EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018R0183

A Bizottság (EU) 2018/183 végrehajtási rendelete (2018. február 7.) a formaldehid „tartósítószerek” és „higiéniai állapotjavítók” funkcionális csoportba tartozó takarmány-adalékanyagként történő engedélyezésének megtagadásáról (EGT-vonatkozású szöveg. )

C/2018/0594

OJ L 34, 8.2.2018, p. 6–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2018/183/oj

8.2.2018   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 34/6


A BIZOTTSÁG (EU) 2018/183 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2018. február 7.)

a formaldehid „tartósítószerek” és „higiéniai állapotjavítók” funkcionális csoportba tartozó takarmány-adalékanyagként történő engedélyezésének megtagadásáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a takarmányozási célra felhasznált adalékanyagokról szóló, 2003. szeptember 22-i 1831/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 9. cikke (2) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az 1831/2003/EK rendelet rendelkezik az adalékanyagok takarmányokban történő felhasználásának engedélyezéséről, valamint az engedélyek megadásának vagy megtagadásának feltételeiről és eljárásairól. Az említett rendelet 10. cikke előírja a 70/524/EGK tanácsi irányelv (2) alapján engedélyezett adalékanyagok újraértékelését.

(2)

A formaldehid „tartósítószerek” csoportba tartozó takarmány-adalékanyagként, legfeljebb hat hónapos malacok esetében sovány tejben történő felhasználását a 70/524/EGK irányelv alapján a 83/466/EGK bizottsági irányelv (3) határozatlan időre engedélyezte. Az említett terméket ezt követően az 1831/2003/EK rendelet 10. cikkének (1) bekezdése szerint meglévő termékként felvették a takarmány-adalékanyagok nyilvántartásába.

(3)

A formaldehid (EK-szám: 200-001-8, CAS-szám: 50-00-0) felvételre került az 1451/2007/EK bizottsági rendelettel (4) létrehozott jegyzékbe, amely azon hatóanyagokat sorolja fel, amelyeket a 98/8/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (5) I., I. A. vagy I. B. mellékletébe való felvétel lehetősége szempontjából értékelni kell. A 98/8/EK irányelv helyébe lépő 528/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (6) hatálya ugyanakkor nem terjed ki azokra a termékekre, amelyeket a takarmányok károsítók leküzdése útján és különösen a takarmányok szalmonellával való szennyezettségének csökkentése útján történő tartósítására használnak, mivel ezek a termékek az 1831/2003/EK rendelet hatálya alá tartoznak. A takarmányok tartósítására szolgáló és formaldehidet tartalmazó biocid termékek a 2013/204/EU bizottsági határozatnak (7) megfelelően 2015. július 1. óta nem hozhatók forgalomba. Az említett időpont azzal a céllal került meghatározásra, hogy elegendő idő álljon rendelkezésre a biocid termékekre vonatkozó szabályozási rendszerről a takarmány-adalékanyagokra vonatkozó, az 1831/2003/EK rendelet alapján történő szabályozásra való átállásra.

(4)

Az 1831/2003/EK rendelet 7. cikkének megfelelően két kérelmet nyújtottak be egy, formaldehidet tartalmazó készítménynek valamennyi állatfaj takarmány-adalékanyagaként történő engedélyezése iránt, kérelmezve az adalékanyagnak a „technológiai adalékanyagok” adalékanyag-kategóriába és a „tartósítószerek” funkcionális csoportba való sorolását. A két kérelem – az 1831/2003/EK rendelet 10. cikke (2) bekezdésének megfelelően – kiterjed a készítménynek mint meglévő terméknek a legfeljebb hat hónapos malacok esetében sovány tejben történő felhasználására. A kérelmekhez csatolták az 1831/2003/EK rendelet 7. cikkének (3) bekezdésében előírt adatokat és dokumentumokat.

