EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R2333

A Bizottság (EU) 2015/2333 végrehajtási rendelete (2015. december 14.) az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályainak az integrált igazgatási és kontrollrendszer, a vidékfejlesztési intézkedések és a kölcsönös megfeleltetés tekintetében történő megállapításáról szóló 809/2014/EU végrehajtási rendelet módosításáról

OJ L 329, 15.12.2015, p. 1–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2022; közvetve hatályon kívül helyezte: 32022R1173

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2015/2333/oj

15.12.2015   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 329/1


A BIZOTTSÁG (EU) 2015/2333 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2015. december 14.)

az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályainak az integrált igazgatási és kontrollrendszer, a vidékfejlesztési intézkedések és a kölcsönös megfeleltetés tekintetében történő megállapításáról szóló 809/2014/EU végrehajtási rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról és a 352/78/EGK, a 165/94/EK, a 2799/98/EK, a 814/2000/EK, az 1290/2005/EK és a 485/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 58. cikke (4) bekezdésére, 62. cikke (2) bekezdésének a)–d), g) és h) pontjára, valamint 78. cikke a)–d) és f) pontjára,

mivel:

(1)

A 809/2014/EU bizottsági végrehajtási rendelet (2) 10. cikke meghatározza a közvetlen kifizetésekhez kapcsolódó előlegek kifizetésének szabályait arra az esetre, ha az 1307/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 8. cikkében említett pénzügyi fegyelem teljesül az adott igénylési évre vonatkozóan. E szabályok valamennyi tagállamban történő egységes alkalmazásának biztosítása érdekében helyénvaló egyértelművé tenni, hogy a közvetlen kifizetések előlegeinek kiszámításánál nem kell figyelembe venni a pénzügyi fegyelmet, mert elképzelhető, hogy az előleg kifizetésekor még nem ismert a december 1-jéig megállapítandó végleges kiigazítási arány.

(2)

A támogatási, illetve a kifizetési kérelmek nagyobb fokú helytállósága érdekében kifejezetten elő kell írni, hogy a tagállamok önkéntes alapon bevezethetik az „előzetes ellenőrzések” rendszerét, amely tájékoztatja a kedvezményezetteket az esetleges meg nem felelésről, és lehetővé teszi, hogy időben módosítsák a támogatási és kifizetési kérelmüket, hogy elkerüljék a csökkentéseket és az igazgatási szankciókat. Továbbra is teljes körű adminisztratív ellenőrzéseket kell végezni a kifizetés előtt. Annak érdekében, hogy ugyanannak a tagállamnak a mezőgazdasági termelői egyenlő bánásmódban részesüljenek, a szóban forgó rendszert nem a mezőgazdasági üzemek szintjén, hanem tagállami szinten kell alkalmazni. Mivel ez a rendszer a földrajzi térinformatikai támogatási kérelmek meglétén alapul, csak azután alkalmazható, hogy az adott tagállam teljes körűen bevezette ezt a rendszert. Mivel továbbra is a kedvezményezett feladata a megfelelő támogatási, illetve kifizetési kérelem benyújtása, az „előzetes ellenőrzések” eredménye nem befolyásolja az adminisztratív keresztellenőrzések későbbi eredményeit. Egy ilyen rendszer regionális szinten akkor alkalmazható, ha regionális szinten elérhetők az 1306/2013/EU rendelet 72. cikkének (3) bekezdésében említett, földrajzi információs rendszeren alapuló interfészen keresztül rendelkezésre bocsátott előre kitöltött formanyomtatványok és megfelelő grafikus anyagok, amelyek lehetővé teszik a bejelentett területek térinformációs és alfanumerikus adatainak feldolgozását.

(3)

Fontos, hogy az egyes vidékfejlesztési intézkedések keretében támogatási kérelmet benyújtó mezőgazdasági termelői csoportokat kedvezményezettként (a továbbiakban: „gazdálkodóközösség”) lehessen kezelni, különösen az 1305/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) 28. cikkében említett, az élőhely szintjén végrehajtott agrár-környezetvédelmi és éghajlattal kapcsolatos intézkedések, például a biodiverzitással és a természetvédelemmel kapcsolatos intézkedések esetében. Ezért biztosítani kell az említett gazdálkodóközösségek irányításának és ellenőrzésének jogi kereteit. Hogy a szóban forgó kedvezményezettek még nagyobb rugalmasságot kapjanak az eredményorientált megközelítés előmozdítása érdekében, azt a lehetőséget is biztosítani kell a tagállamok számára, hogy ezt a rendszert a kötelezettségvállalások valós idejű értesítési rendszerével együtt használják, amelynek keretében a kedvezményezettek legkésőbb 14 nappal a tényleges végrehajtást megelőzően bejelentik tervezett kötelezettségvállalásaikat. A mechanizmust indokolt személyre szabott ellenőrzésekkel kiegészíteni.

