EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R0908

A Bizottság (EU) 2016/908 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. február 26.) az elfogadott piaci gyakorlatok megállapításához szükséges kritériumokról, eljárásról és követelményekről, valamint az elfogadott piaci gyakorlatok fenntartásához, megszüntetéséhez vagy elfogadásuk feltételeinek módosításához szükséges követelményekről szóló szabályozástechnikai standardok meghatározása tekintetében az 596/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet kiegészítéséről (EGT-vonatkozású szöveg)

C/2016/1087

OJ L 153, 10.6.2016, p. 3–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2016/908/oj

10.6.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 153/3


A BIZOTTSÁG (EU) 2016/908 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2016. február 26.)

az elfogadott piaci gyakorlatok megállapításához szükséges kritériumokról, eljárásról és követelményekről, valamint az elfogadott piaci gyakorlatok fenntartásához, megszüntetéséhez vagy elfogadásuk feltételeinek módosításához szükséges követelményekről szóló szabályozástechnikai standardok meghatározása tekintetében az 596/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet kiegészítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a piaci visszaélésekről, valamint a 2003/6/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv és a 2003/124/EK, a 2003/125/EK és a 2004/72/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2014. április 16-i 596/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) (piaci visszaélésekről szóló rendelet) és különösen annak 13. cikke (7) bekezdésének harmadik albekezdésére,

mivel:

(1)

A közös kritériumok, eljárások és követelmények meghatározásának hozzá kell járulnia az elfogadott piaci gyakorlatok terén alkalmazott egységes megoldások kialakulásához, egyértelműbbé kell tennie az e gyakorlatok engedélyezéséhez alapul szolgáló jogi kereteket, és elő kell mozdítania a piaci szereplők közötti méltányos és hatékony magatartásformákat. Ezenfelül a piacok rendezett működését és a piaci integritás megerősítését is elő kell segítenie.

(2)

Biztosítandó, hogy az elfogadott piaci gyakorlatok ne ássák alá az innovációt és a pénzügyi piacok további dinamikus fejlődését, az esetleg újszerű piaci gyakorlatokat eredményező új vagy kialakuló piaci trendeket az illetékes hatóságoknak nem célszerű automatikusan elfogadhatatlanként kezelniük. Az illetékes hatóságoknak ehelyett meg kell vizsgálniuk, hogy e piaci gyakorlatok megfelelnek-e az e rendeletben és az 596/2014/EU rendeletben megállapított követelményeknek.

(3)

Az elfogadott piaci gyakorlatokat oly módon kell végrehajtani, hogy az más piaci szereplők és más kapcsolódó piacok veszélyeztetése nélkül biztosítsa a piac integritását és a befektetők védelmét. Megfelelően figyelembe kell tehát venni az átláthatóságot és az elfogadott piaci gyakorlatnak minősítendő piaci gyakorlatokat szabályozó feltételeket. Annak értékelése során, hogy milyen szintű átláthatóságot biztosítanak a nyilvánosság és az illetékes hatóságok számára azok a piaci gyakorlatok, amelyeket elfogadott piaci gyakorlatként történő minősítésre javasolnak, az illetékes hatóságoknak tekintettel kell lenniük a javasolt elfogadott piaci gyakorlat végrehajtásának különböző szakaszaira. Következésképpen helyénvaló sajátos átláthatósági követelményeket megállapítani e szakaszok – nevezetesen az elfogadott piaci gyakorlat végrehajtását megelőző szakasz, az elfogadott piaci gyakorlat végrehajtásának szakasza és az elfogadott piaci gyakorlat végrehajtásának beszüntetése – tekintetében.

(4)

Az illetékes hatóságok által elfogadott piaci gyakorlatnak minősíthető piaci gyakorlatok jellege és természete eltérő lehet. Valamely piaci gyakorlat elfogadott piaci gyakorlattá történő minősítése során az illetékes hatóságoknak értékelniük kell, milyen gyakorisággal szükséges megkövetelni a tájékoztatást a gyakorlatot végrehajtó személyektől, hogy e gyakoriság megfeleljen a szóban forgó piaci gyakorlat jellegének. A tájékoztatás gyakoriságának megállapítása során egyensúlyt kell teremteni egyfelől a nyilvánosság tájékoztatására és az illetékes hatóság folyamatos nyomonkövetési munkáját lehetővé tevő tájékoztatásra vonatkozó igény, másfelől az elfogadott piaci gyakorlatot végrehajtók rendszeres tájékoztatás okozta terheinek csökkentésére vonatkozó igény között. A kereskedési helyszíneken kívül is végrehajtható piaci gyakorlatok értékelése során emellett az illetékes hatóságoknak figyelembe kell venniük, hogy megvalósul-e a piac számára biztosított jelentős mértékű átláthatóság követelménye.

