EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Megerősített uniós együttműködés a szakoktatásban és a szakképzésben

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Megerősített uniós együttműködés a szakoktatásban és a szakképzésben

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

A szakoktatásért és szakképzésért felelős európai miniszterek és az Európai Bizottság nyilatkozata a szakoktatás és szakképzés terén megvalósuló európai együttműködés bővítéséről

MI A NYILATKOZAT CÉLJA?

  • A nyilatkozat lefekteti a szakoktatás és szakképzés (a továbbiakban: szakképzés) terén megvalósuló európai együttműködés bővítéséről szóló koppenhágai folyamat prioritásait.
  • A folyamat célja az európai szakképzés teljesítményének, minőségének és vonzerejének javítása. Arra törekszik, hogy ösztönözze a különféle szakképzési lehetőségek kihasználását az egész életen át tartó tanulás* keretein belül és az ehhez kapcsolódó eszközök segítségével.

FŐBB PONTOK

A koppenhágai folyamat az „Oktatás és képzés 2020” stratégiai szabályrendszer szerves részét képezi, és célja az Európa 2020 stratégia oktatással kapcsolatos céljainak megvalósítása.

A koppenhágai folyamat a következőkből áll:

  • politikai dimenzió, amelynek célja közös európai célkitűzések lefektetése, valamint a nemzeti szakképzési rendszerek reformja;
  • olyan közös európai keretrendszerek és eszközök kifejlesztése, amelyek javítják a kompetenciák és képesítések átláthatóságát és minőségét, valamint elősegítik a mobilitást;
  • az egymástól való tanulás elősegítése európai szinten, valamint az összes érintett nemzeti szintű bevonását célzó együttműködés.

Prioritások

A koppenhágai nyilatkozat által lefektetett prioritások a szakképzés terén megvalósuló önkéntes együttműködés alapjául szolgálnak. 2010-re a következő célokat tűzték ki:

  • az európai dimenzió megerősítése a szakképzés terén;
  • a szakképzéssel kapcsolatos tájékoztatási, pályaorientációs és tanácsadási szolgáltatások bővítése, valamint a szakképzés átláthatóságának növelése;
  • a kompetenciák és képesítések kölcsönös elismerését és érvényesítését szolgáló eszközök kifejlesztése;
  • a minőségbiztosítás fejlesztése a szakképzés terén.

Eredmények

Több közlemény is tartalmazza az EU sikereit ezen célok elérésében, valamint azokat a lépéseket is, amelyek segítségével tovább javítható a szakképzés terén történő együttműködés.

A 2004-es maastrichti közlemény megerősíti a koppenhágai folyamat sikerességét a szakképzés ismertségének és profiljának európai szintű javítása terén. A közlemény részletesebben kidolgozta a koppenhágai nyilatkozat prioritásait, valamint konkrét prioritásokat fogalmazott meg a szakképzés terén végzendő nemzeti szintű munkához, többek között a következőket:

  • a szakképzésbe történő állami és magánberuházások bővítése;
  • olyan szakképzési rendszerek kifejlesztése, amelyek kielégítik a hátrányos helyzetű személyek és csoportok igényeit;
  • a tanulást elősegítő környezetek megteremtése mind az oktatási intézményekben, mind a munkahelyeken;
  • a szakképzésben részt vevő tanárok és képzésért felelős személyek folyamatos készségfejlesztésének ösztönzése.

A 2006-os helsinki közlemény értékelte a koppenhágai folyamatot, valamint felülvizsgálta annak prioritásait és stratégiáit. Több eredményt emelt ki, többek között a következőket:

A 2008-as bordeaux-i közlemény áttekintette a koppenhágai folyamat prioritásait és stratégiáit a 2010 utáni jövőbeli oktatási és képzési programok fényében. A közlemény szerint a folyamat hatásos eszköznek bizonyult a szakképzésről kialakult kép javítása tekintetében, miközben megőrizte a nemzeti szakképzési rendszerek sokszínűségét. Egyúttal azonban jelezte, hogy új lendületre van szükség, különösen a következők tekintetében:

  • az európai és nemzeti szintű együttműködés előmozdítását célzó szakképzési eszközök és rendszerek végrehajtása;
  • szorosabb kapcsolat megteremtése a szakképzés és a munkaerőpiac között;
  • az európai együttműködési intézkedések megszilárdítása.

