EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0746

2014/746/EU: A Bizottság határozata ( 2014. október 27. ) a CO 2 -kibocsátásáthelyezés kockázatának jelentős mértékben kitett ágazatok és alágazatok 2015–2019-es időszakra vonatkozó listájának a 2003/87/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti meghatározásáról (az értesítés a C(2014) 7809. számú dokumentummal történt) EGT-vonatkozású szöveg

OJ L 308, 29.10.2014, p. 114–124 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2014/746/oj

29.10.2014   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 308/114


A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2014. október 27.)

a CO2-kibocsátásáthelyezés kockázatának jelentős mértékben kitett ágazatok és alágazatok 2015–2019-es időszakra vonatkozó listájának a 2003/87/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti meghatározásáról

(az értesítés a C(2014) 7809. számú dokumentummal történt)

(EGT-vonatkozású szöveg)

(2014/746/EU)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységei Közösségen belüli kereskedelmi rendszerének létrehozásáról és a 96/61/EK tanácsi irányelv módosításáról szóló, 2003. október 13-i 2003/87/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 10a. cikke (13) bekezdésére,

mivel:

(1)

A 2003/87/EK irányelv úgy rendelkezik, hogy az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységeinek az Unió kibocsátáskereskedelmi rendszerének (EU ETS) hatálya alá tartozó létesítmények üzemeltetői számára történő kiosztásakor az árverés útján történő értékesítés legyen a követendő alapelv. A támogatható üzemeltetők azonban a 2003/87/EK irányelvben és a 2011/278/EU bizottsági határozatban (2) megállapított szabályoknak megfelelően 2013 és 2020 között továbbra is kapnak ingyenes kibocsátási egységeket.

(2)

Az uniós intézkedések eredményességét alááshatja, hogy nem létezik az éghajlatváltozásról szóló olyan nemzetközi megállapodás, amely a globális hőmérséklet-emelkedés maximumának 2 °C-ra való korlátozását tűzi ki. A kötelező erejű nemzetközi fellépések hiánya következtében nőhet az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának mértéke azokban a harmadik országokban, amelyek iparára nem vonatkoznak hasonló szén-dioxid-kibocsátási korlátok („CO2-kibocsátásáthelyezés”). A kibocsátásáthelyezés kockázatának kezelése érdekében a 2003/87/EK irányelv úgy rendelkezik, hogy – a nemzetközi tárgyalások kimenetelétől függően – a Bizottság feladata meghatározni a CO2-kibocsátásáthelyezés kockázatának jelentős mértékben kitett ágazatok és alágazatok listáját (a továbbiakban: ágazatok és alágazatok listája). Az említett ágazatok és alágazatok ingyenes kibocsátási egységeket kapnak a 2003/87/EK irányelv és a 2011/278/EU bizottsági határozat alapján meghatározott azon mennyiség 100 %-ának erejéig, amelyre a 2003/87/EK rendelet 10a. cikkének (5) bekezdésében említett és a 2013/448/EU bizottsági határozat (3) II. mellékletében megállapított ágazatközi korrekciós tényezőt alkalmazták.

(3)

E tekintetben a Bizottság elemzést végzett arra vonatkozóan, hogy a kibocsátásáthelyezés kockázatának kitett ágazatok listáján szereplő ágazatok és alágazatok által előállított termékek világviszonylatban jelentős részét adó harmadik országok milyen mértékben kötelezik el magukat az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése mellett az említett érintett ágazatokban, valamint hogy az említett kötelezettségvállalások hasonlóak-e az Unió kötelezettségvállalásaihoz, és ugyanolyan időkereten belül hajták-e őket végre. A Bizottság az elemzés keretében azt is megvizsgálta, hogy az említett országokban található létesítmények hatékonysága milyen mértékben felel meg az uniós létesítmények hatékonyságának. A Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére tett kötelezettségvállalások nem hasonlíthatóak össze kellő mértékben, és ezért a CO2-hatékonyság összehasonlíthatósága nem releváns.