(5)

Az illetékes hatóságoknak biztosítaniuk kell az általuk elfogadott piaci gyakorlatok megfelelő és gondos nyomon követését. Ennek érdekében meg kell követelni, hogy a piaci gyakorlatot végrehajtó személyek az illetékes hatóságok felügyeleti feladatainak és az 596/2014/EU rendeletben meghatározott végrehajtási intézkedéseinek elvégzését lehetővé tevő nyilvántartást vezessenek a végrehajtott ügyletekről és megbízásokról. Ugyancsak rendkívül fontos, hogy a piaci gyakorlat végrehajtásával kapcsolatos tevékenység elkülöníthető legyen az egyéb saját számlás vagy ügyfélmegbízás alapján teljesített kereskedési tevékenységektől. Ez megvalósítható külön számlák vezetésén keresztül.

(6)

Az elfogadott piaci gyakorlatot végrehajtó jogalany státusa külön tekintetbe veendő elem, különösen abban az esetben, ha az illető jogalany a piaci gyakorlat közvetlen kedvezményezettjével azonos, más személy nevében vagy számlájára cselekszik. Az illetékes hatóságoknak értékelniük kell, hogy a szóban forgó piaci gyakorlat elfogadása szempontjából releváns-e, hogy a piaci gyakorlatot felügyelt személy hajtja végre.

(7)

Az elfogadott piaci gyakorlatnak minősítendő piaci gyakorlat piaci likviditásra és hatékonyságra gyakorolt hatásának értékelése során az illetékes hatóságoknak figyelembe kell venniük a piaci gyakorlat célját, például azt, hogy bizonyos körülmények között célja-e a piaci gyakorlatnak az illikvid pénzügyi eszközökkel való rendszeres kereskedés előmozdítása, a visszaélésszerű nyomásgyakorlás megakadályozása, az árjegyzés biztosítása abban az esetben, ha fennáll a kereskedési partnerek hiányának veszélye, vagy a műveletek rendezett végrehajtásának elősegítése abban az esetben, ha azokban domináns helyzetben lévő szereplő vesz részt. Az ár tekintetében e célok közé tartozhat a túlzott árfolyamrés és a pénzügyi eszköz korlátozott kereslete vagy kínálata okozta áringadozások csökkentése a piaci trend torzítása nélkül, átlátható árak biztosítása vagy az árak méltányos értékelésének megkönnyítése olyan piacokon, ahol a kereskedés nagy része a kereskedési helyszíneken kívül zajlik.

(8)

Ez a rendelet az Európai Értékpapír-piaci Hatóság által a Bizottságnak benyújtott szabályozástechnikai standardtervezeten alapul.

(9)

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság nyilvános konzultációt folytatott az e rendelet alapját képező szabályozástechnikai standardtervezetekről, elemezte az esetleges kapcsolódó költségeket és hasznot, továbbá kikérte az 1095/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 37. cikkével összhangban létrehozott Értékpapírpiaci Érdekképviseleti Csoport véleményét.

(10)

A pénzügyi piacok zavartalan működésének biztosítása érdekében e rendeletnek sürgősen hatályba kell lépnie, és az e rendeletben foglalt rendelkezéseket ugyanattól az időponttól fogva kell alkalmazni, mint az 596/2014/EU rendeletben foglalt rendelkezéseket,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. FEJEZET

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában „felügyelt személy” a következők bármelyike:

a)

a 2014/65/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (3) alapján engedélyezett befektetési vállalkozás;

b)

a 2013/36/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (4) alapján engedélyezett hitelintézet;

c)

a 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) 2. cikkének 8. pontjában meghatározott pénzügyi szerződő fél;

d)

az 1227/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (6) által meghatározott „hatáskörrel rendelkező pénzügyi hatóság” vagy „nemzeti szabályozó hatóság” által engedélyezett, szervezetileg szabályozott és felügyelt személy;

e)

az azonnali vagy származtatott árupiacokért felelős illetékes hatóságok, szabályozói testületek vagy ügynökségek által engedélyezett, szervezetileg szabályozott és felügyelt személy;

f)

az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységeinek kereskedelmi rendszerét létrehozó 2003/87/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek (7) megfelelni köteles gazdasági szereplők.

II. FEJEZET

ELFOGADOTT PIACI GYAKORLATOK

1. SZAKASZ

Elfogadott piaci gyakorlat megállapítása

2. cikk

Általános követelmények

(1)   Piaci gyakorlat elfogadott piaci gyakorlatként történő elismerését megelőzően az illetékes hatóság:

a)

értékeli, hogy a piaci gyakorlat megfelel-e az 596/2014/EU rendelet 13. cikke (2) bekezdésében meghatározott és az e fejezet 2. szakaszában tovább részletezett feltételeknek;

b)

a piaci gyakorlat elfogadott piaci gyakorlatként történő elismerésének helyénvalóságáról konzultál a megfelelő testületekkel, ideértve legalább a kibocsátók, a befektetési vállalkozások, a hitelintézetek, a befektetők, a kibocsátáskereskedelmi piaci résztvevők, a multilaterális vagy szervezett kereskedési rendszert működtető piaci szereplők, a szabályozott piacot működtető szereplők képviselőit és más hatóságokat.

