EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Uniós szabályok az alkohol adóztatásáról

Uniós szabályok az alkohol adóztatásáról

 

ÖSSZEFOGLALÓ A KÖVETKEZŐ DOKUMENTUMOKRÓL:

92/83/EGK irányelv az alkohol és az alkoholtartalmú italok jövedéki adója szerkezetének összehangolásáról

(EU) 2020/1151 irányelv a 92/83/EGK irányelv módosításáról

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

A 92/83/EGK irányelv uniós szabályokat állapít meg a következőkkel kapcsolatban:

  • az alkohol és az alkoholtartalmú italok jövedéki adója;
  • a jövedéki adó hatálya alá tartozó alkohol és alkoholtartalmú italok kategóriái; és
  • a jövedéki adó kiszámításának alapja.

Az (EU) 2020/1151 módosító irányelv azért került elfogadásra, hogy:

  • naprakésszé és egyértelművé tegye a 92/83/EGK irányelv egyes olyan szabályait, amelyek szükségtelenül nehézkes adminisztratív eljárásokat eredményeztek mind az adóhatóságok, mind a gazdasági szereplők számára;
  • naprakésszé tegye azokat a szabályokat, amelyek lehetővé teszik az uniós országok számára, hogy kedvezményes adómértéket alkalmazzanak bizonyos alkoholtartalmú termékekre vonatkozóan;
  • a sör jövedéki adójának megállapítására vonatkozó feltételek egységes alkalmazásának biztosítása érdekében meghatározza a Plato-fok* mérésének feltételeit, és biztosítsa az ilyen harmonizált mérési módszerre való zökkenőmentes áttérést.

FŐBB PONTOK

Sör

A 92/83/EGK irányelv értelmében:

  • A sörre kivetett jövedéki adó a következőkön alapul: egy hektoliter/Plato-fok, vagy egy hektoliter/tényleges alkoholtartalom foka térfogatszázalékban, a végtermékre számítva.
  • Ezenfelül az uniós országok a sört különböző kategóriákba sorolhatják, amely kategóriák kategóriánként legfeljebb négy Plato-fokot fedhetnek le, és az egyes kategóriákba tartozó minden sörre ugyanazt a hektoliterenkénti adómértéket alkalmazhatják.
  • A független kisüzemi sörfőzdékben előállított sörre kedvezményes adómértékeket alkalmazhatnak, a következő feltételek mellett:
    • a kedvezményes adómértékeket nem lehet az évi 200 000 hektoliter sörnél többet előállító vállalkozások esetében alkalmazni;
    • a kedvezményes adómértékeket nem lehet a normál nemzeti jövedékiadó-mértéknél 50 %-kal alacsonyabban meghatározni.
  • Bármely esetlegesen bevezetett kedvezményes adómértéket egyformán kell alkalmazni a más uniós országokban elhelyezkedő független kisüzemi sörfőzdékből beszállított sörre is.
  • Az uniós országok a minimum adómértéknél alacsonyabb kedvezményes adómértékeket alkalmazhatnak a gyengébb sörökre, vagyis az olyan sörre, amelynek tényleges alkoholtartalma nem haladja meg a 2,8 térfogatszázalékot (melyet az (EU) 2020/1151 módosító irányelv 2022. január 1-től 3,5 térfogatszázalékra emelt).

Az édesített vagy ízesített sörök esetében az (EU) 2020/1151 módosító irányelv a Plato-fok mérését illetően összehangolt megközelítést ír elő. Ez azt biztosítja, hogy figyelembe veszik a sörnek az erjesztést követően hozzáadott összetevőit is a Plato-fok mérése céljából. A módosító irányelv értelmében azon uniós országok, amelyek 2020. július 29-én a Plato-fok mérése céljából nem veszik figyelembe a sörnek az erjesztést követően hozzáadott összetevőit, 2030. december 31-ig továbbra is alkalmazhatják az említett időpontban alkalmazott módszert.

