EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007DC0029

A Bizottság Közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai gazdasági és Szociális bizottságnak és a Régiók Bizottságának - A globális hálózatokon található európai digitális tartalom fejlesztését és használatát ösztönző, és az információs társadalomban a nyelvi sokféleséget támogató többéves közösségi program (e-tartalom program) végrehajtása során szerzett eredmények végső értékelése

/* COM/2007/0029 végleges */

52007DC0029




[pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

Brüsszel, 29.1.2007

COM(2007)29 végleges

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK

A globális hálózatokon található európai digitális tartalom fejlesztését és használatát ösztönző, és az információs társadalomban a nyelvi sokféleséget támogató többéves közösségi program (e-tartalom program) végrehajtása során szerzett eredmények végső értékelése

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK

A globális hálózatokon található európai digitális tartalom fejlesztését és használatát ösztönző, és az információs társadalomban a nyelvi sokféleséget támogató többéves közösségi program (e-tartalom program) végrehajtása során szerzett eredmények végső értékelése

1. BEVEZETÉS

Ez a közlemény a végső értékelését tartalmazza a 2001-2005 között zajló e-tartalom programnak, amelynek első két évéről 2003-ban már készült egy félidős értékelés[1]. A 2003-2004-es időszakra vonatkozó végső értékelést[2] egy független szakértőkből álló 3 fős testület készítette, amelynek munkáját az értékelés megtervezésével és támogatásával, az adatok begyűjtésével és a jelentéstervezet elkészítésével megbízott társaság[3] hivatalos értékelői csoportja segítette. Az értékelést 2006. február és május között végezték, szoros együttműködésben az érintett bizottsági szolgálatokkal[4].

2. HÁTTÉR

A Tanács határozata[5] értelmében az e-tartalom program (a továbbiakban: a program) célja a globális hálózatokon található európai digitális tartalmak fejlesztésének és használatának ösztönzése és a nyelvi sokféleség támogatása az információs társadalomban. A program 100 millió eurós költségvetéssel 2001. január 18-tól kezdődően négy éven át működött.

A program három különálló cselekvési irányvonalat követett:

1. a közszférából származó információkhoz való hozzáférés javítása és használatuk kiterjesztése;

2. a tartalom-előállítás tökéletesítése többnyelvű és többkultúrájú környezetben;

3. a digitálistartalom-piac dinamizmusának növelése.

A programot nyilvános ajánlattételi felhívás alapján kiválasztott, megosztott költségű projektek keretében hajtották végre.

A 2003–2004. időszak alatt 404 szervezet és 24 tagállam, valamint Izland, Norvégia, Bulgária, Románia és Törökország részvételével 64 projektet társfinanszíroztak. A 2003. és 2004. évi költségvetés összkiadásai körülbelül 56 millió euróra rúgtak, beleértve valamennyi megosztott költségű projektet, valamint az értékelések, a felülvizsgálatok és az ülések költségeit.

3. ÉRTÉKELÉSI CÉLKITűZÉSEK

Az értékelés a következő kérdéseket vizsgálja: a program célkitűzéseinek relevanciája, a végrehajtás prioritásai és eszközei, a program hatékonysága, hatása és költséghatékonysága, hasznossága és fenntarthatósága, a tevékenységek során felhasznált források és a becsült hatások közötti okozati összefüggés (a lépések logikája), valamint a hasonló jellegű lehetséges jövőbeli lépések érdekében levont következtetések.

4. AZ ÉRTÉKELÉS EREDMÉNYE

Az értékelők szerint a program végrehajtása sikeres, a támogatások elosztása és a program irányítása általában átlátható, hatékony és kielégítő volt.

