EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az egyéni védőeszközök használata

Az egyéni védőeszközök használata

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

89/656/EGK irányelv – a munkavállalók által használt egyéni védőeszközök egészségvédelmi és biztonsági minimumkövetelményeiről

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Az irányelv megállapítja a munkahelyen használt egyéni védőeszközök* értékelésének, kiválasztásának és helyes használatának minimumkövetelményeit. Elsőbbséget kell adni a kollektív biztonsági intézkedéseknek.

FŐBB PONTOK

A munkaadók kötelezettségei

Az egyéni védőeszközöknek meg kell felelniük a vonatkozó uniós szabályoknak (lásd (EU) 2016/425 rendelet – Biztonságos egyéni védőeszközök biztosítása a felhasználók számára) és az ebben az irányelvben meghatározott feltételeknek. A munkaadó a megfelelő eszközöket térítésmentesen bocsátja rendelkezésre, és biztosítja azok szabályos működését és a higiéniai követelményeket kielégítő állapotát.

Egyéni védőeszközök értékelése

Az egyéni védőeszköz kiválasztása előtt a munkaadónak kötelessége értékelni, hogy az mennyire felel meg az irányelvben meghatározott feltételeknek. Ez magában foglalja a más módon nem elkerülhető kockázatok elemzését, valamint az eszköz megkövetelt jellemzőinek meghatározását és összhasonlítását.

A használat szabályai

Az uniós országoknak be kell vezetniük az egyéni védőeszközök használatára vonatkozó általános szabályokat és/vagy foglalkozniuk kell olyan esetekkel és helyzetekkel, ahol a munkaadónak kell biztosítania az ilyen eszközöket. Kell lennie előzetes konzultációnak a munkaadók és a dolgozók szervezetei között. Az irányelv mellékletei tartalmaznak információkat ezeknek a szabályoknak a kialakításához:

  • a kockázat típusainak áttekintő táblázata (I. melléklet),
  • nem teljes útmutató lista az egyéni védőeszközökről (II. melléklet),
  • nem teljes útmutató lista azokról a tevékenységekről és tevékenységi területekről, amelyeken az egyéni védőeszközök biztosítása szükséges lehet (III. melléklet),

A munkavállalók tájékoztatása, konzultáció a munkavállalókkal és a munkavállalók részvétele

A munkavállalók minden meghozandó intézkedésről tájékoztatást kapnak. Ennek az irányelvnek a hatálya alá tartozó ügyekben konzultáció és részvétel szükséges.

A 89/391/EGK irányelv követelményeinek megfelelően a mellékletek technikai kiigazításait az Európai Bizottság fogadja el, amihez egy – az EU országainak képviselőiből álló – bizottság támogatást nyújt.

Értékelő jelentés

Az irányelv gyakorlati megvalósításának értékelését 2017-ben tették közzé.

MIKORTÓL HATÁLYOS AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 1989. december 12. óta hatályos, és az uniós országokban 1992. december 31-ig kellett törvénybe foglalni.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Egyéni védőeszközök: olyan felszerelések, amelyeket úgy terveztek meg és gyártottak le, hogy viselésük vagy birtoklásuk egy személyt egy vagy több egészségügyi és biztonsági kockázattól megvédjenek. Számos tételt kizártak a meghatározásból, ilyenek például a sürgősség esetén és mentési szolgáltatások keretében használt szolgáltatások, az önvédelem vagy az elrettentést szolgáló eszközök. Az ilyen berendezéseket akkor kell használni, amikor a meglévő kockázatok nem korlátozhatók elegendő mértékben, a kollektív védelmet vagy a munkaszervezési eljárásokat biztosító műszaki eszközökre korlátozva.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 89/656/EGK irányelve (1989. november 30.) a munkavállalók által a munkahelyen használt egyéni védőeszközök egészségvédelmi és biztonsági minimumkövetelményeiről (harmadik egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikk (1) bekezdése értelmében) (HL L 393., 1989.12.30., 18-28. o.)

A 89/656/EGK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUM

A Tanács 89/391/EGK irányelve (1989. június 12.) a munkavállalók munkahelyi biztonságának és egészségvédelmének javítását ösztönző intézkedések bevezetéséről (HL L 183., 1989.6.29., 1–8. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 26.11.2018

Top