EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Thaifölddel való együttműködési stratégia (2007–2013)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Thaifölddel való együttműködési stratégia (2007–2013)

Az Európai Unió (EU) és Thaiföld együttműködési kapcsolatai fejlesztési partnerséggé alakultak át. Az ország 2003 óta már nem részesül európai fejlesztési támogatásban és megkezdte az EU-val való politikai és kereskedelmi kapcsolatai elmélyítését.

JOGI AKTUS

The European Commission - Philippines Strategy Paper 2007-2013 (DE) (EN) (FR) (Európai Bizottság – Thaiföld és az Európai Közösség együttműködési stratégiája 2007–2013).

ÖSSZEFOGLALÓ

Az Európai Unió (EU) és Thaiföld között létrehozott partnerség célja, hogy megkönnyítse a politikai párbeszédet, a kereskedelmet és az ismeretek átadását. Ily módon a Bizottság által bemutatott kiemelt együttműködési területek kiterjednek az ország társadalmi-gazdasági fejlesztésének javítására is.

Az együttműködési stratégia területei

A partnerség középpontjában a gazdasági együttműködési tevékenységek állnak. Ennek megfelelően az EU támogatja a közreformokat gazdasági téren, a vállalkozások és beruházások jogi környezetének javítását, az ország kereskedelmi versenyképességének regionális és világszintű növelését.

Ehhez hasonlóan az előirányzott intézkedések célja a vámügyi együttműködés könnyítése és az EU-ba történő bevitelre szánt áruknál alkalmazandó műszaki szabályok és szabványok egymáshoz való igazítása.

A partnerek megegyeznek továbbá kapcsolataiknak a tudományok és technológiák, a felsőoktatás és a kutatás területén való elmélyítésében. Tevékenységüknek el kell érnie az információ, az ismeretek és a bevált gyakorlatok cseréjének megkönnyítését, valamint a kutatási ágazat kapacitásának és forrásainak növelését.

Végül az együttműködésnek támogatnia kell a párbeszédet és az ismeretek közös hasznosítását a társadalompolitika, a környezetvédelem, a felelősségteljes kormányzás, az emberi jogok és az aknamentesítés területén.

Politikai párbeszéd

A politikai párbeszéd keretében egy sor tematikus célkitűzéssel is foglalkozni kell:

  • a demokrácia és az emberi jogok előmozdítása;
  • a társadalmi és emberi fejlődés, többek között az egészségügyre, a kultúrára, az oktatásra és a képzésre vonatkozóan;
  • a bevándorlás és a menekültügyi politika, az emberkereskedelem elleni küzdelem és a lakóhelyüket elhagyni kényszerült emberek védelme;
  • környezetvédelem és a természeti erőforrások fenntartható kezelése;
  • a civil társadalom fejlődése.

Átfogó kérdések

A megkezdett együttműködési intézkedéseknek az alábbiakat kell figyelembe venniük:

  • a férfiak és nők közötti egyenlőség és a nőknek a gazdaságban betöltött helye;
  • a világkereskedelem hatása társadalmi téren és a tisztességes foglalkoztatási körülmények előmozdítása;
  • a természeti erőforrások kezelése, beleértve az energiát is;
  • a felelősségteljes kormányzás a közügyek területén és az emberi jogok előmozdítása.

Háttér

A partnerek kapcsolatát a partnerségi és együttműködési megállapodás (PEM) megkötése mélyíti el. A 2007-ben megkezdett tárgyalások többek között az e stratégiai dokumentum által meghatározott kiemelt területeket érintik.

Utolsó frissítés: 08.07.2011

Top