EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Biztonságos és hatékony műtrágyák az uniós piacon

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Biztonságos és hatékony termésnövelő anyagok az uniós piacon' for an updated information about the subject.

Biztonságos és hatékony műtrágyák az uniós piacon

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2003/2003/EK rendelet a műtrágyákról

MI A RENDELET CÉLJA?

  • A rendelet egyetlen jogszabályba foglalja a műtrágyákra – a növényeket tápanyaggal ellátó kémiai vegyületekre – vonatkozó valamennyi európai uniós szabályt.
  • Biztosítja e magas szintű technikai követelmények egységes végrehajtását EU-szerte.

FŐBB PONTOK

  • A rendelet kizárólag az egy vagy több növényi tápanyagból álló ásványi műtrágyákra vonatkozik. Az egyéb műtrágyákról az uniós országok egyéni jogszabályai rendelkeznek.
  • A rendelet I. mellékletében jegyzékben sorolja fel a műtrágyatípusokat azok egyedi jellemzői alapján. Amint valamelyik műtrágya megfelel a típusmegjelölésnek, megkaphatja az EK-műtrágya megjelölést. Ezt követően értékesíthető és használható az EU-n belül. Az EK-megjelölés biztosíték a gazdálkodók számára, hogy a műtrágya tartalmazza a minimális tápanyagtartalmat, használata pedig biztonságos.
  • Ahhoz, hogy valamely új típusmegjelölés a rendelet I. mellékletének jegyzékében szerepelhessen, a típusmegjelölésnek megfelelő műtrágya gyártója köteles az illetékes nemzeti hatóságnál kérelmet benyújtani. A kérelmet ezt követően az Európai Bizottság részére továbbítják, amely konzultál a többi uniós országgal, majd pedig a rendelet által létrehozott bizottság tanácsa alapján határoz a kérelem elfogadásáról vagy elutasításáról.
  • Az EK-státusz megszerzéséhez a műtrágyának hatékony tápanyag-ellátást kell biztosítania, nem lehet ártalmas az emberek, az állatok vagy a növények egészségére, nem hathat károsan a környezetre, továbbá igazolni kell, hogy elvégezték azon a megfelelő mintavételi, elemzési és vizsgálati módszereket.
  • A gyártóknak nyilvántartás vezetése révén lehetővé kell tenniük a műtrágyák nyomon követhetőségét mindaddig, amíg a műtrágya forgalomban van, továbbá a forgalmazás befejezését követő kétéves időtartamig.
  • Bizonyos alapvető információkat – például a gyártó elérhetőségét és a műtrágya főbb tulajdonságait – fel kell tüntetni a csomagoláson, a címkén és a kísérő dokumentumokon.
  • A makroelem* és a mezoelem* tartalmú szervetlen műtrágyákra*, a mikroelem* tartalmú szervetlen műtrágyákra és a magas nitrogéntartalmú ammónium-nitrát műtrágyákra egyedi szabályok vonatkoznak.
  • A meszezőanyagokhoz (a savas talajt semlegesítő anyagokhoz) és a mezőgazdasági műtrágyaadalékokhoz, valamint az inhibitorokhoz (a nitrifikációt* lassító vagy gátló anyagokhoz) bizonyos terméktípusokat adtak hozzá.

MIKORTÓL HATÁLYOS E RENDELET?

A rendelet 2003. december 11-én lépett hatályba a 8. cikk és a 26. cikk 3. bekezdése kivételével, amelyek a nyomonkövethetőségi aspektusra vonatkoznak és 2005. június 11 -én léptek hatályba.

HÁTTÉR

A Bizottság 2016 márciusában elfogadott egy javaslatot, amelynek célja a hatályos jogszabályok egyszerűsítése, az uniós műtrágyapiac működésének javítása, valamint a szabályoknak a még nem harmonizált termékekre – azaz az uniós országok nemzeti jogszabályainak hatálya alá tartozó műtrágyákra – történő kiterjesztése. A Bizottság e kezdeményezésre történő felkészülés céljából számos tanulmányt folytatott többek között a műtrágya-összetevők és a növényi biostimulánsok tudományának területén.

További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:

* KULCSFOGALMAK

Makroelem: kizárólag nitrogént, foszfort és káliumot tartalmaz.

Mezoelem: kalciumot, magnéziumot, nátriumot és a ként tartalmaz.

Szervetlen műtrágya: olyan műtrágya, amiben a garantált tápanyagok kivonás vagy ipari jellegű fizikai és/vagy kémiai folyamatokkal nyert ásványi anyagok formájában vannak jelen.

Mikroelem: a bór, a kobalt, a réz, a vas, a mangán, a molibdén és a cink, amely elemek nélkülözhetetlenek a növényi fejlődéshez olyan mennyiségekben, amely a makroelemek és mezoelemek mennyiségéhez képest csekély.

Nitrifikáció: a környezetben előforduló természetes folyamat, amelynek során speciális baktériumok az ammóniumot a talajban nitritekké és nitrátokká alakítják.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 2003/2003/EK rendelete (2003. október 13.) a műtrágyákról (HL L 304., 2003.11.21., 1–194. o.)

Az 2003/2003/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

utolsó frissítés 12.09.2016

Top