EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007DC0598

A Bizottság Közleménye a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek A lisszaboni euro-mediterrán külügyminiszteri konferencia előkészületeiről (2007. november 5-6.) - Az euro-mediterrán partnerség: A regionális együttműködés fejlesztése a béke és a kultúrák közötti párbeszéd elősegítése érdekében [SEC(2007) 1309]

/* COM/2007/0598 végleges */

52007DC0598

A Bizottság Közleménye a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek A lisszaboni euro-mediterrán külügyminiszteri konferencia előkészületeiről (2007. november 5-6.) - Az euro-mediterrán partnerség: A regionális együttműködés fejlesztése a béke és a kultúrák közötti párbeszéd elősegítése érdekében [SEC(2007) 1309] /* COM/2007/0598 végleges */


[pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

Brüsszel, 17.10.2007

COM(2007) 598 végleges

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE A TANÁCSNAK ÉS AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK

A lisszaboni euro-mediterrán külügyminiszteri konferencia előkészületeiről (2007. november 5-6.) Az euro-mediterrán partnerség: A regionális együttműködés fejlesztése a béke és a kultúrák közötti párbeszéd elősegítése érdekében [SEC(2007) 1309]

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE A TANÁCSNAK ÉS AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK

A lisszaboni euro-mediterrán külügyminiszteri konferencia előkészületeiről (2007. november 5-6.) Az euro-mediterrán partnerség: A regionális együttműködés fejlesztése a béke és a kultúrák közötti párbeszéd elősegítése érdekében

1. Az elhúzódó közel-keleti válság ellenére az euro-mediterrán partnerség folyamatosan fejlődött és jelentős eredményeket ért el 1995 óta. A csaknem tizenkét év elteltével a barcelonai folyamat átfogó és kiterjedt regionális partnerséggé fejlődött. A közös intézmények és hálózatok – mint például az Anna Lindh Alapítvány a Kultúrák Közötti Párbeszédért, az Euro-mediterrán Parlamenti Közgyűlés, a FEMISE (gazdasági kutatóintézetek hálózata) és az EuroMesco (politikatudományi intézetek hálózata) – komoly erősségét képezik a 37 partnerország több mint 700 millió állampolgárát érintő partnerségnek. Másfelől viszont, ami a politika és a biztonság témájában folyó párbeszédet illeti, a regionális konfliktusok még mindig megakadályozzák, hogy a sokoldalú együttműködés terén átfogó fejlődést lehessen elérni.

2. Az euro-mediterrán szabadkereskedelmi térség megalakulásakor a világ egyik legnagyobb szabadkereskedelmi térsége lesz. Az euro-mediterrán partnerség a kulcsfontosságú eleme az Európai Unió szomszédos országokkal folytatott külkapcsolatainak. A barcelonai folyamatot a földközi-tengeri partnerek mindegyike az Európai Unióval folytatott közös kapcsolataik sarkkövének tekinti. (A II. számú melléklet foglalja össze a barcelonai folyamat kezdete óta elért jelentősebb eredményeket)

3. A 2005. novemberi barcelonai csúcstalálkozó ismételten megerősítette az 1995-ös barcelonai nyilatkozat célkitűzéseit, továbbá elfogadott egy ötéves munkaprogramot, illetve a terrorizmus elleni küzdelemről szóló magatartási kódexet. 2006 novemberében a tamperei euro-mediterrán külügyminiszteri konferencián az euro-mediterrán partnerek közös következtetéseket tartalmazó dokumentumban állapodtak meg, továbbá munkaprogramot fogadtak el 2007-re. Ez utóbbi nagyban támaszkodott a 2006. október 25-én kiadott bizottsági közleményben előterjesztett javaslatokra. E közlemény célja, hogy a következő, a portugál elnökség alatti miniszteri találkozót előkészítse, áttekintse a Tamperében elfogadott munkaterv megvalósítása terén elért eredményeket és javaslatokat terjesszen elő 2008-ra.

