EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0938

Az Európai Parlament és a Tanács 938/2010/EU határozata ( 2010. október 20. ) a Moldovai Köztársaságnak nyújtandó makroszintű pénzügyi támogatásról

OJ L 277, 21.10.2010, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/938/oj

21.10.2010   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 277/1


AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 938/2010/EU HATÁROZATA

(2010. október 20.)

a Moldovai Köztársaságnak nyújtandó makroszintű pénzügyi támogatásról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 212. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való továbbítását követően,

rendes jogalkotási eljárás (1) keretében,

mivel:

(1)

A Moldovai Köztársaság („Moldova”) és az Európai Unió közötti kapcsolatok az európai szomszédságpolitika keretében fejlődnek. A Közösség és Moldova2005-ben megállapodott egy európai szomszédságpolitikai cselekvési tervben, amely az EU–Moldova kapcsolatok tekintetében középtávú prioritásokat határoz meg. E kétoldalú kapcsolatok keretét az újonnan indított keleti partnerség is bővíti. 2010 januárjában az Európai Unió és Moldova tárgyalásokat kezdett egy társulási megállapodásról, amely a tervek szerint felváltja az eddigi partnerségi és együttműködési megállapodást.

(2)

Moldova gazdaságát jelentős mértékben sújtja a nemzetközi pénzügyi válság, amelynek következtében drámaian csökken a kibocsátás, romlik a költségvetési helyzet és növekszik a külső finanszírozási igény.

(3)

Moldova gazdaságának stabilizálásához és fellendítéséhez hozzájárul a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által nyújtott pénzügyi támogatás. Az IMF és Moldova közötti finanszírozási megállapodást 2010. január 29-én hagyták jóvá.

(4)

Moldova a romló gazdasági helyzetre és gazdasági kilátásokra tekintettel makroszintű pénzügyi támogatást kért az Európai Uniótól.

(5)

Mivel Moldova 2010. és 2011. évi fizetési mérlegében továbbra is finanszírozási rés áll fenn, a makroszintű pénzügyi támogatás megfelelő válasznak tekinthető a Moldova által a gazdaság stabilizációjának a hatályos IMF-programmal összefüggő támogatására vonatkozóan benyújtott kérelemre. Ez a makroszintű pénzügyi támogatás várhatóan hozzájárul az állami költségvetés külső finanszírozási igényének csökkentéséhez is.

(6)

Az uniós makroszintű pénzügyi támogatásnak nem csupán kiegészítenie kell az IMF és a Világbank programjait és forrásait, hanem biztosítania kell az uniós szerepvállalás hozzáadott értékét is.

(7)

A Bizottságnak biztosítania kell, hogy az uniós makroszintű pénzügyi támogatás jogi szempontból és alapvetően összhangban álljon a külső fellépés és az egyéb vonatkozó uniós politikák különféle területein hozott intézkedésekkel.

(8)

Az uniós makroszintű pénzügyi támogatáshoz kapcsolódó konkrét céloknak erősíteniük kell a hatékonyságot, átláthatóságot és elszámoltathatóságot. A Bizottságnak rendszeresen ellenőriznie kell ezeknek a célkitűzéseknek a teljesítését.

(9)

Az uniós makroszintű pénzügyi támogatáshoz kapcsolódó feltételeknek tükrözniük kell az Unió Moldovával kapcsolatos politikájának alapvető elveit és céljait.

(10)

Az Unió ezen pénzügyi támogatáshoz kapcsolódó pénzügyi érdekeinek hatékony védelme céljából elő kell írni, hogy Moldova hozzon megfelelő intézkedéseket a támogatáshoz kapcsolódó csalás, korrupció és egyéb szabálytalanságok megelőzése és az ellenük való küzdelem vonatkozásában. A Bizottságnak rendelkeznie kell továbbá a megfelelő ellenőrzésekről és a Számvevőszéknek biztosítania kell a megfelelő vizsgálatokat.

(11)

Az uniós makroszintű pénzügyi támogatást képező összeg felszabadítása a költségvetési hatóság hatáskörének sérelme nélkül történik.

(12)

Az uniós makroszintű pénzügyi támogatást a Bizottságnak kell kezelnie. Annak biztosítására, hogy az Európai Parlament és a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság képes legyen e határozat végrehajtásának követésére, a Bizottságnak rendszeresen tájékoztatnia kell őket a támogatással kapcsolatos fejleményekről, és rendelkezésükre kell bocsátania a vonatkozó dokumentumokat.

(13)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 291. cikkének megfelelően a Bizottság végrehajtási hatáskörének gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályait és általános elveit rendes jogalkotási eljárás keretében elfogadott rendeletben előre meg kell határozni. Az új rendelet elfogadásáig továbbra is a Bizottságra ruházott végrehajtási hatáskörök gyakorlására vonatkozó eljárások megállapításáról szóló, 1999. június 28-i 1999/468/EK tanácsi határozatot (2) kell alkalmazni az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás kivételével, amely nem alkalmazandó,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

(1)   Az Unió segély formájában legfeljebb 90 millió EUR összegű makroszintű pénzügyi támogatást nyújt Moldovának az ország gazdasági stabilizációjának támogatása és az IMF hatályos programjában meghatározott, a fizetési mérleghez és a költségvetéshez kapcsolódó finanszírozási igényének enyhítése céljából.

(2)   Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás rendelkezésre bocsátását a Bizottság oly módon irányítja, hogy az összeegyeztethető legyen az IMF és Moldova között létrejött megállapodásokkal és megegyezésekkel, valamint az Európai Unió és Moldova közötti partnerségi és együttműködési megállapodásban és cselekvési tervben meghatározott gazdasági reform alapvető elveivel és céljaival. A Bizottság rendszeresen tájékoztatja az Európai Parlamentet és a Gazdasági és Pénzügyi Bizottságot a támogatás kezelésével kapcsolatos fejleményekről és rendelkezésükre bocsátja a vonatkozó dokumentumokat.

