EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Élőállatok és állati termékek állategészségügyi és tenyésztéstechnikai ellenőrzései az EU-n belüli kereskedelemben

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Az agrár-élelmiszerláncra vonatkozó uniós szabályok végrehajtása' for an updated information about the subject.

Élőállatok és állati termékek állategészségügyi és tenyésztéstechnikai ellenőrzései az EU-n belüli kereskedelemben

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

90/425/EGK irányelv – egyes élőállatok és állati termékek Unión belüli kereskedelmében alkalmazandó állategészségügyi és tenyésztéstechnikai ellenőrzésekről

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Rögzíti az állategészségügyi* és tenyésztéstechnikai ellenőrzések* szabályait az élőállatok és egyes termékek EU-n belüli kereskedelmében.

Megszünteti az állategészségügyi (és tenyésztéstechnikai) ellenőrzéseket az EU belső határain, ehelyett ezeket az ellenőrzéseket a származási helyen, az átszállítás során és a rendeltetési helyen végzik el.

Az (EU) 2016/1012 rendelet megváltoztatta az irányelv címét és törölte a tenyésztéstechnikai ellenőrzésekre vonatkozó hivatkozásokat. A rendelet 2018. november 1-től hatályos.

Az (EU) 2017/625 rendelet a 90/425/EGK irányelvet 2019. december 14-ével hatályon kívül helyezi.

FŐBB PONTOK

Élőállatok, keltetőtojások, szaporítóanyagok, állati eredetű termékek

Az irányelv és annak későbbi módosításai az EU-n belüli kereskedelemben alkalmazandó állategészségügyi és tenyésztéstechnikai ellenőrzésekkel foglalkoznak, olyan élőállatok és állati eredetű termékek (keltetőtojások, szaporítóanyagok*, állati eredetű termékek) esetében, amelyek az uniós jogszabályok hatálya alá tartoznak.

Az irányelv nem vonatkozik a kedvtelésből tartott állatok nem kereskedelmi célú mozgására, magánszemélyek kíséretében.

Származási helyen végzett ellenőrzések

Az uniós származási országban az illetékes hatóságnak biztosítania kell egyebek között, hogy kereskedelmi célokra az élőállatok és az állati eredetű termékek:

  • megfeleljenek a vonatkozó irányelv A. mellékletében felsorolt követelményeknek (az A. mellékletben szereplő élőállatok és állati eredetű termékek vonatkozásában, pl. 88/407/EGK irányelv) és megfeleljenek a rendeltetési hely szerinti uniós ország állategészségügyi követelményeinek (a B. mellékletben szereplő élőállatok és állati termékek vonatkozásában, pl. élő baromfi);
  • olyan üzemekből, központokból vagy szervezetektől érkezzenek, amelyeknél rendszeres állategészségügyi ellenőrzéseket végeznek;
  • azonosításuk és bejegyzésük az uniós jog követelményeivel összhangban történjen;
  • a szállítás folyamán egészségügyi bizonyítványok és más megfelelő dokumentumok kísérjék őket;
  • ne olyan üzemekből vagy régiókból származzanak, amelyekre korlátozások vannak érvényben az adott állatokra vagy termékekre, bizonyos betegségek gyanúja vagy fennállása miatt;
  • olyan országból vagy régióból érkezzenek, amely a rendeltetési ország számára elegendő állategészségügyi biztosítékokat nyújt;
  • szállításuk a hatályos higiéniai szabályoknak megfelelően történjen.

Emellett az EU-ban az illetékes hatóságnak ellenőrzéseket kell végeznie az üzemekben, piacokon és a gyűjtőállomásokon annak megerősítésére, hogy az élőállatok és az állati termékek az uniós szabványoknak megfelelnek, különösen meghatározásuk tekintetében. Az élőállatok vagy állati termékek azon szállítói vagy feladói (akik az élőállatok és állati termékek szállításának előkészítéséért felelnek), akik ezeket a szabályokat nem tartják be, szankciókkal szembesülnek.

