EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az egyszerű nyomástartó edényekre vonatkozó biztonsági követelmények az EU-ban

Az egyszerű nyomástartó edények (például búvárpalackok) forgalmazására és üzembe helyezésére vonatkozó európai uniós (EU-s) jogszabály két fő célja a következő: i. a személyek, háziállatok és vagyontárgyak védelmének biztosítása a szivárgásból vagy törésből eredő veszélyek tekintetében; ii. az értékesítésükre vonatkozó szabályok egységesítése EU-szerte.

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács 2014/29/EU irányelve (2014. február 26.) az egyszerű nyomástartó edények forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról.

ÖSSZEFOGLALÓ

Az egyszerű nyomástartó edények (például búvárpalackok) forgalmazására és üzembe helyezésére vonatkozó európai uniós (EU-s) jogszabály két fő célja a következő: i. a személyek, háziállatok és vagyontárgyak védelmének biztosítása a szivárgásból vagy törésből eredő veszélyek tekintetében; ii. az értékesítésükre vonatkozó szabályok egységesítése EU-szerte.

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Egységes szabályokat határoz meg az egyszerű nyomástartó edények forgalmazására és üzembe helyezésére vonatkozóan.

Az irányelv kiterjed többek között a sorozatban gyártott 0,5 bart meghaladó belső túlnyomás elviselésére és levegő vagy nitrogén tárolására szánt hegesztett edényekre, amelyeket nem arra szántak, hogy tűz érje őket, valamint a különböző minőségű acélból vagy alumíniumból készült nyomással igénybe vett edény ellenállásához hozzájáruló alkatrészekre és szerelvényekre.

Az irányelv nem vonatkozik a következőkre: i. a kifejezetten nukleáris használatra szánt edények; ii. a hajókba és repülőgépekbe történő beépítésre szánt edények; és iii. a tűzoltó készülékek.

FŐBB PONTOK

Az irányelv meghatározza az egyszerű nyomástartó edények gyártóinak, importőreinek és forgalmazóinak kötelezettségeit.

  • 1.

    Az irányelv hatálya alá tartozó legtöbb egyszerű nyomástartó edénynek rendelkeznie kell a „CE” megfelelőségi jelöléssel annak bizonyítása érdekében, hogy azok az uniós jogszabályok valamennyi lényeges biztonsági követelményének megfelelnek.

  • 2.

    A gyártónak megfelelőségértékelést kell végeznie, valamint részletes műszaki dokumentációt kell készítenie edényei vonatkozásában.

  • 3.

    Az importőröknek ellenőrizniük kell, hogy a gyártók megfelelően végezték-e el a megfelelőségértékelést, ezt követően pedig tájékoztatniuk kell a biztonság ellenőrzéséért felelős hatóságokat, amennyiben úgy vélik, hogy az edény nem felel meg a lényeges biztonsági követelményeknek.

  • 4.

    Valamennyi szükséges dokumentációt nyilván kell tartani és 10 évig meg kell őrizni.

  • 5.

    A használati utasítást és a biztonsági tájékoztatót a végfelhasználók által könnyen érthető nyelven kell összeállítani.

  • 6.

    Minden gyártó és importőr köteles feltüntetni nevét, bejegyzett kereskedelmi nevét vagy bejegyzett védjegyét, valamint postai címét, amelyen keresztül az adott edényekkel kapcsolatban felvehető vele a kapcsolat.

  • 7.

    Az irányelv meghatározza, hogy a nemzeti piacfelügyeleti hatóságoknak mit kell tenniük annak érdekében, hogy azonosítsák a nem megfelelőnek ítélt termékeket, valamint megakadályozzák azok forgalmazását vagy üzembe helyezését az uniós piacon.

MIKORTÓL HATÁLYOS EZEN IRÁNYELV?

Az irányelv 2014. április 18-án lépett hatályba, és 2016. április 20-tól alkalmazandó. 2016. április 20-tól hatályon kívül helyezi a 2009/105/EK irányelvet.

HÁTTÉR

Az irányelv naprakésszé teszi az egyszerű nyomástartó edények forgalmazására és üzembe helyezésére vonatkozó hatályos uniós jogszabályokat. Ez az európai jog számos ipari ágazaton belüli - a szabályok egyszerűsítése, az adminisztratív terhek csökkentése, valamint az egyértelműbb és következetesebb szabályok céljából történő - korszerűsítésére irányuló erőfeszítések részét képezi.

További információkért lásd az Európai Bizottság egyszerű nyomástartó edényekre vonatkozó honlapját.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

2014/29/EU irányelv

2014.4.18. Az 1., 3., 4. és 5. cikkek, valamint az I. és a III. melléklet 2016. április 20-tól alkalmazandók.

2016.4.19.

HL L 96., 2014.3.29., 45-78. o.

utolsó frissítés 17.02.2015

Top