EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Fedezeti alapok, magántőke-befektetési alapok – a kezelőkre vonatkozó szabályok

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

Az alternatívbefektetésialap-kezelőkről szóló 2011/61/EU irányelv

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

  • Megállapítja az alternatív befektetési alapok – többek között a fedezeti alapok és a magántőke – kezelői (ABAK-ok) engedélyezésére, felügyeletére és ellenőrzésére vonatkozó szabályokat az Európai Unióban (EU).
  • Az irányelvet többször módosították és az Európai Bizottság számos felhatalmazáson alapuló jogi aktust és végrehajtási aktust fogadott el, amelyek kiegészítik az irányelvet, vagy technikai útmutatást nyújtanak annak alkalmazásához.

FŐBB PONTOK

Hatály alóli kivételek

Az irányelv nem alkalmazandó a következőkre:

  • holdingtársaságok (az irányelvben meghatározottak szerint);
  • nyugdíjalapok kezelése;
  • munkavállalói részvételi vagy megtakarítási programok;
  • szupranacionális intézmények,
  • nemzeti központi bankok, valamint
  • biztosítási szerződések.

Uniós szintű engedélyezés

Az alternatív befektetési alapkezelők (ABAK-ok) a szolgáltatásaikra „uniós szintű engedélyt” adhatnak különböző uniós tagállamokban, egyszeri engedélyezés alapján. Ez azt jelenti, hogy amint egy ABAK engedélyt kap egy tagállamban és az irányelv szabályainak megfelel, jogosulttá válik alapokat kezelni vagy szakmai befektetők számára forgalmazni az egész EU-ban.

Engedélyezések

Az EU-ban való működéshez az alapkezelőknek engedélyt kell szerezniük a székhelyük szerinti tagállam illetékes hatóságától. Az engedélyezés megszerzéséhez az ABAK-oknak egy minimális szintű tőkével rendelkezniük kell likvid vagy rövid lejáratú eszközökben.

Letétkezelő

Az ABAK-ok kötelesek gondoskodni arról, hogy az általuk kezelt alapok független letétkezelőt jelöljenek ki. Ez lehet például egy bank vagy befektetési vállalkozás, amely felel az alap tevékenységeinek felügyeletéért és annak biztosításáért, hogy azok eszközei megfelelően védettek legyenek.

Kockázatkezelés és prudenciális szabályozás

Az ABAK-oknak az illetékes hatóságot meg kell győzniük a kockázatkezelésre vonatkozó belső megállapodásaik erősségéről.

Ennek részeként követelmény rendszeres adatszolgáltatásuk a fő piacokról és eszközökről, amelyeken/amelyekben kereskednek, valamint fő kitettségeikről és kockázataik koncentrálódásairól.

A befektetőkkel való bánásmód

A gondosság ösztönzésére befektetőik körében az ABAK-oknak egyértelmű leírást kell adniuk befektetési politikájukról, többek között az eszközfajták leírásáról és a tőkeáttételek alkalmazásáról. Az egyes pénzügyi évekre vonatkozó éves jelentést kérésre a befektetők rendelkezésére kell bocsátani.

Tőkeáttételes alapok

Az irányelv specifikus követelményeket vezet be a tőkeáttételre, azaz a befektetés adósságból való finanszírozására vonatkozóan. A pénzügyi rendszer stabilitásának biztosítása érdekében az illetékes hatóságok megállapíthatnak tőkeáttételi korlátokat.

Magántőke-alapok

Amennyiben egy alternatív befektetési alap megszerzi az ellenőrzést egy tőzsdén nem jegyzett társaság vagy egy kibocsátó felett, akkor az ABAK-ra a vagyonkivonást tiltó szabályok vonatkoznak. Egy 2 éves időszakban, az ABAK-nak fel kell lépnie bármely, a részvényesek javára történő kifizetéssel, az alaptőke leszállításával, részvény-visszavásárlással vagy a társaság saját részvényeinek megszerzésével szemben.

Alapok és alapkezelők az EU-n kívüli országokban

Az irányelvben meghatározott feltételek mellett az „uniós szintű engedélyezés” kiterjeszthető EU-n kívüli ABAK-okra és a nem uniós alapok forgalmazására, akár az EU-n belüli vagy azon kívüli ABAK-ok által.

