EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kereskedelmi, Fejlesztési és Együttműködési Megállapodás (KFEM) Dél-Afrikával

Kereskedelmi, Fejlesztési és Együttműködési Megállapodás (KFEM) Dél-Afrikával

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Megállapodás az EU és Dél-Afrika közötti kereskedelemről, fejlesztésről és együttműködésről

Határozat az EU és a Dél-afrikai Köztársaság között létrejött kereskedelmi, fejlesztési és együttműködési megállapodás megkötéséről

MI A MEGÁLLAPODÁS ÉS A HATÁROZAT CÉLJA?

A megállapodás az EU és Dél-Afrika közötti kapcsolatok erősítését célozza, a kereskedelem, a fejlesztés és az együttműködés területén.

A határozat az EU nevében elfogadja a megállapodást.

FŐBB PONTOK

A megállapodásnak számos célkitűzése van:

  • a felek közötti párbeszéd erősítése,
  • a Dél-afrikai Köztársaság támogatása a gazdasági és társadalmi átmenet folyamatában,
  • a regionális együttműködés és az ország gazdasági integrációjának előmozdítása Afrika déli részén és a világgazdaságban, valamint
  • az áruk, szolgáltatások és a tőkemozgás bővítése és a kereskedelem liberalizálása a felek között.

A demokratikus elvek, az emberi jogok és a jogállamiság tiszteletben tartásán nyugvó megállapodás rendszeres politikai párbeszédet létesít a közös érdeket képviselő témákról bilaterális és regionális szinten (az EU-nak a dél-afrikai államokkal és az afrikai, karib-tengeri és csendes-óceáni (AKCS) országokkal folytatott párbeszéde keretében) egyaránt.

A határozatlan időre kötött megállapodás felülvizsgálatára a hatálybalépését követő 5 év elteltével kerül sor, amelynek során fontolóra veszik lehetséges módosításait.

A megállapodás több részből áll, és tartalmaz egy, a tervezett együttműködési területek bővítését lehetővé tevő, későbbi változásokra vonatkozó záradékot is.

Kereskedelmi kapcsolatok

A KFEM az EU és a Dél-afrikai Köztársaság között preferenciális kereskedelmi rendszert hoz létre az áruk szabad mozgását lehetővé tévő szabadkereskedelmi térség fokozatos bevezetésével. Az EU mind a kereskedelem, mind pedig a beruházások terén a Dél-afrikai Köztársaság fő partnerének számít. A szabadkereskedelmi térség létrehozásának célja a Dél-afrikai Köztársaság számára az EU piacához való jobb hozzáférés, az EU számára pedig a Dél-afrikai Köztársaság piacához való hozzáférés biztosítása. Ennek eredményeként a szabadkereskedelmi térség fontos szerepet játszik a Dél-afrikai Köztársaságnak a világgazdaságba történő integrációjában. A két fél közötti bilaterális kereskedelem körülbelül 90%-a folyik a megállapodás keretén belül.

A megállapodás értelmében 10 éven belül liberalizálják az EU Dél-afrikai Köztársaságból származó importjának 95%-át, illetve 12 éven belül a Dél-afrikai Köztársaság EU-ból származó importjának 86%-át. A két fél érzékeny termelési ágazatainak védelme érdekében néhány terméket kizártak a liberalizált áruk köréből, míg más termékek forgalmát csak részlegesen liberalizálják. Ebbe a körbe tartoznak az EU részéről bizonyos mezőgazdasági termékek, a Dél-afrikai Köztársaság oldaláról pedig ipari termékek, mint bizonyos gépjármű- és textilipari, valamint ruházati termékek. A megállapodás értelmében mindenesetre 2006 decemberétől a gépjárműipari ágazatot érintő kereskedelem liberalizációja is erősödik.

A megállapodás részletes származási szabályokat határoz meg annak biztosítása érdekében, hogy a preferenciális rendszerben részt vevő termékek kizárólag a Dél-afrikai Köztársaságból és az EU-ból származzanak. A származási szabályokat a termelés modern, nemzetközi folyamatainak figyelembevétele érdekében különleges rendelkezések teszik rugalmassá.

A Dél-afrikai Köztársaság és az EU védintézkedéseket rendelhet el, amennyiben egy importált termék a nemzeti ipart súlyos kár okozásával fenyegeti. A megállapodás azt is lehetővé teszi a Dél-afrikai Köztársaság számára, hogy átmeneti védintézkedéseket rendeljen el (például vámok növelése és visszaállítása). Hasonló intézkedések védelmezik a Közép-afrikai Gazdasági és Vámunió tagállamainak és az EU legkülsőbb területeinek (például Réunion) gazdaságát.

A megállapodás olyan rendelkezéseket is tartalmaz, amelyek megakadályozzák a domináns piaci pozícióval rendelkező vállalatok visszaéléseit, és garantálják az uniós és dél-afrikai vállalatok közötti szabad versenyt. Az együttműködés az illetékes hatóságok közötti konzultáció keretében zajlik. Ezen túlmenően az EU technikai segítséget nyújt Dél-Afrikának a versenyjogi jogszabályok átalakítása terén. A megállapodás elismeri a szellemi tulajdon megfelelő védelmének szükségességét is, és adott esetben sürgős konzultációkra és a Dél-afrikai Köztársaságnak nyújtandó technikai segítségre ad lehetőséget.