4. A Bizottság üdvözli a mediterrán partnerekkel való kapcsolatok erősítésére irányuló újabb keletű kezdeményezéseket. A mediterrán unió létrehozására irányuló javaslatok eredményeképpen újult erőre kaphat Európában és a Földközi-tengertől délre az Európa és a dél-mediterrán térség közötti partnerség erősítésére irányuló politikai akarat. A soron következő euro-mediterrán külügyminiszteri konferencia kiváló alkalom lesz annak megvitatására, hogyan tudhat e kezdeményezés az euro-mediterrán partnerséggel és az európai szomszédságpolitikával együttesen megfogalmazódni és működni. A Bizottság számára kiemelkedő fontosságú, hogy az Európai Unió és az európai intézmények teljes részt vállaljanak e közös erőfeszítésben.

5. 2007 tevékeny év volt az euro-mediterrán partnerség terén. Figyelemre méltó munka folyt az együttműködés három fejezetében (politikai párbeszéd, gazdasági együttműködés, a kulturális és emberi dimenzió). A tamperei miniszteri találkozó során a partnerek 21 konkrét kezdeményezésben (ld. a III. sz. Mellékletet) állapodtak meg, amelyek többségét már végrehajtották, avagy 2007 végéig meg fogják valósítani. A tamperei következtetések elfogadása óta az európai szomszédságpolitika keretében a szakpolitikákról folytatott kétoldalú párbeszéd továbbra is számos területen hozzájárult a regionális együttműködés felé való előrelépés elősegítéséhez. Az I. számú melléklet összegzést ad a partnerség által a legutóbbi, Tamperében megrendezett euro-med miniszteri találkozó óta folytott tevékenységről és az euro-mediterrán együttműködés főbb területein végzett munkáról.

JAVASLATOK ÉS CÉLKITűZÉSEK 2008-RA

6. 2008 fontos év lesz a barcelonai csúcstalálkozó által meghatározott fő célkitűzések megvalósítása szempontjából. Számos, a korábbi évek során elfogadott kezdeményezés megvalósítása terén várható jelentős előrelépés, különös tekintettel a Földközi-tenger szennyezésmentesítését célzó Horizont 2020 elnevezésű kezdeményezés megvalósítására, de további lépések várhatóak a nőknek a társadalomban betöltött szerepével foglalkozó, a miniszteri találkozón elfogadott programban is. Az euro-mediterrán partnerek mindezeken túl öt fő kezdeményezést indítanak útjára 2008-ban a partnerség megerősítése és további területekre való kiterjesztése céljából: E kezdeményezések a következők:

- Euro-mediterrán miniszteri találkozó a kultúráról;

- A foglalkoztatás- és szociálpolitikáról első alkalommal euro-mediterrán miniszteri találkozó szervezése;

- A turizmusról szóló első euro-mediterrán miniszteri találkozó;

- Az egészségügyről szóló euro-mediterrán miniszteri találkozó;

- A köztisztviselők kirendelését, illetve a köztisztviselők és gyakornokok cseréjét elősegítendő partnerkapcsolat elindítása a Bizottság és a földközi-tengeri országok államigazgatásai között.

7. E kezdeményezések mellett a munka a partnerség körébe tartozó következő területeken is folytatódik:

- az információs társadalom terén, a témában a második euro-mediterrán miniszteri találkozó megszervezésével,

- az éves FEMIP-tanácskozás megszervezése,

- a IV. euro-mediterrán ECOFIN miniszteri találkozó,

- a kereskedelmi miniszterek találkozója és

- az ipari együttműködésről szóló találkozó.

- 2008 vége felé pedig a külügyminiszterek találkozója.