(2)   Valamely piaci gyakorlat elfogadott piaci gyakorlatként történő elismerését tervező illetékes hatóság e szándékáról a 3. szakaszban meghatározott eljárásnak megfelelően a mellékletben meghatározott sablon használatával értesíti az ESMA-t.

(3)   Piaci gyakorlatot az 596/2014/EU rendelet 13. cikkének megfelelően elfogadott piaci gyakorlatként elismerő illetékes hatóság a honlapján nyilvánosságra hozza a piaci gyakorlat elfogadott piaci gyakorlatként történő elismerésére vonatkozó határozatot és az elfogadott piaci gyakorlatnak a mellékletben meghatározott sablon szerinti leírását, mely tartalmazza a következő információkat:

a)

az elfogadott piaci gyakorlat végrehajtására jogosult személyek típusainak leírása;

b)

az elfogadott piaci gyakorlat végrehajtásából – annak közvetlen végrehajtása révén vagy az elfogadott piaci gyakorlat végrehajtásával megbízott másik személy kijelölésén keresztül – hasznot húzni jogosult személyek típusainak vagy személyek csoportjának (a továbbiakban: kedvezményezett) leírása;

c)

az elfogadott piaci gyakorlat által érintett pénzügyi eszközök típusának leírása;

d)

annak feltüntetése, hogy az elfogadott piaci gyakorlatot meghatározott ideig lehet-e folytatni, továbbá a gyakorlat ideiglenes megszakításához, felfüggesztéséhez vagy megszüntetéséhez vezető helyzetek vagy körülmények leírása.

Az első albekezdés a) pontjában említett személyek felelősek az elfogadott piaci gyakorlattal kapcsolatos bármely kereskedési döntésért, ideértve a megbízások benyújtását, törlését vagy módosítását, az ügyletek végrehajtását és lezárását.

2. SZAKASZ

Elfogadott piaci gyakorlat megállapítása során figyelembe veendő feltételek meghatározása

3. cikk

Átláthatóság

(1)   Annak meghatározása során, hogy egy piaci gyakorlat elismerhető-e elfogadott piaci gyakorlatként, és hogy teljesíti-e az 596/2014/EU rendelet 13. cikke (2) bekezdésének a) pontjában megállapított feltételt, az illetékes hatóság megvizsgálja, hogy a piaci gyakorlat biztosítja-e a következő információk nyilvánosságát:

a)

azt megelőzően, hogy a piaci gyakorlatot elfogadott piaci gyakorlatként végrehajtják:

i.

a kedvezményezettek és a piaci gyakorlatot végrehajtó személyek neve és közülük annak a megjelölése, amely felelős az e bekezdés b) és c) pontjában meghatározott átláthatósági követelmények teljesítéséért;

ii.

az elfogadott piaci gyakorlat által érintett pénzügyi eszközök megnevezése;

iii.

az elfogadott piaci gyakorlat végrehajtásának időtartama, valamint a gyakorlat ideiglenes megszakításához, felfüggesztéséhez vagy megszüntetéséhez vezető helyzetek vagy körülmények leírása;

iv.

az elfogadott piaci gyakorlat végrehajtásának kereskedési helyszíne, valamint adott esetben az ügyletek kereskedési helyszínen kívüli végrehajtására vonatkozó lehetőség megjelölése;

v.

adott esetben hivatkozás az elfogadott piaci gyakorlat végrehajtására előirányzott maximális készpénz- és pénzügyieszköz-mennyiségre;

b)

annak során, hogy a piaci gyakorlatot elfogadott piaci gyakorlatként végrehajtják:

i.

időszakos alapon az elfogadott piaci gyakorlat végrehajtásával kapcsolatos kereskedési tevékenység részletes adatai, pl. a végrehajtott ügyletek száma, a kereskedési volumen, az ügyletek átlagos mérete, az átlagos árfolyamrés és a végrehajtott ügyletek árai;

ii.

az elfogadott piaci gyakorlattal kapcsolatban korábban közzétett információk változásai, ideértve a rendelkezésre álló készpénz- és pénzügyieszköz-erőforrások, az elfogadott piaci gyakorlatot végrehajtó személyek, valamint az elfogadott piaci gyakorlatot végrehajtó személyek és a kedvezményezett számlájára allokált készpénz vagy pénzügyi eszközök változását;

c)

akkor, amikor a piaci gyakorlatot az azt végrehajtó személy, a kedvezményezett vagy mindkettő kezdeményezésére megszűnnek elfogadott piaci gyakorlatként végrehajtani:

i.

az elfogadott piaci gyakorlat végrehajtása megszűnésének ténye;

ii.

az elfogadott piaci gyakorlat volt végrehajtásának módja;

iii.

az elfogadott piaci gyakorlat végrehajtása megszűnésének okai.