(4)

A CO2-kibocsátásáthelyezés kockázatának jelentős mértékben kitett ágazatok és alágazatok első, 2013-ra és 2014-re vonatkozó listáját a 2010/2/EU bizottsági határozat (4) hozta létre 2009-ben.

(5)

Az értékelést több mennyiségi és minőségi kritériumra, valamint az utóbbi három évből származó adatokra kell alapozni. Ebben az összefüggésben a Bizottság 2009., 2010. és 2011. év adatokat használt fel, mivel 2012. évi adatok csak bizonyos paraméterek esetében álltak rendelkezésre.

(6)

Az ágazatok és alágazatok listájának összeállításához a Bizottság felmérte az uniós gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerének négyjegyű szintjén (NACE-4), az 1893/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (5) megfelelően meghatározott ágazatok és alágazatok CO2-kibocsátásáthelyezésnek való kitettségének kockázatát. A NACE négy számjegyű szintje biztosítja az ágazatok meghatározásához szükséges optimális adat-hozzáférhetőséget. Az ágazatok jelölése a NACE-osztályozás négy számjegyű szintjén, az alágazatok jelölése pedig az uniós ipari termelésre vonatkozó statisztikához alkalmazott, közvetlenül a NACE-osztályozásból eredő árubesorolás alapján, a CPA- vagy a Prodcom-nómenklatúra hat, illetve nyolc számjegyű szintjén történik.

(7)

Az ágazatokat először a 2003/87/EK irányelv 10a. cikkének (15) és (16) bekezdésében meghatározott mennyiségi kritériumok alapján értékelték. Az említett mennyiségi kritériumok alkalmazása érdekében a Bizottságnak meg kellett állapítania a 2003/87/EK irányelv végrehajtásából eredő közvetlen és közvetett többletköltségek összegét.

(8)

Az azon kibocsátásiegység-mennyiséghez kapcsolódó közvetlen többletköltségek, amelyet egy ágazatnak meg kellene vásárolnia abban az esetben, ha nem minősülne a CO2-kibocsátásáthelyezés kockázatának jelentős mértékben kitett ágazatnak, az ágazati szintű közvetlen CO2-kibocsátásokra vonatkozó adatok alapján kerültek kiszámításra. Az európai uniós ügyleti jegyzőkönyv (EUTL) adatai számítanak a létesítményszintű CO2-kibocsátásokra vonatkozó adatok legpontosabb és legátláthatóbb forrásának, ezért az ágazatok közvetlen költségének kiszámításához ezek szolgáltak alapul. Az EUTL-ben nem állnak rendelkezésre adatok azokra az ágazatokra és üvegházhatású gázokra vonatkozóan, amelyek csupán 2013. január 1-jétől tartoznak az EU ETS hatálya alá. A Bizottság ezért ezekben az esetekben a közvetlen CO2-kibocsátásokra vonatkozóan a tagállamok által a 2011/278/EU határozat szerinti nemzeti végrehajtási intézkedések keretében szolgáltatott adatokat használta fel.

(9)

A közvetett többletköltségek meghatározására a Bizottság adatokat kért a tagállamoktól az ágazati szintű villamosenergia-fogyasztásra vonatkozóan; ennek során biztosította, hogy a különböző NACE-kódokat érintő villamosenergia-fogyasztást ne vegyék számba kétszer. A Bizottság, annak érdekében, hogy meghatározza azokat a kibocsátásokat, amelyek a 2010/2/EU határozattal létrehozott listán szereplő különböző ágazatok által felhasznált villamos energia termeléséhez kapcsolódnak, a villamosenergia-termelés teljes energiahordozó-összetételéből származtatott átlagos kibocsátási tényezőt vette alapul, mivel úgy tekintette, hogy az alapul a legpontosabb adatokon. Az e határozat alapját képező értékelésekhez szintén ezt az átlagos kibocsátási tényezőt alkalmazta.