Új kezdeményezések

Az Anna Lindh Alapítvány támogatása és a kultúrák közötti párbeszéd elősegítése

8. A kultúráról és a kulturális párbeszédről szóló 2008-as euro-mediterrán miniszteri találkozó jelentős esemény: célja, hogy alkalmat biztosítson a partnerek számára, hogy az alapítvány jövőbeli tevékenységéhez politikai iránymutatásokat határozzanak meg. A Bizottság – többek között az euro-mediterrán partnerországokban rendezett események segítségével – különösen nagy nyilvánosságot kínál biztosítani e találkozónak azért, hogy előmozdítsa a kultúrák közötti párbeszédet és a sokféleséget, valamint erősítse az Anna Lindh Alapítványról mint az euro-mediterrán kultúrák, vallások és gondolkodásmódok közötti közvetítő hídról kialakulóban lévő képet. A kulturális párbeszédről szóló euro-mediterrán miniszteri találkozó összhangban lesz az Európai Parlament és az Európai Tanács (2006. december 18-i) határozatával, amely 2008-at a Kultúrák Közötti Párbeszéd Európai Évének nyilvánította. Ezzel összefüggésben azt javasolja a Bizottság, hogy a Lisszabonban a miniszterek nyilvánítsák 2008-at az Euro-mediterrán Kultúrák Közötti Párbeszéd Európai Évének.

9. Az Anna Lindh Alapítvány a Kultúrák Közötti Párbeszédért hivatalosan 2005 áprilisában kezdte meg a működését Alexandriában. A munka kezdeti szakasza után, amely során az Alapítvány a kulturális párbeszédnek szentelt közös euro-mediterrán intézménnyé vált, a partnerek új alapszabály elfogadásával és 2008 áprilisi hatállyal új vezetőség kinevezésével erősítik meg az intézményt.

10. Az audiovizuális művek, a filmművészet és a kulturális örökség előremozdítása kiváló eszközei a földközi-tengeri országok és Európa közötti kultúraközi párbeszédnek. Az euro-mediterrán audiovizuális programok eredményeire és az európai és földközi-tengeri szakértők segítségére támaszkodva új, a mediterrán audiovizuális ágazat előremozdítását célzó stratégiát terjesztenek majd a kultúráról szóló 2008-as euro-mediterrán miniszteri találkozó elé Emellett új örökségi program is indul, amelynek középpontjában a kulturális örökségnek a helyi lakosság általi elsajátítása és a kulturális örökségről szóló tudáshoz való hozzáférés áll.

Új partnerség a turizmusról

11. A turizmus a Földközi-tenger térségének egyik fő gazdasági ágazata. 2005-ben több mint 50 millió turista érkezett a mediterrán partnerországokba, és a legtöbb országban 50 és 80 % közötti volt az EU-tagállamokból érkezettek aránya. Az EU és a földközi-tengeri partnerországok – Marokkó, Portugália és Szlovénia kezdeményezésére –, megegyeztek abban, hogy Marokkóban miniszteri találkozót rendeznek. A Bizottság teljes mértékig támogatja e kezdeményezést.

Rendszerelvűbb megközelítés kialakítása a foglalkoztatás területén

12. A munkahelyteremtés és a munkaerőpiacok korszerűsítése az egyik legsürgetőbb kihívás az euro-mediterrán partnerországok számára. A számottevő nemzeti különbségek ellenére minden partnernek alkalmazkodnia kell a globalizációhoz és a gyorsan változó gazdasági környezethez. A tamperei euro-mediterrán külügyminiszteri találkozó „üdvözölte azt a kezdeményezést, hogy 2007-ben euro-mediterrán munkaértekezletet tartsanak a foglalkoztatáspolitikáról, illetve az álláskeresők munkaerőpiaci alkalmazhatóságát és a tisztességes foglalkoztatási lehetőségeket elősegítő gyakorlati intézkedésekről”. A munkaértekezlet „a foglalkoztatáspolitikáról szóló 2008-as euro-mediterrán miniszteri találkozót készíti elő”, illetve a kormányzati képviselők, a szociális partnerek és a nemzetközi szervezetek számára biztosít találkozási lehetőséget.