(5)

Emellett az 1831/2003/EK rendelet 7. cikkének megfelelően kérelmet nyújtottak be egy, formaldehidet tartalmazó készítménynek sertések és baromfi takarmány-adalékanyagaként történő engedélyezése iránt, kérelmezve az adalékanyagnak a „technológiai adalékanyagok” adalékanyag-kategóriába és a „higiéniai állapotjavítók” funkcionális csoportba való sorolását. A kérelemhez csatolták az 1831/2003/EK rendelet 7. cikkének (3) bekezdésében előírt adatokat és dokumentumokat.

(6)

2014. január 28-i (8) és 2014. július 1-jei (9) véleményében az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (a továbbiakban: Hatóság) arra a megállapításra jutott, hogy a célfajok tekintetében a formaldehidet tartalmazó készítmény meghatározott koncentrációkban biztonságos lenne a brojlercsirkék, a tojótyúkok, a japán fürj és az (elválasztott) malacok esetében, de nem lehetett meghatározni olyan határértéket, amely valamennyi állatfaj és -kategória tekintetében – beleértve minden baromfit és sertést – biztonságos lenne. Emellett a rendelkezésre álló elemzések alapján nem lehetett olyan formaldehid-határértéket megállapítani, amely a célfajok esetében reprodukciós szempontból biztonságos lenne. A Hatóság ezenfelül arra a következtetésre jutott, hogy a formaldehidet tartalmazó készítmény tartósítószerként és higiéniai állapotjavítóként hatékony lehet a szalmonellával fertőzött takarmányban található mikroorganizmusok szaporodásának megfékezésében. Az említett három véleményben a Hatóság arra a következtetésre jutott továbbá, hogy a formaldehid kapcsán aggályok merülnek fel a felhasználók biztonsága tekintetében. A formaldehid mérgező, erősen irritáló, erős bőr- és légzőszervi szenzibilizáló anyag (foglalkozási asztmát is kiválthat), és szemkárosodást okoz. Véleményeiben a Hatóság rámutatott arra, hogy a helyi irritáció várhatóan nagymértékben elősegíti a karciogenezist, a formaldehid alacsonyabb helyi koncentrációi pedig ismerten DNS-adduktok létrejöttéhez vezetnek, ezért körültekintően úgy véli, hogy a nem irritatív koncentrációnak való expozíció sem tekintendő teljes mértékben kockázatmentesnek. A Hatóság emellett arra a következtetésre jutott, hogy a jelenlegi ismeretek alapján a formaldehidnek való expozíció és a leukémia közötti ok-okozati összefüggés nem zárható ki. A Hatóság megállapította, hogy a formaldehidet tartalmazó készítménynek takarmányokban történő kérelmezett felhasználása tekintetében nem lehetett biztonságos határértékeket meghatározni a bőrön, szemen vagy légzőrendszeren keresztüli, formaldehidnek való expozícióra vonatkozóan. A Hatóság ezért azt javasolta, hogy intézkedéseket kell hozni annak biztosítására, hogy a terméket kezelő személyek esetében a légutak, a bőr és a szem ne legyenek kitéve a formaldehid felhasználása során keletkező pornak, ködnek vagy gőznek. Emellett a Hatóság javaslata alapján figyelembe kell majd venni, hogy bevezetésüket követően a szigorú védelmi intézkedések a felhasználókat valóban hatékonyan védenék-e. A Hatóság ellenőrizte továbbá az 1831/2003/EK rendelettel létrehozott referencialaboratórium által benyújtott, a takarmányban található takarmány-adalékanyagra alkalmazott analitikai módszerről szóló jelentést.

(7)

Az 1272/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (10) a formaldehidet belélegzés útján rákkeltő (1B. kategóriájú) és csírasejtmutagén (2. kategóriájú) anyagként sorolja be.