(3)   Az Unió makroszintű pénzügyi támogatása a 2. cikk (1) bekezdésében említett egyetértési megállapodás hatálybalépését követő első naptól számított két és fél évig áll rendelkezésre.

2. cikk

(1)   A Bizottság e határozat 5. cikkének (2) bekezdésében megállapított tanácsadó bizottsági eljárásnak megfelelően felhatalmazást kap arra, hogy megállapodjon Moldova hatóságaival a teljesítésre vonatkozó időkeretet is tartalmazó egyetértési megállapodásba foglalandó, az uniós makroszintű pénzügyi támogatáshoz kapcsolódó gazdaságpolitikai feltételekről (a továbbiakban: az egyetértési megállapodás). E feltételek összeegyeztethetők az IMF és Moldova közötti megállapodásokkal vagy megegyezésekkel, valamint az EU és Moldova közötti partnerségi és együttműködési megállapodásban és cselekvési tervben meghatározott gazdasági reform alapvető elveivel és céljaival. Ezen elvek és célkitűzések a támogatás hatékonyságának, átláthatóságának és elszámoltathatóságának fokozására irányulnak, különösen Moldova államháztartásának irányítási rendszerei tekintetében. A Bizottság rendszeresen nyomon követi az említett célkitűzések teljesítése tekintetében elért előrelépést. A támogatás részletes pénzügyi feltételeit a Bizottság és Moldova hatóságai között kötendő, a segélyről szóló megállapodásban kell meghatározni.

(2)   Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás végrehajtása során a Bizottság felügyeli a támogatás tekintetében alkalmazandó moldovai pénzügyi megállapodások, igazgatási eljárások és külső és belső ellenőrzési mechanizmusok megbízhatóságát, valamint a megállapodás szerinti időkeret tiszteletben tartását.

(3)   A Bizottság rendszeres időközönként meggyőződik arról, hogy Moldova gazdaságpolitikája összhangban van-e az uniós makroszintű pénzügyi támogatás célkitűzéseivel, és hogy kellőképpen teljesülnek-e a megállapodás szerinti gazdaságpolitikai feltételek. Ennek során a Bizottság szorosan együttműködik az IMF-fel és a Világbankkal, és szükség esetén a Gazdasági és Pénzügyi Bizottsággal.

3. cikk

(1)   Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás keretében a Bizottság a segélyt nem kevesebb, mint három részletben bocsátja Moldova rendelkezésére a (2) bekezdésben meghatározott feltételektől függően. Az egyes részletek nagyságát az egyetértési megállapodásban határozzák meg.

(2)   A Bizottság az egyetértési megállapodásban meghatározott gazdaságpolitikai feltételek megfelelő végrehajtásától függően dönt a részletek felszabadításáról. A második és a további részlet vagy részletek folyósítására legkorábban három hónappal az előző részlet felszabadítása után kerülhet sor.

(3)   Az uniós pénzeszközöket a Moldovai Nemzeti Bank részére kell kifizetni. Az egyetértési megállapodásban meghatározandó előírásoktól – többek között a fennmaradó költségvetési finanszírozási igény megerősítésétől – függően az uniós pénzeszközöket a moldovai államkincstár, mint végső kedvezményezett számára lehet átutalni.

4. cikk

Az európai uniós makroszintű pénzügyi támogatás végrehajtása az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló, 2002. június 25-i 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelettel (3) és végrehajtási szabályaival (4) összhangban történik. A Moldovai Köztársaság hatóságaival kötendő egyetértési megállapodás és a segélyről szóló megállapodás rendelkezik a Moldova által végrehajtandó konkrét intézkedésekről az e támogatást érintő csalás, korrupció és egyéb szabálytalanságok megelőzését és az ellenük való küzdelmet illetően. Az uniós pénzeszközök kezelése és folyósítása átláthatóságának növelése érdekében az egyetértési megállapodás és a segélyről szóló megállapodás előírja a Bizottság, ideértve az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által végzett ellenőrzést, beleértve a helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat is. A megállapodások ellenőrzéseket is előírnak, ideértve adott esetben a Számvevőszék által végzett, helyszínen végrehajtott ellenőrzéseket is.

5. cikk

(1)   A Bizottságot egy bizottság segíti.

(2)   Az e bekezdésre történő hivatkozáskor az 1999/468/EK határozat 3. és 7. cikkét kell alkalmazni, 8. cikkének rendelkezéseire is figyelemmel.

6. cikk

(1)   A Bizottság minden év augusztus 31-ig e határozat előző évi végrehajtásáról szóló jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, amely tartalmazza többek között a végrehajtás értékelését. A jelentés megvilágítja az egyetértési megállapodásban meghatározott szakpolitikai feltételek, Moldova aktuális gazdasági és költségvetési eredményei, valamint a támogatás részleteinek felszabadításáról szóló bizottsági határozat közötti összefüggést.

(2)   A Bizottság az 1. cikk (3) bekezdésében említett rendelkezésre állási időszak végétől számított két éven belül utólagos értékelési jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

7. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Kelt Strasbourgban, 2010. október 20-án.

az Európai Parlament részéről

az elnök

J. BUZEK

a Tanács részéről

az elnök

O. CHASTEL


(1)  Az Európai Parlament 2010. szeptember 7-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2010. október 11-i határozata.

(2)  HL L 184., 1999.7.17., 23. o.

(3)  HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

(4)  A Bizottság 2342/2002/EK, Euratom rendelete (2002. december 23.) az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 357., 2002.12.31., 1. o.).


Top