13. Az euro-mediterrán foglalkoztatáspolitikai miniszteri találkozót előkészítő munkaértekezlet célja elősegíteni: a) a globalizáció és a demográfiai változások összefüggésében a munkaerőpiacok és a foglalkoztatáspolitikák előtt álló kihívások jobb megértését és b) a 37 partnerország körében a tapasztalatokról és a bevált gyakorlatokról folyó eszmecsere kínálta lehetőségek minél jobb hasznosítását. A 2008 második felében megtartandó foglalkoztatáspolitikai miniszteri találkozónak a munkahelyteremtést, a munkaerőpiacok korszerűsítését és tisztességes munkát elősegítő konkrét kezdeményezéseket és javaslatokat célkitűzésként meghatároznia. A a miniszteri találkozó és az azt előkészítő munkaértekezlet másik kiemelt témájává a foglalkoztatáspolitikák nemi egyenjogúsággal kapcsolatos vonatkozását kellene tenni. A barcelonai csúcstalálkozó célkitűzéseinek megfelelően a cél az euro-mediterrán partnerségnek – az együttműködés rendszerelvűbb megközelítése révén – a szociális dimenzióval való kiegészítése. A szociális partnereknek is részt kellene venniük az találkozó előkészítésében, lehetőség szerint a foglalkoztatásróls a gazdasági változásról szóló, 2008 tavaszán tartott szeminárium útján.

Az egészségügy területén folytatott fokozott együttműködés felé

14. A tamperei euro-mediterrán külügyminiszteri találkozó felkérte az illetékes hatóságokat, hogy a fertőző betegségek felügyeletéről és ellenőrzés alatt tartásáról tartsanak 2007-ben euro-mediterrán munkaértekezletet. A munkaértekezlet után, az euro-mediterrán egészségügyi miniszteri találkozóhoz vezető újabb lépésként, magas szintű tisztviselők találkozójára kerül sor.

A partnerségépítő intézkedések fokozása

15. Az euro-mediterrán partnerek egy – az euro-mediterrán partnerség munkamódszereinek javítását célzó – dokumentumban fölvetik azt a lehetőséget, hogy a mediterrán partnerektől kiküldött tisztviselőket hívnak meg a Tanács Főtitkársága munkájának segítése céljából. Az Európai Bizottság sok tapasztalattal rendelkezik az EU-tagállamokkal és más intézményekkel folytatott tisztviselőcserék terén. Az EU-tagállamokból érkező kirendelt nemzeti tisztviselők hozzájárulnak a Bizottság szakértelmének javulásához a humán erőforrás területén. A partnerségépítéshez kapcsolódó kiegészítő intézkedésként a Bizottság fölajánlja, hogy partnerségi kapcsolatot alakít ki a Bizottság és a földközi-tengeri partnerországok közigazgatásai között a szakmai tapasztalatok cseréje terén. A Bizottság ajánlata kiterjedhet a tisztviselők és gyakornokok kiküldésére illetve cseréjére is.

A MUNKA FOLYTATÁSA ÉS MEGERőSÍTÉSE A MÁR LÉTEZő TERÜLETEKEN

Párbeszéd a politika és biztonság témájában

16. A Bizottság erőteljesen támogatja az euro-mediterrán régió szintjén folyó politikai párbeszédet. Az euro-mediterrán partnerség az egyetlen fórum, ahol – a Közel-Keleten és a régió más részein fönnálló tartós válság dacára – valamennyi mediterrán partner eszmét cserél és építő jellegű párbeszédet folytat egymással. A politikai párbeszéd rendszeresen a magas rangú euro-mediterrán tisztviselők részvételével tartott találkozók napirendjére kerül. A Bizottság üdvözli a munkamódszerek javítását célzó javaslatot, miszerint a magas rangú tisztviselők szükség esetén egyfajta gyors reagálású mechanizmus szerepét betöltve, a helyi fejleményekre adott válaszul ad hoc miniszteri találkozó tartását javasolják. A Tanács a maga részéről, úgy döntött, hogy fölajánlja a lehetőséget a földközi-tengeri (európai szomszédságpolitika) partnerek számára, hogy eseti alapon sorakozzanak fel a KKBP-kérdésekkel kapcsolatos uniós nyilatkozatokhoz és álláspontok mellé.

