uniós szintű és adott esetben tagállami szintű finanszírozás összege

A kábítószerekkel összefüggő finanszírozási programokkal kapcsolatban a különböző tanácsi munkacsoportok és a Bizottság közötti koordináció mértéke

Az EMCDDA jelentései

A Bizottság jelentései

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

8. A kábítószerekkel kapcsolatos szakpolitikák hatékony koordinálásának biztosítása nemzeti szinten

30. A kábítószer-politikával kapcsolatos tevékenységek koordinálása a minisztériumok és az érintett tagállami szintű szervek között, továbbá a HDG-ben megfelelő multidiszciplináris képviselet biztosítása, vagy a HDG-delegáció megfelelő multidiszciplináris tájékoztatása

Folyamatos

MS

14. átfogó mutató

A kábítószer-politika tagállami szintű horizontális koordinációs mechanizmusának hatékonysága

A kábítószer-kereslet és -kínálat csökkentésének érdekében több területre kiterjedő, tagállami szinten megvalósított tevékenységek száma

Az EMCDDA jelentései

Reitox nemzeti jelentések

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

A tagállamok jelentései

9. A civil társadalom részvételének biztosítása a kábítószer-politikában

31. A tagállami és uniós szintű kábítószer-politikák kidolgozása kialakítása, végrehajtása, nyomon követése és értékelése során a civil társadalommal és a tudományos közösséggel folytatott párbeszéd előmozdítása és támogatása megerősítése

Folyamatos

MS

Bizottság

Tanácsi munkacsoport (HDG)

az elnökség

A drogokkal kapcsolatos civil társadalmi fórum

Időszerű párbeszédek a kábítószerekkel foglalkozó európai civil társadalmi fórum és a HDG között az egyes elnökségek alatt

A kábítószerekkel foglalkozó európai civil társadalmi fórum bevonása a kábítószer elleni uniós cselekvési terv végrehajtásának felülvizsgálatába

A civil társadalom bevonásának szintje a tagállami és uniós kábítószer-politikák kialakításába, kidolgozásába és végrehajtásába, nyomon követésébe és értékelésébe különös tekintettel a kábítószer-fogyasztóknak, a kábítószerekkel összefüggő szolgáltatások igénybevevőinek és a fiataloknak a bevonására

Időszerű párbeszéd a tudományos közösség (természet- és társadalomtudományok, beleértve az idegtudományokat és a viselkedéskutatást is) és a HDG között

Az EU civil társadalmán belüli, az EU és a tagállamok kábítószer-ellenes politikájával kapcsolatos kérdésekre vonatkozó kommunikációt megkönnyítő adatbázis kifejlesztése

A Bizottság

elért eredményekről szóló kétéves

jelentése

A kábítószerekkel foglalkozó európai civil társadalmi fórumnak és a civil társadalom tagállami és uniós szintű képviselőinek a visszajelzései

A tagállamok jelentései

A tudományos közösség visszajelzései az EMCDDA Tudományos Bizottságán keresztül



4.    Nemzetközi együttműködés

A kábítószerrel kapcsolatos kérdésekről az EU és harmadik országok, illetve nemzetközi szervezetek között folytatott párbeszéd és együttműködés átfogó és kiegyensúlyozott megerősítése

Cél

Tevékenység

Végrehajtás

Felelős

Mutató(k)

Adatgyűjtési/értékelési mechanizmus

10. A kábítószer elleni uniós stratégia integrálása az EU átfogó külpolitikai keretébe, olyan átfogó megközelítés részeként, mely maradéktalanul, továbbá koherens és koordinált módon kiaknázza az EU rendelkezésére álló szakpolitikák, illetve diplomáciai, politikai és pénzügyi eszközök teljes palettáját

32. Szakpolitikai koherencia biztosítása az uniós kábítószer elleni szakpolitikák belső és külső aspektusai között, valamint a kábítószerrel kapcsolatos kérdések maradéktalan integrálása az EU és partnerei közötti politikai párbeszédekbe és keretmegállapodásokba, illetve a globális kérdésekkel és kihívásokkal kapcsolatos uniós álláspontba

Folyamatos

Bizottság

EKSZ

az elnökség

Tanácsi munkacsoport (HDG)

MS

13. átfogó mutató

A kábítószer-politika prioritásai egyre nagyobb helyet kapnak az EU külső szakpolitikáiban és tevékenységeiben

A kábítószerrel kapcsolatos prioritások integrálása a harmadik országokra és régiókra vonatkozó uniós stratégiákba

A megállapodások, stratégiai dokumentumok és cselekvési tervek száma

Az EKSZ jelentései

A kábítószer elleni uniós stratégia félidős felülvizsgálata

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

10.

33.Annak biztosítása, hogy a szakpolitikai prioritások és a kereslet és kínálat csökkentése közötti egyensúlyt jól tükrözzék a szakpolitikai alternatívák, illetve a külső segítségnyújtás programozása, végrehajtása és nyomon követése, különösen a forrás- és tranzitországokban, az alábbiakra kiterjedő projektek révén:

a.integrált, kiegyensúlyozott, és tényeken alapuló kábítószer-politikák kidolgozása;

b.a kínálat csökkentése;

c.a kábítószer-prekurzorok és pre-prekurzorok eltérítésének megakadályozása;

d.a kábítószer-kereslet csökkentése; valamint

e.alternatív fejlesztési intézkedések

Folyamatos

Bizottság

MS

EKSZ

Hogy a finanszírozott prioritások és projektek milyen mértékben tükrözik az EU kábítószer-politikai prioritásait, különösen a kereslet és kínálat csökkentése közötti egyensúlyt

Az EU és harmadik országok és régiók közötti cselekvési tervekben foglalt koordinált tevékenységek végrehajtásának szintje

A harmadik országok azon nemzeti stratégiáinak és cselekvési terveinek száma, melyek integrált kábítószer-politikát tartalmaznak

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

Az EKSZ jelentésben számol be a programozásról

A Bizottság és a tagállamok általi program-ellenőrzési és -értékelési rendszerek jelentések

11.

34. Az uniós küldöttségek kapacitásának javítása és szerepének megerősítése annak érdekében, hogy képesek legyenek proaktívan foglalkozni a kábítószer-politikai kérdésekkel és hatékonyan jelentést tenni a kábítószerekkel kapcsolatos helyi viszonyokról

2017–2020

EKSZ

Bizottság

MS

Releváns szakértelem, képzés, és szakpolitikai iránymutatás biztosítása az uniós küldöttségek számára

Kibővített regionális hálózatépítés az uniós küldöttségek között a kábítószerrel kapcsolatos kérdésekben

A tagállamokkal folytatott koordináció megerősítése

EKSZ

A Bizottság jelentései

Uniós küldöttség

11

Megfelelő szintű uniós és tagállami finanszírozás és szakértelem biztosítása a harmadik országok azon erőfeszítéseinek további erősítése és támogatása érdekében, melyek célja vidékfejlesztési intézkedéseken keresztül az illegális kábítószer-termesztés kezelése és megakadályozása, a népegészségügyet és a közbiztonságot fenyegető kihívások kezelése érdekében

Folyamatos

MS

EKSZ

Bizottság

A harmadik országok olyan nemzeti szakpolitikáinak, stratégiáinak és cselekvési terveinek száma, melyek integrált megközelítéseket tartalmaznak az illegális kábítószer-termesztésre vonatkozóan

A humán fejlettségi mutatók javulása a kábítószer-termesztéssel foglalkozó területeken

Az EU és a tagállamok által finanszírozott vidékfejlesztési projektek és programok száma olyan térségekben, ahol illegális kábítószer-termesztés folyik, illetve ahol fennáll ennek a veszélye