A b) pont i. alpontja alkalmazásában, amennyiben egyetlen kereskedési napon több ügyletre kerül sor, napi szinten aggregált adatokat is közzé lehet tenni az egyes információkategóriák vonatkozásában.

(2)   Annak meghatározása során, hogy egy piaci gyakorlat elismerhető-e elfogadott piaci gyakorlatként, és hogy teljesíti-e az 596/2014/EU rendelet 13. cikke (2) bekezdésének a) pontjában megállapított feltételt, az illetékes hatóság megvizsgálja, hogy biztosított-e a következő információk illetékes hatóság számára történő rendelkezésre bocsátása:

a)

azt megelőzően, hogy a piaci gyakorlatot elfogadott piaci gyakorlatként végrehajtják: az azonosított kedvezményezettek és az elfogadott piaci gyakorlatként elismert piaci gyakorlatot végrehajtó személyek közötti megállapodások vagy szerződések, amennyiben ilyen megállapodások vagy szerződések szükségesek a végrehajtáshoz;

b)

annak során, hogy a piaci gyakorlatot elfogadott piaci gyakorlatként végrehajtják: az illetékes hatóságnak címzett időszakos beszámoló a végrehajtott ügyletek részleteiről, valamint a kedvezményezett és az elfogadott piaci gyakorlatot végrehajtó személy közötti megállapodások vagy szerződések működéséről.

4. cikk

A piaci erők működésének, valamint a kínálat és a kereslet egymásra hatásának védelme

(1)   Annak meghatározása során, hogy egy piaci gyakorlat elismerhető-e elfogadott piaci gyakorlatként, és hogy teljesíti-e az 596/2014/EU rendelet 13. cikke (2) bekezdésének b) pontjában megállapított feltételt, az illetékes hatóság megvizsgálja, hogy a piaci gyakorlat korlátozza-e más piaci szereplők lehetőségét az ügyletekre való reagálásra. Az elfogadott piaci gyakorlatként elismert piaci gyakorlatot végrehajtó személyek típusainak vonatkozásában emellett az illetékes hatóság megvizsgálja legalább a következőket:

a)

felügyelt személyek-e;

b)

tagjai-e annak a kereskedési helyszínnek, ahol az elfogadott piaci gyakorlatot végrehajtják;

c)

olyan módon tartják-e nyilván a piaci gyakorlattal kapcsolatos megbízásokat és ügyleteket, amely lehetővé teszi azok könnyű megkülönböztetését más kereskedési tevékenységektől, például az elfogadott piaci gyakorlat végrehajtásának elszámolására szolgáló külön számlák vezetése révén, mindenekelőtt annak igazolása céljából, hogy a megbízásokat egyesével, külön-külön tüntetik fel, több ügyfél megbízásainak összevonása nélkül;

d)

működtetnek-e olyan specifikus belső eljárásokat, amelyek lehetővé teszik:

i.

a piaci gyakorlathoz kapcsolódó tevékenységek közvetlen azonosítását;

ii.

a vonatkozó megbízások és ügyleti kimutatások illetékes hatóság számára történő bemutatását a hatóság kérésére;

e)

rendelkeznek-e az elfogadott piaci gyakorlat tekintetében megállapított feltételek mindenkori teljesítésének biztosításához és ellenőrzéséhez szükséges megfelelőségi és auditkapacitásokkal;

f)

megőrzik-e a c) pontban említett nyilvántartásokat legalább öt évig.

(2)   Az illetékes hatóság megvizsgálja, hogy mennyiben állapít meg a piaci gyakorlat egy olyan előzetes listát, amely a piaci gyakorlat elfogadott piaci gyakorlatként történő végrehajtásának kereskedési feltételeit szabályozza, és tartalmazza az árakra, mennyiségekre és pozíciókra vonatkozó korlátozásokat is.

(3)   Az illetékes hatóság értékeli, hogy a piaci gyakorlat és a végrehajtására vonatkozó megállapodás vagy szerződés:

a)

mennyiben teszi lehetővé az elfogadott piaci gyakorlatot végrehajtó személy számára, hogy a kedvezményezettől függetlenül, a kereskedés végrehajtásának módjára vonatkozó kedvezményezetti instrukciók, információk vagy befolyás nélkül cselekedjen;

b)

mennyiben teszi lehetővé a kedvezményezett és az elfogadott piaci gyakorlatot végrehajtó személy ügyfelei közötti összeférhetetlenség elkerülését.