(4)

A környezetbarátabbá válásra vonatkozó kötelezettségek teljesítését illetően a kedvezményezetteknek legkésőbb az egységes kérelmek vagy a támogatási kérelmek benyújtásának a 809/2014/EU végrehajtási rendelet 13. cikkében említett határnapjáig be kell jelenteniük a mezőgazdasági parcellák használatát. Ugyanakkor elképzelhető, hogy a vegetációs időszak során a kedvezményezetteknek módosítaniuk kell a művelési tervet a termények vagy a helyszín vonatkozásában. Ezért biztosítani kell a kedvezményezettek számára azt a lehetőséget, hogy kellően indokolt körülmények között, és kizárólag a környezetbarátabbá válás érdekében módosítsák a bejelentett mezőgazdasági parcellákra vonatkozó nyilatkozatukat. Ez a lehetőség akkor alkalmazható, ha nem befolyásolja a környezetbarátabbá válásra vonatkozó kötelezettségeknek való megfelelési állapotot az eredeti nyilatkozat vonatkozásában.

(5)

A környezetbarátabbá válásra vonatkozó követelmények alól mentességet élvező kedvezményezettek helyszíni ellenőrzési mintáját jelenleg nem a 809/2014/EU végrehajtási rendelet 34. cikkében meghatározott rangsorolási mechanizmust alkalmazó mintavételi módon választják ki. Így e mintát nem kerül összevetésre az alaptámogatási rendszer vagy az egységes területalapú támogatási rendszer keretében támogatást igénylő kedvezményezettek mintájával, szemben azon kedvezményezettek mintájával, akikre vonatkoznak a környezetbarátabbá válásra vonatkozó követelmények. A mintakiválasztás hatékonyságának fokozása és a helyszínen ellenőrizendő kedvezményezettek számának csökkentése érdekében ezt a mintát indokolt ugyanazon mintavételi módszernek megfelelően kiválasztani.

(6)

Az állattartáshoz kapcsolódó támogatási rendszerek helyszíni ellenőrzési mintáját jelenleg nem a 809/2014/EU végrehajtási rendelet 34. cikkében meghatározott rangsorolási mechanizmust alkalmazó mintavételi módon választják ki. A mintakiválasztás hatékonyságának további fokozása és a helyszínen ellenőrizendő kedvezményezettek számának minimálisra csökkentése érdekében elő kell írni, hogy ez a minta kiválasztható ugyanannak a mintavételi módszernek megfelelően.

(7)

Az adminisztratív teher csökkentése és a helyszíni ellenőrzések tárgyát képező minták hatékonyabb kiválasztása érdekében helyénvaló kifejezetten rendelkezni arról a lehetőségről, hogy a tagállamok a helyszíni ellenőrzések mintakiválasztását a közvetlen kifizetési rendszerek keretében néhány, az integrált igazgatási és kontrollrendszer („integrált rendszer”) alá tartozó vidékfejlesztési támogatási intézkedéssel együtt alkalmazzák. Mivel a közvetlen kifizetések és a vidékfejlesztési sokaságok nem teljesen fedik egymást, a tagállamoknak biztosítaniuk kell a kapott minták reprezentativitását.

(8)

Az integrált rendszerben történő helyszíni ellenőrzések céljából vett ellenőrzési minták kiválasztására vonatkozó jelenlegi szabályok nem rendelkeznek a mintakiválasztás módjáról a további kiválasztandó kedvezményezettek vonatkozásában abban az esetben, ha az ökológiai jelentőségű területek nincsenek azonosítva a mezőgazdaságiparcella-azonosító rendszerben. Indokolt előírni, hogy az említett további mintát kockázatelemzés alapján kell kiválasztani.

(9)

A 2015-ös és 2016-os igénylési év vonatkozásában az integrált rendszerben történő helyszíni ellenőrzések ellenőrzési arányának csökkentésére vonatkozó jelenlegi rendelkezések alkalmazásakor csak azoknak a tagállamoknak biztosítható az ellenőrzési arány lehetséges csökkentése, amelyek az elmúlt években a hibaarány tanúsító szerv általi megerősítésére vonatkozó önkéntes rendszert vezettek be. A többi tagállam számára csak a 2017-es igénylési évtől kezdődően van lehetőség az ellenőrzési arány csökkentésére. Ezért az egyes közvetlen kifizetések ellenőrzési arányának csökkentésére vonatkozó lehetőséget a 2015-ös pénzügyi évtől kezdődően indokolt biztosítani olyan tagállamok számára is, amelyek a 2016-os igénylési év tekintetében hibaarányukat a 908/2014/EU bizottsági végrehajtási rendelet (5) 7. cikke (4) bekezdésének figyelembe vételével az uniós szinten megfogalmazott új módszereknek megfelelően megerősítik.