A jelentések alapján az illegális kábítószer-termesztés helyi szintű csökkenése hosszú távon

Az EU és a tagállamok általi projekt- és program-ellenőrzési és -értékelési rendszerek, illetve jelentések

Az UNDP humán fejlettségi jelentése

Harmadik országok jelentései

12

35. Az alternatív fejlesztéssel kapcsolatos (és a 2013–2020-as időszakra szóló, kábítószer elleni uniós stratégiával, az alternatív fejlesztésre vonatkozó uniós megközelítéssel, illetve az alternatív fejlesztésre vonatkozó 2013-as ENSZ-iránymutatással konzisztens) uniós megközelítés előmozdítása és végrehajtása harmadik országokkal együttműködésben, figyelembe véve az emberi jogokat, az emberi biztonságot és a konkrét keretfeltételeket, ideértve az alábbiakat:

a.az alternatív fejlesztés integrálása a tagállamok tágabb menetrendjébe, az arra kész harmadik országok ösztönzése az alternatív fejlesztésnek a nemzeti stratégiáikba való integrálására;

b.olyan kezdeményezések előmozdítása, melyek célja a szegénység csökkentése, a konfliktus visszaszorítása és a veszély mértékének redukálása fenntartható, legális és a nemek közötti egyenlőséget érvényesítő megélhetési módok támogatásával olyan személyek esetében, akik korábban illegális kábítószer-termesztéssel foglalkoztak, vagy jelenleg is azzal foglalkoznak

c.megfelelő szintű uniós és tagállami finanszírozás és szakértelem biztosítása a harmadik országok azon erőfeszítéseinek további erősítése és támogatása érdekében, melyek célja vidékfejlesztési intézkedéseken keresztül az illegális kábítószer-termesztés kezelése és megakadályozása, valamint bűnüldözési és igazságügyi együttműködés révén a tiltott kábítószer-előállítás kezelése és megakadályozása

Folyamatos

MS

Bizottság

EKSZ

A harmadik országok azon nemzeti szakpolitikáinak, stratégiáinak és cselekvési terveinek száma, melyek tartalmazzák az alábbiakat:

oaz illegális kábítószer-termesztés problémájára vonatkozó integrált megközelítések, valamint

ohatékonyan szervezett alternatív fejlesztési kezdeményezések

Az olyan értékelt projektek száma, melyek pozitív eredményeket mutattak fel a fenntartható, legális és a nemek közötti egyenlőséget érvényesítő megélhetési módokkal kapcsolatban

A humán fejlettségi mutatók javulása

Az EU és a tagállamok által finanszírozott vidékfejlesztési projektek és programok száma olyan térségekben, ahol illegális kábítószer-termesztés folyik, illetve ahol fennáll ennek a veszélye

A jelentések alapján az illegális kábítószer-termesztés helyi szintű csökkenése hosszú távon

A harmadik országok nemzeti kábítószer-stratégiáik végrehajtásáról szóló jelentései

Az EU és a tagállamok általi projekt- és program-ellenőrzési és -értékelési jelentések

Az UNDP humán fejlettségi jelentése

Harmadik országok jelentései

13

36. A harmadik országok – így ezen országokban a civil társadalom – támogatása kockázat- és ártalomcsökkentést célzó kezdeményezések kidolgozása és végrehajtása érdekében, különösen olyan területeken, ahol a kábítószer-fogyasztással összefüggő, vér útján terjedő vírusok – többek között, de nem kizárólag a HIV és a vírusos hepatitisz –, valamint a nemi úton terjedő fertőző betegségek és a tuberkulózis általi fertőzés veszélye egyre nagyobb

Folyamatos

MS

Bizottság

EKSZ

A kockázat- és ártalomcsökkentés érdekében kidolgozott kezdeményezések száma és minősége

A kábítószerekkel kapcsolatos halálozások és a kábítószer-fogyasztással összefüggő, vér útján terjedő vírusok – többek között, de nem kizárólag a HIV és a vírusos hepatitisz –, valamint a nemi úton terjedő fertőző betegségek és a tuberkulózis prevalenciája a harmadik országokban

Harmadik országok jelentései

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

WHO-jelentések

14

37. A kábítószerrel összefüggő szervezett bűnözés – így az illegális kábítószer-kereskedelem – elleni fellépés terén a harmadik országok támogatása az alábbiak révén:

a.bűnüldözési operatív információk megosztása és a bevált gyakorlatok cseréje;

b.a kábítószerek elleni küzdelemre vonatkozó kapacitás megerősítése és a szakértelem fejlesztése a forrás- és tranzitországokban;

c.együttműködés nemzetközi partnerekkel az illegális kábítószer-kereskedelmet lehetővé tévő tényezők – így a korrupció, az intézmények gyengesége, a rossz kormányzás és a pénzügyi szabályozási kontroll hiánya – elleni küzdelem érdekében;

d.a vagyonfelkutatás és -visszaszerzés terén folytatott együttműködés megerősítése, különösen dedikált nemzeti platformok létrehozásával; valamint

e.a regionális és a régiókon belüli együttműködés fokozása

f.a jogállamiságnak és a nemzetközi emberi jogi normáknak és elveknek a kábítószerekkel kapcsolatos bűnüldözési intézkedésekbe való beépítése

Folyamatos

MS

EKSZ

Bizottság

Europol

S

A projektek és programok száma és hatékonysága

Az illegális kábítószer-kereskedelem tartós csökkenése

Bizottság

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

A Bizottság és a tagállamok jelentései

Az Europol jelentései

Az EKSZ jelentései

Az UNODC éves jelentése a globális kábítószer-helyzetről

38. a) Az együttműködés megerősítése, a párbeszédek, nyilatkozatok és a kábítószer elleni uniós cselekvési tervek naprakésszé tétele és végrehajtása folytatása a partnerekkel, ideértve az alábbiakat is:

A csatlakozó, tagjelölt és potenciálisan tagjelölt országok;

Az európai szomszédságpolitikában részt vevő országok;

Amerikai Egyesült Államok: Mexikói-öböl

Oroszországi Föderáció

Más kiemelt országok vagy régiók, különösen az alábbiak:

oAfganisztán és Pakisztán

oközép-ázsiai köztársaságok

oKína

oa Latin-amerikai és Karibi Államok Közössége (CELAC)

oAfrika, különösen Nyugat-Afrika

oIrán

b) A kábítószerrel kapcsolatos súlyos kérdések terén más harmadik országokkal való együttműködés lehetőségeinek (például kétoldalú párbeszédek, közös projektek) felderítése

Folyamatos

az elnökségi trió

Bizottság

EKSZ

MS

13. átfogó mutató

Megerősített együttműködés a releváns partnerekkel a kábítószerekkel kapcsolatban

A megszervezett párbeszédek száma

Az elfogadott nyilatkozatok száma

A végrehajtott programok és cselekvési tervek száma

Az EKSZ jelentései

A kábítószer elleni uniós stratégia félidős felülvizsgálata

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

Uniós jelentéstételi mátrixok

A releváns cselekvési tervek végrehajtási jelentései

15

39. A Dublini csoport konzultációs mechanizmusának javítása a fokozott uniós koordináció és részvétel révén, a mini Dublini csoport jelentéseiben foglalt ajánlásaik jobb kidolgozása, végrehajtása és terjesztése

Folyamatos

Dublini csoport

Bizottság

EKSZ

MS

A Dublini csoport struktúráiban folytatott tevékenységek szintje, ideértve a Dublini csoport ténylegesen végrehajtott ajánlásainak számát