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság szerepe

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) aktív szerepet játszik a közös felügyeleti kultúra kialakításában, különösen az ABAK-ok típusainak meghatározására vonatkozó megfelelő javadalmazási politikákról szóló iránymutatások kiadásával és a technikai standardok kidolgozásával.

Kisebb alapok

A tagállamok dönthetnek úgy, hogy az irányelvet nem alkalmazzák kisebb ABAK-okra, azaz olyan alapok esetében, ahol a kezelt eszközök értéke nem éri el a 100 millió EUR küszöbértéket tőkeáttétel esetén, illetve az 500 millió EUR küszöbértéket tőkeáttétel nélkül. A kisebb alapokra azonban vonatkoznak a minimális nyilvántartásba vételi és jelentéstételi követelmények.

Az (EU) 2011/61 irányelv módosításai

Az (EU) 2016/2341 irányelv a foglalkoztatói nyugellátást szolgáltató intézmények (IORP-k) (lásd összefoglaló) tekintetében a következő két kiegészítő szabályt vezeti be.

A tagállamok nem tehetik meg, hogy:

  • korlátozzák a foglalkoztatói nyugellátást szolgáltató intézményeket a befektetési portfólió kezelésére más tagállamban letelepedett és erre a tevékenységre megfelelően felhatalmazott befektetéskezelők kinevezését;
  • korlátozzák a 2011/61/EU irányelv alkalmazásában letétkezelőként elfogadott foglalkoztatói nyugellátást szolgáltató intézményeket.

Az értékpapírosítás általános keretrendszerét létrehozó (EU) 2017/2402 rendelet (lásd az összefoglalót) bevezet egy szabályt, amely megköveteli, hogy amennyiben az ABAK-ok egy olyan értékpapírosításnak vannak kitéve, amely többé nem felel meg a megállapított követelményeknek, akkor nekik a vonatkozó ABAK-ok befektetőinek a legjobb érdekében cselekedniük kell és szükség esetén korrekciós intézkedéseket kell hozniuk.

Az (EU) 2019/1160 irányelv számos változást tartalmaz.

  • Bevezeti a forgalomba hozatalt megelőző tájékoztatás* fogalmát – és annak feltételeit – az EU-ban létrehozott ABAK által; a tagállamok által bevezetett szabályok semmilyen körülmények között nem hozhatják hátrányos helyzetbe az uniós ABAK-okat a nem uniós ABAK-okkal szemben.
  • Kitér azokra a feltételekre, amelyek akkor alkalmazandók, ha egy uniós ABA megszünteti a befektetési jegyek vagy részvények forgalmazását, valamint bejelentési kötelezettségeit az ABAK székhelye szerinti tagállamon kívüli tagállamokban. Minden átláthatósági követelmény, amelyet a befektetőknek a 2011/61/EU irányelv értelmében teljesíteniük kell, továbbra is vonatkoznának azokra a befektetőkre, akik a kiválasztott tagállamban folytatott marketingtevékenységek bejelentésének visszavonását követően megtartják befektetésüket.

Az (EU) 2019/2034 irányelv által bevezetett módosítások biztosítják, hogy az ABAK szavatolótőkéjének el kell érnie az előző év fix általános költségeinek legalább egynegyedét. A befektetési vállalkozásoknak az alkalmazandó számviteli keretrendszerből származó számadatokat kell használniuk.

Az (EU) 2022/2556 módosító irányelv összehangolja az irányelv és számos egyéb, kapcsolódó irányelv rendelkezéseit a pénzügyi ágazat digitális működési rezilienciájáról szóló rendelet, az (EU) 2022/2254 (DORA-) rendeletben (lásd az összefoglalót) meghatározott, pénzügyi szervezeteknél fennálló IKT-kockázattal kapcsolatos követelményekkel.

Felhatalmazáson alapuló és végrehajtási jogi aktusok

A Bizottság számos, felhatalmazáson alapuló jogi aktust és végrehajtási jogi aktust fogadott el.