17. A Bizottságnak meggyőződése, hogy az Euro-mediterrán Parlamenti Közgyűlés (EMPA) nagy erőssége a partnerségnek. Az EMPA lehetővé teszi a politikai képviselők számára, hogy megvitassák álláspontjaikat a régió helyzetéről, a barcelonai folyamat fejlődéséről és az európai szomszédságpolitikának a Földközi-tenger térségére vonatkozó kilátásairól. A Bizottság teljes mértékben támogatja az EMPA következő elnökét, Görögországot, a 2008-as Közgyűlés sikeressége érdekében. A Bizottság támogatja a 2008-as Euro-mediterrán Parlamenti Közgyűlést előkészítő EMPA-bizottságok munkáját is.

18. A Bizottságnak meggyőződése, hogy a magas rangú euro-mediterrán tisztviselők 2007-es találkozóján a választásokról tartott hasznos megbeszélések folytatódhatnak szakértői szinten. A szakértői szintű szemináriumok a partnerek számára lehetőséget nyújtanak az inkább technikai jellegű véleménycserére, hogy előkészítsék a gyakorlati együttműködést a területen az arra kész partnerek között.

A terrorizmus elleni küzdelemről szóló magatartási kódex

19. A Bizottság úgy véli, hogy kiemelkedően fontos további gyakorlati lépéseket tenni a terrorizmus elleni küzdelemről szóló, közösen elfogadott magatartási kódex végrehajtása érdekében. Ezért azt javasolja, hogy 2008-ban az erőfeszítések olyan technikai kérdésekre összpontosuljanak, mint a bűnügyek területén folyó nemzetközi együttműködés megerősítése és a tengeri biztonsági intézkedések fokozása, ide értve a teherszállító egységeket érintőeket is. A Bizottság azt javasolja, hogy e témák mindegyikéről tartsanak euro-mediterrán munkaértekezlet, az érintett nemzetközi szervek, ügynökségek és szakértők részvételével.

Az euro-mediterrán polgári védelmi rendszer felé

20. A Földközi-tenger térsége sokhelyütt egyre inkább ki van szolgáltatva a természeti és ember okozta katasztrófáknak, ezért indokolt az állampolgárok javára erőteljesebb biztonsági óvintézkedéseket foganatosítani. A Bizottság a mediterrán partnerországok polgári védelmi egységei kapacitásának kiépítése és megerősítése céljából az elmúlt évek során finanszírozta az EUROMED kísérleti projektet (1998-2003) és a természeti vagy ember okozta katasztrófák enyhítésére, megelőzésére és kezelésére szolgáló Euromed-rendszer kifejlesztését célzó EUROMED áthidaló programot (2005-2008). A Bizottság az utóbbi, igencsak helyénvaló kezdeményezés támogatásának folytatásaként új szakaszt indít el (2008-2010, EUROMED-program a természeti vagy ember okozta katasztrófák enyhítésére, megelőzésére és kezelésére), amely során javított stratégiai megközelítés szerint járnak el és felhasználják az áthidaló program félidős értékelésében adott ajánlások tanulságait is.

A szolgáltatások és a mezőgazdasági kereskedelem területén folyamatban lévő munka

21. A szolgáltatásokról és a letelepedési jogról szóló tárgyalásokat illetően a legtöbb tárgyaló fél érdeklődésének és elkötelezettségének adott hangot. A kereskedelmi miniszterek október 12-i lisszaboni találkozója után, amely során a régiós szintű tárgyalások véglegesítése a feladat, a Bizottság kétoldalú tárgyalásokat indít el az erre kész földközi-tengeri partnerekkel. 2008 elején kezdik el ezeket – a kétoldalú szolgáltatásokról és beruházásokról szóló tárgyalásokat, és befejezésüket úgy időzítik, hogy 2010-re a szolgáltatások és a letelepedés jelentős liberalizációját eredményezzék.