A Dublini csoport munkamódszereinek megvalósított korszerűsítése

A Dublini csoport jelentései

16

Éves párbeszéd az EU és a tagállamok által harmadik országoknak a kábítószerek terén nyújtott támogatásról, írásbeli naprakésszé tétel kíséretében

2014-től

Bizottság

EKSZ

MS

A finanszírozásról megtartott éves párbeszéd

Bizottság

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

A tagállamok jelentései

Az EKSZ jelentései

A projektek és programok nyomon követésére és értékelésére vonatkozó rendszer és jelentések

17

40. Annak biztosítása, hogy az emberi jogok előmozdítása és védelme maradéktalanul integrálva legyen a politikai párbeszédekbe, valamint a kábítószerekkel kapcsolatos releváns programok és projektek tervezésébe és végrehajtásába, többek között a jogokon alapuló megközelítés végrehajtásán keresztül, valamint személyre szabott emberi jogi iránymutatásra és hatásértékelésre szolgáló eszközön keresztül

Folyamatos

Bizottság

EKSZ

MS

Az EU kábítószer elleni külső tevékenységébe ténylegesen integrált emberi jogok

Emberi jogi iránymutatásra és hatásértékelésre szolgáló eszköz kidolgozása és megvalósítása

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

A COHOM éves jelentése az emberi jogokról

A tagállamok jelentései

12. Az uniós megközelítés kohéziójának és az EU ENSZ-beli láthatóságának növelése, valamint a kábítószerek terén a nemzetközi szervekkel folytatott uniós koordináció megerősítése

41. Hozzájárulás a kábítószerekre vonatkozó nemzetközi politikával kapcsolatos menetrend alakításához, többek között az alábbiak révén:

a.az uniós és tagállami küldöttségek tevékenysége az ENSZ-közgyűlésben és a Kábítószer-bizottságban;

b.a kábítószerekkel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozó valamennyi ENSZ-fórumon (pl. az ENSZ Közgyűlése, az Egészségügyi Világszervezet, az Emberi Jogi Tanács, a fenntartható fejlődéssel foglalkozó magas szintű politikai fórum) az EU és a tagállamok küldöttségeinek fellépése

c.uniós közös álláspontok és közös határozatok előkészítése, koordinálása és elfogadása az ENSZ-közgyűlésben és a Kábítószer-bizottságban – ideértve a Kábítószer-bizottság előtt az anyagok jegyzékéről –, továbbá annak biztosítása, hogy az EU ezen és más nemzetközi fórumokon egységesen és határozottan lépjen fel;

d.a 2016 évi ENSZ-közgyűlés rendkívüli ülésszaka záródokumentumában foglalt ajánlások végrehajtása

e. az ENSZ által 2009-ben elfogadott, a világ kábítószer-problémájának megoldására irányuló egységes és kiegyensúlyozott stratégia érdekében folytatott nemzetközi együttműködésről szóló politikai nyilatkozat és cselekvési terv 2019-es felülvizsgálata; valamint

f.a civil társadalom érdemi bevonásának biztosítása a felülvizsgálati folyamatba

Folyamatos

EKSZ

az elnökség

MS

A Bizottság

Tanács

Tanácsi munkacsoport (HDG)

13. átfogó mutató

Az ENSZ-közgyűlésben és a Kábítószer-bizottságban tett uniós nyilatkozatok száma

A más régiók és nemzetközi szervek által támogatott uniós közös álláspontok száma

A Kábítószer-bizottság anyagok jegyzékéről szóló határozataira vonatkozóan kialakított uniós közös álláspontok száma

A Kábítószer-bizottság anyagok jegyzékéről szóló határozatainak eredménye

Azon alkalmak száma, amikor az EU egységesen és eredményesen képviseli álláspontját a nemzetközi fórumokon és a harmadik országokkal folytatott párbeszédekben

Az ENSZ-ben – így a Kábítószer-bizottságban – az EU által kezdeményezett, sikeresen elfogadott határozatok száma

Az uniós politikák eredményes előmozdítása az ENSZ-ben, így a Kábítószer-bizottságban is

A 2019-es felülvizsgálati folyamat uniós közös álláspontról szóló dokumentumának elfogadása; Az EU hozzájárulása a Kábítószer-bizottságnak a 2019-es folyamat módozatairól szóló meghatározásához

Az ENSZa világ kábítószer-problémájának megoldására irányuló egységes és kiegyensúlyozott stratégia érdekében folytatott nemzetközi együttműködésről szóló politikai nyilatkozata és cselekvési terve félidős értékelése terén elért eredmények 2019-es felülvizsgálatának eredménye

Az EKSZ jelentései

A kábítószer elleni uniós stratégia félidős értékelése

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

Konvergencia-mutató

Félidős felülvizsgálat

UNGASS

2019-es felülvizsgálat Eredmény

18

42. A partnerségek megerősítése az UNODC-vel, a WHO-val, az UNAIDS-szel és más releváns ENSZ-ügynökségekkel, nemzetközi és regionális szervekkel, szervezetekkel és kezdeményezésekkel (például az Európa Tanáccsal és a párizsi paktum kezdeményezéssel)

Folyamatos

Tanács

EKSZ

A Bizottság

az elnökség

Tanácsi munkacsoport (HDG)

EMCDDA

13., 15. átfogó mutató

Az EU és a releváns nemzetközi és regionális szervek, szervezetek, illetve kezdeményezések közötti információcserék és tevékenységek száma

A releváns szervekkel folytatott partnerségek hatékonysága

Az EKSZ jelentései

A kábítószer elleni uniós stratégia félidős értékelése

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

13. A kábítószerekkel kapcsolatos uniós vívmányokhoz való igazodás folyamatában a csatlakozó, tagjelölt és potenciálisan tagjelölt országoknak nyújtott támogatás, célzott segítségnyújtás és monitoring révén

43. Célzott technikai és egyéb segítség és támogatás nyújtása szükség esetén a csatlakozó, tagjelölt és potenciálisan tagjelölt országoknak a kábítószerekkel kapcsolatos uniós vívmányokhoz való igazodásuk elősegítése érdekében

Folyamatos

Bizottság

MS

EMCDDA

Europol

Eurojust

FRONTEX

EKSZ

15. átfogó mutató

Az országok fokozott szintű megfelelése az uniós vívmányoknak

A befejezett projektek száma és minősége

A kidolgozott nemzeti kábítószer-stratégiák és nemzeti kábítószer-koordinációs struktúrák száma

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

A csatlakozó, tagjelölt és potenciálisan tagjelölt országok jelentései


5.Tájékoztatás, kutatás, nyomon követés és értékelés

A kábítószer-jelenség valamennyi aspektusára és az intézkedések hatására vonatkozó ismeretek elmélyítésének elősegítése, a szakpolitikák és tevékenységek számára megalapozott és átfogó tények nyújtása érdekében

Cél

Tevékenység

Végrehajtás

Felelős

Mutató(k)

Adatgyűjtési/értékelési mechanizmus

14. A kábítószer-jelenség valamennyi aspektusával kapcsolatos kutatásba, adatgyűjtésbe, monitoringba, értékelésbe és információcserébe való megfelelő befektetés biztosítása

44.A kábítószerrel kapcsolatos multidiszciplináris, uniós szintű kutatások és tanulmányok megfelelő finanszírozásának előmozdítása többek között az EU-val kapcsolatos finanszírozási programok révén (2014–2020)

2017–2020

MS

Bizottság

EMCDDA

A különböző programok és projektek keretében nyújtott uniós finanszírozás összege és típusa