A bruges-i közlemény 2010-ben az európai szakképzési együttműködés terén 2011 és 2020 között hosszú távú célkitűzéseket, a 2011 és 2014 közötti időszakban pedig ezen célkitűzések megvalósítására nemzeti szintű konkrét intézkedéseket kínáló 22 rövid távú célkitűzést fogalmazott meg. Ezen, a koppenhágai folyamat alapelvein és eszméin alapuló célkitűzések az eddig elért eredményekre építenek, valamint választ próbálnak adni a jelenlegi és a jövőben várható kihívásokra is.

A közlemény következtetéseiből kiderül, hogy a koppenhágai folyamat:

  • döntő szerepet játszott a szakképzés jelentőségének megismertetésében nemzeti és uniós szinten egyaránt, különösen a közös európai szakképzési eszközök, elvek és iránymutatások végrehajtása révén;
  • mélyreható reformokat indított el, amelyek révén elmozdulás történt a tanulási eredményeken alapuló megközelítés irányába.

Megállapította, hogy ahhoz, hogy a szakképzés választ adhasson az aktuális és jövőbeli kihívásokra, az európai oktatási és képzési rendszereknek többek között a következő feltételeknek kell megfelelniük:

  • rugalmasnak és magas színvonalúnak kell lenniük;
  • lehetővé kell tenniük az emberek számára, hogy kulcskompetenciák elsajátításával alkalmazkodhassanak a változásokhoz, és irányíthassák azokat;
  • elő kell mozdítaniuk és ösztönözniük kell a szakképzésben részt vevő tanulók és oktatók határokon átnyúló mobilitását.

A rigai következtetések a 2011–2014-es időszak eredményeinek vizsgálata alapján új célkitűzéseket határoztak meg a 2015–2020-as időszakra vonatkozóan.

Az eredmények felülvizsgálatából kiderült, hogy a célkitűzések az Európai Uniónak és a tagjelölt országoknak is segítettek a reformokra történő összpontosításban és ezek végrehajtásában. A 2015–2020-as időszakra öt prioritási területet határoztak meg:

  • a munkaalapú tanulás minden formájának előmozdítása;
  • a szakképzési minőségbiztosítási mechanizmusok továbbfejlesztése az európai minőségbiztosítási ajánlásoknak megfelelően;
  • a szakképzéshez és a képesítésekhez történő hozzáférés javítása rugalmasabb és átjárhatóbb rendszerek révén;
  • a szakképzési tantervek kulcskompetenciáinak további erősítése, valamint eredményesebb lehetőségek biztosítása ezen készségek elsajátításához és kifejlesztéséhez a szakmai alap- és továbbképzés révén;
  • a szakképzésben részt vevő tanárok, oktatók és mentorok kezdeti és folyamatos szakmai fejlődését elősegítő szisztematikus megközelítés és lehetőségek biztosítása iskolai és munkaalapú körülmények között egyaránt.

HÁTTÉR

* KULCSFOGALMAK

Egész életen át tartó tanulás: lehetővé teszi az emberek számára, hogy életük bármely szakaszában ösztönző tanulási tapasztalatokat szerezzenek.

FŐ DOKUMENTUM

A szakoktatásért és szakképzésért felelős európai miniszterek és az Európai Bizottság 2002. november 29–30-a között Koppenhágában tartott ülésükön elfogadott nyilatkozata a szakoktatás és szakképzés terén megvalósuló európai együttműködés bővítéséről - „A koppenhágai nyilatkozat” (A Hivatalos Lapban nem tették közzé)

utolsó frissítés 11.10.2016

Top