Vizsgálatok a rendeltetési helyre érkezéskor

Megkülönböztetésmentes állategészségügyi helyszíni ellenőrzéseket az illetékes hatóságok a rendeltetési helyszíneken végezhetnek. Az ilyen ellenőrzések célja az, hogy a kereskedésre szánt állatok és termékek megfeleljenek a származás helyén teljesítendő követelményeknek (lásd fent). Ha szabálysértés gyanúja áll fenn, ellenőrzések elvégezhetők a szállítás közben.

Amint a szállítási művelet befejeződött, a másik uniós országból feladott élőállatok és állati eredetű termékek címzettjei viselik a felelősséget azokért az állatokért és termékekért a rendeltetési helyre való megérkezéstől és azt követően. Ez vonatkozik például a piacra szánt állatokra. A címzettektől megkövetelhető, hogy az élőállatok vagy termékek érkezését egy másik uniós országból az uniós rendeltetési ország illetékes hatóságának előre bejelentsék.

Ahol az EU megköveteli vagy azokban a térségekben, ahol a harmonizáció még nem történt meg, az uniós Szerződésnek megfelelő nemzeti szabályok követelik meg, hogy az élőállatokat karanténba helyezzék, amely karanténnak rendszerint a rendeltetési üzemben kell lennie.

Ellenőrzések kikötőkben, repülőtereken és határellenőrzési pontokon, nem uniós országok esetében

Ellenőrzések végrehajthatók azokon a helyeken, ahol nem uniós országokból származó élőállatok és állati termékek az EU területére beléphetnek, amilyenek a kikötők, a repülőterek és a nem uniós országokhoz kapcsolódó határállomások. Az ellenőrzések során az uniós országoknak a következő intézkedések meghozatalát kell biztosítaniuk:

  • az élőállatokat vagy állami termékeket kísérő bizonyítványok vagy dokumentumok ellenőrzése;
  • uniós élőállatok vagy állati termékek megkülönböztetésmentes állategészségügyi helyszíni szemlének a hatálya alá tartoznak a rendeltetési helyen;
  • a nem uniós országból származó élőállatok a 91/496/EGK irányelvben és a 97/78/EK irányelvben foglalt szabályok hatálya alá tartoznak.

Amikor egy ellenőrzés során az illetékes hatóságok megállapítják:

  • bejelentésköteles betegségért felelős, zoonózist* vagy betegséget okozó kórokozók jelenlétét, vagy bármely olyan okot, amely állatokra vagy emberekre komoly veszélyt jelenthet, vagy azt, ha a termékek járványos betegséggel* fertőzött régióból érkeznek, el kell rendelniük az állat vagy az állatszállítmány karanténba helyezését a legközelebbi karanténállomáson, vagy levágásukat és/vagy megsemmisítésüket.
  • hogy az élőállatok vagy állati eredetű termékek nem felelnek meg az uniós irányelveknek vagy a nemzeti állategészségügyi szabályoknak, különféle intézkedéseket tehetnek, beleértve az élőállatok vagy állati termékek felügyelet alatt tartását, a szállítmány visszaküldését, a kényszervágást vagy a megsemmisítést.

Általános rendelkezések

Ha zoonózis, állatbetegség vagy bármiféle, az állatok vagy az emberek egészségére ártalmas veszély lép fel, a feladó uniós országnak meg kell tennie a megfelelő megelőző és ellenőrző intézkedéseket, ideértve a mozgás korlátozását, ha a veszély komoly. A rendeltetés vagy átszállítás szerinti uniós ország hozhat megelőző intézkedéseket, amilyen a karantén. Az Európai Bizottság a lehető leghamarabb megvizsgálja a helyzetet, és aztán dönt a megfelelő cselekvésről.

Az uniós országoknak biztosítaniuk kell, hogy az érintett élőállatok és/vagy termékek Unión belüli kereskedelmében részt vevő viszonteladók vezessenek feljegyzést a szállítmányokról, valamint az állatok és termékek későbbi rendeltetéséről.

2004-ben a Bizottság létrehozott egy számítógépesített hálózatot az állategészségügyi hatóságok összekapcsolására, ez a TRACES rendszer.

1992. július 1-jén megszüntettek mindenféle állategészségügyi és tenyésztéstechnikai ellenőrzést az EU belső határain az összes élőállat és azok termékei tekintetében, a nem uniós országokból érkező állatok ellenőrzései során elért haladásnak, valamint a száj-és körömfájás és a klasszikus sertéspestis féken tartására hozott intézkedéseknek köszönhetően.