Bizottság

jelentése

az éves kutatási párbeszédről elért eredményekről szóló kétéves jelentése

45. Annak biztosítása, hogy az uniós támogatást élvező projektek teljesítsék az alábbi feltételeket:

a.figyelembe vegyék a kábítószer elleni uniós stratégia és cselekvési terv prioritásait;

b.figyelembe vegyék a szakpolitikák kialakításában tapasztalható hiányosságokat;

c.egyértelmű többletértéket tartalmazzanak és biztosítsák a koherenciát és a szinergiát; valamint

d.kerüljék a párhuzamosságot a más programok és szervek keretében végzett kutatásokkal

e.figyelembe vegyék a viselkedéskutatás és az idegtudományok fontosságát 64

f.egyértelmű mutatókat kell tartalmazniuk a hatásuk mérésére

2017–2020

Bizottság

EMCDDA

A kábítószer elleni uniós stratégia és cselekvési terv prioritásainak felvétele a kábítószerekkel kapcsolatos, uniós finanszírozású kutatások finanszírozási és értékelési kritériumai közé

A kábítószerekkel kapcsolatos, uniós finanszírozású kutatásokra vonatkozóan adott ösztöndíjak és kötött szerződések száma, hatása, kiegészítő jellege és értéke

A kábítószerekkel kapcsolatos, uniós finanszírozású, nagy hatású szakfolyóiratokban megjelent újságcikkek és kutatási jelentések száma

Éves vita a kábítószerekkel foglalkozó horizontális munkacsoport keretében a kábítószerekkel kapcsolatos, uniós finanszírozású kutatási projektekről, ideértve az EMCDDA tudományos bizottságának a kutatási prioritásokról szóló ajánlásait

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

Kutatásiprojekt-jelentések

Az EMCDDA Tudományos Bizottságának a kutatási prioritásokra vonatkozó ajánlásai

A Science Citation Index tudományos index, illetve hasonló bibliometriai eszközök



Az ERANID által kidolgozott stratégiai kutatási program

46. A szakpolitikák és beavatkozások tudományos tényeken alapuló értékelésének előmozdítása nemzeti, uniós és nemzetközi szinten

2017–2020

Bizottság

MS
EMCDDA

14. átfogó mutató

Az eredmények rendszeres áttekintése a Tanács és az Európai Parlament számára a stratégia és a cselekvési terv végrehajtására vonatkozóan

A strukturált megközelítést alkalmazó országok száma, ahogy az az EMCDDA által az értékelésekkel kapcsolatos megbízásokra és irányításra kidolgozott útmutatóban szerepel

A stratégia/cselekvési terv félidős külső értékelésének elvégzése – 2016

A nemzeti kábítószer-stratégiák és cselekvési tervek értékelésére vonatkozó uniós iránymutatás közzététele

Dedikált tanulmányok lefolytatása az uniós és nemzetközi kábítószer-politikák hatékonyságáról és hatásáról

A kábítószer-függőséggel kapcsolatos egészségügyi ártalmak megelőzéséről és csökkentéséről szóló 2003-as tanácsi ajánlás végrehajtására vonatkozó értékelés befejezése

Az EMCDDA jelentései

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

A kábítószer elleni uniós stratégia félidős értékeléséről szóló jelentés

Az EMCDDA jelentései

Az EMCDDA Tudományos Bizottságának jelentései

Az Alice RAP, a LINKSCH és az ERA-net jelentései

Reitox nemzeti jelentések

47.Bizonyíték gyűjtése a kábítószer-kereskedelem és a következők közötti potenciális kapcsolatokra:

a.a terrorista csoportok és tevékenységek finanszírozása, beleértve a kábítószer-előállítással és -kereskedelemmel, valamint konfliktusövezetekkel kapcsolatos meglévő útvonalak közötti esetleges átfedéseket; továbbá a terrorista sejtek finanszírozásának jogellenes tevékenységekből származó forrásai az EU-ban, ideértve a kábítószer-kereskedelmet;

b.migránscsempészet – szinergiák kiépítése az EU migránscsempészet elleni cselekvési tervével (2015–2020), amely kutatást és kockázatelemzést ír elő a csempészet és más bűncselekmények – például kábítószer-kereskedelem – között, ideértve továbbá:

A kiszolgáltatott helyzetben lévő migránsokra és az ő kábítószer-kereskedelmi célokra való potenciális kihasználásukra, és/vagy a kábítószerek végfelhasználóira, különösen a kiskorúakra és a nőkre való összpontosítás.

A kábítószer-kereskedelemmel és az embercsempészettel foglalkozó bűnszervezetek, az elkövetési módok és az útvonalak közötti esetleges átfedések feltárása.

c.emberkereskedelem – szinergiák teremtése az emberkereskedelem elleni küzdelmet célzó uniós jogi és szakpolitikai kerettel, ideértve az emberkereskedelem felszámolására irányuló 2012–2016-os uniós stratégiát is

2017–2020

MS

Bizottság

Az emberkereskedelem elleni küzdelem európai uniós koordinátora

EMCDDA

Europol

Frontex

FRA

EIGE

Az uniós és nemzeti szinten finanszírozott projektek száma

A tagállamok jelentései

A Bizottság jelentései

Az uniós ügynökségek (EMCDDA, Europol,

A FRONTEX és a FRA jelentései a szokásos jelentéstételi tevékenységeik keretében

Az EIGE jelentései a szokásos jelentéstételi tevékenységei keretében

15. A hálózatépítés és az együttműködés folytatása, illetve kapacitásfejlesztés az uniós tudásinfrastruktúrában, a kábítószerekre – különösen a tiltott kábítószerekre – vonatkozó tájékoztatás, kutatás, monitoring és értékelés céljából

48.Adott esetben a releváns felekkel együttműködésben az alábbiakra vonatkozó átfogó elemzés nyújtásának folytatása:

a.az uniós kábítószer-helyzet;

b.a kábítószer-fogyasztás dinamikája a lakosság körében általában, illetve a célcsoportokban, ideértve az etnikai kisebbségeket, a migránsokat és a menedékkérőket, az LMBTI-személyeket, a szexmunkásokat és a fogvatartottakat; valamint

c. a kábítószer-fogyasztásra adott válaszlépések

d.a kannabisz-politikai modellekkel és azok hatásaival kapcsolatos uniós és nemzetközi fejlemények

Folyamatos

EMCDDA

Europol

MS

A drogokkal kapcsolatos civil társadalmi fórum

Bizottság

1–15. átfogó mutató

A létrehozott tudásbázisban jelenleg tapasztalható hiányosságok, valamint a jelenlegi adatbázis-fenntartóktól származó elemzések maximalizálására kidolgozott uniós szintű keret

A kábítószer-helyzetre vonatkozó áttekintések és topikus elemzések száma

Az EMCDDA jelentései

A tagállamok jelentései

A drogokkal kapcsolatos civil társadalmi fórum

Bizottság

49. A kábítószer-jelenségre való reagálásban résztvevők képzésének bővítése

2017–2020

MS

EMCDDA

CEPOL

A tagállamok és az EU szintjén tett azon kezdeményezések számra, melyek célja kábítószer-kereslet és -kínálat csökkentésének aspektusaira vonatkozóan szakemberek képzése

A tagállamok és az EU szintjén végrehajtott azon kezdeményezések száma, melyek célja szakemberek képzése a kábítószer-kereslet és -kínálat csökkentésére vonatkozó adatgyűjtéssel és jelentéstétellel kapcsolatosan

