EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Betekintés az Európai Bizottság aktájába az összefonódás-ellenőrzési és antitröszt eljárások során

Betekintés az Európai Bizottság aktájába az összefonódás-ellenőrzési és antitröszt eljárások során

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

A Bizottság közleménye az összefonódás-ellenőrzési és antitröszt eljárások során a Bizottság aktájába való betekintés szabályairól

MI A BIZOTTSÁGI KÖZLEMÉNY CÉLJA?

A közlemény tartalmazza a szabályokat az Európai Bizottság aktájába az összefonódás-ellenőrzési és antitröszt eljárásokban részt vevő felek által való betekintésre vonatkozóan. A közlemény célja, hogy a versenyjogi eljárások átláthatóságát javítsa, és hangsúlyozza a Bizottságnak a jogszerű eljárás iránti kötelezettségvállalását és a felek védelemhez való jogát.

FŐBB PONTOK

Az aktába való betekintés célja, hogy lehetővé tegye a védelemhez való jog hatékony gyakorlását a Bizottság által emelt kifogások ellen az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSz.) 101. és 102. cikkében meghatározott eljárások és az összefonódás-ellenőrzési rendeletben meghatározott eljárások során, amely a vállalatok közti bizonyos összefonódási műveletek ellenőrzésére vonatkozó eljárást jelenti.

A 101. cikk (az EK-Szerződés korábbi 81. cikke) megtiltja a vállalkozások és a vállalkozások társulásai közötti olyan megállapodásokat, melyek korlátozzák a versenyt, mint például a fix áras szerződések és a piacfelosztás. A 102. cikk (az EK-Szerződés korábbi 82. cikke) megtiltja a vállalkozásoknak, hogy visszaéljenek a piaci erőfölényükkel például azáltal, hogy tisztességtelen árakat alkalmaznak, korlátozzák a termelést vagy megtagadják az innovációt.

Ki jogosult betekinteni az aktába?

Kérésre az a személy, vállalkozás vagy vállalkozási társulás jogosult betekinteni az aktába, amely ellen a Bizottság kifogást emelt. A közlemény részletezi, hogy ki és milyen körülmények között jogosult az aktába való betekintésre. Azon személyeknek, vállalkozásoknak vagy vállalkozási társulásoknak, amelyekhez a Bizottság kifogásközlést* intézett, joguk van a Bizottság vizsgálati aktájában található valamennyi bizonyítékot megnézni, legyen az terhelő vagy felmentő.

A közlemény elismer egy külön jogot, amely korlátozott hozzáférést biztosít az aktához tartozó bizonyos dokumentumokhoz az antitröszt eljárások panaszosai és az összefonódás-ellenőrzési eljárások egyéb részt vevő felei számára. Ezekkel a jogokkal külön foglalkoznak, mivel a hatályuk, jellegük és időzítésük eltér a kifogásközlés címzettjeinek adott, az aktára vonatkozó hozzáférési jogtól.

Az aktára vonatkozó hozzáférési jog a versenyjogi eljárásokban eltér az 1049/2001/EK rendelet szerinti, a dokumentumokra vonatkozó általános hozzáférési jogtól. A dokumentumokra vonatkozó hozzáférési jogot eltérő célból biztosítják, és eltérő szabályok vonatkoznak rá.

Hozzáférhető és nem hozzáférhető dokumentumok

A Bizottság aktája magában foglal valamennyi olyan dokumentumot, amely részét képezi annak a konkrét eljárásnak, amelyre vonatkozóan kiadták a kifogásközlést. A közlemény meghatározza, hogy mely dokumentumok tartoznak a hozzáférhető és a nem hozzáférhető dokumentumtípusok körébe. Csak két információtípust minősítenek nem hozzáférhetőnek:

  • belső dokumentumok, amelyek magukban foglalják mind a bizottsági belső dokumentumokat, mind a Bizottság és más állami hatóságok között váltott dokumentumokat;
  • üzleti titkok és egyéb bizalmas információk, amennyiben azok közzététele súlyos károkat okozna egy személy vagy vállalkozás számára. Amennyiben lehetséges, a Bizottság hozzáférést biztosít az eredeti információk nem titkos verzióihoz.

Az információkat benyújtó felek felelősségi köre

Az üzleti titkok és egyéb bizalmas információk védelme érdekében a Bizottság számára információkat benyújtó személyeknek:

  • világosan fel kell tüntetniük, ha a benyújtott dokumentum bizalmas;
  • külön nem bizalmas verziót is rendelkezésre kell bocsátaniuk;
  • antitröszt eljárásokban rövid leírást kell adniuk minden egyes törölt információról.

Bizalmas kezelési igények

A közlemény részletezi a Bizottság által támasztott kritériumokat a bizalmas kezelési igények vizsgálatára vonatkozóan. Továbbá úgy rendelkezik, hogy a védelemhez való jog elsőbbséget élvezhet a bizalmas információk védelmével szemben.

Megerősíti, hogy a Bizottság a hozzáférést papíralapú vagy elektronikus formában adhatja meg.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Kifogásközlés: a Bizottság magyarázata az előzetes véleményéről, amely szerint a címzettek megsérthették a versenyszabályokat.

FŐ DOKUMENTUM

Bizottsági közlemény az EK Szerződés 81. és 82. cikke, az EGT-megállapodás 53., 54. és 57. cikke, valamint a 139/2004/EK tanácsi rendelet alapján folytatott eljárásokban a Bizottság aktájába való betekintés szabályairól (HL C 325., 2005.12.22., 7–15. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Harmadik rész – Az Unió belső politikái és tevékenységei – VII. cím – A versenyre, az adózásra és a jogszabályok közelítésére vonatkozó közös szabályok – 1. fejezet – Versenyszabályok – 1. szakasz – Vállalkozásokra vonatkozó szabályok – 101. cikk (az EKSz. korábbi 81. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 88–89. o.)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Harmadik rész – Az Unió belső politikái és tevékenységei – VII. cím – A versenyre, az adózásra és a jogszabályok közelítésére vonatkozó közös szabályok – 1. fejezet – Versenyszabályok – 1. szakasz – Vállalkozásokra vonatkozó szabályok 102. cikk (az EKSz. korábbi 82. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 89. o.)

A Bizottság 802/2004/EK rendelete (2004. április 21.) a vállalkozások közötti összefonódások ellenőrzéséről szóló 139/2004/EK tanácsi rendelet végrehajtásáról (HL L 133., 2004.4.30., 1–39. o.)

Az 802/2004/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács 139/2004/EK rendelete (2004. január 20.) a vállalkozások közötti összefonódások ellenőrzéséről (az EK összefonódás-ellenőrzési rendelete) (HL L 24., 2004.1.29., 1–22. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 1049/2001/EK rendelete (2001. május 30.) az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről (HL L 145., 2001.5.31., 43–48. o.)

utolsó frissítés 01.04.2019

Top