5. cikk

A piaci likviditásra és hatékonyságra gyakorolt hatás

Annak meghatározása során, hogy egy piaci gyakorlat elismerhető-e elfogadott piaci gyakorlatként, és hogy teljesíti-e az 596/2014/EU rendelet 13. cikke (2) bekezdésének c) pontjában megállapított feltételt, az illetékes hatóság megvizsgálja a piaci gyakorlat legalább a következő elemekre gyakorolt hatását:

a)

kereskedési forgalom;

b)

megbízási könyvben szereplő megbízások száma (a piac mélysége);

c)

az ügyletek teljesítésének gyorsasága;

d)

kereskedési nap forgalommal súlyozott átlagára, napi záróár;

e)

vételi-eladási árfolyamrés, áringadozás, volatilitás;

f)

az ajánlatok vagy ügyletkötések rendszeressége.

6. cikk

A piac megfelelő működésére gyakorolt hatás

(1)   Annak meghatározása során, hogy egy piaci gyakorlat elismerhető-e elfogadott piaci gyakorlatként, és hogy teljesíti-e az 596/2014/EU rendelet 13. cikke (2) bekezdésének d) pontjában megállapított feltételt, az illetékes hatóság megvizsgálja a következőket:

a)

annak lehetősége, hogy a piaci gyakorlat befolyásolja a kereskedési helyszín árképzési folyamatait;

b)

mennyiben könnyítheti meg a piaci gyakorlat a megbízási könyvben feltüntetett árak és megbízások értékelését, valamint a piaci gyakorlat elfogadott piaci gyakorlatként történő végrehajtása céljából megvalósítandó ügyletek és beadandó megbízások megfelelnek-e az adott kereskedési helyszín kereskedési szabályainak;

c)

a 3. cikkben említett információk közzétételének módja, ideértve az érintett kereskedési helyszín weboldalán történő közzétételt és adott esetben azt, hogy egyidejűleg a kedvezményezettek weboldalán is közzéteszik-e az információkat;

d)

mennyiben állapítja meg a piaci gyakorlat azon helyzetek és körülmények előzetes listáját, amelyek indokolják a piaci gyakorlat elfogadott piaci gyakorlatként történő végrehajtásának ideiglenes felfüggesztését vagy korlátozását, egyebek között bizonyos kereskedési időszakokban vagy szakaszokban, például az aukciós szakaszban, felvásárláskor, első nyilvános kibocsátás esetében, tőkeemeléskor és másodlagos kibocsátáskor.

Az első albekezdés b) pontja alkalmazásában figyelembe kell venni azokat a piaci gyakorlatokat is, amelyek esetében a piac működtetője, a befektetési vállalkozás vagy a multilaterális vagy szervezett kereskedési rendszer működtetője valós időben követi nyomon az ügyleteket és a megbízásokat.

(2)   Az illetékes hatóság értékeli, hogy a piaci gyakorlat mennyiben teszi lehetővé:

a)

a végrehajtásához kapcsolódó megbízásoknak a kereskedési időszak nyitó vagy záró aukciós szakaszában történő beadását és végrehajtását;

b)

a végrehajtásához kapcsolódó megbízásoknak vagy ügyleteknek stabilizációs és visszavásárlási műveletek idején történő beadását vagy végrehajtását.

7. cikk

A kapcsolódó piacok integritására jelentett veszély

Annak meghatározása során, hogy egy piaci gyakorlat elismerhető-e elfogadott piaci gyakorlatként, és hogy teljesíti-e az 596/2014/EU rendelet 13. cikke (2) bekezdésének e) pontjában megállapított feltételt, az illetékes hatóság megvizsgálja a következőket:

a)

rendszeres időközönként beszámolnak-e az illetékes hatóságnak az elfogadott piaci gyakorlatként elismert piaci gyakorlat végrehajtásával kapcsolatos ügyletekről;

b)

arányosak és összemérhetők-e az elfogadott piaci gyakorlat céljával az annak végrehajtására előirányzott források (készpénz és pénzügyi eszközök);

c)

az elfogadott piaci gyakorlat végrehajtása keretében nyújtott szolgáltatásokért járó ellenszolgáltatás jellege és szintje, valamint, hogy az ellenszolgáltatás előre meghatározott összeg-e; változó mértékű javasolt ellenszolgáltatás nem vezethet a piac integritását vagy rendezett működését veszélyeztető magatartáshoz, és az illetékes hatóság értékelése számára rendelkezésre kell állnia;

d)

az elfogadott piaci gyakorlatot végrehajtó személyek típusai biztosítják-e az elfogadott piaci gyakorlat végrehajtására szolgáló eszközök megfelelő elkülönítését az esetleges ügyféleszközöktől vagy a végrehajtó saját eszközeitől, amennyiben ezt a vizsgált piac jellege célszerűvé teszi;

e)

világosan meg vannak-e határozva a kedvezményezettek és az elfogadott piaci gyakorlatot végrehajtó személyek feladatai, illetve adott esetben közös feladataik;

f)

az elfogadott piaci gyakorlatot végrehajtó személyek típusai kialakították-e azokat a szervezeti feltételeket és megfelelő belső konstrukciókat, amelyek biztosítják, hogy az elfogadott piaci gyakorlathoz kapcsolódó kereskedési döntéseket az adott személy más részlegeivel szemben bizalmasan és az ügyfélmegbízásoktól, portfóliókezeléstől és saját számlás megbízásoktól függetlenül kezeljék;

g)

kialakították-e a kedvezményezett és az elfogadott piaci gyakorlatot végrehajtó személy között a szükséges információk áramlását és a vonatkozó jogi vagy szerződéses kötelmek teljesítését biztosító, megfelelő beszámolási folyamatot.

