EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Légi fuvarozók utasokkal és poggyásszal kapcsolatos felelőssége

Légi fuvarozók utasokkal és poggyásszal kapcsolatos felelőssége

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2027/97/EK rendelet a légi fuvarozók felelősségéről

MI A RENDELET CÉLJA?

A rendelet az 1999. évi Montreali Egyezményt hajtja végre a légi közlekedést igénybe vevő utasokkal és poggyászaikkal kapcsolatos felelősséggel és kártérítéssel összefüggő kérdésekben (lásd az összefoglalót).

Megjegyzés: Az eredeti rendelet (a 889/2002/EK rendelettel végrehajtott módosítást megelőzően) az Európai Unió (EU) légi fuvarozóinak az utasok baleset miatt bekövetkezett haláláért vagy sérüléséért való felelősségét szabályozta. A 2002. évi módosító rendelet az eredeti rendeletet összhangba hozta a Montreali Egyezményben szereplő új nemzetközi szabályokkal, és a felelősséget a poggyászra és a késésekre is kiterjesztette.

FŐBB PONTOK

A légi fuvarozók utasokkal és az utasok poggyászával kapcsolatos felelőssége

A rendelet összefoglalja az uniós légi fuvarozók által az uniós jogszabályok és a Montreali Egyezmény, valamint az uniós tagállamok nemzeti jogszabályai alapján alkalmazott felelősségi szabályokat. A kártérítést a különleges lehívási jogok (SDR)* helyi valutában kifejezett hozzávetőleges értékében fejezik ki.

Biztosítás és utastájékoztatás

Az uniós légi fuvarozók kötelesek:

  • oly mértékben biztosítva lenni, amely elegendő ahhoz, hogy minden kártérítésre jogosult személy megkapja a rendelet alapján őt megillető teljes összeget;
  • biztosítani, hogy az utasokkal és az utasok poggyászával kapcsolatos felelősségükre vonatkozó főbb rendelkezések összefoglalója minden értékesítési ponton (többek között telefonon és interneten keresztül is) az utasok rendelkezésére álljon;
  • a rendelet mellékletében található tájékoztatót használni.

Az uniós légi fuvarozók kötelesek minden utas részére írásos tájékoztatót adni a fuvarozó felelősségének az adott repülőútra vonatkozó határáról az alábbiak tekintetében:

  • haláleset vagy sérülés;
  • poggyász megsemmisülése, elvesztése vagy károsodása; és
  • a késedelem okozta kár.

A fenti határértékeket e rendelet állapítja meg, kivéve, ha a légi fuvarozó önkéntesen magasabb határértékeket alkalmaz. A nem uniós légi fuvarozók általi fuvarozás esetében e követelmények kizárólag az Unióba irányuló, az Unióból kiinduló vagy az Unión belül működő járatokra alkalmazandók.

Kártérítés halál vagy sérülés esetén

Utas sérülése vagy halála esetén a felelősségnek nincs összegszerűen kifejezhető határa. 100 000 SDR összegig terjedő károk esetén a légi fuvarozó nem vitathatja a kártérítési igényt. Ezen összeg felett a légi fuvarozó védheti magát a követeléssel szemben, bizonyítva, hogy nem járt el gondatlanul vagy más vétkes módon.

Előleg

Amennyiben egy utas meghalt vagy megsérült, a légi fuvarozónak kötelessége előleget fizetnie a közvetlen anyagi szükségleteik fedezésére a kártérítésre jogosult személy azonosításától számított 15 napon belül, az alábbi feltételek mellett.

  • Halál esetén ez az előleg nem lehet kevesebb mint 16 000 SDR.
  • Az előlegfizetés nem minősül a kötelezettség elismerésének, és beszámítható a légi fuvarozó felelőssége okán később kifizetett összegekbe.
  • Az előleg csak abban az esetben fizetendő vissza, ha a fuvarozó bizonyítja, hogy a kárt a kártérítést igénylő személy gondatlansága vagy mulasztása okozta, vagy ahhoz hozzájárult, vagy hogy az előlegben részesülő személy nem volt jogosult az előlegre.

Az utas késése

Az utas késése esetén a légi fuvarozó felelős a kárért, kivéve, ha minden észszerű intézkedést megtett a kár elkerülése érdekében. A felelősség 4150 SDR-re korlátozódik.

A poggyász késése

A poggyász késése esetén a légi fuvarozó felelős a kárért, kivéve, ha minden észszerű intézkedést megtett a kár elkerülése érdekében. A felelősség 1000 SDR-re korlátozódik.

A poggyász megsemmisülése, elvesztése vagy károsodása

A légi fuvarozó legfeljebb 1000 SDR-ig felelős a poggyász megsemmisüléséért, elvesztéséért vagy károsodásáért. Ellenőrzött poggyász esetében még akkor is felelős, ha nem vétkes, kivéve, ha a poggyász hibás volt. Nem ellenőrzött poggyász esetében a fuvarozó csak akkor felelős, ha vétkesnek bizonyul.

Magasabb határok poggyászra

Az utasra magasabb felelősséghatár is vonatkozhat, amennyiben legkésőbb az utasfelvételnél külön nyilatkozatot tesz, és kiegészítő díjat fizet. E díjnak tükröznie kell a felelősségi határon belül értékelt poggyászhoz kapcsolódó költségeken felüli többletköltségeket. A díjszabást kérésre rendelkezésre kell bocsátani.

Poggyásszal kapcsolatos reklamációk

Amennyiben a poggyász károsodott, késett, elveszett vagy megsemmisült, az utasnak a lehető leghamarabb (károsodás esetén 7 napon belül, késés esetén 21 napon belül) írásban kell értesítenie a légi fuvarozót, és panaszt kell emelnie.

Minden peres eljárást a repülőgép megérkezésének napjától vagy attól a naptól számított 2 éven belül kell indítani, amikor a repülőgépnek meg kellett volna érkeznie

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 1998. október 17. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Különleges lehívási jogok. A Nemzetközi Valutaalap tagjainak szabadon használható valutáira vonatkozó esetleges követelés. Az SDR-ek átválthatók e valutákra (a Nemzetközi Valutaalap által meghatározottak szerint).

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 2027/97/EK rendelete (1997. október 9.) a légifuvarozók baleset esetén fennálló felelősségéről (HL L 285., 1997.10.17., 1–3. o.)

A 2027/97/EK módosító rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Javaslat – A Európai Parlament és a Tanács rendelete a visszautasított beszállás és légijáratok törlése vagy hosszú késése esetén az utasoknak nyújtandó kártalanítás és segítség közös szabályainak megállapításáról szóló 261/2004/EK rendeletnek, valamint a légifuvarozók felelősségéről szóló 2027/97/EGK rendeletnek az utasok és poggyászaik légi szállítása tekintetében történő módosításáról (COM(2013) 130 final, 2013.3.13.)

Egyezmény a Nemzetközi légi szállítás egyes szabályainak egységesítéséről (a Montreali Egyezmény) (HL L 194., 2001.7.18., 39–49. o.)

A Tanács 2001/539/EK határozata (2001. április 5.) a nemzetközi légi szállítás egyes szabályainak egységesítéséről szóló egyezménynek (Montreali Egyezmény) az Európai Közösség részéről történő megkötéséről (HL L 194., 2001.7.18., 38. o.)

utolsó frissítés 17.01.2022

Top