(10)

A közvetlen és közvetett többletköltségek meghatározásához továbbá a Bizottságnak meg kellett becsülnie az átlagos szén-dioxid-árat. Az ágazatok és alágazatok első listájának létrehozását megelőző értékelésekhez egy tonna CO2-egyenérték esetében 30 EUR becsült árat alkalmaztak. A 2010/2/EU határozat alkalmazási időszakában jelentős eltérés mutatkozott az értékelések céljára alkalmazott becsült szén-dioxid-ár és a tényleges ár között, amely lényegesen alacsonyabb volt. Mindazonáltal a Bizottság az „Éghajlat- és energiapolitikai keret a 2020–2030-as időszakra” című közleményében (6) javaslatot tett az üvegházhatásúgáz-kibocsátásnak 2030-ig legalább 40 %-kal történő, feltételekhez nem kötött csökkentésére (az 1990-es szinthez képest), valamint egy ennek megfelelő, megújuló energiaforrásokra irányuló célértékre. A Bizottság emellett egy piaci stabilizációs tartaléknak az EU ETS keretében történő létrehozását is javasolta. E körülmények fényében várható, hogy a szén-dioxid árát a jövőben erősebben befolyásolják a közép- és hosszú távú kibocsátáscsökkentések. Ezért az e határozat alapját képező értékelésekhez indokolt továbbra is az egy tonna CO2-egyenértékre vonatkozó 30 EUR-s becsült árat alkalmazni.

(11)

A közvetlen és közvetett többletköltségeket a bruttó hozzáadott érték részarányaként kell kiszámítani. A bruttó hozzáadott érték ágazati szintű becslése a vállalkozások szerkezeti statisztikáiról szóló Eurostat-adatok alapján történt.

(12)

Emellett a Bizottság az Eurostat COMEXT-adatbázisából kapott adatok alapján értékelte az egyes ágazatok és alágazatok kereskedelmi intenzitását.

(13)

A Bizottság összesen 245 ipari ágazatot és 24 alágazatot értékelt, amelyek a NACE osztályozási rendszer „Bányászat, kőfejtés”, illetve „Feldolgozóipar” ágazatához tartoznak. Az e határozat mellékletének 1. pontjában felsorolt ágazatok és alágazatok teljesítik a 2003/87/EK irányelv 10a. cikkének (15) és (16) bekezdésében meghatározott kritériumokat, és a CO2-kibocsátásáthelyezés kockázatának jelentős mértékben kitett ágazatnak kell tekinteni őket.

(14)

Több olyan ágazat esetében, amelyek a 2003/87/EK irányelv 10a. cikkének (15) és (16) bekezdésében foglalt mennyiségi kritériumok alapján nem minősültek a CO2-kibocsátásáthelyezés kockázatának jelentős mértékben kitett ágazatnak, a Bizottság a 10a. cikk (17) bekezdésében megállapított minőségi kritériumokon alapuló értékelést végzett. A minőségi értékelésre azokban az esetekben került sor, amikor az előző lista meghatározásával összefüggésben teljesültek a minőségi kritériumok, vagy ha ágazatok határesetnek minősültek, vagy ha ezt egy adott ágazat képviselője kérte.

(15)

A „Textilkikészítés” (NACE-kód: 13.30), az „Égetett agyag építőanyag gyártása” (NACE-kód: 23.32), az „Építési gipsztermék gyártása” (NACE-kód: 23.62), a „Vasöntés” (NACE-kód: 24.51) és a „Könnyűfémöntés” (NACE-kód: 24.53) elnevezésű ágazatok esetében az ágazatok és alágazatok előző listájának meghatározásával összefüggésben végzett, 2013-as és 2014-es évre vonatkozó minőségi értékeléseket a Bizottság frissítette. Ennek során megállapította, hogy továbbra is fennállnak azok a körülmények, amelyek indokolják az említett ágazatoknak az ágazatok és alágazatok listájára való felvételét. Ennélfogva az említett ágazatokat a 2015–2019 közötti időszakban is a CO2-kibocsátásáthelyezés kockázatának jelentős mértékben kitett ágazatnak kell tekinteni.