Az értékelők konkrétan az alábbi négy megállapítást tették:

1. megállapítás: Az alapvető feladatok megbízható teljesítése

Az e-tartalom program sikeresnek bizonyult a tevékenységek és eredmények szintjén: a program ténylegesen és jelentős mértékben hozzájárult a közszférából származó információk használatának kiterjesztéséhez és a többnyelvű és multikulturális tartalmak létrehozásához. Megállapították, hogy a program összességében a forrásaihoz mérten arányos, kedvező eredményt ért el, teljesítménye és eredményei költséghatékony módon valósultak meg, és olyan tevékenységeket ösztönzött, amelyek a program hiányában egyáltalán nem, vagy csupán nemzeti szinten valósultak volna meg. A program általános irányítása jónak bizonyult, az eljárások pedig tisztességesek és átláthatók voltak.

2. megállapítás: Alkalmazkodás az ágazat gyors változásához

Az ágazatban zajló különösen gyors fejlődés alapvetően befolyásolta a program célkitűzéseit, különösen oly módon, hogy az egyes tevékenységkategóriák gyors elindítására irányuló eredeti elképzelések a tervezettnél is sokkal gyorsabban megvalósultak. A program félidőben módosította célkitűzéseit (a cselekvési irányvonalak módosításával), így jól alkalmazkodott a körülmények változásához, amit üdvözöltek az értékelők. A változás eredményeképpen viszont a program végrehajtásának egy meglehetősen késői szakaszában felmerült az igény arra, hogy a programszintű hálózatépítés fejlesztése, a közösségépítés és az információk elterjesztése nagyobb hangsúlyt kapjon. Az értékelők szerint ezen igény kielégítésére a program biztosította megoldás horizontális elemei minőségükben ugyan megfeleltek, mennyiségükben viszont elégtelennek bizonyultak.

3. megállapítás: Programszintű hozzáadott érték

A program tágabb társadalmi-gazdasági célkitűzéseit tekintve az értékelők következtetéseikben különbséget tettek az e-tartalom programra mint projektek sorára (ahol a három cselekvési irányvonal által kijelölt célok várhatóan végül megvalósulnak), illetve a programra mint szinergikus egészre vonatkozó értékelés között (ahol a testület szerint nem tapasztalható megfelelő mértékben olyan programszintű szinergiák kialakulása, amelyek az egyes különálló projektek összeadódó értékét meghaladó és azon túlmutató, jelentős hozzáadott érték létrehozását eredményeznék). Az értékelés szerint nem tulajdonítottak kellő jelentőséget a projektek közötti hálózatépítés képviselte értéknek, és programszinten nem volt megfelelő mértékű az információk elterjesztésre és az együttműködésre irányuló tevékenység. Ebből adódóan a viszonylag szűk hatókörű e-tartalom program nyújtotta lehetőségeket nem sikerült a lehető legmélyebben kiaknázni.

4. megállapítás: Kapcsolat a jelenlegi és jövőbeli programokkal

A program az értékelés szerint jól és hatékonyan elérte a csatlakozó országokat, jól kiegészítette az e-TEN kezdeményezést, és jól illeszkedett az e-Európa cselekvési tervhez, ugyanakkor az értékelők számára nem volt egyértelműen megállapítható a strukturális alapokkal kialakuló szinergiák megléte. Az értékelők szerint a tapasztalatok hasznos és közvetlenül alkalmazható tanulsággal szolgáltnak az e-tartalomplusz program és a Versenyképesség és innováció (CIP) – IKT szakpolitika-támogató program számára. Az idevágó (például a közösségépítésre, a hálózatépítésre, az információk elterjesztésére és kiaknázására vonatkozó sajátos követelményekkel kapcsolatos) tanulságok eredményezhetik olyan mechanizmusok kialakulását, amelyek jelentősen hozzájárulhatnak a lisszaboni és a göteborgi menetrendben kifejtett hosszú távú fenntartható társadalmi-gazdasági előnyök megteremtéséhez.

5. AJÁNLÁSOK ÉS BIZOTTSÁGI MEGJEGYZÉSEK

A fenti legfontosabb megállapítások alapján a Bizottság a jövőbeli programokra vonatkozóan a következő ajánlásokat és megjegyzéseket teszi:

1. ajánlás: Az értékelők javasolják, hogy a jövőbeli, piacközeli programok a forrásaiknak sokkal nagyobb részét fordítsák a projektek közötti hálózatépítésre és együttműködésre, illetve az egyes projektek olyan példaértékű elemeinek elterjesztésére, amelyek bemutatására maguk a projektek nem fejthetnek ki ösztönző hatást. Az ajánlás szerint meg kellene fontolni a programesemények és konferenciák támogatását is.