A tagállamok jelentései

Az EMCDDA képzésről szóló jelentése

A CEPOL éves jelentése

A Reitox éves jelentései

50. Az alábbiakra vonatkozó adatgyűjtés, kutatás, elemzés és jelentéstétel bővítése:

a.a kábítószer-kereslet csökkentése;

b.a kábítószer-kínálat csökkentése;

c.az egészségre és a biztonságra veszélyt jelentő új tendenciák, mint például a politoxikomán kábítószer-fogyasztás és az ellenőrzött, kizárólag orvosi rendelvényre kiadhatópszichoaktív gyógyszerekkel való visszaélés;

d.kábítószer-fogyasztással összefüggő, vér útján terjedő vírusok – többek között, de nem kizárólag a HIV és a vírusos hepatitisz –, valamint a nemi úton terjedő fertőző betegségek és a tuberkulózis;

e.pszichiátriai és fizikai komorbiditás;

f.a rabok kábítószer-problémái, valamint a kábítószer-kereslet csökkentését célzó beavatkozások és szolgáltatások rendelkezésre állása és köre a börtönökben; valamint

g.a kábítószerrel összefüggő más következmények az engedélyezett és a tiltott szerekkel kapcsolatos problémák és következmények

h.a kábítószer-ellenes politikák nemzetközi emberi jogi normáknak és elveknek való megfelelése

Folyamatos

MS

Bizottság

EMCDDA

Europol

ECDC

EMA

 

A tényeken alapuló és tudományos szempontból igazolt, a kábítószer-kínálat csökkentésére és a kábítószer-kereslet csökkentésére vonatkozó mutatók fokozott rendelkezésre állása

A tagállamok szintjén az új, többek között a kábítószer-használatra és az előírt szabályozott gyógyszerekkel való visszaélésre, a kábítószer-használattal összefüggő betegségekre, többek között az HIV és a vírusos hepatitiszre, valamint a szexuális úton terjedő betegségekre és a tuberkulózisra, a pszichiátriai és fizikai együttműködésre, valamint a kábítószerekkel kapcsolatos egyéb következményekre vonatkozóan kezdeményezett új kutatások mértéke

EU-szerte tanulmány lefolytatása a közösségeken belüli, kábítószerekkel összefüggő megfélemlítésről, annak a leginkább veszélyeztetett egyénekre, családokra és közösségekre gyakorolt hatásáról, illetve az e hatásra adható hatékony válaszlépésekről

Tényeken alapuló és tudományos szempontból igazolt mutatók elfogadása a rabok kábítószer-problémáira vonatkozóan

Az EMCDDA jelentései

A tagállamok jelentései

Harmonizált adatszolgáltatás az uniós szervektől, így az EMCDDA-tól

EU SOCTA

51. Az új pszichoaktív anyagok felbukkanására és fogyasztására vonatkozó észlelési, értékelési és reagálási kapacitás hatékonyságának javítása, valamint az ezen anyagok által a kábítószer-fogyasztók számára és profiljára gyakorolt hatás mértékének monitoringja

Folyamatos

Bizottság

MS

EMCDDA

Europol

6. átfogó mutató

Az új pszichoaktív anyagokkal kapcsolatosan kezdeményezett, a tagállami és az uniós kutatási programok által támogatott új járványügyi, farmakológiai és toxikológiai kutatás köre

Az információcserének, a bevált gyakorlatok és a bűnüldözési operatív információk cseréjének a köre

Az új pszichoaktív anyagokra vonatkozó toxikológiai és egészségügyi adatelelemzések toxikológiai laboratóriumok és kutatóintézetek általi cseréjének köre

Az EMCDDA jelentései

EMCDDA/Europol végrehajtási jelentés

Laboratóriumok és kutatóintézetek jelentései

Reitox nemzeti jelentések

52. A forenzikus tudományos adatok – így az új pszichoaktív anyagok azonosításának támogatása, az új pszichoaktív anyagokra vonatkozó laboratóriumi referenciaszabványok, és az új anyagok azonosítására szolgáló közös módszertan kidolgozása – megosztására irányuló törekvés megerősítése a Bizottság Közös Kutatóközpontjával, valamint a meglévő hálózatokon – például a Bűnügyi Szakértői Intézetek Európai Hálózatának kábítószer-munkacsoportján – keresztül folytatott együttműködés bővítése révén, az IB Tanácsnak a „Európai Forenzikus Tudomány 2020” elképzelésről szóló következtetéseinek és a vámlaboratóriumok európai hálózatának keretében

2017–2020

Bizottság

MS

EMCDDA

15. átfogó mutató

Az új pszichoaktív anyagokra vonatkozó forenzikus tudományos adatok megosztásának köre, amelyek az új pszichoaktív anyagok azonosítását támogatják

A forenzikus tudományos laboratóriumok, vámlaboratóriumok és intézetek könnyű hozzáférése a laboratóriumi referenciaszabványokhoz

Az új anyagok azonosítására szolgáló közös módszertan kidolgozásának előmozdítása

Az EMCDDA/Europol jelentései

A Bizottság jelentései

A Bizottság elért eredményekről szóló kétéves jelentése

53. a) A kábítószer-fogyasztásban tapasztalható magatartásbeli változások és b) a kábítószerrel kapcsolatos járványok tagállami és uniós szintű azonosítására, értékelésére és kezelésére vonatkozó képesség javítása

Folyamatos

MS

EMCDDA

ECDC

EMA

A kábítószerekkel kapcsolatban kidolgozott és végrehajtott új népegészségügyi kezdeményezések száma és hatékonysága

Azon meglévő kezdeményezések száma és hatékonysága, melyeket a kábítószer-fogyasztás vagy a kitört járványok figyelembevétele érdekében kiigazítanak

A korai figyelmeztető jelentések, a kockázatértékelés és riasztások száma és hatása

Reitox nemzeti jelentések

A korai figyelmeztető rendszer jelentései

Az EMCDDA jelentései

16. Az uniós és nemzeti szintű monitoring, kutatás és értékelés eredményeinek fokozott terjesztése

54. A tagállamok továbbra is támogatják a monitoringra és az információcserére irányuló uniós erőfeszítéseket, ideértve a Reitox nemzeti megfigyelőközpontokkal való együttműködést és ezek megfelelő támogatását

Folyamatos

MS

EMCDDA

Bizottság

Az uniós finanszírozású tanulmányok nyitott hozzáférésű eredményeinek terjesztése

A Reitox nemzeti megfigyelőpontok finanszírozása és más források esetében a követelményeknek való megfelelőség szintje

A Reitox nemzeti megfigyelőközpontok terjesztési kezdeményezéseinek száma és hatékonysága

Internetes terjesztés, ideértve az OpenAire-t és a Cordis-t is

Az EMCDDA weboldala

Reitox nemzeti jelentések

6.1. melléklet – 15 átfogó mutató az EU kábítószer elleni cselekvési tervéhez (2017-2020) (meglévő jelentéstételi mechanizmusok) 65

1.A lakosság körében azoknak az aránya, akik jelenleg (az elmúlt hónapban) kábítószert fogyasztanak, akik a közelmúltban (az elmúlt évben) kábítószert fogyasztottak, és akik (életük során) már fogyasztottak kábítószert, kábítószerek és korcsoportok szerint (EMCDDA – A lakosság körében végzett felmérés)

2.A problémás és az intravénás kábítószer-fogyasztás prevalenciájában előre becsülhető tendenciák (EMCDDA – Problémás kábítószer-fogyasztás)

3.A kábítószer előidézte halálesetek és mortalitás tendenciái a kábítószer-fogyasztók körében (a nemzeti meghatározások értelmében) (EMCDDA – Kábítószerrel kapcsolatos halálesetek)