A mezőgazdaság, a feldolgozott mezőgazdasági termékek és a halászat terén való kereskedelmi liberalizációról szóló tárgyalások kielégítően haladnak Egyiptom, Izrael és Marokkó között. Tunézia elvállalta, hogy 2007 vége előtt elindítja a tárgyalásokat. A Bizottság és Jordánia között 2005-ben befejeződtek a tárgyalások, és nagyfokú kölcsön liberalizációt eredményeztek. A mezőgazdasági termékek esetében alkalmazott földrajzi árujelzők kölcsönös elismeréséről és oltalmáról szóló kétoldalú megállapodásokról is tárgyalások vannak folyamatban.

Halászat

22. Fokozzák a Közösség és a mediterrán partnerek közötti együttműködést a halászati erőforrások fenntartható kezelésére a Földközi-tenger térségében, különösen az érintett regionális testületeken belül (a Mediterrán Általános Halászati Bizottság és az Atlanti Tonhal Védelmére Létrehozott Nemzetközi Bizottság), összhangban a Velencében 2003 novemberében megtartott a Halászat fenntartható fejlődése a Földközi-tenger térségében című miniszteri találkozón kiadott nyilatkozattal.

Tengeri politika

23. Az Európai Bizottság 2007. október 10-én fogadta el az Európai Unió integrált tengerpolitikájáról szóló közleményt. Ebben a Bizottság – az Európa és legközelibb szomszédai által a tengerek fölött gyakorolt közös felelősség miatt – a Földközi-tenger térségét jelöli meg mint az erőforrás-gazdálkozás és a tengeri ügyek irányítása terén folytatandó együttműködés szempontjából kulcsfontosságú területet. Az európai szomszédságpolitika keretében lehet ezt az együttműködést a leghatékonyabban támogatni, hogy biztosítani lehessen az Unió belső tevékenysége összhangban legyen a szomszédai intézkedéseivel. Földközi-tengeri partnereinkkel egyeztetni kell az elsőbbségi fontosságú területekről, és a Bizottság miniszteri szintű párbeszédet kíván elindítani.

Energia és közlekedés

24. A marrakeshi miniszteri találkozó határozatai és a „Iránymutatások a közlekedésről a tágabb Európában” című közlemény is elismeri, hogy a Földközi-tenger térségében az integrált, biztonságos és hatékony közlekedési rendszer kulcsfontosságú a régió stabilitásának fejlődése és a régión belüli kereskedelem megerősödése szempontjából. Egy efféle rendszer megvalósítását elősegítendő, javasolják a közlekedésről szóló magas szintű találkozó megtartását (2007 végén vagy 2008 elején), amely két fő pontra fog összpontosítani: a regionális közlekedési cselekvési terv és a megvalósításához vezető lépésekre, illetve a transzeurópai közlekedési hálózat mediterrán régióra való kiterjesztésének bemutatására.

25. Az euro-mediterrán energiafórumon belül felállított szakértői csoport 2007. október 16-án összeül Brüsszelben, hogy megvitassa az elkövetkező időszakra vonatkozó „Elsőbbségi cselekvési program az euro-mediterrán energiaügyi együttműködés számára” elnevezésű programot. Ezen elsőbbségi program elfogadása céljából 2007 végén vagy 2008 elején euro-mediterrán energiaügyi miniszteri találkozóra kerül sor.

Horizont 2020

26. A földközi-tengeri térség szennyezésmentesítését szolgáló, „Horizont 2020” elnevezésű program folytatja a harmadik, kairói euro-mediterrán környezetvédelmi miniszteri találkozón jóváhagyott menetrend keretében elfogadott és az irányítóbizottság 2007 júniusi első ülésén előterjesztett intézkedések végrehajtását. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség egyeztetni fog az érintett partnerekkel egy egységes értékelési folyamat és mutatókra alapozott, rendszeres elemzések keretrendszerének fölvázolása céljából, amelynek részét képezi majd egy, a fejlődés összehasonlítására és mérésére szolgáló teljesítménymutató (scorecard) is. A régiós jelentőségű, finanszírozásra érdemes projektek meghatározására megszervezik az Európai Beruházási Bank munkájának megfelelő nyomon követését.