A Bizottság megjegyzése: A programok közötti hálózatépítés ösztönzése és a programszintű információterjesztés hangsúlyosabb szerepe érdekében az e-tartalomplusz program fő cselekvési irányvonalai közé felvették a tematikus hálózatokat. A tematikus hálózatok a figyelemfelhívó tevékenységek támogatása, a digitális tartalmak elérhetőségének fokozását elősegítő lehetőségek felismerése és fejlesztése, valamint a program keretében finanszírozott projektek koordinálása érdekében az összes érintett fél bevonásának, valamint a szaktudás és a források összpontosításának eszközéül szolgálnak.

2. ajánlás: Két olyan területet határoztak meg, amelyek vizsgálata a jövőbeli, piacközeli programok érdekében hasznos lehet. A programszintű hozzáadott érték maximalizálásához alaposabban fel kell térképezni azokat a terjesztési módokat, amelyek révén a piacközeli projektek és programok eredményei bemutathatók. Emellett olyan eszközök fejlesztése is szükséges, amelyek a piacközeli programok hosszú távú eredményessége céljából tett lépések értékeléséhez bizonyulnának hasznosnak.

A Bizottság megjegyzései: A Bizottság a programot követő e-tartalomplusz program keretében számos tanulmányt készül kiadni például a befektetésekről a kulturális források digitalizálása terén, illetve a digitális források megőrzésének gazdasági hatásairól.

3. ajánlás: Az értékelők további ajánlása szerint a programoknak a célágazat (jelen esetben az európai e-tartalom) mellett vállalt folyamatos elkötelezettsége részeként forrásokat kell szánni a piaci eredmények hosszú távú fejlesztésére. Ez segítené az értékelést, felhívná a figyelmet a beavatkozásokra és a projektek eredményeire, és hozzájárulna a rohamos ütemben fejlődő ágazatok esetében elengedhetetlen „finomhangoláshoz”.

A Bizottság megjegyzései: A Bizottság már számos tevékenység keretében dolgozik az ajánlások megvalósításán: az információs piac méretére és növekedésére vonatkozó, nyilvánosan elérhető adatok egybegyűjtése és rendszerbe foglalása folyamatban van.

6. KÖV etkeztetés

A Bizottság tudomásul veszi a program végső értékelésének eredményeit, és figyelembe veszi az e-tartalomplusz program végrehajtására és az azt követő jövőbeli programok tervezésére vonatkozó ajánlásokat. Tovább fokozzák az e területen már elért, ajánlásokban említett haladást.

A Bizottság szerint az e-tartalom program

4. sikeresen megvalósult;

5. nagyobb szerepet adott a digitális tartalmaknak az állampolgárok információhoz juttatásának fokozása és az európai vállalatok gazdasági és társadalmi fejlesztésének ösztönzése terén;

6. ösztönözte a gazdag és sokszínű digitális tartalmak és szolgáltatások megjelenését, amelyek hozzájárulnak az egységes európai információs közeg és a növekedést és a foglalkoztatást célzó információs társadalom kialakításához.

Az e-tartalom program végső értékelése (2001-2005): Záróbeszámoló, 2006 június, RAND Europe

Összefoglalás

Háttér

A 2001–2005 között lezajlott e-tartalom program az európai digitálistartalom-ágazat bővülésének és fejlődésének ösztönzésére kidolgozott programsorozat egyik eleme volt. A program alapgondolata szerint az európai vállalatok és állampolgárok számára igényeiknek megfelelő hozzáférést kellene biztosítani a jó minőségű európai digitális tartalmakhoz. A program tágabb értelemben vett célkitűzései között szerepelt az (akkori) tagjelölt országok (amelyek közül több mára az Európai Közösség tagállama) integrálása, valamint egyéb formálódó európai szakpolitikai célok – különösen a lisszaboni célkitűzések – is megjelentek.