4.A kábítószer-fogyasztásnak betudható fertőző betegségek – többek között a HIV és a vírusos hepatitisz, a nemi úton terjedő fertőző betegségek és a tuberkulózis – prevalenciája és incidenciája az intravénás kábítószer-fogyasztók körében (EMCDDA – Kábítószerrel kapcsolatos fertőző betegségek)

5.A tiltott kábítószerek első fogyasztása és az ahhoz kötődő életkor alakulása (ESPAD: az alkohol- és kábítószer-fogyasztási szokásokkal foglalkozó európai iskolai felmérés projektje), az iskoláskorú gyermekek egészségmagatartására vonatkozó felmérés (HBSC), és a lakosság kábítószer-fogyasztásáról végzett felmérés (EMCDDA – Járványügyi kulcsindikátor)

6.A kábítószer-függőség kezelését megkezdők számának alakulása (EMCDDA kezelés igénylése), és a kezelésben részesülők becsült száma összesen (EMCDDA – Kezelés igénylése, valamint egészségügyi és szociális válaszlépések)

7.Az elkobzott tiltott kábítószerek számának és mennyiségének alakulása (EMCDDA – Elkobzott kábítószerek: kannabisz – a marihuána is –, heroin, kokain, crack, amfetamin, metamfetamin, ecstasy, LSD és más anyagok)

8.Az elkobzott tiltott kábítószerek kiskereskedelmi árának és tisztaságának alakulása (EMCDDA ár és tisztaság: kannabisz – a marihuána is –, heroin, kokain, crack, amfetamin, metamfetamin, ecstasy, LSD, más anyagok, és drogtabletták összetevői)

9.A kábítószer-törvények megsértése miatti rendőrségi feljelentések számának alakulása kábítószerenként és bűncselekmény-típusokként (kereskedés kontra fogyasztás/birtoklás) (EMCDDA – Kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények)

10.A kábítószer-fogyasztás prevalenciája a rabok körében (EMCDDA – Kábítószer-fogyasztás a börtönökben)

11.A szolgáltatások és beavatkozások rendelkezésre állásának, körének és minőségének értékelése a prevenció, az ártalomcsökkentés, a társadalmi befogadás és a kezelés terén (EMCDDA – Egészségügyi és szociális válaszlépések) (EMCDDA – Egészségügyi és szociális válaszlépések)

12.Tényeken alapuló beavatkozások a prevenció, a kezelés, a társadalmi befogadás, a felépülés, illetve ezeknek a kábítószer-fogyasztás prevalenciájára és a problémás kábítószer-fogyasztásra várhatóan gyakorolt hatása (EMCDDA – Bevált gyakorlatok portálja)

13.Megerősített párbeszéd és együttműködés a kábítószerekkel kapcsolatos területeken más térségekkel, harmadik országokkal, nemzetközi szervezetekkel és más felekkel (A stratégia/cselekvési terv félidős külső értékelése; az EKSZ jelentései)

14.A nemzeti kábítószer-stratégiák, értékelések, jogszabályok, koordinációs mechanizmusok és becsült közkiadások alakulása az uniós tagállamokban (EMCDDA)

15.    Az új pszichoaktív anyagokra vonatkozó korai figyelmeztető rendszer (EMCDDA/Europol) és az új pszichoaktív anyagokkal kapcsolatos kockázatértékelés (EMCDDA)

7.2. melléklet – A rövidítések jegyzéke

Alice RAP    

Addiction and Lifestyles in Contemporary Europe Reframing Addictions Project (A függőség és az életmódok a ma Európájában: a függőségek új kereteire irányuló projekt)

Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége

Az Australian Bureau of Agricultural and Resource Economics and Sciences „What Asia wants:

CCWP

Az EU Tanácsának vám-együttműködési munkacsoportja

CELAC    

Comunidad de Estados Latinoamericanos y Caribeños (Latin-amerikai és Karibi Államok Közössége)

CEPOL

Európai Rendőrakadémia

CICAD

La Comisión Interamericana para el Control del Abuso de Drogas (a kábítószerrel való visszaélés elleni Amerika-közi bizottság)

CND

Kábítószer-bizottság (ENSZ)

COAFR

Az EU Tanácsának Afrika munkacsoportja

COASI

Az EU Tanácsának Ázsia-Óceánia munkacsoportja

COEST

Az EU Tanácsának Kelet-Európával és Közép-Ázsiával foglalkozó munkacsoportja

COHOM

Az EU Tanácsának emberi jogi munkacsoportja

COLAT

Az EU Tanácsának Latin-Amerika munkacsoportja

COM

Európai Bizottság

CONUN

Az EU Tanácsának ENSZ-munkacsoportja

COSI

Az EU Tanácsának Belső Biztonsági Állandó Bizottsága

Tanácsi munkacsoport

Tanácsi munkacsoport

COWEB

Az EU Tanácsának a nyugat-balkáni régióval foglalkozó munkacsoportja

CUG

Az EU Tanácsának vámunió-munkacsoportja

ECDC

Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ

ECOWAS

Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége

EKSZ

Európai Külügyi Szolgálat

EMA

Európai Gyógyszerügynökség

EMCDDA

Kábítószer és a Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontja,

EMPACT

European Multidisciplinary Platform against Criminal Threats (a bűnözés általi fenyegetettség elleni európai multidiszciplináris platform)

ENFSI

Igazságügyi Szakértői Intézetek Európai Hálózata

ERA-net

Az Európai Kutatási Térség hálózata

ERANID

European Research Area Network on Illicit Drugs (az Európai Kutatási Térség tiltott kábítószerekkel foglalkozó hálózata)

ESPAD

European School Survey Project on Alcohol and Drugs (az alkohol- és kábítószer-fogyasztási szokásokkal foglalkozó európai iskolai felmérés projektje)

EU

Európai Unió

Eurojust

Az Európai Unió Igazságügyi Együttműködési Egysége

EUROPOL

A Bűnüldözési Együttműködés Európai Uniós Ügynöksége

EU SOCTA

EU Serious and Organised Crime Threat Assessment (súlyos és szervezett bűnözésre vonatkozó európai uniós fenyegetésértékelés)

FRONTEX

Az Európai Unió Tagállamai Külső Határain Való Operatív Együttműködési Igazgatásért Felelős Európai Ügynökség

HBSC

Health Behaviour in School Aged Children survey (az iskoláskorú gyermekek egészségmagatartására vonatkozó felmérés)

HCV

hepatitis C-vírus

HDG

Az EU Tanácsának kábítószerekkel foglalkozó horizontális munkacsoportja

HIV

humán immundeficiencia-vírus

INCB

Az ENSZ Nemzetközi Kábítószer-ellenőrző Szerve

IB

Bel- és Igazságügy

LMBTI

Leszbikusok, melegek, biszexuálisak, transzneműek és interszexuálisak

LSD

lizergsav-dietilamid

MASPs

Többéves stratégiai tervek (Europol)

MOU

Egyetértési megállapodás

LINKSCH

A LINKSCH-projekt a két fő kábítószer-piac, a kannabisz- és a heroin-piac összehasonlító tanulmányozását célozza a Közép-Ázsia és az EU, valamint az Észak-Afrika és az EU között működő tranzitláncok tükrében

MS

MS

NPS

PEN

Új pszichoaktív anyag

Az UNODC/INCB által kidolgozott, kivitel előtti értesítést szolgáló online rendszer

PICS

Prekurzorincidens-információs rendszer

az elnökség

az Európai Unió Tanácsának soros elnöksége

az elnökségi trió

Az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét ellátó három egymást követő elnökség

