EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A gépjárművek hatóságilag előírt gyári adattáblája és járműazonosító száma

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Típusjóváhagyásra vonatkozó követelmények a járművek általános biztonságának és a veszélyeztetett úthasználók védelmének biztosítása érdekében' for an updated information about the subject.

A gépjárművek hatóságilag előírt gyári adattáblája és járműazonosító száma

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

19/2011/EU rendelet a gépjárművek és pótkocsijaik hatóságilag előírt gyári adattáblájára és járműazonosító számára vonatkozó típus-jóváhagyási előírásokról

MI A RENDELET CÉLJA?

FŐBB PONTOK

Az érintett járművek típusai

A rendelet az M, N és O kategóriába tartozó járművekre vonatkozik, nevezetesen:

  • legalább 4 kerékkel rendelkező, személyszállítás céljára tervezett és épített gépjárművek;
  • legalább 4 kerékkel rendelkező, árufuvarozás céljára szánt és épített gépjárművek;
  • pótkocsik (ezen belül félpótkocsik).

A hatóságilag előírt gyári adattáblával szembeni követelmények

Minden egyes járművet el kell látni a hatóságilag előírt adattáblával, amely (a gyártó belátása szerint) a következők bármelyikéből állhat:

  • egy négyszögletes fémlemezből; vagy
  • egy négyszögletes öntapadó címkéből.

A hatóságilag előírt gyári adattáblán bizonyos információkat fel kell tüntetni, ezen belül a következőket:

  • a gyártó vállalat neve;
  • a jármű típus-jóváhagyási száma;
  • a járműazonosító szám;
  • a műszakilag megengedett legnagyobb össztömeg.

A 249/2012/EU rendelet módosítja a 19/2011/EU rendeletet, amely bevezette azt a lehetőséget a járműgyártók számára, hogy öntapadó címkéket használjanak hatóságilag előírt gyári adattábla gyanánt.

A járműazonosító számra (VIN) vonatkozó követelmények

A gyártónak minden egyes járművön rögzítenie kell egy VIN-t, és 30 éven keresztül biztosítania kell annak nyomonkövethetőségét. A VIN a következőkből áll:

  • a gyári azonosító jelölés (world manufacturer identifier, WMI);
  • a jármű általános jelölése (vehicle descriptor section, VDS);
  • a jármű megkülönböztető jelölése (vehicle indicator section, VIS).

A járműazonosító számnak jól látható és könnyen hozzáférhető helyen kell lennie. A beütést vagy a bélyegzést úgy kell elvégezni, hogy normális feltételek esetén a járműről ne tűnjön el.

Az EK-típusjóváhagyásra vonatkozó rendelkezések

A gépjármű gyártójának EU-típusjóváhagyási kérelmet kell benyújtania a hatáskörrel rendelkező hatóságnak. A kérelemnek tartalmaznia kell bizonyos információkat, ezen belül a következőket:

  • az érintett jármű márkája és típusa;
  • a hatóságilag előírt gyári adattábla elhelyezése és rögzítési módja;
  • a VIN elhelyezése.

Ha az illetékes hatóság úgy ítéli meg, hogy a jármű teljesíti a hatóságilag előírt gyári adattáblára és a járműazonosító számra vonatkozó valamennyi követelményt, az EU-típusjóváhagyást meg kell adnia, és a 2007/46/EK irányelvvel összhangban a típusjóváhagyási számot ki kell adnia.

MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?

A rendelet 2011. február 1-től hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Hatóságilag előírt gyári adattábla: olyan lemez vagy címke, amelyet a gyártó a járműre rögzített, és amely tartalmazza a jármű azonosításához szükséges főbb műszaki jellemzőket, és biztosítja a megengedett legnagyobb össztömegre vonatkozó releváns információkat az illetékes hatóságok számára.
Járműazonosító szám (VIN): a gyártó által a járműhöz rendelt alfanumerikus kód, amely minden egyes jármű esetében biztosítja a megfelelő beazonosítást.

FŐ DOKUMENTUM

A Bizottság 19/2011/EU rendelete (2011. január 11.) a gépjárművek és pótkocsijaik hatóságilag előírt gyári adattáblájára és járműazonosító számára vonatkozó típus-jóváhagyási előírásokról, továbbá a gépjárművek, az ezekhez tervezett pótkocsik és rendszerek, alkatrészek, valamint önálló műszaki egységek általános biztonságára vonatkozó típus-jóváhagyási előírásokról szóló 661/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásáról (HL L 8., 2011.1.12., 1–13. o.)

A 19/2011/EU rendelet későbbi módosításait beépítették az eredeti dokumentumba. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 661/2009/EK rendelete (2009. július 13.) a gépjárművek, az ezekhez tervezett pótkocsik és rendszerek, alkatrészek valamint önálló műszaki egységek általános biztonságára vonatkozó típus-jóváhagyási előírásokról (HL L 200., 2009.7.31., 1–24. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 2007/46/EK irányelve (2007. szeptember 5.) a gépjárművek és pótkocsijaik, valamint az ilyen járművek rendszereinek, alkatrészeinek és önálló műszaki egységeinek jóváhagyásáról (Keretirányelv) (HL L 263., 2007.10.9., 1–160. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 02.05.2019

Top