A végső értékelés célja

A program teljes, 100 millió eurós költségvetését felhasználták, és a program tevékenysége túlnyomórészt lezárult, ezért volt szükség az utólagos végső értékelés elkészítésére. 2003-ban, vagyis a program időtartamának felénél időközi értékelésre került sor, azonban ekkor még túl korai lett volna megítélni a beindult projektek látható eredményeinek és teljesítményének hozzájárulását a program célkitűzései között szereplő tágabb társadalmi-gazdasági eredményekhez. Mivel az ilyen eredmények megjelenéséhez természetesen időre van szükség (és tulajdonképpen még most sem számíthatunk a hatások teljes körű kibontakozására), ezért az értékelés középpontjában annak megítélése áll, hogy a program és a program keretében megvalósult lépések milyen mértékben teremtették meg a szükséges eredmények létrehozásához szükséges mechanizmusokat, vagy csengtek egybe azokkal. Az információk terjesztésének és kiaknázásának, valamint a program és az annak színteréül szolgáló ágazat kapcsolatának kérdései kulcsfontosságúak a mechanizmusok megítélése szempontjából.

A részletes megállapításokat az értékelésről készült teljes beszámoló tartalmazza. A legfontosabb megállapítások a következők:

1. megállapítás: Az alapvető feladatok megbízható teljesítése

Az e-tartalom program sikeresnek bizonyult a tevékenységek és eredmények szintjén: a program ténylegesen és jelentős mértékben hozzájárult a közszférából származó információk használatának kiterjesztéséhez és a többnyelvű és multikulturális tartalmak létrehozásához. Megállapították, hogy a program összességében a forrásaihoz mérten arányos, kedvező eredményt ért el, teljesítménye és eredményei költséghatékony módon valósultak meg, és olyan tevékenységeket ösztönzött, amelyek a program hiányában egyáltalán nem, vagy csupán nemzeti szinten valósultak volna meg. A program általános irányítása jónak bizonyult, az eljárások pedig tisztességesek és átláthatók voltak.

2. megállapítás: Alkalmazkodás az ágazat gyors változásához

Az ágazatban végbemenő különösen gyors fejlődés alapvetően befolyásolta a program célkitűzéseit, különösen oly módon, hogy az egyes tevékenységkategóriák gyors elindítására irányuló eredeti elképzelések a tervezettnél is sokkal gyorsabban megvalósultak. A program célkitűzései félidőben módosultak (a cselekvési irányvonalak módosításával), így az jól alkalmazkodott a körülmények változásához, amit üdvözöltek az értékelők. A változás eredményeképpen viszont a program végrehajtásának egy meglehetősen késői szakaszában felmerült az igény arra, hogy a programszintű hálózatépítés fejlesztése, a közösségépítés és az információk elterjesztése nagyobb hangsúlyt kapjon. Az értékelők szerint a program megoldásának horizontális elemei minőségükben ugyan megfeleltek, mennyiségükben viszont elégtelennek bizonyultak.

3. megállapítás: Programszintű hozzáadott érték

A program tágabb társadalmi-gazdasági célkitűzéseit tekintve az értékelők következtetéseikben különbséget tettek az e-tartalom programra mint projektek sorára (ahol a három cselekvési irányvonal által kijelölt célok várhatóan végül megvalósulnak), illetve a programra mint szinergikus egészre vonatkozó értékelés között (ahol a testület szerint nem tapasztalható megfelelő mértékben olyan programszintű szinergiák kialakulása, amelyek az egyes különálló projektek összeadódó értékét meghaladó és azon túlmutató, jelentős hozzáadott érték létrehozását eredményeznék). Az értékelés szerint nem tulajdonítottak kellő jelentőséget a projektek közötti hálózatépítés képviselte értéknek, és programszinten nem volt megfelelő mértékű az információk elterjesztésre és az együttműködést elősegítő tevékenység. Ebből adódóan a viszonylag szűk hatókörű e-tartalom program nyújtotta lehetőségeket nem sikerült a lehető legmélyebben kiaknázni.