(8)

A munkahelyi egészségre és biztonságra vonatkozó uniós jogszabályok keretében foglalkozási expozíciós határértékek kerülnek kidolgozásra a formaldehidre vonatkozóan. A 2014/113/EU bizottsági határozattal (11) létrehozott, foglalkozási vegyianyag-expozíciós határértékekkel foglalkozó tudományos bizottság 2016. június 30-i ajánlásában (12) a hatásmód értékelésén alapuló formaldehid-határérték bevezetése mellett foglalt állást, amit a munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi háromoldalú tanácsadó bizottság (13) a foglalkozási expozíciós határértékek megállapítására vonatkozó eljárásoknak megfelelően figyelembe vett.

(9)

Az 1831/2003/EK rendelet 9. cikkének megfelelően egy adalékanyag engedélyezésével kapcsolatos intézkedés során figyelembe kell venni az említett rendelet 5. cikke (2) és (3) bekezdésének követelményeit, a közösségi jogot és a megfontolás tárgyát képező ügyre vonatkozó egyéb jogszerű tényezőket. A formaldehid takarmány-adalékanyagként történő engedélyezésével kapcsolatos kockázatkezelési döntésnek ezért figyelembe kell vennie minden rendelkezésre álló információt a felmerülő kockázatokra – különösen egyrészt a formaldehid kezeléséből eredő, a felhasználókat és főként a dolgozókat érintő kockázatokra, másrészt pedig a formaldehid takarmány-adalékanyagként történő felhasználásának megszüntetése esetén az állatokat vagy az érintett állati termékeket fogyasztókat érintő kockázatokra – vonatkozóan.

(10)

A munkahelyi egészségre és biztonságra vonatkozó uniós jogszabályokkal és különösen a 2004/37/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (14) 4. cikkével összhangban a munkáltatónak csökkentenie kell a rákkeltő anyagok, illetve mutagének alkalmazását a munkahelyen, elsősorban úgy, hogy amennyire műszakilag lehetséges, azt olyan anyaggal, keverékkel vagy eljárással helyettesíti, amely megfelelő alkalmazási feltételek mellett nem veszélyes, illetve kevésbé veszélyes a munkavállalók egészségére vagy biztonságára.

(11)

Tekintettel a formaldehid kezeléséből eredő, a felhasználókat érintő komoly kockázatokra, ez a helyettesítésen alapuló megközelítés az említett adalékanyag esetében is helyénvaló, figyelembe véve az 1831/2003/EK rendeletben meghatározott, az emberi egészségnek és a felhasználók érdekeinek magas szintű védelmére irányuló célkitűzést és a 178/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben (15) előírt elővigyázatossági elvet.

(12)

Ami a formaldehidnek mint a „tartósítószerek” funkcionális csoportba tartozó adalékanyagnak a lehetséges alternatíváit illeti, jelenleg számos, ugyanabba a funkcionális csoportba tartozó adalékanyagra vonatkozó engedély van érvényben az Unióban.

(13)

A formaldehidnek mint a „higiéniai állapotjavítók” funkcionális csoportba (16) tartozó adalékanyagnak a lehetséges alternatíváit illetően jelenleg kutatások zajlanak olyan adalékanyagok kifejlesztése céljából, amelyek biztonságosak, ugyanakkor hatékonyan képesek csökkenteni a takarmányok mikrobiológiai szennyezettségét. Egy, az említett funkcionális csoportba sorolt – noha más hatásmechanizmusú – adalékanyag engedélyezését a Bizottság már jóvá is hagyta (17), ezért ez az anyag, amely nem vet fel olyan biztonsági aggályokat a felhasználókat tekintve, mint amilyenek a formaldehid felhasználása kapcsán felmerülnek, alternatívának tekinthető a takarmányban előforduló bakteriális kórokozók (többek között a Salmonella spp.) számának csökkentésében. Több, az említett funkcionális csoportba sorolt adalékanyag engedélyezése iránt nyújtottak be kérelmet, amelyeknek az értékelése az 1831/2003/EK rendeletnek megfelelően még zajlik. Emellett, állattenyésztésben alkalmazott adalékanyagokként adott esetben más engedélyezett takarmány-adalékanyagok is javíthatják az állati termékek minőségét az olyan enteropatogénekkel való szennyezettség csökkentése révén, mint a Salmonella spp.