8. cikk

A piaci gyakorlat vizsgálata

Annak meghatározása során, hogy egy piaci gyakorlat elismerhető-e elfogadott piaci gyakorlatként, és hogy teljesíti-e az 596/2014/EU rendelet 13. cikke (2) bekezdésének f) pontjában megállapított feltételt, az illetékes hatóság mindenekelőtt figyelembe veszi az általa ellenőrzött piacon végzett vizsgálatok azon eredményeit, amelyek megkérdőjelezhetik a megállapítandó elfogadott piaci gyakorlatot.

9. cikk

A piac szerkezeti sajátosságai

Az illetékes hatóság a kisbefektetők érintett piacon való részvételének az 596/2014/EU rendelet 13. cikke (2) bekezdésének g) pontja szerinti figyelembevétele során legalább a következőket értékeli:

a)

milyen hatást gyakorolhat a piaci gyakorlat a kisbefektetők érdekeire, amennyiben a piaci gyakorlat olyan piacokon forgalmazott pénzügyi eszközöket érint, amelyeken kisbefektetők is jelen vannak;

b)

növeli-e a piaci gyakorlat annak valószínűségét, hogy a kevésbé likvid pénzügyi eszközökkel kereskedő kisbefektetők – az általuk viselt kockázatok növelése nélkül – ügyleti partnereket találnak.

3. SZAKASZ

Eljárások

10. cikk

Értesítések elfogadott piaci gyakorlat tervezett megállapítása esetén

(1)   Az 596/2014/EU rendelet 13. cikke (3) bekezdésének megfelelően az illetékes hatóság egy előre meghatározott, az illetékes hatóságok és az ESMA által összeállított és rendszeresen frissített kapcsolattartói lista használatával levélben vagy e-mail útján értesíti az ESMA-t és ezzel egyidejűleg a többi illetékes hatóságot az elfogadott piaci gyakorlat megállapítására irányuló szándékáról.

(2)   Az (1) bekezdésben említett értesítés a következőket tartalmazza:

a)

nyilatkozat az elfogadott piaci gyakorlat megállapítására irányuló szándékról, a megállapítás várható időpontjának feltüntetésével;

b)

az értesítést küldő illetékes hatóság neve és a hatóság kapcsolattartóinak elérhetősége (név, munkahelyi telefonszám és e-mail cím, beosztás);

c)

a piaci gyakorlat részletes bemutatása, mely tartalmazza a következőket:

i.

azok a pénzügyi eszközök és kereskedési helyszínek, amelyek tekintetében és ahol az elfogadott piaci gyakorlatot végrehajtják;

ii.

az elfogadott piaci gyakorlat végrehajtására jogosult személyek típusai;

iii.

a kedvezményezettek típusa;

iv.

annak feltüntetése, hogy az elfogadott piaci gyakorlatot meghatározott ideig lehet-e folytatni, továbbá a gyakorlat ideiglenes megszakításához, felfüggesztéséhez vagy megszüntetéséhez vezető helyzetek vagy körülmények leírása;

d)

azon okok, amelyek miatt a gyakorlat az 596/2014/EU rendelet 12. cikke szerinti piaci manipulációnak minősülhet;

e)

az 596/2014/EU rendelet 13. cikke (2) bekezdésének megfelelően elvégzett értékelés részletei.

(3)   Az (1) bekezdésben említett értesítésnek tartalmaznia kell a javasolt piaci gyakorlat értékeléséről szóló, a mellékletben található sablon használatával elkészített táblázatot.

11. cikk

ESMA-vélemény

(1)   Az 596/2014/EU rendelet 13. cikkének (4) bekezdésében említett értesítés kézhezvételét követően és az említett bekezdés szerinti vélemény kibocsátását megelőzően az ESMA saját kezdeményezésére vagy bármely illetékes hatóság kérelmére indított eljárás keretében közli az illetékes hatósággal az értesítés tárgyát képező piaci gyakorlattal kapcsolatos esetleges előzetes észrevételeit, aggályait, eltérő véleményét vagy pontosítással kapcsolatos kéréseit. Az értesítést benyújtó illetékes hatóság pontosíthatja az értesítés tárgyát képező piaci gyakorlattal kapcsolatban az ESMA-nak benyújtott információkat.