Reitox

Réseau Européen d’Information sur les Drogues et les Toxicomanies (kábítószerekkel és kábítószer-függőséggel foglalkozó európai információs hálózat)

SOCTA

Serious and Organised Crime Threat Assessment (súlyos és szervezett bűnözésre vonatkozó fenyegetésértékelés)

ENSZ

Egyesült Nemzetek Szervezete

UNAIDS

Közös ENSZ HIV/AIDS Program

UNGASS

az Egyesült Nemzetek Közgyűlésének rendkívüli ülésszaka

UNODC

az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatala

UNDP

Egyesült Nemzetek Fejlesztési Programja

WCO

Vámigazgatások Világszervezete

WHO

Egészségügyi Világszervezet (ENSZ)

(1) HL C 402., 2012.12.29., 1. o.
(2) HL C 351., 2013.11.30., 1. o.
(3) COM(2015) 185.
(4) Az Ernst & Young, valamint a RAND Europe alkotta konzorcium.
(5) http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/what-is-new/work-in-progress/initiatives/984ws_intro_en.htm  
(6) Az értékelés eredményeinek áttekintése bizottsági szolgálati munkadokumentum formájában e közlemény mellékletében található – SWD (2017)95.
(7) E közleménynek nem célja, hogy naprakésszé tegye a kábítószer elleni uniós stratégiát, amely 2020-ig marad érvényben. A Bizottság úgy véli, hogy az új cselekvési terv tervezetében javasolt változások összhangban vannak a meglévő stratégiával.
(8) 2016. évi uniós kábítószer-piaci jelentés, Europol és az EMCDDA.
(9) 2016. évi európai kábítószer-jelentés, EMCDDA.
(10) Ez az arány növekedést jelent a 2013-as adatokhoz képest.
(11) A bekezdés valamennyi adatának forrása az EMCDDA 2016. évi európai kábítószer-jelentése.
(12) A hetedik keretprogramot, a Horizont 2020-at és a 2014–2020 közötti időszakra szóló egészségügyi programot is beleértve.
(13) Ez magában foglalta a következőket: több mint 90 interjú az uniós tagállamok, az uniós intézmények, ügynökségek, harmadik országok és más érdekelt felek képviselőivel; az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ) és harmadik országbeli képviselők online felmérése; valamint a drogokkal kapcsolatos európai civil társadalmi fórum képviselőivel egy online nyilvános konzultáció és kerekasztal megbeszélés.
(14) Ez annak köszönhető, hogy nem minden tagállam szolgáltat adatokat valamennyi intézkedésről, hogy a különböző mutatók különböző időszakokra vonatkoznak, hogy egyes mutatók nyilvántartásokon vagy felméréseken alapulnak és számszerűsíthetőek, míg mások szakértői véleményekre vagy minőségi értékelésekre támaszkodnak.
(15) Interjúk, felmérések, másodelemzés, nyilvános konzultáció, kerekasztal-megbeszélések.
(16)

    A Tanács és a tagállamok kormányainak a Tanács keretében ülésező képviselői, az Európai Parlament és a Bizottság által elfogadott együttes nyilatkozat az Európai Unió fejlesztési politikájáról: „Az európai konszenzus” (HL C 46., 2006.2.24., 1. o.).