Bor, boron és sörön kívüli egyéb erjesztett italok és köztes alkoholtermékek

A 92/83/EGK irányelv e termékekre vonatkozóan a következő szabályokat állapítja meg.

  • A csendes borra, habzóborra és egyéb erjesztett italokra (pl. alma- és körtebor), valamint a köztes alkoholtermékekre (pl. portói és sherry) kivetett adót a végtermék egy hektoliterére számítva határozzák meg.
  • Az uniós országoknak az egyes italkategóriákon belül egységes jövedékiadó-mértéket kell alkalmazniuk.
  • Minden fajta borra és egyéb erjesztett italra kedvezményes adómértékek alkalmazhatók, feltéve, hogy a termékek tényleges alkoholtartalma nem haladja meg a 8,5 térfogatszázalékot.
  • Egy uniós ország egységes kedvezményes jövedékiadó-mértéket alkalmazhat azon köztes alkoholtermékekre, amelyek tényleges alkoholtartalma nem haladja meg a 15 térfogatszázalékot, a következő feltételek betartása mellett:
    • a kedvezményes adómértéket a normál nemzeti jövedékiadó-mértékhez képest legfeljebb 40 %-kal alacsonyabb szinten lehet meghatározni;
    • a kedvezményes adómérték nem lehet alacsonyabb, mint a csendes bor és egyéb csendes erjesztett italok vonatkozásában alkalmazott normál nemzeti adómérték.

Az (EU) 2020/1151 módosító irányelv a következőket teszi lehetővé:

  • Az uniós országok kedvezményes jövedékiadó-mértéket alkalmazhatnak a független kisüzemi bortermelők által előállított borra, a következő korlátozásokkal:
    • a kedvezményes adómértékeket nem lehet alkalmazni az évente átlagosan több mint 1 000 hektoliter bort előállító vállalkozások esetében, vagy Málta esetében az évente átlagosan több mint 20 000 hektoliter bort előállító vállalkozások esetében;
    • a kedvezményes adómértékeket a normál nemzeti jövedékiadó-mértékhez képest legfeljebb 50 %-kal alacsonyabb szinten lehet meghatározni.
  • Az uniós országok kedvezményes jövedékiadó-mértéket alkalmazhatnak a független kisüzemi termelők által előállított egyéb erjesztett italokra és köztes alkoholtermékekre, a következő korlátokon belül:
    • maximum évi 15 000 hektoliter az egyéb erjesztett italok esetében; és
    • maximum évi 250 hektoliter a köztes alkoholtermékek esetében.

Szeszes italok

A 92/83/EGK irányelv szerinti fő szabályok a következők:

  • A tiszta alkoholra és a szeszes italokra kivetett adót a 20 C° hőmérsékletű tiszta alkohol hektoliterének száma alapján számítják ki.
  • Kedvezményes adómértékeket lehet alkalmazni az évente legfeljebb 10 hektoliter tiszta alkoholt előállító kisüzemi szeszfőzdék által előállított etilalkohol (etanol) esetében, azonban ezt a normál nemzeti jövedékiadó-mértékhez képest legfeljebb 50 %-kal alacsonyabb szinten lehet meghatározni.
  • Az uniós országoknak a kedvezményes adómértékeket ugyanúgy alkalmazniuk kell a más uniós országokban működő kisüzemi szeszfőzdékből a területükre beszállított etanolra is.

Az (EU) 2020/1151 irányelv módosítja a szeszes italokra vonatkozó azon szabályokat, amelyek lehetővé teszik bizonyos uniós országok számára, hogy kedvezményes adómértéket alkalmazzanak a gyümölcsből (mint például almából, körtéből, törkölyből vagy bogyós gyümölcsből) a gyümölcstermesztők lepárlóiban előállított etanolra.

