EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Egy biztonságosabb EU: rendőrségi együttműködés és válságkezelés

Az 513/2014/EU rendelet határozza meg a szabályokat az Európai Unió azon finanszírozási eszköze számára, amely - a Belső Biztonsági Alap (ISF) részeként - a rendőrségi együttműködéssel, a bűnmegelőzéssel és a bűnözés elleni küzdelemmel, valamint a válságkezeléssel foglalkozik.

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. április 16-i 513/2014/EU rendelete a Belső Biztonsági Alap részét képező, a rendőrségi együttműködés, a bűnmegelőzés és a bűnözés elleni küzdelem, valamint a válságkezelés pénzügyi támogatására szolgáló eszköz létrehozásáról és a 2007/125/IB tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről.

ÖSSZEFOGLALÓ

Az ISF-rendőrség;a határokon átnyúló, súlyos és szervezett bűnözéssel - többek között a terrorizmussal - szembeni küzdelemmel;valamint az uniós országok bűnüldöző és más hatóságai közötti rendelet néven ismert eszköz célja a magas szintű biztonság elősegítése az EU-ban. E cél elérése érdekében a bűnmegelőzéssel;a határokon átnyúló, súlyos és szervezett bűnözéssel - többek között a terrorizmussal - szembeni küzdelemmel;valamint az uniós országok bűnüldöző és más hatóságai közötti, az Europollal és más uniós szervekkel, továbbá az Unión kívüli érintett országokkal és nemzetközi szervezetekkel való együttműködés megerősítésével kapcsolatos intézkedéseket támogat.

Ezenkívül azon intézkedéseket is támogatja, amelyek célja az uniós országoknak és az EU-nak a biztonságot érintő kockázatok és válságok hatékony kezelésére, valamint a terroristatámadásokra és a biztonságot érintő egyéb eseményekre való felkészülésére, valamint az emberek és a kritikus infrastruktúra (villamos energia, vízellátás, közlekedés) ezekkel szembeni védelmére irányuló képességének a fokozása.

Műveleti célkitűzések

1.

Az uniós országoknak a határokon átnyúló bűnözés megelőzésére és az azzal szembeni küzdelemre irányuló képességének megerősítése.

2.

Az együttműködés előmozdítása az uniós országok bűnüldöző hatóságai (rendőrség, vámhatóság stb.), valamint az EU országai és az Europol között.

3.

Képzési rendszerek kidolgozása, többek között a műszaki és szakmai kompetenciák, valamint az emberi jogok tiszteletben tartásával összefüggő ismeretek tekintetében.

4.

Intézkedések, védelem, mechanizmusok és bevált gyakorlatok fejlesztése a bűncselekmények szemtanúinak és áldozatainak korai azonosítása, védelme és támogatása érdekében.

5.

Az uniós országok igazgatási és műveleti kapacitásait megerősítő intézkedések kidolgozása a kritikus infrastruktúra védelme érdekében.

6.

Válsághelyzetekben az átfogó és pontos áttekintések gyors elvégzésének a lehetővé tétele, a válaszintézkedések koordinálása, valamint a titkos vagy érzékeny információk megosztása.

7.

Válsághelyzetekben integrált megközelítések kidolgozása közös és megosztott értékelések alapján, valamint a fenyegetési szinteknek az uniós országok és a partnerországok által megfogalmazott, eltérő meghatározásának fokozott kölcsönös megértése.

A támogatásra jogosult intézkedések között szerepelnek a következők:

a rendőrségi együttműködés javítását célzó, többek között a közös nyomozócsoportokat támogató intézkedések;

kommunikációs tevékenységek;

az uniós és a nemzeti szintű informatikai rendszerek, különösen a kiberbiztonsággal és kiberbűnözéssel kapcsolatos rendszerek fenntartása;

az Unión kívüli országokkal kapcsolatos és az azokban folyó projektek.

A részt vevő országok az alap célkitűzéseinek elérése érdekében nemzeti programokat fognak kidolgozni, amelyeket az Európai Bizottsághoz nyújtanak be jóváhagyásra. A célkitűzések közötti valamennyi forráselosztásnak arányosnak kell lennie azokkal a problémákkal és szükségletekkel, amelyekkel az adott ország szembenéz.

Költségvetés

A program 2014-2020 közötti időszakra meghatározott költségvetése (folyó árban) 1004 milliárd EUR, amely a következőképpen oszlik meg:

662 millió EUR az uniós országok programjaira (a rendelet részletezi annak módját, ahogyan ez az összeg köztük elosztásra kerül);

342 millió EUR uniós szintű intézkedésekre, az Európai Bizottság kezdeményezése alapján történő sürgősségi és technikai segítségnyújtásra.

Végrehajtás

Az 514/2014/EU rendelet tartalmazza az alap végrehajtásához szükséges fő szabályokat és eljárásokat.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

513/2014/EU rendelet

2014.5.21.

-

HL L 150., 2014.5.20.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. április 16-i 514/2014/EU rendelete a Menekültügyi, a Migrációs és az Integrációs alapra, valamint a rendőrségi együttműködés, a bűnmegelőzés és a bűnözés elleni küzdelem, valamint a válságkezelés pénzügyi támogatására szolgáló eszközre vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról [Hivatalos Lap L 150., 2014. május 20.].

Utolsó frissítés: 10.08.2014

Top