(17) A COM (2007) 630 final  és a 2007-ben azonosított célkitűzések az Európa 2020 stratégia kontextusában a következő tíz évben is érvényesek lesznek. Emellett az egészségügyre vonatkozó harmadik uniós cselekvési program (2014–2020) is hasonló kihívásokra mutat rá.
(18) Új 3. tevékenységet vezettek be, és a 4. tevékenységet aktualizálták.
(19) Az 5. tevékenységet aktualizálták: immár a „pszichoaktív gyógyszerek helytelen használatára” hivatkozik, amely bármilyen fajta, kezelésre használ pszichoaktív/függőséget okozó anyagot, a központi idegrendszerre kiható valamennyi kábítószert, továbbá az ópiát-szubsztitúciós kezelés során használt opioidokat és gyógyszereket is magában foglalja.
(20) A 6. és 7. tevékenységet frissítették.
(21) A 2. célkitűzés és több, a kábítószer-kereslet csökkentésére irányuló pillér keretében meghatározott tevékenység, valamint a 48. tevékenység ezért módosításra került, hogy e fejleményt tükrözze. E vonatkozásban javasolt az Európai Szolidaritási Testülettel való szinergiák felderítése.
(22) A 8. és 9. tevékenységet megerősítették, hogy azok tükrözzék az EU központi célkitűzését az Egyesült Nemzetek Közgyűlésének rendkívüli ülésszakán képviselt álláspontokhoz.
(23) A Tanács következtetései az EU 2013–2016-os kábítószer elleni cselekvési tervének a kábítószer-kereslet Európai Unión belüli csökkentése területén alkalmazandó, minőségre vonatkozó minimumelőírások tekintetében történő végrehajtásáról, 11985/15.
(24) A 10. tevékenységet aktualizálták.
(25) A 11. tevékenységet aktualizálták.
(26) A Tanács következtetései a kábítószer-kínálat nyomon követésének európai uniós szintű javításáról, 2013. november 15.
(27) A 17. tevékenységet aktualizálták.
(28) A 19. tevékenységet aktualizálták.
(29) A 20. tevékenységet ennek megfelelően módosították.
(30) Az Európai Parlament és a Tanács 273/2004/EK rendelete a kábítószer-prekurzorokról (HL L 47., 2004.2.18., 1. o.) és a Tanács 111/2005/EK rendelete a kábítószer-prekurzoroknak az Unió és harmadik országok közötti kereskedelme nyomon követésére vonatkozó szabályok megállapításáról (HL L 22., 2005.1.26., 1. o.).
(31) A kábítószertörvények megsértésére és kábítószerhez kapcsolódó bűncselekményekre adott válaszként alkalmazott kényszerítő szankciókat helyettesítő alternatívákról szóló tanulmány, 2016. május, az Európai Bizottság részére.
(32) A 22. tevékenységet aktualizálták.
(33) Az „Internet és kábítószerek” c. szakértői találkozó jelentése, 2016. június.
(34) A 23. tevékenységet aktualizálták. A kihívásokat olyan tényezők határozzák meg, mint a biztonságos titkosítás, a tárhely, a felszíni honlapoktól a mély honlapokig és/vagy a darknetig történő mozgás, az új fizetési formák megjelenése (mint például a bitcoin), továbbá a kábítószerek hirdetése és kereskedelme a közösségi médián. Különös figyelmet fordítottak a web vényköteles gyógyszerek és új pszichoaktív anyagok értékesítésére való felhasználására.
(35) A 24. tevékenység módosításra került, hogy magába foglalja az értékelés azon ajánlását, hogy vizsgálják felül a Tanács kábítószerekkel foglalkozó horizontális munkacsoportja és a Belső Biztonsági Állandó Bizottság (COSI) közötti jelenlegi koordinációs mechanizmusokat. Ezenkívül a módosított 24. és 28. tevékenység foglalkozik a kábítószerekkel foglalkozó horizontális munkacsoport és a Tanács bizottságközi munkacsoportjai – így az ENSZ-munkacsoport és az emberi jogi munkacsoport – közötti koordináció javításának szükségességével is. Ez a nemzetközi kapcsolatok területén való szinergiák és együttműködés fokozására szolgál, különösen az ENSZ által 2009-ben elfogadott, a világ kábítószer-problémájának megoldására irányuló egységes és kiegyensúlyozott stratégia érdekében folytatott nemzetközi együttműködésről szóló politikai nyilatkozat és cselekvési terv 2019. évi felülvizsgálati folyamata keretében.
(36) A 26. tevékenységet aktualizálták.
(37) A 31. tevékenységet aktualizálták.
(38) A 34. tevékenységet módosították annak érdekében, hogy teljes mértékben támogassa az uniós küldöttségek szerepét a drogpolitikai fejlemények nyomon követése terén a harmadik országokban, és abban, hogy jelentést tegyenek a Bizottságnak és az Európai Külügyi Szolgálatnak (EKSZ).
(39) A 34. és a 35. tevékenység a 35. tevékenységben került egyesítésre, mivel hasonló kérdésekkel foglalkoztak: az illegális kábítószer-termesztés és az alternatív fejlesztés továbbra is érdeklődésre számot tartó kérdések.
(40) A 38. tevékenységet aktualizálták; a megújított diplomáciai kapcsolatokra tekintettel Iránt felvették azon országok jegyzékébe, amelyekkel az EU a kábítószerekkel kapcsolatosan szorosabb együttműködést és párbeszédek folytatását tervezi.
(41) A dublini csoport egy rugalmas, informális konzultációs és koordinációs mechanizmus a tiltott kábítószer-előállítás, -kereskedelem és -kereslet globális, regionális és országspecifikus problémáira, amely konszenzuson és kölcsönös segítségnyújtáson alapul. Résztvevői: az Európai Unió tagállamai, Ausztrália, Kanada, Japán, Norvégia, az Egyesült Államok, az Európai Bizottság és az UNODC.
(42) A 39. tevékenységet aktualizálták.
(43) A korábbi 40. tevékenységet törölték.
(44) A 41. tevékenységet aktualizálták.
(45) A 45. tevékenységet aktualizálták.
(46) A 46. tevékenységet aktualizálták.
(47) A 8. ponttal megegyező.
(48) Új 47. tevékenység.
(49) COM(2015) 285 final.
(50) COM(2012) 286 final.
(51) A 48. tevékenységet aktualizálták. A kannabisz a legelterjedtebben használt kábítószer az EU-ban. Az elmúlt években néhány harmadik országban számos fejlemény történt a kannabiszra vonatkozó jogalkotás reformja – például a használat depönalizációja, a piacszabályozás vagy a legalizálás – terén.
(52) Az 52. tevékenységet aktualizálták.
(53) Az Európai Parlament és a Tanács 1920/2006/EK rendelete (2006. december 12.) a Kábítószer és a Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontjáról (átdolgozott változat).
(54) A Reitox a Kábítószer és a Kábítószer-függőség Európai Információs Hálózata. Az EMCDDA-val egy időben hozták létre, és „nemzeti kapcsolattartó pontokból” vagy „nemzeti kábítószerügyi megfigyelőközpontokból” (kijelölt nemzeti intézmények vagy ügynökségek, amelyek a kábítószerekkel és a kábítószer-függőséggel kapcsolatos adatok gyűjtéséért és jelentéséért felelősek) áll.
(55) A cselekvési terv tervezetében félkövérrel szerepelnek az újonnan hozzáadott részek, áthúzottal pedig azok a részek, amelyeket a Bizottság törölni javasol.
(56) A tényeken alapuló kifejezést e kontextusban úgy kell értelmezni, mint a „rendelkezésre álló tudományos eredményeken és tapasztalatokon alapuló”
(57) A Tanács következtetései az EU 2013–2016-os kábítószer elleni cselekvési tervének a kábítószer-kereslet Európai Unión belüli csökkentése területén alkalmazandó, minőségre vonatkozó minimumelőírások tekintetében történő végrehajtásáról, 11985/15
(58) A lisszaboni székhelyű tengeri elemző és műveleti központ kábítószerekkel foglalkozó részlege (MAOC (N)) 7 uniós tagállam kezdeményezése: Franciaország, Írország, Olaszország, Spanyolország, Hollandia, Portugália és az Egyesült Királyság, amelyet az Európai Unió Belső Biztonsági Alapja társfinanszíroz. A központ a tengeri és légi úton történő tiltott kábítószer-kereskedelem visszaszorítása érdekében többoldalú együttműködést elősegítő fórumot biztosít.
(59) A Tanács következtetései a kábítószer-kínálat nyomon követésének európai uniós szintű javításáról, 2013. november 15.
(60) Az Európai Parlament és a Tanács 2014/42/EU irányelve a bűncselekmény elkövetési eszközeinek és az abból származó jövedelemnek az Európai Unión belüli befagyasztásáról és elkobzásáról; a Tanács 2007/845/IB határozata a tagállamok vagyon-visszaszerzési hivatalai közötti, a bűncselekményből származó jövedelmek és a bűncselekményekhez kapcsolódó egyéb tulajdon felkutatása és azonosítása terén való együttműködésről; a Tanács 2006/783/IB kerethatározata a kölcsönös elismerés elvének a vagyonelkobzást elrendelő határozatokra történő alkalmazásáról. A Tanács 2003/577/IB kerethatározata a vagyonnal vagy bizonyítékkal kapcsolatos biztosítási intézkedést elrendelő határozatoknak az Európai Unióban történő végrehajtásáról
, bizottsági javaslat a biztosítási intézkedést és vagyonelkobzást elrendelő határozatok kölcsönös elismeréséről szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre, COM(2016) 819; a Tanács 2005/212/IB kerethatározata a bűncselekményből származó jövedelmek, vagyon és az elkövetéshez használt eszközök elkobzásáról; a Tanács 2003/577/IB kerethatározata a vagyonnal vagy bizonyítékkal kapcsolatos biztosítási intézkedést elrendelő határozatoknak az Európai Unióban történő végrehajtásáról.
(61) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/849 irányelve a pénzügyi rendszerek pénzmosás vagy terrorizmusfinanszírozás céljára való felhasználásának megelőzéséről, a 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 2005/60/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv és a 2006/70/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről; a Tanács 2001/500/IB kerethatározata a pénzmosásról, valamint a bűncselekményhez felhasznált eszközök és az abból származó jövedelmek azonosításáról, felkutatásáról, befagyasztásáról, lefoglalásáról és elkobzásáról. Bizottsági javaslat a pénzmosással szembeni büntetőjogi fellépésről szóló európai parlamenti és tanácsi irányelvre, COM (2016) 826. Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/847 rendelete a pénzátutalásokat kísérő adatokról és a 1781/2006/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről; az Európai Parlament és a Tanács 1889/2005/EK rendelete a Közösség területére belépő, illetve a Közösség területét elhagyó készpénz ellenőrzéséről. Bizottsági javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre az Unió területére belépő, illetve az Unió területét elhagyó készpénz ellenőrzéséről és az 1889/2005/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről.
(62) A Tanács 2004/757/IB kerethatározata (2004. október 25.) a tiltott kábítószer-kereskedelem területén a bűncselekmények tényállási elemeire és a büntetésekre vonatkozó minimumszabályok megállapításáról, a kábítószer fogalommeghatározását illetően.
(63) A Tanács 2016. június 9-i következtetései a büntető igazságszolgáltatás kibertérben való érvényesítésének javításáról.
(64) A Horizont 2020 (2014–2020) keretében mintegy 27 millió EUR-t különítettek el a kábítószer-függőség kezelésével foglalkozó projektekre, ideértve a viselkedéskutatást és az idegtudományokat is.
(65) Ezek a mutatók olyan meglévő jelentéstételi rendszereken alapulnak, amelyek időben megelőzik a jelenlegi kábítószer elleni uniós stratégia és cselekvési terv célkitűzéseit, de ezek nyomon követéséhez és értékeléséhez a legátfogóbb uniós szintű forrásokat biztosítják
Top