Mentességek

A 92/83/EGK irányelv mentesíti a termékeket a jövedéki adó alól olyan feltételek alapján, amelyeket az uniós országok határoznak meg a mentesség helyes és egyértelmű alkalmazása és mindennemű csalás, adókikerülés vagy visszaélés megelőzése érdekében, amennyiben a terméket:

  • bármelyik uniós ország előírásainak megfelelően denaturálják*;
  • denaturálják, és emellett bármilyen, nem emberi fogyasztásra való termék előállítására használják fel;
  • ecet, gyógyszerek, élelmiszerek vagy aromaanyagok előállítására használják.

2022. január 1-től az (EU) 2020/1151 módosító irányelv:

  • egyértelműbben kötelezi az uniós országokat arra, hogy mentességet alkalmazzanak az olyan, teljesen denaturált alkoholra, amelynek teljes denaturálását valamely másik uniós országban, a szóban forgó másik uniós országban engedélyezett módszerrel összhangban végezték;
  • lehetővé teszi az uniós országok számára, hogy bizonyos feltételek mellett mentesítsék a harmonizált jövedéki adó alól a 92/83/EGK irányelv hatálya alá tartozó termékeket, amennyiben azokat (az étrend-kiegészítőkről szóló 2002/46/EK irányelv által meghatározott [lásd az összefoglalót]) étrend-kiegészítők gyártásához használják fel;
  • pontosítja az alkohol teljes denaturálására vonatkozó előírások módosításakor alkalmazandó értesítési eljárásokat.

Új közös tanúsítási rendszer bevezetése a valamennyi fajta alkoholt és alkoholtartalmú italt előállító, független kisüzemi termelők számára

Az (EU) 2020/1151 módosító irányelv:

  • közös uniós tanúsítási rendszert vezet be annak érdekében, hogy valamennyi uniós országban elismerjék a szóban forgó termelők független kisüzemi termelői státuszát;
  • hatásköröket ruház az Európai Bizottságra, hogy végrehajtási jogi aktusok elfogadásával meghatározza a tanúsítványra vonatkozó részletes szabályokat.

A jövedékiadó-kulcsok jegyzéke

A Bizottság évente kétszer közzéteszi az uniós országokban hatályos jövedékiadó-kulcsok teljes jegyzékét.

MIKORTÓL HATÁLYOSAK EZEK AZ IRÁNYELVEK?

  • A 92/83/EGK irányelv 1992. november 10. óta van hatályban, és az uniós országoknak 1992. december 31-ig kellett átültetniük nemzeti jogukba.
  • Az (EU) 2020/1151 módosító irányelvet az uniós országoknak 2021. december 31-ig kell nemzeti jogukba átültetniük, és 2022. január 1-jétől kell alkalmazniuk a benne foglalt rendelkezéseket.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Plato-fok: a Plato-fok 100 gramm sör erjesztés előtti szárazanyag-tartalmát jelöli tömegszázalékban. Ezt az értéket a tényleges szárazanyag-tartalom és a végtermék alkoholtartalma alapján számítják ki.
Denaturált alkohol: olyan etilalkohol, amely egy vagy több vegyi anyag hozzáadása miatt már nem alkalmas fogyasztásra.

FŐ DOKUMENTUMOK

A Tanács 92/83/EGK irányelve (1992. október 19.) az alkohol és az alkoholtartalmú italok jövedéki adója szerkezetének összehangolásáról (HL L 316., 1992.10.31., 21–27. o.)

A 92/83/EGK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács (EU) 2020/1151 irányelve (2020. július 29.) az alkohol és az alkoholtartalmú italok jövedéki adója szerkezetének összehangolásáról szóló 92/83/EGK irányelv módosításáról (HL L 256., 2020.8.5., 1–10. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 2002/46/EK irányelve (2002. június 10.) az étrend-kiegészítőkre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről (HL L 183., 2002.7.12., 51–57. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Tanács 92/84/EGK irányelve (1992. október 19.) az alkohol és az alkoholtartalmú italok jövedékiadó-mértékének közelítéséről (HL L 316., 1992.10.31., 29–31. o.)

utolsó frissítés 15.10.2020

Top