(14)

A formaldehid takarmányokban való helyettesítésére szolgáló alternatív termékek tervezett célokra történő alkalmazásának lehetősége mellett a 183/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (18) szerinti higiéniai követelményeknek és helyes gyakorlatoknak a takarmánylánc egészében történő alkalmazása – a preventív megközelítésnek köszönhetően – szintén előmozdítja a takarmányok biztonságosságát és minőségét. Az említett jogszabályi keret különleges higiéniai intézkedéseket állapít meg a szalmonellával fertőzött takarmányokkal kapcsolatos ellenőrzési, megelőzési és kezelési intézkedések tekintetében.

(15)

A fentiekből következik, hogy figyelembe véve a formaldehidnek az anyagot kezelő felhasználókra gyakorolt káros hatását, valamint az elővigyázatosság elvének a munkavállalók egészségének védelmében történő alkalmazását és azt a tényt, hogy több olyan termék és intézkedés áll alternatívaként rendelkezésre, amelyek nem jelentenek ilyen mértékű kockázatot az emberek biztonságára nézve, a formaldehid előnyei nem ellensúlyozzák az egészségügyi kockázatokat. Ezért nem teljesülnek az 1831/2003/EK rendelet 5. cikkében előírt engedélyezési feltételek, így a formaldehid takarmány-adalékanyag tartósítószerként és higiéniai állapotjavítóként történő felhasználásának engedélyezését meg kell tagadni.

(16)

mivel a formaldehid további felhasználása kockázatot jelent az emberi egészségre nézve, a „tartósítószerek” funkcionális csoportba tartozó, legfeljebb hat hónapos malacok esetében sovány tejben való felhasználásra szánt takarmány-adalékanyagot és az azt tartalmazó előkeverékeket a lehető leghamarabb ki kell vonni a piacról. Gyakorlati okokból ugyanakkor célszerű engedélyezni egy korlátozott időszakot az említett termékek meglévő készleteinek forgalomból történő kivonására annak érdekében, hogy a piaci szereplők teljes mértékben eleget tudjanak tenni a kivonásra vonatkozó kötelezettségnek. Ezért célszerű továbbá egy meghatározott időszakot hagyni az adalékanyagot vagy az előkeverékeket tartalmazó sovány tejnek, illetve az ilyen sovány tejet tartalmazó takarmánykeverékeknek a forgalomból történő kivonására, hogy az említett termékeknek a takarmányláncban történő felhasználását figyelembe lehessen venni.

(17)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az engedélyezés megtagadása

A Bizottság megtagadja a formaldehid „technológiai adalékanyagok” adalékanyag-kategóriába és a „tartósítószerek” és „higiéniai állapotjavítók” funkcionális csoportba sorolt takarmány-adalékanyagként történő engedélyezését.

2. cikk

Forgalomból történő kivonás

(1)   A „technológiai adalékanyagok” adalékanyag-kategóriába és a „tartósítószerek” funkcionális csoportba sorolt, legfeljebb hat hónapos malacok esetében sovány tejben való felhasználásra szánt formaldehidnek és az azt tartalmazó előkeverékeknek a meglévő készleteit a lehető leghamarabb, de legkésőbb 2018. május 28-ig ki kell vonni a forgalomból.

(2)   Az (1) bekezdésben említett adalékanyagot vagy előkeverékeket tartalmazó, 2018. május 28. előtt előállított sovány tejet és az ilyen sovány tejet tartalmazó takarmánykeveréket a lehető leghamarabb, de legkésőbb 2018. augusztus 28-ig ki kell vonni a forgalomból.

3. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2018. február 7-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 268., 2003.10.18., 29. o.

(2)  A Tanács 70/524/EGK irányelve (1970. november 23.) a takarmány-adalékanyagokról (HL L 270., 1970.12.14., 1. o.).