(16)

A „Malátagyártás” ágazat (NACE-kód: 11.06) minőségi értékelés tárgya lett, mivel a 2003/87/EK irányelv 10a. cikke (16) bekezdésének b) pontja tekintetében határesetet képviselt. Figyelembe véve a 2003/87/EK irányelv végrehajtásából eredő megnövekedett költségeket, az értékelés az az uniós ágazat esetében nagyfokú kereskedelmi intenzitást és a nyereségesség jelentős visszaesését mutatta. Az alacsony haszonkulcsok korlátozzák a létesítmények befektetési és kibocsátáscsökkentési kapacitását. Az említett tényezők összesített hatásait figyelembe véve ezt az ágazatot a CO2-kibocsátásáthelyezés kockázatának jelentős mértékben kitett ágazatnak kell tekinteni.

(17)

A melléklet 2. pontjában felsorolt ágazatokat a minőségi kritériumok alapján a CO2-kibocsátásáthelyezés kockázatának jelentős mértékben kitett ágazatnak kell tekinteni.

(18)

Mivel a CO2-kibocsátásáthelyezés kockázatának jelentős mértékben kitett ágazatoknak és alágazatoknak a mellékletben meghatározandó listája a 2015–2019 közötti időszakra érvényes, ezt a határozatot 2015. január 1-jétől kell alkalmazni.

(19)

A jogbiztonság és az egyértelműség érdekében a 2010/2/EK határozatot 2015. január 1-jével hatályon kívül kell helyezni.

(20)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az Éghajlatváltozási Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A mellékletben felsorolt ágazatok és alágazatok a CO2-kibocsátásáthelyezés kockázatának jelentős mértékben kitett ágazatnak és alágazatnak tekintendők.

2. cikk

A 2010/2/EK határozat 2015. január 1-jével hatályát veszti.

3. cikk

Ezt a határozatot 2015. január 1-jétől kell alkalmazni.

4. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2014. október 27-én.

a Bizottság részéről

Connie HEDEGAARD

a Bizottság tagja


(1)  HL L 275., 2013.10.25., 32. o.

(2)  A Bizottság 2011. április 27-i 2011/278/EU határozata a kibocsátási egységekre vonatkozó harmonizált ingyenes kiosztás uniós szintű átmeneti szabályainak a 2003/87/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 10a. cikke értelmében történő meghatározásáról (HL L 130., 2011.5.17., 1. o.).

(3)  A Bizottság 2013. szeptember 5-i határozata az üvegházhatású gázok kibocsátási egységeinek a 2003/87/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 11. cikkének (3) bekezdésével összhangban történő átmeneti ingyenes kiosztását szolgáló nemzeti végrehajtási intézkedésekről (HL L 240., 2013.9.7., 27. o.).

(4)  A Bizottság 2009. december 24-i 2010/2/EU határozata a CO2-kibocsátásáthelyezés kockázatának jelentős mértékben kitett ágazatok és alágazatok listájának a 2003/87/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti meghatározásáról (HL L 1., 2010.1.5., 10. o.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 2006. december 20-i 1893/2006/EK rendelete a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozása NACE Rev. 2. rendszerének létrehozásáról és a 3037/90/EGK tanácsi rendelet, valamint egyes meghatározott statisztikai területekre vonatkozó EK-rendeletek módosításáról (HL L 393., 2006.12.30., 1. o.).

(6)  COM(2014) 15 final/2, 2014. január 28.


MELLÉKLET

A CO2-kibocsátásáthelyezés kockázatának a 2003/87/EK irányelv 10a. cikkének (13) bekezdése szerint jelentős mértékben kitett ágazatok vagy alágazatok