(2)   Amennyiben az (1) bekezdésben említett eljárás során olyan alapvető vagy jelentős változtatásra kerül sor, amely az értesítés tárgyát képező piaci gyakorlatot vagy az értesítést benyújtó illetékes hatóság által elvégzett értékelést alapjában vagy érdemben módosítja, az ESMA az értesítés tárgyát képező gyakorlattal kapcsolatos véleményezési eljárása megszűnik. Megfelelő esetben az illetékes hatóság az 596/2014/EU rendelet 13. cikke (3) bekezdésének megfelelően új eljárást kezdeményez a módosított gyakorlat elfogadott piaci gyakorlatként történő elismerése érdekében.

4. SZAKASZ

Elfogadott piaci gyakorlat fenntartása, módosítása és megszüntetése

12. cikk

Elfogadott piaci gyakorlat felülvizsgálata

(1)   Az elfogadott piaci gyakorlatokat megállapító illetékes hatóságok rendszeresen – de legalább kétévente – értékelik, hogy továbbra is teljesülnek-e az elfogadott piaci gyakorlat megállapításának az 596/2014/EU rendelet 13. cikkének (2) bekezdésében és e fejezet 2. szakaszában meghatározott feltételei.

(2)   Az 596/2014/EU rendelet 13. cikkének (8) bekezdése szerinti rendszeres felülvizsgálattól függetlenül az (1) bekezdésben említett értékelést akkor is el kell végezni, amennyiben:

a)

szankciók kerülnek megállapításra egy elfogadott piaci gyakorlat tekintetében;

b)

a piaci környezetnek az említett rendelet 13. cikkének (8) bekezdésében említett jelentős változása miatt a továbbiakban nem teljesül az elfogadott piaci gyakorlat megállapításához szükséges feltételek bármelyike;

c)

az illetékes hatóság okkal feltételezi, hogy az elfogadott piaci gyakorlat kedvezményezettjei vagy az elfogadott piaci gyakorlatot végrehajtó személyek megsértik vagy megsértették az 596/2014/EU rendelet rendelkezéseit.

(3)   Amennyiben az értékelés eredménye szerint az elfogadott piaci gyakorlat a továbbiakban nem felel meg az illetékes hatóság eredeti értékelésében meghatározott, 2. szakasz szerinti feltételeknek, az illetékes hatóság javaslatot tesz az elfogadás feltételeinek módosítására vagy megszünteti az elfogadott piaci gyakorlatot, figyelembe véve a 13. cikkben meghatározott feltételeket.

(4)   Az illetékes hatóság értesíti az ESMA-t az értékelési folyamat eredményéről, ideértve azt is, amikor az elfogadott piaci gyakorlatot módosítás nélkül fenntartja.

(5)   Amennyiben az illetékes hatóság az elfogadott piaci gyakorlat megállapításához szükséges feltételek módosítására tesz javaslatot, úgy a 2. cikkben említett követelményeknek megfelelően jár el.

(6)   Amennyiben az illetékes hatóság úgy határoz, hogy az elfogadott piaci gyakorlatot meg kell szüntetni, határozatát a megszüntetés napjának feltüntetésével nyilvánosságra hozza, és egyidejűleg közli a többi illetékes hatósággal és az ESMA-val az elfogadott piaci gyakorlatok ESMA által az 596/2014/EU rendelet 13. cikkének (9) bekezdése szerint nyilvánosságra hozott listájának aktualizálása érdekében.

13. cikk

Elfogadott piaci gyakorlat módosításának vagy megszüntetésének feltételei

Elfogadott piaci gyakorlat megszüntetésének vagy elfogadott piaci gyakorlat megállapításához szükséges feltételek módosítására irányuló javaslattételnek a mérlegelése során az illetékes hatóság figyelembe veszi a következőket:

a)

milyen mértékben teljesítették a kedvezményezettek vagy az elfogadott piaci gyakorlatot végrehajtó személyek az adott elfogadott piaci gyakorlatra vonatkozó feltételeket;

b)

milyen mértékben járult hozzá a kedvezményezettek vagy az elfogadott piaci gyakorlatot végrehajtó személyek magatartása ahhoz, hogy az 596/2014/EU rendelet 13. cikkének (2) bekezdésében meghatározott feltételek már nem teljesülnek;

c)

milyen mértékben nem használják a piaci szereplők az elfogadott piaci gyakorlatot egy bizonyos ideje;

d)

az adott piaci környezet az 596/2014/EU rendelet 13. cikkének (8) bekezdése szerinti jelentős változása eredményeként az elfogadott piaci gyakorlat megállapításának feltételei már nem teljesíthetők-e, vagy azokat nem szükséges-e teljesíteni, különös tekintettel a következőkre:

i.

megvalósíthatatlanná vált-e az elfogadott piaci gyakorlat célja;

ii.

sértheti-e az elfogadott piaci gyakorlat folytatása az illetékes hatóság által felügyelt piacok integritását vagy hatékonyságát;

e)

fennáll-e olyan helyzet, amely az elfogadott piaci gyakorlat saját általános szabályai alapján a gyakorlat megszüntetését okozza.