(3)  A Bizottság negyvenharmadik, 83/466/EGK irányelve (1983. július 28.) a takarmány-adalékanyagokról szóló 70/524/EGK tanácsi irányelv mellékleteinek módosításáról (HL L 255., 1983.9.15., 28. o.). Az adalékanyag kémiai leírását a takarmány-adalékanyagokról szóló 70/524/EGK tanácsi irányelv mellékleteit módosító 1985. július 8-i 85/429/EGK bizottsági irányelv (HL L 245., 1985.9.12., 1. o.) pontosította.

(4)  A Bizottság 1451/2007/EK rendelete (2007. december 4.) a biocid termékek forgalomba hozataláról szóló 98/8/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 16. cikkének (2) bekezdésében említett 10 éves munkaprogram második szakaszáról (HL L 325., 2007.12.11., 3. o.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 98/8/EK irányelve (1998. február 16.) a biocid termékek forgalomba hozataláról (HL L 123., 1998.4.24., 1. o.).

(6)  Az Európai Parlament és a Tanács 528/2012/EU rendelete (2012. május 22.) a biocid termékek forgalmazásáról és felhasználásáról (HL L 167., 2012.6.27., 1. o.).

(7)  A Bizottság 2013/204/EU határozata (2013. április 25.) a formaldehidnek a biocid termékek forgalomba hozataláról szóló 98/8/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv I., I. A., illetőleg I. B. mellékletébe a 20. terméktípus vonatkozásában történő felvétele megtagadásáról (HL L 117., 2013.4.27., 18. o.).

(8)  EFSA Journal 2014;12(2):3561 és EFSA Journal 2014;12(2)3562.

(9)  EFSA Journal 2014;12(7):3790.

(10)  Az Európai Parlament és a Tanács 1272/2008/EK rendelete (2008. december 16.) az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról, a 67/548/EGK és az 1999/45/EK irányelv módosításáról és hatályon kívül helyezéséről, valamint az 1907/2006/EK rendelet módosításáról (HL L 353., 2008.12.31., 1. o.).

(11)  A Bizottság 2014/113/EU határozata (2014. március 3.) a foglalkozási vegyianyag-expozíciós határértékekkel foglalkozó tudományos bizottság létrehozásáról és a 95/320/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 62., 2014.3.4., 18. o.).

(12)  SCOEL/REC/125. Elérhető a következő weboldalon: https://publications.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/7a7ae0c9-c03d-11e6-a6db-01aa75ed71a1

(13)  A munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi tanácsadó bizottságot a munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi tanácsadó Bizottság létrehozásáról szóló, 2003. július 22-i 2003/C 218/01 tanácsi határozat (HL C 218., 2003.9.13., 1. o.) hozta létre.

(14)  Az Európai Parlament és a Tanács 2004/37/EK irányelve (2004. április 29.) a munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről (hatodik egyedi irányelv a 89/391/EGK tanácsi irányelv 16. cikkének (1) bekezdése értelmében) (HL L 158., 2004.4.30., 50. o.).

(15)  Az Európai Parlament és a Tanács 178/2002/EK rendelete (2002. január 28.) az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszerbiztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról (HL L 31., 2002.2.1., 1. o.).

(16)  Ez a funkcionális csoport – a technológiai és tudományos fejlődésnek köszönhetően – az 1831/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a takarmány-adalékanyagok új funkcionális csoportjának létrehozása tekintetében történő módosításáról szóló, 2015. december 9-i (EU) 2015/2294 bizottsági rendelettel (HL L 324., 2015.12.10., 3. o.) jött létre.

(17)  A Bizottság (EU) 2017/940 végrehajtási rendelete (2017. június 1.) a hangyasav valamennyi állatfaj takarmány-adalékanyagaként történő engedélyezéséről (HL L 142., 2017.6.2., 40. o.).

(18)  Az Európai Parlament és a Tanács 183/2005/EK rendelete (2005. január 12.) a takarmányhigiénia követelményeinek meghatározásáról (HL L 35., 2005.2.8., 1. o.).


Top