Végül pedig a KFEM szoros együttműködést ír elő a kereskedelemhez kapcsolódó számos területen, például a vámhatóságok, a szolgáltatások és a tőke szabad áramlása, valamint az olyan technikai akadályok, mint a tanúsítás és a szabványosítás terén.

Fejlesztési együttműködés

Az EU által a Dél-afrikai Köztársaságnak nyújtott fejlesztési támogatás főként az uniós költségvetésből, a fejlesztési együttműködés finanszírozási eszközén keresztül valósul meg.

A Dél-afrikai Köztársasággal folytatott együttműködés 2014–2020-ra szóló többéves indikatív programja 3 területre vonatkozik:

  • munkahelyteremtés
  • oktatás, szakképzés és innováció
  • jól teljesítő és fejlődésorientált állam kiépítése.

Az együttműködés decentralizált jellege – akárcsak más fejlesztési együttműködési megállapodások esetében – a támogatás egyik legfontosabb eleme, amely lehetővé teszi a civil társadalom intenzív bevonását a fejlődési folyamatba.

Gazdasági együttműködés

A két fél számos téren, így az ipar (a dél-afrikai ipar átalakításának megkönnyítése érdekében), az információs társadalom, a kis- és középvállalatok létrehozása és fejlesztése, a közlekedés és az energetika területén is megerősíti gazdasági együttműködését. Az energetikát érintő együttműködés céljai között szerepel a gazdaságok fenntartható fejlődésének támogatása és a környezet védelme.

Egyéb vonatkozások

A megállapodás rendelkezései a legkülönfélébb területeken megvalósítandó együttműködésre terjednek ki:

  • társadalmi együttműködés, amelynek alapja egy több tényezőre (az egyesülés szabadságára, a munkavállalók jogaira, a gyermekek jogaira, a nemek közötti egyenlőségre és a nők elleni erőszak problémáira) épülő párbeszéd;
  • a természet védelmét célzó együttműködés, különös tekintettel az éghajlatváltozásra;
  • kulturális együttműködés;
  • a kábítószerek és a pénzmosás elleni küzdelemre vonatkozó együttműködés;
  • egészségügyi együttműködés, különösen az AIDS elleni küzdelem terén.

Végül, a KFEM tartalmaz néhány intézményi rendelkezést. Létrehoz egy Együttműködési Tanácsot, a megállapodás zavartalan működésének biztosítására. Egyúttal gondoskodik a felek rendszeres kapcsolattartásáról, például parlamentjeik között, valamint az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság és annak dél-afrikai megfelelője, a Nemzeti Gazdasági, Fejlesztési és Munkaügyi Tanács között.

MIKORTÓL HATÁLYOS A MEGÁLLAPODÁS ÉS A HATÁROZAT?

Az aláírás 1999. október 11-én, Pretoriában történt, a KFEM teljes mértékben 2004. május 1-jén lépett hatályba. Néhány rendelkezést azonban, amelyek az EU hatáskörébe tartoznak, már 2000. január 1-jétől alkalmaztak.

Az EU–SADC-GPM megállapodást (Gazdasági partnerségi megállapodás a Dél-afrikai Fejlesztési Közösséggel) Dél-Afrika 2016 júniusában írta alá, 5 más dél-afrikai országgal együtt (Botswana, Lesotho, Mozambik, Namíbia és Szváziföld). Amint a ratifikálás megtörtént, a gazdasági partnerségi megállapodás lép a KFEM kereskedelmi szabályainak a helyébe.

HÁTTÉR

A KFEM-hez 3 kiegészítő megállapodás tartozik: a tudományos és technológiai együttműködésről szóló megállapodás, valamint a borokról és a szeszes italokról szóló megállapodások. A KFEM által előírt halászati megállapodást nem kötötték meg. A Dél-afrikai Köztársaság egyébként az EU és az AKCS-országok közötti kapcsolatokat szabályozó Cotonoui Megállapodás minősített tagja.

További információkért lásd:

FŐ DOKUMENTUMOK

Megállapodás egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről a Dél-afrikai Köztársaság között a kereskedelemről, fejlesztésről és együttműködésről – 1. jegyzőkönyv a „származó termékek” fogalmának meghatározásáról és a közigazgatási együttműködés módszereiről – 2. jegyzőkönyv a közigazgatási hatóságok közötti kölcsönös vámügyi segítségnyújtásról – Záróokmány – Nyilatkozatok (HL L 311., 1999.12.4., 3–415. o.)

A megállapodás későbbi módosításait és helyesbítéseit belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács 2004/441/EK határozata (2004. április 26.) az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről a Dél-afrikai Köztársaság között létrejött kereskedelmi, fejlesztési és együttműködési megállapodás megkötéséről (HL L 127., 2004.4.29., 109. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUM

A Tanács 2793/1999/EK rendelete (1999. december 17.) az Európai Közösség és a Dél-afrikai Köztársaság között létrejött, a kereskedelmi forgalomról, fejlesztésről és együttműködésről szóló megállapodás alkalmazására vonatkozó egyes eljárásokról (HL L 337., 1999.12.30., 29–33. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 08.10.2018

Top