EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A géntechnológiával módosított szervezetek (GMO-k) engedélyezése az EU-ban

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

Közlemény (COM(2015) 176 final) – a géntechnológiával módosított szervezetekre (GMO-kra) vonatkozó döntéshozatali eljárások felülvizsgálatáról

ÖSSZEFOGLALÓ

MI ENNEK A KÖZLEMÉNYNEK A CÉLJA?

  • E közlemény rámutat arra, hogy a géntechnológiával módosított (GM) élelmiszerek és takarmányok engedélyezésének jelenlegi rendszere nem ad lehetőséget a demokratikusan megválasztott nemzeti, regionális és helyi kormányok egyedi aggályainak teljes körű figyelembevételére. Lehetőségeket javasol ennélfogva az engedélyezési eljárások oly módon történő módosítására, hogy azok figyelembe vegyék ezen aggályokat.
  • Az 1829/2003/EK rendelet módosítására tesz javaslatot annak lehetővé tétele céljából, hogy egyes uniós országok területükön (annak egészén vagy egy részén) betilthassák vagy korlátozhassák az uniós szinten engedélyezett géntechnológiával módosított élelmiszereket és takarmányokat.
  • Ez a korlátozás vagy betiltás a környezetre vagy az emberi/állati egészségre jelentő kockázattól eltérő alapon történik – amely kritériumokat az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA)* a kockázatértékelésében értékelte.

FŐBB PONTOK

  • Az 1829/2003/EK rendelet szerint az uniós országok az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság keretében (amely bizottság az uniós országok képviselőiből áll) döntenek a génmódosított élelmiszerek és takarmányok engedélyezéséről. Amennyiben a bizottság elutasít egy kérelmet, az a fellebbviteli bizottság elé terjeszthető. Mivel igencsak ritka esetekben sikerül e bizottságok keretében megállapodni az engedélyezésről, a génmódosított élelmiszerek és takarmányok engedélyezéséről szóló határozatok esetében legtöbbször a minősített többség hiányában fellépő Európai Bizottság hoz döntést.
  • A génmódosított élelmiszerek és takarmányok korlátozására vagy betiltására irányuló, uniós országok által elfogadott intézkedéseknek összhangban kell állniuk az uniós egységes piac szabályaival.
  • Egy bizonyos génmódosított élelmiszer vagy takarmány engedélyezését nem kívánó uniós országnak indokolnia kell az adott egyedi esetet, amely indokolásban figyelembe kell venni a szóban forgó GMO-t, az intézkedés típusát (betiltás vagy korlátozás), valamint a kívülmaradás indokául szolgáló, nemzeti vagy regionális szinten fennálló sajátos körülményeket.

HÁTTÉR

Egy kapcsolódó irányelv (a 2001/18/EK irányelvet módosító (EU) 2015/412 irányelv) lehetővé teszi az uniós országok számára, hogy betiltsák vagy korlátozzák a GMO-k termesztését területük egészén vagy egy részén. Erre abban az esetben van lehetőség, ha ezt az intézkedést olyan nyomós indokok alapján hozzák meg, amelyek nem köthetők az emberek/állatok egészségével, illetve a környezettel kapcsolatos kockázatokhoz (azaz társadalmi, vallási és ipari aggályok stb.).

A (EU) 2015/412 irányelv azonban csak a termesztésre szánt GMO-kra vonatkozik, nem terjed ki a génmódosított élelmiszerre és takarmányra, amelyről a jelen közlemény javaslata alapján rendelkezni kell.

  • GMO-engedélyezés (Európai Bizottság oldala)
  • GMO (az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság oldala)

KULCSFOGALOM

* Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA): az uniós kockázatértékelésért felelős szervezet az élelmiszer-ágazatban.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: a géntechnológiával módosított szervezetekre (GMO-kra) vonatkozó döntéshozatali eljárások felülvizsgálatáról (COM(2015) 176 final, 2015.4.22.)

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/412 irányelve (2015. március 11.) a 2001/18/EK irányelvnek a tagállamok számára a géntechnológiával módosított szervezetek (GMO-k) területükön történő termesztésének korlátozására, illetve megtiltására biztosított lehetőség tekintetében történő módosításáról (HL L 68., 2015.3.13., 1–8. o.)

utolsó frissítés 04.01.2016

Top