4. megállapítás: Kapcsolat a jelenlegi és jövőbeli programokkal

A program az értékelés szerint jól és hatékonyan elérte a csatlakozó országokat; jól kiegészítette az e-TEN kezdeményezést, és jól illeszkedett az e-Európa cselekvési tervhez, ugyanakkor az értékelők számára nem volt egyértelműen megállapítható a strukturális alapokkal kialakuló szinergiák megléte. Az értékelők szerint a tapasztalatok hasznos és közvetlenül alkalmazható tanulsággal szolgálnak az e-tartalomplusz program és a Versenyképesség és innováció (CIP) – IKT szakpolitika támogató program számára. Az idevágó (például a közösségépítésre, a hálózatépítésre, a terjeszkedésre és a kiaknázásra vonatkozó sajátos követelményekkel kapcsolatos) tanulságok eredményezhetik olyan mechanizmusok kialakulását, amelyek jelentősen hozzájárulhatnak a lisszaboni és a göteborgi menetrendben kifejtett hosszú távú fenntartható társadalmi-gazdasági előnyök megteremtéséhez.

Ajánlások

Az értékelők javasolják, hogy a jövőbeli, piacközeli programok a forrásaiknak sokkal nagyobb részét fordítsák a projektek közötti hálózatépítésre és együttműködésre (például ösztönözzék az új üzleti modellek fejlesztését és elterjedését), illetve az egyes projektek olyan példaértékű elemeinek elterjesztésére, amelyek bemutatására maguk a projektek nem fejthetnek ki ösztönző hatást. Javasolják továbbá, hogy vizsgálják meg a programeseményeknek és konferenciáknak nyújtott támogatás kérdését, egy sajtóiroda működtetésének lehetőségét, valamint az összes érintett médium teljes körű bevonásának, így a szaksajtó kihasználása mellett elsősorban a keresőmotorok optimalizálásának, az élénk marketingtevékenységnek, stb. a lehetőségét. Az ilyen típusú horizontális tevékenység létfontosságú a programokban rejlő lehetőségek optimális kibontakoztatásához, ezért nem eshet az ajánlattételi felhívásos rendszerből természetszerűen adódó bizonytalanságok áldozatául.

Két olyan területet határoztak meg, amelyek vizsgálata a jövőbeli, piacközeli programok érdekében hasznos lehet. A lehető legmagasabb programszintű hozzáadott érték eléréséhez alaposabban fel kell térképezni azokat a terjesztési módokat, amelyek révén a piacközeli projektek és programok eredményei bemutathatók. Emellett olyan eszközök fejlesztése is szükséges (a KTF-programok eredményeinek értékelése során alkalmazott idézetelemző eszközökhöz hasonlóan), amelyek a piacközeli programok hosszú távú eredményessége céljából tett lépések értékeléséhez bizonyulnának hasznosnak.

Az értékelők további ajánlása szerint a programoknak a célágazat (jelen esetben az európai e-tartalom) mellett vállalt folyamatos elkötelezettsége részeként forrásokat kell szánniuk a piaci eredmények hosszú távú fejlesztésének nyomon követésére. Ez segítené az értékelést, felhívná a figyelmet a beavatkozásokra és a projektek eredményeire, és hozzájárulna a rohamos ütemben fejlődő ágazatok esetében elengedhetetlen „finomhangoláshoz”.[pic][pic][pic]

[1] Az e-tartalom program félidős értékelése: Záróbeszámoló, 2003. június, Technopolis Ltd, IDATE, PRISMA . A teljes jelentés a www.cordis.lu/econtent címen található.

[2] Az e-tartalom program végső értékelése (2001–2005): Záróbeszámoló, 2006. június , RAND Europe, http://ec.europa.eu/information_society/activities/econtentplus/index_en.htm.

[3] RAND Europe, szerződéskötés 2005 őszén az Információstársadalmi Főigazgatóság által kiírt meghívásos ajánlati felhívás alapján.

[4] DG INFSO C3 és E6 egység

[5] HL L 14, 2001.1.18., 32.o.

Top