(10)

A 809/2014/EU végrehajtási rendelet 42. cikke meghatározza az állattartáshoz kapcsolódó támogatási intézkedések keretében benyújtott állatállomány-alapú támogatási és kifizetési kérelmek birtokontartási időszakban végrehajtandó helyszíni ellenőrzésének szabályait. Ezek a szabályok arra irányulnak, hogy biztosítsák a birtokontartási időszakra vonatkozó kötelezettség betartásának megfelelő ellenőrizhetőségét. Ugyanakkor biztosítani kell a tagállamok számára annak eldöntésének lehetőségét, hogy a helyszíni ellenőrzések elosztva történjenek-e abban az esetben, ha a birtokontartási időszak a támogatási vagy kifizetési kérelem benyújtását megelőzően kezdődik, vagy ha azt nem lehet előre meghatározni.

(11)

A 809/2014/EU végrehajtási rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(12)

A rendelet módosításai a 2016. január 1-jével kezdődő igénylési évekkel vagy támogatási időszakokkal kapcsolatos támogatási kérelmekre és kifizetési kérelmekre alkalmazandók. Ugyanakkor figyelembe véve, hogy a kedvezményezetteknek a 2015-ös igénylési évben esetleg módosítaniuk kell a művelési tervet a termények vagy a helyszín vonatkozásában, 2015. január 1-jétől célszerű életbe léptetni azt a rendelkezést, amely lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy engedélyezzék a kedvezményezetteknek az egységes kérelem tartalmának módosítását a mezőgazdasági parcellák használatát illetően. Emellett tekintettel a szóban forgó birtokontartási időszakot bevezető tagállamok 2015-ös igénylési évben felmerülő nehézségeire, szintén 2015. január 1-jétől alkalmazandó az a rendelkezés, amely lehetővé teszi a helyszíni ellenőrzések elosztva történő végrehajtását abban az esetben, ha a birtokontartási időszak a támogatási kérelem vagy kifizetési kérelem benyújtását megelőzően kezdődik, vagy ha azt nem lehet előre meghatározni.

(13)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a közvetlen kifizetésekkel foglalkozó bizottság és a Vidékfejlesztési Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 809/2014/EU végrehajtási rendelet módosítása

A 809/2014/EU végrehajtási rendelet a következőképpen módosul:

1.

A 10. cikk helyébe az alábbi szöveg lép:

„10. cikk

A közvetlen kifizetések előlegei

Amikor egy tagállam az 1306/2013/EU rendelet 75. cikkének megfelelően közvetlen kifizetésekhez kapcsolódó előleget fizet, az 1307/2013/EU rendelet 8. cikkében említett, a pénzügyi fegyelem biztosítása érdekében alkalmazandó kiigazítási arányt nem kell figyelembe venni az előleg kiszámításához.

A kedvezményezetteknek december 1-jétől kifizetendő egyenleg megállapításakor az adott igénylési évben a pénzügyi fegyelem biztosítása érdekében alkalmazandó kiigazítási arányt az említett évben teljesített közvetlen kifizetések teljes összegére vonatkozóan figyelembe kell venni.”

2.

A 11. cikk a következő (4) és (5) bekezdéssel egészül ki:

„(4)   Abban az esetben, ha az integrált rendszer rendelkezik az 1306/2013/EU rendelet 72. cikkének (3) bekezdésében említett, földrajzi információs rendszeren alapuló interfészen keresztül rendelkezésre bocsátott előre kitöltött formanyomtatványokról és megfelelő grafikus anyagokról, amelyek lehetővé teszik a bejelentett területek térinformációs és alfanumerikus adatainak feldolgozását (a továbbiakban: »a földrajzi térinformatikai támogatási kérelem formanyomtatványa«), a tagállamok úgy dönthetnek, hogy előzetes keresztellenőrzési rendszert vezetnek be (a továbbiakban: »előzetes ellenőrzések«), amely magában foglalja legalább e rendelet 29. cikke (1) bekezdése első albekezdésének a), b) és c) pontjában említett keresztellenőrzéseket. A kedvezményezettet az egységes kérelem, a támogatási kérelem vagy a kifizetési kérelem benyújtásának e rendelet 13. cikkében említett határnapját követő 26 naptári napon belül értesíteni kell az eredményekről. Ha azonban ez a 26 naptári napból álló időszak a módosításokkal kapcsolatos értesítésre vonatkozó, e rendelet 15. cikke (2) bekezdésének megfelelő határidő előtt lejár, a kedvezményezettet legkésőbb az adott évi módosításokról szóló értesítés határidejét követő naptári napon értesíteni kell az eredményekről.

A tagállamok úgy határozhatnak, hogy ilyen előzetes ellenőrzéseket hajtanak végre regionális szinten, feltéve hogy regionális szinten kiépítették a földrajzi térinformatikai támogatási kérelem formanyomtatványát használó rendszert.

