EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A bűncselekményből származó vagyonnal vagy bizonyítékkal kapcsolatos biztosítási intézkedést elrendelő határozatok

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

A bűncselekményből származó vagyonnal vagy bizonyítékkal kapcsolatos biztosítási intézkedést elrendelő határozatok

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2003/577/IB kerethatározat – a biztosítási intézkedést elrendelő határozatok külföldön történő végrehajtása

ÖSSZEFOGLALÓ

MIRŐL SZÓL EZ A KERETHATÁROZAT?

  • Ez a kerethatározat megállapítja a büntetőeljárás során valamely uniós ország igazságügyi hatósága által kibocsátott, biztosítási intézkedést elrendelő határozat valamely másik uniós országban történő elismerésére és végrehajtására vonatkozó szabályokat. A rendelet szabályozza továbbá a bizonyítékokkal kapcsolatos biztosítási intézkedéseket.
  • A kölcsönös elismerés elvének a vagyonelkobzást elrendelő határozatokra történő alkalmazásáról szóló 2006/783/IB kerethatározattal párhuzamosan fejti ki hatását, amely a bűnözők vagyonelkobzását abban az esetben is lehetővé teszi, ha azok fellelhetősége valamely másik uniós országban található.
  • 2017 májusától ezt a bizonyítékokkal kapcsolatos biztosítási intézkedésekre kiterjedő kerethatározatot a büntetőügyekben kibocsátott európai nyomozási határozatra vonatkozó 2014/41/EU irányelv váltja fel.

FŐBB PONTOK

Mi a biztosítási intézkedést elrendelő határozat?

Igazságügyi hatóság által hozott ideiglenes határozat, amely annak megakadályozására irányul, hogy a bűnözők vagyonukat, dokumentumaikat vagy adataikat a bűncselekmény során elrejthessék, értékesíthessék vagy felhasználhassák.

E kerethatározat a következő célokra kibocsátott, biztosítási intézkedést elrendelő határozatokra alkalmazandó:

  • bizonyító tényezők, amelyek a büntetőeljárás során bizonyítékként felhasználhatóak; vagy
  • az ezt követő vagyonelkobzást elrendelő határozatok, amelyek tartósan megakadályozzák, hogy az elkövetők szabálysértő magatartásukból előnyt szerezzenek, továbbá megakadályozzák a bűncselekményből származó vagyon tisztára mosását vagy újbóli befektetését, esetlegesen további bűncselekményben történő felhasználását is.

Bűncselekmények

Számos súlyos bűncselekmény esetén nem vizsgálható a cselekmény kettős büntethetősége – azaz az, hogy a bűncselekmény mind a határozatot kibocsátó uniós országban (kibocsátó országban), mind pedig az azt végrehajtó uniós országban (végrehajtó országban) bűncselekménynek minősül-e. A bűncselekmény büntetési tételének felső határát azonban a kibocsátó országban legalább három évig terjedő szabadságvesztésben kell meghatározni. Ezek a súlyos bűncselekmények a következők:

  • bűnszervezetben való részvétel,
  • terrorizmus,
  • korrupció és csalás,
  • emberkereskedelem,
  • rasszizmus,
  • erőszakos közösülés.

Elismerés és végrehajtás

A kibocsátó ország igazságügyi hatósága a végrehajtás elrendelése céljából tanúsítványt továbbít a végrehajtó ország igazságügyi hatóságának. A végrehajtó ország köteles:

  • további alaki követelmény nélkül elismerni a határozatot és haladéktalanul megtenni az azonnali végrehajtáshoz szükséges intézkedéseket;
  • betartani a kibocsátó ország által meghatározott alaki követelményeket és eljárásokat, feltéve hogy azok nem ellentétesek a végrehajtó ország alapvető jogelveivel.

Az elismerés vagy végrehajtás megtagadása

A végrehajtó ország megtagadhatja a határozat elismerését vagy végrehajtását, amennyiben:

  • a tanúsítvány hiányzik, hiányos vagy nyilvánvalóan nem a biztosítási intézkedést elrendelő határozatra vonatkozik;
  • a végrehajtó ország joga alapján olyan mentesség vagy kiváltság áll fenn, amelynek következtében a biztosítási intézkedést elrendelő határozat nem végrehajtható;
  • a tanúsítványban közölt információ alapján nyilvánvaló, hogy bármely jogsegély sértené azt a jogelvet, amely szerint nem indítható új eljárás, amennyiben ugyanezen tényállás tekintetében már jogerős határozat született;
  • a biztosítási intézkedést elrendelő határozat alapjául szolgáló cselekmény a végrehajtó ország joga szerint nem bűncselekmény, kivéve:
    • ha a bűncselekmény a súlyos bűncselekmények jegyzékében szerepel – amelyek tekintetében a végrehajtás automatikus;
    • adó-, vám- és devizaügyekkel kapcsolatos.

A végrehajtás elhalasztása

A határozat elhalasztható, amennyiben:

  • végrehajtása hátráltathat egy folyamatban lévő nyomozást;
  • az érintett vagyont vagy bizonyítékot büntetőeljárás során már biztosítási intézkedést elrendelő határozat hatálya alá vonták;
  • a vagyont a végrehajtó országban folytatott másik eljárás során már biztosítási intézkedést elrendelő határozat hatálya alá vonták. Az ilyen határozat elsőbbséget élvez a büntetőeljárás lefolytatása során későbbi időpontban kibocsátott, biztosítási intézkedést elrendelő nemzeti határozatokkal szemben.

Érdekelt felek

Az uniós országoknak biztosítaniuk kell, hogy a biztosítási intézkedést elrendelő határozat érdekelt felei – a harmadik feleket is beleértve – jogos érdekei védelme céljából felfüggesztő hatállyal nem bíró jogorvoslattal élhessenek.

MIKORTÓL HATÁLYOS E HATÁROZAT?

A határozat 2003. augusztus 2-án lépett hatályba. Az uniós országoknak 2005. augusztus 2-ig kellett átültetni nemzeti jogukba.

HÁTTÉR

Vagyonelkobzás és vagyonbefagyasztás

JOGI AKTUS

A Tanács 2003/577/IB határozata (2003. július 22.) a vagyonnal vagy bizonyítékkal kapcsolatos biztosítási intézkedést elrendelő határozatoknak az Európai Unióban történő végrehajtásáról (HL L 196., 2003.8.2., 45–55. o.)

Helyesbítés a vagyonnal vagy bizonyítékkal kapcsolatos biztosítási intézkedést elrendelő határozatoknak az Európai Unióban történő végrehajtásáról szóló, 2003. július 22-i 2003/577/IB tanácsi határozathoz (HL L 196., 2003.8.2.) (HL L 374., 2006.12.27., 20. o.)

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Tanács 2006/783/IB kerethatározata (2006. október 6.) a kölcsönös elismerés elvének a vagyonelkobzást elrendelő határozatokra történő alkalmazásáról (HL L 328., 2006.11.24., 59–78. o.)

A Bizottság jelentése a vagyonnal vagy bizonyítékkal kapcsolatos biztosítási intézkedést elrendelő határozatoknak az Európai Unióban történő végrehajtásáról szóló, 2003. július 22-i 2003/577/IB tanácsi kerethatározat 14. cikke alapján (COM(2008) 885 végleges, 2008.12.22.)

Az Európai Parlament és a Tanács 2014/41/EU irányelve (2014. április 3.) a büntetőügyekben kibocsátott európai nyomozási határozatról (HL L 130., 2014.5.1., 1–36. o.)

utolsó frissítés 25.01.2016

Top