27. Az Európai Unió 2008-as francia elnöksége alatt a vízgazdálkodás témájában tartanak euro-mediterrán miniszteri találkozót. Erre az találkozóra csaknem tíz évvel a helyi vízgazdálkodásról tartott, 1999-es torinói miniszteri találkozó és öt évvel az EU vízügyi kezdeményezése mediterrán összetevőjének elindítása után kerül sor. A találkozó a vízkészlet kezelésével, védelmével és a vízszolgáltatással kapcsolatos főbb szakpolitikai kérdésekkel foglalkozik majd.

Ipari együttműködés

28. 2008 októberében lesz a következő euro-mediterrán miniszteri találkozó az ipari együttműködésről. A találkozó felméri az eddig elért eredményeket, és munkaprogramot állít fel az ipari együttműködésről a 2009-2010-es évre.

29. Az információs társadalommal kapcsolatos szakpolitikák előreláthatólag a nyitott és versenyképes digitális gazdaság fejlesztését célozzák az elektronikus kommunikációra vonatkozó, innovációt, befektetést és versenyt serkentő szabályozási környezet révén. Az együttműködési program magában foglalná a társadalmi beilleszkedést segítése céljából a világhálón elérhető szolgáltatások fejlesztését, valamint a közszolgáltatások, így az oktatás, az egészségügy, a tömegközlekedés és az életminőség javítását. Továbbá a földközi-tengeri országoknak a hetedik keretprogram információs és kommunikációs technológiákra vonatkozó részében való részvétele fokozódna közérdekű projektek révén is. A közelmúltban két, a földközi-tengeri partnerországokban az információs és kommunikációs technológiában való magas szintű jártasságot feltérképező projektet (a MED-IST és MAP-IT) indítottak el. Az EUMEDIS-projektek egyike, az EUMEDCONNECT valószínűleg szintén kiterjeszthetővé válik a közeli jövőben. Az EUROMEDCONNECT biztosítja a földközi-tengeri térségben a kutatási hálózatok közötti kapcsolattartást, és lehetővé teszi, hogy kutatási infrastruktúraként használják föl az EU-tagállamok és a földközi-tengeri országok információs társadalommal foglalkozó közös projektjeikhez. Mindezeket a kezdeményezéseket az információs társadalomról szóló, 2008 második felében Egyiptomban megrendezendő II. euro-mediterrán miniszteri találkozón vitatják meg.

A statisztikai együttműködés terén folyamatban lévő munka

30. A megbízható statisztika fontos tényező a döntéshozásban, és a földközi-tengeri partnerországok statisztikai szolgálatai a MEDSTAT II programon keresztül kapnak technikai segítséget. Ez a statisztikának egy sor kulcsfontosságú területen való fejlesztésére összpontosul, amelyek a következők: mezőgazdaság, energia, környezetvédelem, külkereskedelem, migráció, nemzeti számlák, szociális szféra (főleg a foglalkoztatás), turizmus és közlekedés, csakúgy mint a statisztika területén való általános képzés. Ez a program 2008 végéig tart. 2008-ban fel kell majd mérni, milyen lehetőségek állnak rendelkezésre ezen időponton túl az országok statisztikai kapacitása fejlesztésének további támogatására, különös tekintettel az olyan, eddig még nem érintett területekre, mint a szolgáltatások és az egészségügy.