(5)   Ha a kedvezményezett az 1305/2013/EU rendelet 28. cikkében említett agrár-környezetvédelmi és éghajlattal kapcsolatos műveleteket érintő támogatási kérelmet benyújtó személyek csoportja (a továbbiakban: »gazdálkodóközösség«), a tagállam úgy határozhat, hogy a gazdálkodóközösség által benyújtandó egyszerűsített éves kifizetési kérelem (a továbbiakban: »kollektív kérelem«) bevezetésével eltér az e rendelet 14. cikkében megfogalmazott követelménytől, miszerint a kifizetési kérelemnek a támogatásra való jogosultság megállapításához szükséges valamennyi információt tartalmaznia kell, illetve az e rendelet 13. cikkében megfogalmazott korlátozástól, miszerint a támogatás megfelelő adminisztratív és pénzügyi igazgatása érdekében az összes vonatkozó adatot a kifizetési kérelmek benyújtásának határnapjáig kell benyújtani.

E rendelet 2., 3., 4., 9., 11., 13., 15. és 16. cikke, a 17. cikk (1) és (3)–(9) bekezdése, valamint a 21., 24., 25., 27., 28., 29., 35., 38., 39., 40., 42., 43. és 45. cikke, továbbá a 640/2014/EU rendelet 4., 12. és 13. cikke értelemszerűen alkalmazandó a kollektív kérelemre vonatkozó követelmények tekintetében.

A gazdálkodóközösségek esetében a tagállamoknak a vidékfejlesztési programban ismertetniük kell az adminisztratív megállapodásokat.”

3.

A 14. cikk a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

„(4)   Az 1307/2013/EU rendelet III. cím 3. fejezetének megfelelően az éghajlat és a környezet szempontjából előnyös mezőgazdasági gyakorlatokra nyújtott támogatás alkalmazásában a tagállamok engedélyezhetik, hogy kellően indokolt körülmények között a kedvezményezettek módosítsák az egységes kérelem tartalmát a mezőgazdasági parcellák használatát illetően, amennyiben ez nem hozza kedvezőbb helyzetbe a kedvezményezetteket a környezetbarátabbá válással kapcsolatos, a kezdeti kérelmen alapuló kötelezettségek teljesítését tekintve. A tagállamok úgy dönthetnek, hogy meghatározzák, meddig kell értesíteni az illetékes hatóságot ezekről a módosításokról.

Amennyiben az illetékes hatóság már tájékoztatta a kedvezményezettet az egységes kérelemben vagy a kifizetési kérelemben található meg nem felelés bármilyen esetéről, vagy értesítette a helyszíni ellenőrzés végzésére irányuló szándékáról, és a helyszíni ellenőrzés meg nem felelést tár fel, az első albekezdés szerinti módosításokra a meg nem felelés által érintett mezőgazdasági parcellákkal kapcsolatban nincs lehetőség.”

4.

A szöveg a következő 14a. cikkel egészül ki:

„14a. cikk

Kollektív kérelmek

(1)   Ha a tagállam igénybe veszi a kollektív kérelmek bevezetésének lehetőségét, a 14. cikk nem vonatkozik az ilyen kollektív kérelmekre.

(2)   A gazdálkodóközösség évente egy kollektív kérelmet nyújt be.

(3)   A kollektív kérelemnek tartalmaznia kell a támogatásra való jogosultság megállapításához szükséges valamennyi információt, az 1305/2013/EU rendelet 28. cikkében említett agrár-környezetvédelmi és éghajlattal kapcsolatos műveletek körébe tartozó kötelezettségvállalásokkal kapcsolatos információk kivételével. A kollektív kérelem főként az alábbiakat tartalmazza:

a)

a gazdálkodóközösség azonosítása;

b)

a gazdálkodóközösség minden tagjának egyedi azonosítása;

c)

hivatkozás a gazdálkodóközösség által benyújtott támogatási kérelemre;

d)

az érintett agrár-környezetvédelmi és éghajlattal kapcsolatos műveletek részletezése;

e)

a mezőgazdasági üzem összes mezőgazdasági parcellájának egyértelmű azonosítását lehetővé tévő adatok, hektárban kifejezett területük két tizedesjegy pontossággal, elhelyezkedésük, és szükség esetén a mezőgazdasági parcella hasznosítására vonatkozó további részletek;

f)

adott esetben az olyan, nem mezőgazdasági földterület egyértelmű azonosítását lehetővé tévő részletek, amelyre vonatkozóan a vidékfejlesztési intézkedések keretében támogatást igényelnek;

g)

adott esetben az érintett intézkedésre való jogosultság megállapításához szükséges igazoló okmányok;

h)

a gazdálkodóközösség nyilatkozata arról, hogy a tagjai ismerik a szóban forgó vidékfejlesztési intézkedések feltételeit és a meg nem felelés pénzügyi következményeit.

Ha a gazdálkodóközösség által benyújtott támogatási kérelem tartalmazza az első albekezdés b), d) és h) pontjában említett információkat, ezek az információk helyettesíthetők a támogatási kérelemre történő hivatkozással.