1.   A 2003/87/EK IRÁNYELV 10a. CIKKÉNEK (15) ÉS (16) BEKEZDÉSÉBEN FOGLALT KRITÉRIUMOK ALAPJÁN

1.1.   A NACE-4 szintjén

NACE-kód

Megnevezés

Teljesített kritériumok

0510

Feketeszén-bányászat

C

0610

Kőolaj-kitermelés

C

0620

Földgázkitermelés

C

0710

Vasércbányászat

C

0729

Színesfém érc bányászata

C

0891

Vegyi ásvány bányászata

C

0893

Sókitermelés

A

0899

Egyéb m.n.s. bányászat

A, C

1020

Halfeldolgozás, -tartósítás

C

1041

Olaj gyártása

C

1062

Keményítő, keményítőtermék gyártása

A

1081

Cukorgyártás

A

1086

Homogenizált, diétás étel gyártása

C

1101

Desztillált szeszes ital gyártása

C

1102

Szőlőbor termelése

C

1104

Egyéb nem desztillált, erjesztett ital gyártása

A

1310

Textilszálak fonása

C

1320

Textilszövés

C

1391

Kötött, hurkolt kelme gyártása

C

1392

Konfekcionált textiláru gyártása (kivéve: ruházat)

C

1393

Szőnyeggyártás

C

1394

Kötéláru gyártása

C

1395

Nem szőtt textília és termék gyártása (kivéve: ruházat)

C

1396

Műszaki, textiláru gyártása

C

1399

Egyéb textiláru gyártása m.n.s.

C

1411

Bőrruházat gyártása

C

1412

Munkaruházat gyártása

C

1413

Felsőruházat gyártása (kivéve: munkaruházat)

C

1414

Alsóruházat gyártása

C

1419

Egyéb ruházat, kiegészítők gyártása

C

1420

Szőrmecikk gyártása

C

1431

Kötött, hurkolt harisnyafélék gyártása

C

1439

Egyéb kötött, hurkolt ruházati termék gyártása

C

1511

Bőr, szőrme kikészítése

C

1512

Táskafélék, szíjazat gyártása

C

1520

Lábbeligyártás

C

1622

Parkettagyártás

C

1629

Egyéb fa-, parafatermék, fonottáru gyártása

C

1711

Papíripari rostanyag gyártása

A, C

1712

Papírgyártás

A

1724

Tapétagyártás

C

1910

Kokszgyártás

A, C

1920

Kőolaj-feldolgozás

A

2012

Színezék, pigment gyártása

C

2013

Szervetlen vegyi alapanyag gyártása

A, C

2014

Szerves vegyi alapanyag gyártása

A, C

2015

Műtrágya, nitrogénvegyület gyártása

A, B

2016

Műanyag-alapanyag gyártása

C

2017

Szintetikus kaucsuk alapanyag gyártása

C

2020

Mezőgazdasági vegyi termék gyártása

C

2042

Testápolási cikk gyártása

C

2053

Illóolajgyártás

C

2059

M.n.s. egyéb vegyi termék gyártása

C

2060

Vegyi szál gyártása

C

2110

Gyógyszeralapanyag-gyártás

C

2120

Gyógyszerkészítmény gyártása

C

2211

Gumiabroncs, gumitömlő gyártása

C

2219

Egyéb gumitermék gyártása

C

2311

Síküveggyártás

A

2313

Öblösüveggyártás

A

2314

Üvegszálgyártás

A/C (1)