III. FEJEZET

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

14. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2016. július 3-tól kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2016. február 26-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 173., 2014.6.12., 1. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 2010. november 24-i 1095/2010/EU rendelete az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapír-piaci Hatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/77/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 84. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 2014. május 15-i 2014/65/EU irányelve a pénzügyi eszközök piacairól, valamint a 2002/92/EK irányelv és a 2011/61/EU irányelv módosításáról (HL L 173., 2014.6.12., 349. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 2013. június 26-i 2013/36/EU irányelve a hitelintézetek tevékenységéhez való hozzáférésről és a hitelintézetek és befektetési vállalkozások prudenciális felügyeletéről, a 2002/87/EK irányelv módosításáról, a 2006/48/EK és a 2006/49/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 176., 2013.6.27., 338. o.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 2012. július 4-i 648/2012/EU rendelete a tőzsdén kívüli származtatott ügyletekről, a központi szerződő felekről és a kereskedési adattárakról (HL L 201., 2012.7.27., 1. o.).

(6)  Az Európai Parlament és a Tanács 2011. október 25-i 1227/2011/EU rendelete a nagykereskedelmi energiapiacok integritásáról és átláthatóságáról (HL L 326., 2011.12.8., 1. o.).

(7)  Az Európai Parlament és a Tanács 2003. október 13-i 2003/87/EK irányelve az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységei Közösségen belüli kereskedelmi rendszerének létrehozásáról és a 96/61/EK tanácsi irányelv módosításáról (HL L 275., 2003.10.25., 32. o.).


MELLÉKLET

Az elfogadott piaci gyakorlat megállapításának szándékáról szóló értesítés sablonja

Az elfogadott piaci gyakorlat neve: [adja meg az elfogadott piaci gyakorlat nevét]

Az elfogadott piaci gyakorlat megállapításának javasolt kelte: [adja meg azt a dátumot, amelytől kezdődően az értesítést benyújtó illetékes hatóság meg kívánja állapítani az elfogadott piaci gyakorlatot]

Az elfogadott piaci gyakorlat bemutatása:

[ismertesse egyebek mellett a következőket: melyek azok a pénzügyi eszközök és kereskedési helyszínek, amelyek tekintetében és ahol az elfogadott piaci gyakorlatot végre fogják hajtani; melyek az elfogadott piaci gyakorlat végrehajtására jogosult személyek típusai; melyek a kedvezményezettek típusai; az elfogadott piaci gyakorlatot meghatározott ideig lehet-e folytatni, és melyek a gyakorlat ideiglenes megszakításához, felfüggesztéséhez vagy megszüntetéséhez vezető helyzetek vagy körülmények]

Mely okok miatt minősülhet a gyakorlat piaci manipulációnak:

[ismertesse az okokat]

ÉRTÉKELÉS

Figyelembe vett kritériumok listája

Az illetékes hatóság következtetése és indokolás

a)

A piac számára biztosított átláthatóság szintje

[ismertesse az e kritériumra vonatkozó indokolást]

b)

A piaci erők működésének, valamint a kínálat és a kereslet megfelelő egymásra hatásának védelme

[ismertesse az e kritériumra vonatkozó indokolást]

c)

A piaci likviditásra és hatékonyságra gyakorolt hatás

[ismertesse az e kritériumra vonatkozó indokolást]

d)

Az érintett piac kereskedési mechanizmusa és annak lehetősége, hogy a piaci szereplők a gyakorlat által eredményezett új piaci helyzetre megfelelően és időben reagáljanak.

[ismertesse az e kritériumra vonatkozó indokolást]

e)

Az érintett pénzügyi eszköz Unión belüli, szabályozott vagy nem szabályozott, közvetlenül vagy közvetve kapcsolódó piacainak integritására jelentett veszély.

[ismertesse az e kritériumra vonatkozó indokolást]

f)

A piaci gyakorlat valamely illetékes hatóság vagy más hatóság általi vizsgálatának eredménye, különösen arra vonatkozóan, hogy az adott piaci gyakorlat megsértette-e a piaci visszaélés megelőzését célzó szabályokat és szabályzatokat, illetve valamely magatartási kódexet, függetlenül attól, hogy ez – közvetlenül vagy közvetve – a szóban forgó piacot vagy az Unión belüli kapcsolódó piacokat érinti.

[ismertesse az e kritériumra vonatkozó indokolást]

g)

Az érintett piac szerkezeti sajátosságai, többek között az, hogy szabályozott-e vagy sem, a kereskedés tárgyát képező pénzügyi eszközök típusa, valamint a piaci szereplők típusa, beleértve, hogy milyen mértékű a kisbefektetők részvétele az érintett piacon.

[ismertesse az e kritériumra vonatkozó indokolást]


Top