  • Az (EU) 231/2013 felhatalmazáson alapuló rendelet a 2011/61/EU irányelvet a mentességek, az általános működési feltételek, a letétkezelők, a tőkeáttétel, az átláthatóság és a felügyelet tekintetében egészíti ki. Ezt a felhatalmazáson alapuló rendeletet viszont a letétkezelők letétkezelési kötelezettségeiről szóló (EU) 2018/1618 felhatalmazáson alapuló rendelet, valamint az ABAK-ok által figyelembe veendő fenntarthatósági kockázatokról és a fenntarthatósági tényezőkről szóló (EU) 2021/1255 felhatalmazáson alapuló rendelet módosította.
  • A 694/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet a 2011/61/EU irányelvet az ABAK-ok típusait meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében egészíti ki.
  • Az (EU) 2015/514 felhatalmazáson alapuló rendelet meghatározza a hatáskörrel rendelkező hatóságok által az ESMA számára benyújtandó információkat.
  • A 447/2013/EU végrehajtási rendelet meghatározza a 2011/61/EU irányelv önkéntes alkalmazását és az engedély kérelmezését választó ABAK-okra vonatkozó eljárást.
  • Az (EU) 448/2013 végrehajtási rendelet eljárást határoz meg a nem uniós ABAK referenciatagállama meghatározása céljából.

Egyéb jogszabályok módosítása

A 2011/61/EU irányelv módosította a 2003/41/EK és a 2009/65/EK irányelveket, továbbá az 1060/2009/EK és az 1095/2010/EU rendeleteket.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓK EZEK A SZABÁLYOK?

A 2011/61/EU irányelvet 2013. július 22-ig kellett átültetni a nemzeti jogba. E szabályok ugyanezen időponttól alkalmazandók.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Forgalomba hozatalt megelőző tájékoztatás. Letelepedett vagy nyilvántartásba vett szakmai befektetők számára a befektetési stratégiákra vagy befektetési elképzelésekre vonatkozóan az ABAK által vagy annak nevében végzett közvetett vagy közvetlen információszolgáltatás egy még létre nem hozott ABA iránti érdeklődésük felmérése céljából.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 2011/61/EU irányelve (2011. június 8.) az alternatívbefektetésialap-kezelőkről, valamint a 2003/41/EK és a 2009/65/EK irányelv, továbbá az 1060/2009/EK és az 1095/2010/EU rendelet módosításáról (HL L 174., 2011.7.1., 1–73. o.).

A 2011/61/EU irányelv későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/2556 irányelve (2022. december 14.) a pénzügyi ágazat digitális működési rezilienciája tekintetében a 2009/65/EK, a 2009/138/EK, a 2011/61/EU, a 2013/36/EU, a 2014/59/EU, a 2014/65/EU, az (EU) 2015/2366 és az (EU) 2016/2341 irányelv módosításáról (HL L 333., 2022.12.27., 153–163. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/2554 rendelete (2022. december 14.) a pénzügyi ágazat digitális működési rezilienciájáról, valamint az 1060/2009/EK, a 648/2012/EU, a 600/2014/EU, a 909/2014/EU és az (EU) 2016/1011 rendelet módosításáról (HL L 333., 2022.12.27., 1–79. o.)

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az alternatívbefektetésialap-kezelőkről szóló 2011/61/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv alkalmazásának és hatályának értékeléséről (COM(2020) 232 final, 2020.6.10.)

A Bizottság (EU) 2015/514 felhatalmazáson alapuló rendelete (2014. december 18.) a hatáskörrel rendelkező hatóságok által az Európai Értékpapír-piaci Hatóság számára a 2011/61/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv 67. cikkének (3) bekezdése alkalmazásában benyújtandó információkról (HL L 82., 2015.3.27., 5–11. o.)

A Bizottság (EU) 694/2014 felhatalmazáson alapuló rendelete (2013. december 17.) a 2011/61/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az alternatívbefektetésialap-kezelők típusait meghatározó szabályozási technikai standardok tekintetében való kiegészítéséről (HL L 183., 2014.6.24., 18–20. o.)

A Bizottság (EU) 447/2013 végrehajtási rendelete (2013. május 15.) a 2011/61/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv önkéntes alkalmazását választó ABAK-okra vonatkozó eljárás létrehozásáról (HL L 132., 2013.5.16., 1–2. o.)

A Bizottság (EU) 448/2013 végrehajtási rendelete (2013. május 15.) a nem uniós ABAK-ok referencia-tagállamának a 2011/61/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti meghatározását szolgáló eljárás létrehozásáról (HL L 132., 2013.5.16., 3–5. o.)

A Bizottság (EU) 231/2013 felhatalmazáson alapuló rendelete (2012. december 19.) a 2011/61/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a mentességek, az általános működési feltételek, a letétkezelők, a tőkeáttétel, az átláthatóság és a felügyelet tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 83., 2013.3.22., 1–95. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 20.06.2023

Top