2319

Műszaki, egyéb üvegtermék gyártása

C

2320

Tűzálló termék gyártása

C

2331

Kerámiacsempe, -lap gyártása

A, C

2341

Háztartási kerámia gyártása

C

2342

Egészségügyi kerámia gyártása

C

2343

Kerámia szigetelő gyártása

C

2344

Műszaki kerámia gyártása

C

2349

Egyéb kerámiatermék gyártása

C

2351

Cementgyártás

B

2352

Mész-, gipszgyártás

B

2370

Kőmegmunkálás

C

2391

Csiszolótermék gyártása

C

2410

Vas-, acél-, vasötvözet-alapanyag gyártása

A

2420

Acélcsőgyártás

C

2431

Hidegen húzott acélrúd gyártása

C

2441

Nemesfémgyártás

C

2442

Alumíniumgyártás

A, C

2443

Ólom, cink, ón gyártása

A

2444

Rézgyártás

C

2445

Egyéb nem vas fém gyártása

C

2446

Nukleáris fűtőanyag gyártása

A, C

2540

Fegyver-, lőszergyártás

C

2571

Evőeszköz gyártása

C

2572

Lakat-, zárgyártás

C

2573

Szerszámgyártás

C

2594

Kötőelem, csavar gyártása

C

2599

M.n.s. egyéb fémfeldolgozási termék gyártása

C

2611

Elektronikai alkatrész gyártása

C

2612

Elektronikai áramköri kártya gyártása

C

2620

Számítógép, perifériás egység gyártása

C

2630

Híradástechnikai berendezés gyártása

C

2640

Elektronikus fogyasztási cikk gyártása

C

2651

Mérőműszergyártás

C

2652

Óragyártás

C

2660

Elektronikus orvosi berendezés gyártása

C

2670

Optikai eszköz gyártása

C

2680

Mágneses, optikai információhordozó gyártása

C

2711

Villamos motor, áramfejlesztő gyártása

C

2712

Áramelosztó, -szabályozó készülék gyártása

C

2720

Akkumulátor, szárazelem gyártása

C

2731

Száloptikai kábel gyártása

C

2732

Egyéb elektronikus, villamos vezeték, kábel gyártása

C

2733

Huzalozott eszköz gyártása

C

2740

Villamos világítóeszköz gyártása

C

2751

Háztartási villamos készülék gyártása

C

2752

Nem villamos háztartási készülék gyártása

C

2790

Egyéb villamos berendezés gyártása

C

2811

Motor, turbina gyártása (kivéve: légi, közúti jármű-motor)

C

2812

Hidraulikus, pneumatikus berendezés gyártása

C

2813

Egyéb szivattyú, kompresszor gyártása

C

2814

Csap, szelep gyártása

C

2815

Csapágy, erőátviteli elem gyártása

C

2821

Kemence gyártása

C

2822

Emelő-, anyagmozgató gép gyártása

C

2823

Irodagép gyártása (kivéve: számítógép és perifériái)

C

2824

Gépi meghajtású hordozható kézi szerszámgép gyártása

C

2825

Nem háztartási hűtő, légállapot-szabályozó gyártása

C

2829

M.n.s. egyéb általános rendeltetésű gép gyártása

C

2830

Mezőgazdasági, erdészeti gép gyártása

C

2841

Fémmegmunkáló szerszámgép gyártása

C

2849

Egyéb szerszámgép gyártása

C

2891

Kohászati gép gyártása

C

2892

Bányászati, építőipari gép gyártása

C

2893

Élelmiszer-, dohányipari gép gyártása

C

2894

Textil-, ruházati, bőripari gép gyártása

C

2895

Papíripari gép gyártása

C

2896

Műanyag-, gumifeldolgozó gép gyártása

C

2899

M.n.s. egyéb speciális gép gyártása

C

2910

Közúti gépjármű gyártása

C

2931

Járművillamossági, -elektronikai készülékek gyártása

C

3011

Hajógyártás

C

3012

Szabadidő-, sporthajó gyártása

C

3030

Légi, űrjármű gyártása

C

3091

Motorkerékpár gyártása

C

3092

Kerékpár, mozgássérült-kocsi gyártása

C

3099

M.n.s. egyéb jármű gyártása

C

3109

Egyéb bútor gyártása

C

3211

Érmegyártás

C

3212

Ékszergyártás

C

3213

Divatékszer gyártása

C

3220

Hangszergyártás

C

3230

Sportszergyártás

C

3240

Játékgyártás

C

3250

Orvosi eszköz gyártása

C

3291

Seprű-, kefegyártás

C

3299

Egyéb m.n.s feldolgozóipari tevékenység

C

1.2.   CPA- vagy Prodcom-szinten

CPA vagy Prodcom

Megnevezés

Teljesített kritériumok

081221

Kaolin és egyéb kaolintartalmú agyag

C

08122250

Közönséges agyag és pala építési célra (kivéve a bentonitot, tűzálló agyagot, duzzasztott [expandált] agyagot, kaolint és kaolinos agyagot); andaluzit, kianit és szillimanit; mullit; samott, illetve tűzálló agyag