(4)   A (3) bekezdés első albekezdésétől eltérve a tagállamok úgy határozhatnak, hogy a kollektív kérelemnek tartalmazni kell az agrár-környezetvédelmi és éghajlattal kapcsolatos műveletek körébe tartozó kötelezettségvállalásokkal kapcsolatos valamennyi részletet.

(5)   A gazdálkodóközösség legkésőbb 14 naptári nappal a kötelezettségvállalás végrehajtását megelőzően értesíti az illetékes hatóságot az agrár-környezetvédelmi és éghajlattal kapcsolatos műveletek körébe tartozó valamennyi kötelezettségvállalásról. A tagállamoknak rendelkezniük kell az értesítésre vonatkozó megfelelő eljárásról.

Ha a kollektív kérelem a (4) bekezdésnek megfelelően tartalmazza az agrár-környezetvédelmi és éghajlattal kapcsolatos műveletek körébe tartozó kötelezettségvállalások részleteit, a kötelezettségvállalásokról csak akkor kell e bekezdés első albekezdése értelmében értesítést küldeni, ha változás történik a kötelezettségvállalás típusában, a végrehajtása idejében vagy helyében.”

5.

A 15. cikk a következőképpen módosul:

a)

a cím helyébe az alábbi szöveg lép:

„15. cikk

Az egységes kérelem és a kifizetési kérelem módosítása és az előzetes ellenőrzéseket követő módosítások”

b)

a szöveg a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

„(1a)   Ha a kedvezményezettet a 11. cikk (4) bekezdésének megfelelően értesítették az előzetes ellenőrzések eredményéről, a kedvezményezett módosíthatja az egységes kérelmét vagy a kifizetési kérelmét, hogy az valamennyi szükséges korrekciót tartalmazzon az egyes parcellák vonatkozásában a keresztellenőrzések potenciális meg nem felelést jelző eredményének megfelelően.”;

c)

a (2) bekezdés helyébe az alábbi szöveg lép:

„(2)   Az (1) bekezdéssel összhangban megtett módosításokról az adott év május 31-ig – Észtország, Lettország, Litvánia, Finnország és Svédország esetében június 15-ig – értesíteni kell az illetékes hatóságot.

Az említett értesítést írásban vagy a földrajzi térinformatikai támogatási kérelem formanyomtatványán kell megtenni.

Az első albekezdéstől eltérve a tagállamok az ilyen módosításokkal kapcsolatos értesítésre vonatkozóan korábbi határnapot is megállapíthatnak. E határnap azonban nem lehet az egységes kérelem vagy kifizetési kérelem benyújtására a 13. cikk (1) bekezdése szerint meghatározott határnapot követő 15. naptári napnál korábbi időpont.”;

d)

a szöveg a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:

„(2 a)   Az (1a) bekezdésnek megfelelően az előzetes ellenőrzéseket követő módosításokról legkésőbb az egységes kérelem, a támogatási kérelem vagy a kifizetési kérelem benyújtásának a 13. cikkben említett határnapjától számított 35 naptári napon belül értesíteni kell az illetékes hatóságot. Ha azonban ez a 35 naptári napból álló időszak a módosításokkal kapcsolatos értesítésre vonatkozó, az e cikk (2) bekezdésének megfelelő határidő előtt lejár, az illetékes hatóságot legkésőbb az adott évi módosításokról szóló értesítés határidejét követő 10 naptári nap elteltével értesíteni kell a módosításokról.

Az ilyen értesítést írásban vagy a földrajzi térinformatikai támogatási kérelem formanyomtatványán kell megtenni.”

6.

A 17. cikk (1) bekezdése helyébe az alábbi szöveg lép:

„(1)   A 14. cikk (1) bekezdésének d) és e) pontja szerinti mezőgazdasági üzem és/vagy nem mezőgazdasági földterület összes mezőgazdasági parcellájának azonosítása érdekében az illetékes hatóság a kedvezményezett rendelkezésére bocsátja a földrajzi térinformatikai támogatási kérelem formanyomtatványát.”

7.

A 25. cikk második albekezdése helyébe az alábbi szöveg lép:

„Az állatállomány-alapú támogatási kérelmeket vagy az állattartáshoz kapcsolódó támogatási intézkedések hatálya alá tartozó kifizetési kérelmeket vagy a 14a. cikk (5) bekezdésének megfelelően bejelentett kötelezettségvállalásokat érintő helyszíni ellenőrzések esetében azonban a bejelentés – az indokolt esetek kivételével – legfeljebb 48 órával korábban tehető meg. Ezenkívül amennyiben a kölcsönös megfeleltetéssel kapcsolatos jogi aktusokra és előírásokra vonatkozó jogszabályok úgy rendelkeznek, hogy a helyszíni ellenőrzéseket bejelentés nélkül kell elvégezni, e szabályok a kölcsönös megfeleltetéssel összefüggő helyszíni ellenőrzésekre is alkalmazandók.”

8.

