EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A költségvetési nehézségekkel szembesülő euroövezeti országok gazdasági felügyelete

Ennek a rendeletnek az a célja, hogy megerősítse a pénzügyi helyzetük tekintetében súlyos nehézségekkel küzdő vagy súlyos nehézségek által fenyegetett euroövezeti országok gazdasági és költségvetési felügyeletét.

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács 472/2013/EU rendelete a pénzügyi stabilitásuk tekintetében súlyos nehézségekkel küzdő vagy súlyos nehézségek által fenyegetett euroövezeti tagállamok gazdasági és költségvetési felügyeletének megerősítéséről.

ÖSSZEFOGLALÓ

Ez a rendelet, amely 2013 májusában lépett hatályba, a költségvetési és makrogazdasági felügyeletre vonatkozó már meglévő európai uniós szabályokra épül.

Azokra az uniós országokra vonatkozik, amelyek az euro valutát használják (és amelyeket euroövezeti országokként ismerünk), és olyan súlyos költségvetési nehézségekkel szembesülnek, amelyek pénzügyi instabilitáshoz vezethetnek. Például nehézségeik adódnak azzal kapcsolatban, hogy államadósságukat fenntartható szintekre csökkentsék, vagy pedig esetleg nehezen jutnak megfizethető hitelekhez. A fő cél az, hogy az egyéb euroövezeti országokra gyakorolt esetleges negatív hatások elkerülésével biztosítani lehessen a stabilitást.

Ezért ugyancsak vonatkozik azokra az euroövezeti országokra, amelyek uniós országoktól, nem uniós országoktól, uniós stabilitási eszközöktől vagy nemzetközi pénzintézetektől pénzügyi támogatást kérnek, vagy ilyen támogatásban részesülnek.

A rendelet a szorosabb felügyelet három típusára vonatkozik:

1.

Megerősített/megnövelt felügyelet: ezt olyan költségvetési nehézségekkel szembesülő euroövezeti országra vonatkozóan léptetik életbe, amelynek esetében fennáll a kockázata annak, hogy a negatív hatások további euroövezeti országokba is továbbgyűrűzhetnek (a piacaik, különösképpen a tőkepiacaik egymásrautaltsága következtében). Ilyen esetben a szóban forgó euroövezeti ország további adatokat szolgáltat a Bizottságnak költségvetéséről. Az euroövezeti ország ezután együttműködik a Bizottsággal abban, hogy megoldásokat találjon államháztartása fejlesztése érdekében. A Bizottság hathavonta dönthet arról, hogy meghosszabbítja-e ezt az együttműködést, vagy sem.

2.

Makrogazdasági kiigazítási program: ez olyan országokra vonatkozik, amelyek pénzügyi támogatást (például hiteleket) kapnak. A pénzügyi támogatás rendszerint olyan feltételekkel jár együtt, amelyek a szóban forgó euroövezeti országnak történő kifizetéshez kapcsolódnak. Ezeknek a feltételeknek összhangban kell lenniük a makrogazdasági kiigazítási programmal, amelyet az érintett ország által előterjesztett javaslatot követően a Tanácsnak kell jóváhagynia. A cél itt ugyancsak az, hogy segítsék az euroövezeti országot államháztartása fejlesztésében.

3.

Programot követő utólagos felügyelet: a pénzügyi támogatás összes részletének kifizetését követően az érintett euroövezeti ország a programot követő utólagos felügyelet alatt marad (mindaddig, amíg a pénzügyi támogatásnak legalább a 75%-át vissza nem fizette). Ilyen esetben a Bizottság - az Európai Központi Bankkal egyeztetve - rendszeres küldöttségeket küld az euroövezeti országba, amely jelentéseket küld arról, hogy mit tesz az adott ország államháztartásának fejlesztése érdekében. Ha szükséges, a Bizottság ajánlhatja a Tanácsnak, hogy javasolja az adott országnak további intézkedések elfogadását.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

472/2013/EU rendelet

2013.5.30.

-

HL L 140., 2013.5.27.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Az Európai Parlament és a Tanács 473/2013/EU rendelete (2013. május 21.) a költségvetésiterv-javaslatok monitoringjára és értékelésére, valamint az euroövezeti tagállamok túlzott hiánya kiigazításának biztosítására vonatkozó közös rendelkezésekről (HL L 140., 2013.5.27.).

A Bizottság 877/2013/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2013. június 27.) a költségvetésiterv-javaslatok monitoringjára és értékelésére, valamint az euróövezeti tagállamok túlzott hiánya kiigazításának biztosítására vonatkozó közös rendelkezésekről szóló 473/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet kiegészítéséről (HL L 244., 2013.9.13.).

A Bizottság közleménye a pénzügyi támogatási eszközöknek a 472/2013/EU rendelet szerinti két listájáról (HL C 300., 2013.10.16.).

Utolsó frissítés: 04.04.2014

Top