C

10311130

Fagyasztott burgonya elkészítve vagy tartósítva (beleértve az olajban vagy részben olajban sült, majd lefagyasztott burgonyát is, kivéve az ecettel vagy ecetsavval készítettet)

A

10311300

Liszt, dara, pehely, granulátum és labdacs (pellet) szárított burgonyából

A

10391725

Sűrített paradicsompüré vagy -krém

C

105121

Zsírszegény tejpor

C

105122

Teljes tejpor

C

105153

Kazein

C

105154

Tejcukor (laktóz) és tejcukorszirup

C

10515530

Tejsavó és módosított tejsavó, por, granulátum vagy más szilárd alakban, sűrítve is, édesítőanyag hozzáadásával is

A, C

108211

Kakaómassza, zsíros vagy zsírtalanított

C

108212

Kakaóvaj, -zsír és -olaj

C

108213

Kakaópor (cukor vagy más édesítőanyag hozzáadása nélkül)

C

10891334

Sütőélesztő

C

20111150

Hidrogén

B

20111160

Nitrogén

B

20111170

Oxigén

B

203021

Feldolgozott pigmentek, opalizáló és színező anyagok, üvegesedő zománcok és mázak, folyékony fénymázak és hasonló készítmények, üvegolvadék

C

239914

Mesterséges grafit, kolloid vagy félkolloid grafit, grafit- vagy egyéb szénalapú félkész termékek

C

23991910

Salakgyapot, kőzetgyapot és hasonló ásványi gyapotféle, valamint ezek keveréke, ömlesztve, lap vagy tekercs alakban

A

23991920

Rétegesen duzzasztott vermikulit, duzzasztott (expandált) agyag, habsalak és hasonló duzzasztott (expandált) ásványi anyag és ezek keveréke

A

25501134

Közlőműtengely, vezérműtengely, forgattyústengely és forgattyú részei szabadalakító kovácsolással megmunkált vasból stb.

A, C

A kritériumok, amelyek alapján egy ágazat a CO2-kibocsátásáthelyezés kockázatának jelentős mértékben kitett ágazatnak tekintendő, a következők:

A

:

a 2003/87/EK irányelv 10a. cikkének (15) bekezdésében foglalt kritérium;

B

:

a 2003/87/EK irányelv 10a. cikke (16) bekezdésének a) pontjában foglalt kritérium;

C

:

a 2003/87/EK irányelv 10a. cikke (16) bekezdésének b) pontjában foglalt kritérium.

2.   A 2003/87/EK IRÁNYELV 10a. CIKKÉNEK (17) BEKEZDÉSÉBEN FOGLALT KRITÉRIUMOK ALAPJÁN

NACE-kód

Megnevezés

1106

Malátagyártás

1330

Textilkikészítés

2332

Égetett agyag építőanyag gyártása

2362

Építési gipsztermék gyártása

2451

Vasöntés

2453

Könnyűfémöntés


(1)  Az „Üvegszálgyártás” ágazathoz két CPA-kód kapcsolódik: „231411: Pászma, előfonat, fonal, vágott szál üvegrostból” és „231412: Szövedék (paplan), fátyol, párnázat, tömő- és bélésanyag, nemez, nem szövött és egyéb termék üvegrostból (kivéve: a szövött kelme)”. A NACE-4 szinten értékelt ágazat nem felel meg a 2003/87/EK irányelv 10a. cikkének (15) és (16) bekezdésében foglalt kritériumoknak. A 231411 kódszámú alágazat ugyanakkor teljesíti a 10a. cikk (16) bekezdésének b) pontjában foglalt kritériumot, a 231412 kódszámú alágazat pedig a 10a. cikk (15) bekezdésében foglalt kritériumot. Mivel a két CPA-kód a teljes „Üvegszálgyártás” ágazatot lefedi, az ágazatot a hivatkozás megkönnyítése érdekében fel kell venni a NACE-4 szintet érintő listára.


Top