A 26. cikk (2) bekezdése a következő második albekezdéssel egészül ki:

„A 14a. cikk (5) bekezdésének megfelelően bejelentett kötelezettségvállalások helyszíni ellenőrzéseit a bejelentett kötelezettségvállalás hatékony ellenőrzését biztosító határidőn belül kell elvégezni.”

9.

A 31. cikk (3) bekezdésének első albekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„(3)   Amennyiben az ökológiai jelentőségű területek nem szerepelnek az 1306/2013/EU rendelet 70. cikke szerinti mezőgazdaságiparcella-azonosító rendszerben, az (1) bekezdés a) és c)–e) pontjában meghatározott ellenőrzési arányt ki kell egészíteni a vonatkozó ellenőrzési sokaság összes olyan kedvezményezettjének 5 %-ával, aki a mezőgazdasági földterületen az 1307/2013/EU rendelet 43. és 46. cikkének megfelelően köteles ökológiai jelentőségű területet kialakítani.”

10.

A 32. cikk a következőképpen módosul:

a)

a szöveg a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:

„(2a)   Az (1) és (2) bekezdéstől eltérve, ha a tagállamok igénybe veszik a kollektív kérelem bevezetésének lehetőségét, az évente elvégzett helyszíni ellenőrzések ellenőrzési mintájának tartalmaznia kell legalább az alábbiakat:

a)

a kollektív kérelmet benyújtó gazdálkodóközösségek 5 %-a; ez a minta ugyanakkor lefedi a kollektív kérelemben a 14a. cikk (3) bekezdésének megfelelően bejelentett teljes terület legalább 5 %-át; és

b)

a 14a. cikk (5) bekezdésének megfelelően bejelentett kötelezettségvállalások 5 %-a.”;

b)

a (3) bekezdés a következő harmadik albekezdéssel egészül ki:

„Ha a tagállamok igénybe veszik a kollektív kérelem bevezetésének lehetőségét, ez a bekezdés nem vonatkozik a gazdálkodóközösségre.”

11.

A 34. cikk a következőképpen módosul:

a)

a (2) bekezdés a következőképpen módosul:

i.

az első albekezdés a következőképpen módosul:

az a) pont a következő mondatokkal egészül ki:

„E cikk (3) bekezdése első albekezdésének megfelelően véletlenszerűen kiválasztott kedvezményezettek az e pont első mondatában szereplő ellenőrzési minta részének tekinthetők. Az ellenőrzési mintában szereplő szóban forgó kedvezményezettek száma nem haladhatja meg az ellenőrzési sokaságban való arányukat;”,

a cikk a következő ba) ponttal egészül ki:

„ba)

a 31. cikk (1) bekezdésének b) pontjában említett ellenőrzési sokaság 0,6–0,75 %-át véletlenszerűen kell kiválasztani az ezen albekezdés a) pontjának megfelelően kiválasztott összes kedvezményezett közül. Amennyiben az említett százalékos arány eléréséhez szükséges, további kedvezményezetteket kell véletlenszerűen kiválasztani a 31. cikk (1) bekezdésének b) pontjában említett ellenőrzési sokaságból;”,

a c) pont helyébe a következő szöveg lép:

„c)

a 31. cikk (1) bekezdésének a) és b) pontja szerinti ellenőrzési mintában a kedvezményezettek fennmaradó részét kockázatelemzés alapján kell kiválasztani;”,

az e) pont helyébe a következő szöveg lép:

„e)

az ezen albekezdés a)–d) pontjának megfelelően kiválasztott összes kedvezményezett és az e cikk (3) bekezdése első albekezdésének megfelelően kockázatelemzés alapján kiválasztott kedvezményezettek a 30. cikk a) pontjában előírt ellenőrzési minta részének tekinthetők. Amennyiben a minimális ellenőrzési arányok eléréséhez szükséges, az 1307/2013/EU rendelet III. címének 1. fejezete szerinti alaptámogatási rendszer vagy egységes területalapú támogatási rendszer keretében támogatást igénylő összes kedvezményezett közül további kedvezményezetteket kell véletlenszerűen kiválasztani;”,

a g) pontot el kell hagyni,

a h) pont helyébe a következő szöveg lép:

„h)

a 31. cikk (1) bekezdésének c) pontja szerinti kedvezményezettek minimális számának 20–25 %-át véletlenszerűen kell kiválasztani az ezen albekezdés a) pontjának megfelelően kiválasztott összes kedvezményezett közül. A 31. cikk (1) bekezdésének c) pontja szerinti kedvezményezettek fennmaradó részét kockázatelemzés alapján kell kiválasztani az ezen albekezdés e) pontjának megfelelően kiválasztott összes kedvezményezett közül. Amennyiben a minimális ellenőrzési arányok eléréséhez szükséges, kockázatelemzés alapján további kedvezményezetteket kell kiválasztani a megfelelő ellenőrzési sokaságból;”,

a cikk a következő ha) ponttal egészül ki:

„ha)

a 31. cikk (1) bekezdésének d) és h) pontja szerinti kedvezményezettek minimális számának 20–25 %-át véletlenszerűen kell kiválasztani az ezen albekezdés b) pontjának megfelelően kiválasztott összes kedvezményezett közül. Amennyiben az említett százalékos arány eléréséhez szükséges, további kedvezményezetteket kell véletlenszerűen kiválasztani az ezen albekezdés a) pontjának megfelelően kiválasztott összes kedvezményezett közül. A 31. cikk (1) bekezdésének d) és h) pontja szerinti kedvezményezettek fennmaradó részét kockázatelemzés alapján kell kiválasztani az ezen albekezdés c) pontjának megfelelően kiválasztott összes kedvezményezett közül. Amennyiben a minimális ellenőrzési arányok eléréséhez szükséges, kockázatelemzés alapján további kedvezményezetteket kell kiválasztani a megfelelő ellenőrzési sokaságból;”,

ii.

a második és a harmadik albekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„Az első albekezdés d), e), h) és ha) pontja szerint kiválasztott további kedvezményezettek, valamint az első albekezdés f) pontja szerint kiválasztott kedvezményezettek helyszíni ellenőrzése korlátozódhat arra a támogatási rendszerre, amelynek tekintetében kiválasztották őket, amennyiben a minimális ellenőrzési arány már teljesült azon más támogatási rendszerek esetében, amelyek keretében a kedvezményezettek támogatást igényeltek.

A 31. cikk (3) bekezdése szerint kiválasztott további kedvezményezettek, valamint az e bekezdés első albekezdésének h), ha) és i) pontja szerint kiválasztott kedvezményezettek helyszíni ellenőrzése korlátozódhat azokra a környezetbarátabbá tételt előmozdító gyakorlatokra, amelyek tekintetében kiválasztották őket, amennyiben már teljesült azoknak a más támogatási rendszereknek és környezetbarátabbá tételt előmozdító gyakorlatoknak a minimális ellenőrzési aránya, amelyek szabályait a kedvezményezettek kötelesek betartani.”;

iii.

a szöveg a következő ötödik albekezdéssel egészül ki:

„A helyszíni ellenőrzések tárgyát képező további kedvezményezetteket a 31. cikk (3) bekezdésének első albekezdése alkalmazásában kockázatelemzés alapján választják ki.”;

b)

a (3) bekezdés helyébe az alábbi szöveg lép:

„(3)   A 32. és 33. cikk alkalmazásában először a helyszíni ellenőrzésnek alávetendő kedvezményezettek minimális számának 20–25 %-át, illetve azokban az esetekben, amikor a 32. cikk (2a) bekezdése alkalmazandó, a helyszíni ellenőrzésnek alávetendő gazdálkodóközösségek 100 %-át és a kötelezettségvállalások 20–25 %-át kell véletlenszerűen kiválasztani. A helyszíni ellenőrzésnek alávetendő kedvezményezettek és kötelezettségvállalások fennmaradó részét kockázatelemzés alapján kell kiválasztani.

A 32. és 33. cikk alkalmazásában a minta véletlenszerűen kiválasztott része olyan kedvezményezetteket is tartalmazhat, akiket már kiválasztottak e cikk (2) bekezdése első albekezdése a) pontja első mondatának megfelelően. Az ellenőrzési mintában szereplő szóban forgó kedvezményezettek száma nem haladhatja meg az ellenőrzési sokaságban való arányukat.

A 32. cikk alkalmazásában a tagállamok a kockázatelemzés eredményei alapján kiválaszthatnak meghatározott, a kedvezményezettekre alkalmazandó vidékfejlesztési intézkedéseket.”

12.

A 36. cikk a következőképpen módosul:

a)

a (2) bekezdés a következőképpen módosul:

i.

a második és a harmadik albekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„Az első albekezdés csak akkor alkalmazandó, ha a 17. cikk (2) bekezdésével összhangban valamennyi kedvezményezett számára bevezetésre került egy olyan, valamennyi támogatási kérelemre kiterjedő rendszer, amely lehetővé teszi a kérelemben megadott térinformatikai adatok és a mezőgazdaságiparcella-azonosító rendszerben rögzített adatok grafikus összevetését.

A 2015-ös igénylési év tekintetében a helyszíni ellenőrzés keretében ellenőrzött, véletlenszerűen vett minta hibaaránya az előző két pénzügyi évben nem haladhatja meg a 2 %-ot. A hibaarányt a tagállam az uniós szinten megállapított módszertannak megfelelően megerősíti.”;

ii.

a szöveg a következő negyedik albekezdéssel egészül ki:

„A 2016-os igénylési év tekintetében a helyszíni ellenőrzés keretében ellenőrzött, véletlenszerűen vett minta hibaaránya az előző két pénzügyi évben nem haladhatja meg a 2 %-ot. A hibaarányt a tagállam az uniós szinten megállapított új módszertannak megfelelően megerősíti, figyelembe véve a 908/2014/EU bizottsági végrehajtási rendelet (6) 7. cikkének (4) bekezdését.