Migráció

31. 2007 november 19-én találkoznak először miniszteri szinten az euro-mediterrán partnerek, hogy átfogó, integrált és kiegyensúlyozott eszmecserét folytassanak a migrációval kapcsolatos kérdésekről. A migrációról szóló, közelgő miniszteri találkozó jó lehetőséget biztosít arra, hogy a regionális együttműködési keretrendszer által nyújtott előnyöket kiemeljék, miközben aláhúzzák azt is, hogy minden partner részéről további fejlődésre van szükség ahhoz, hogy elérjék a stratégiai célt: a migráció előnyeinek optimalizálását a származási, a tranzit- és a célország számára. Az illegális bevándorlás kezelésének megkönnyítésére irányuló új uniós kezdeményezések, így például a körkörös migrációra való összpontosítás avagy a mobilitási partnerség gondolata igen nagy jelentőséggel bírnak a földközi-tengeri partnerek számára.

Az euro-mediterrán felsőoktatási és kutatási térség felé

32. A 2007-es, a felsőoktatásról és a tudományos kutatásról szóló kairói miniszteri találkozó célkitűzéseinek előmozdítására a kutatási és technológiafejlesztési területen folyó euro-mediterrán együttműködés felügyelő bizottsága (MOCO) munkájához kiegészítésül egy felsőoktatással foglalkozó szakértői csoportot alakítanak ki. A Bizottság úgy véli, hogy a szakértői csoport számára a legfontosabb kérdés a földközi-tengeri partnerországokban a szerkezeti reformok bevezetése és végrehajtása, amelyek három fő, uniós szinten meghatározott terület köré szerveződnek: nevezetesen a tantervi változtatások (beleértve a bolognai folyamat által előírtakat), az irányítás és a finanszírozás területén. A szakértői csoport az Euromed Bizottságnak legkésőbb 2008 második félévében beszámol. A Bizottság javasolja, hogy az első jelentés arra összpontosítson, hogyan sikerül hozzájárulni ahhoz az átfogó célkitűzéshez, hogy az euromediterrán felsőoktatási rendszerek a bolognai folyamathoz és az Európai Kreditátviteli Rendszerhez (ECTS) közeledjenek.

A kutatási és technológiafejlesztési területen folyó euro-mediterrán együttműködés felügyelő bizottsága (a továbbiakban: MOCO) részt vesz a 2008-ra tervezett INCO-NET projekttel kapcsolatos tevékenységekben (amelyekben a MOCO-tagok együttműködnek). Az INCO-NET-jellegű tevékenységek fontos szerepet játszanak majd a közös és regionális elsőbbséget élvező témák elmélyítésében, a tudatosság fokozásában, a képességfejlesztésben és a MOCO működésében.

Cselekvési terv a nők társadalmi szerepéről

33. Az Euro-mediterrán Bizottság hamarosan ad hoc euro-mediterrán főtisztviselői találkozót hív össze a nők társadalmi szerepéről tartott isztambuli miniszteri találkozón a megállapított következő három munkaterülettel kapcsolatban elhatározott intézkedések végrehajtásának áttekintése céljából: a nők politikai és polgári jogai; a nők társadalmi és gazdasági jogai és a fenntartható fejlődés; a nők jogai a kulturális szférában, illetve a kommunikáció és a tömegtájékoztatás szerepe.

Az euro-mediterrán együttműködés és a Media kezdeményezés

34. A média területén egy sor tevékenység (fiatal újságírók képzése, televíziós és rádiós programok a helyi nyelveken, sajtómellékletek, közvéleménykutatás és felmérések, stb.) segít majd fokozottabb nyilvánosságot biztosítani az euro-mediterrán pertnerségnek a földközi-tengeri térségben, miközben e tevékenységek az információs és kommunikációs programnak köszönhetően hozzájárulnak ahhoz is, hogy a Földközi-tenger két partján élő emberek jobban megértsék egymást.

35. Az euro-mediterrán és a Média munkacsoport összeül majd megvitatni, hogyan lehet partnerségben a média hangját és szerepét megerősíteni. Továbbá tájékoztatnak majd a különböző médiaülésszakok és – szemináriumok során fölvetett problémák kezelésére szolgáló gyakorlati javaslatokról. „A „Tudósítások a terrorizmusról” témájában rendezett dublini konferenciáról beszámoló készül, és a regionális média fejlődéséről széleskörű regionális tanácskozást tartanak.

Top