(6)  A Bizottság 908/2014/EU végrehajtási rendelete (2014. augusztus 6.) az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kifizető ügynökségek és más szervek, a pénzgazdálkodás, a számlaelszámolás, az ellenőrzési szabályok, a biztosítékok és az átláthatóság tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról (HL L 255., 2014.8.28., 59. o.)”;"

b)

a (3) bekezdés hetedik albekezdése helyébe az alábbi szöveg lép:

„A (2) bekezdés harmadik és negyedik albekezdése értelemszerűen alkalmazandó.”;

c)

a (4) bekezdés második albekezdése helyébe az alábbi szöveg lép:

„Az első albekezdés azonban nem vonatkozik azokra a kedvezményezettekre, akik az 1307/2013/EU rendelet 43. cikkének (3) bekezdése szerinti egyenértékű gyakorlatokat folytatnak, valamint az e rendelet 32. cikke (2a) bekezdésének megfelelően kiválasztott gazdálkodóközösségre és kötelezettségvállalásokra.”

d)

az (5) bekezdés első mondata helyébe az alábbi szöveg lép:

„A (2), a (3) és a (4) bekezdés csak akkor alkalmazandó, ha teljesülnek a helyszíni ellenőrzések minimális szintjének csökkentésére vonatkozó, a 908/2014/EU végrehajtási rendelet 41. cikkében megállapított általános feltételek.”

13.

A 37. cikk a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

„(4)   A 32. cikk (2a) bekezdése a) pontjának megfelelően kiválasztott gazdálkodóközösségek esetében a helyszíni ellenőrzéseknek ki kell terjedniük a kollektív kérelemben bejelentett földterület tekintetében a területmérésre, a támogathatósági feltételek és egyéb kötelezettségek betartásának ellenőrzésére.

A 32. cikk (2a) bekezdése b) pontjának megfelelően kiválasztott kötelezettségvállalások esetében a helyszíni ellenőrzéseknek ki kell terjedniük a bejelentett kötelezettségvállalások ellenőrzésére.”

14.

A 41. cikk (2) bekezdése az első albekezdést követően a következő albekezdéssel egészül ki:

„Az első albekezdéstől eltérve, ha a tagállamok igénybe veszik a kollektív kérelmek bevezetésének lehetőségét, a tagállamok úgy dönthetnek, hogy nem biztosítanak lehetőséget a gazdálkodóközösségeknek az ellenőrzési jelentés aláírására, ha az ellenőrzés során nem tapasztaltak meg nem felelést. Ha az említett ellenőrzések során meg nem felelésre derül fény, lehetőséget kell biztosítani a jelentés aláírására még azelőtt, hogy az illetékes hatóság a megállapítások alapján levonja a következtetéseket a támogatások esetleges csökkentése, elutasítása, visszavonása, illetve az alkalmazandó szankciók tekintetében.”

15.

A 42. cikk (1) bekezdésének második albekezdése az alábbi mondattal egészül ki:

„Ha azonban a birtokontartási időszak a támogatási kérelem vagy a kifizetési kérelem benyújtását megelőzően kezdődik, vagy nem határozható meg előre, a tagállamok úgy határozhatnak, hogy a 32. vagy a 33. cikkben előírt helyszíni ellenőrzéseket elosztva alkalmazzák azon az időszakon belül, amely során egy állat után a kifizetés, illetve a támogatás igényelhető.”

2. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

A rendelet a 2016. január 1-jével kezdődő igénylési évekkel vagy támogatási időszakokkal kapcsolatos támogatási kérelmekre vagy kifizetési kérelmekre alkalmazandó.

Az 1. cikk 3. és 15. pontját azonban 2015. január 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2015. december 14-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 347., 2013.12.20., 549. o.

(2)  A Bizottság 2014. július 17-i 809/2014/EU végrehajtási rendelete az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályainak az integrált igazgatási és kontrollrendszer, a vidékfejlesztési intézkedések és a kölcsönös megfeleltetés tekintetében történő megállapításáról (HL L 227., 2014.7.31., 69. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 2013. december 17-i 1307/2013/EU rendelete a közös agrárpolitika keretébe tartozó támogatási rendszerek alapján a mezőgazdasági termelők részére nyújtott közvetlen kifizetésekre vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint a 637/2008/EK és a 73/2009/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 608. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 2013. december 17-i 1305/2013/EU rendelete az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról és az 1698/2005/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 487. o.).

(5)  A Bizottság 2014. augusztus 6-i 908/2014/EU végrehajtási rendelete az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kifizető ügynökségek és más szervek, a pénzgazdálkodás, a számlaelszámolás, az ellenőrzési szabályok, a biztosítékok és az átláthatóság tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról (HL L 255., 2014.8.28., 59. o.)


Top