MIKORTÓL HATÁLYOS AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 1990. július 26. óta hatályos. Az uniós országoknak a nemzeti jogba 1992. július 1-ig kellett átültetniük, kivéve a 10. cikkben foglalt szabályokat (a betegségek kitöréséről), amelyeket 1990. szeptember 26-ig kellett átültetniük.

KULCSFOGALMAK

Állategészségügyi ellenőrzések: minden olyan, állatokat vagy termékeket érintő fizikai vizsgálat (és/vagy adminisztratív intézkedés), amelynek közvetlen vagy más módon megvalósuló célja a közegészség vagy az állatok egészségének védelme.
Állattenyésztési ellenőrzések: minden olyan fizikai és/vagy adminisztratív vizsgálat, amelyet az állattenyésztési jogszabályok hatálya alá tartozó állatokon végeznek, és amelynek közvetett vagy közvetlen célja a fajtanemesítés.
Szaporítóanyagok: mesterséges megtermékenyítésre szánt sperma, petesejtek és embriók.
Zoonózis: az állatokról emberekre átvihető betegség.
Járványos betegség: olyan betegség, amely rövid időn belül nagy számú állatra hat.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 90/425/EGK irányelve (1990. június 26.) egyes élőállatok és állati termékek Közösségen belüli kereskedelmében a belső piac megvalósításának céljával alkalmazandó állat-egészségügyi és tenyésztéstechnikai ellenőrzésekről (HL L 224., 1990.8.18., 29–41. o.)

Az eredeti dokumentum tartalmazza a 90/425/EGK irányelv további módosításait. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/625 rendelete (2017. március 15.) az élelmiszer- és takarmányjog, valamint az állategészségügyi és állatjóléti szabályok, a növényegészségügyi szabályok, és a növényvédő szerekre vonatkozó szabályok alkalmazásának biztosítása céljából végzett hatósági ellenőrzésekről és más hatósági tevékenységekről, továbbá a 999/2001/EK, a 396/2005/EK, az 1069/2009/EK, az 1107/2009/EK, az 1151/2012/EU, a 652/2014/EU, az (EU) 2016/429 és az (EU) 2016/2031 európai parlamenti és tanácsi rendelet, az 1/2005/EK és az 1099/2009/EK tanácsi rendelet, valamint a 98/58/EK, az 1999/74/EK, a 2007/43/EK, a 2008/119/EK és a 2008/120/EK tanácsi irányelv módosításáról, és a 854/2004/EK és a 882/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet, a 89/608/EGK, a 89/662/EGK, a 90/425/EGK, a 91/496/EGK, a 96/23/EK, a 96/93/EK és a 97/78/EK tanácsi irányelv és a 92/438/EGK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (a hatósági ellenőrzésekről szóló rendelet) (HL L 95., 2017.4.7., 1–142. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/1012 rendelete (2016. június 8.) a fajtatiszta tenyészállatok, hibrid tenyészsertések és szaporítóanyagaik Unión belüli tenyésztésének, kereskedelmének és az Unióba történő beléptetésének tenyésztéstechnikai és származástani feltételeiről, a 652/2014/EU rendelet, a 89/608/EGK és a 90/425/EGK tanácsi rendelet módosításáról, valamint az állattenyésztés tárgyában hozott egyes jogi aktusok módosításáról és hatályon kívül helyezéséről („Állattenyésztési rendelet”) (HL L 171., 2016.6.29., 66–143. o.)

A Bizottság 2003/623/EK határozata (2003. augusztus 19.) a Traces néven ismert integrált számítógépes állat-egészségügyi rendszer kifejlesztéséről (HL L 216., 2003.8.28., 58–59. o.)

A Tanács 97/78/EK irányelve (1997. december 18.) a harmadik országokból a Közösségbe behozott termékek állat-egészségügyi ellenőrzésének megszervezésére irányadó elvek megállapításáról (HL L 24., 1998.1.30., 9–30. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Tanács 91/496/EGK irányelve (1991. július 15.) a harmadik országokból a Közösségbe behozott állatok állat-egészségügyi ellenőrzésére irányadó elvek megállapításáról, valamint a 89/662/EGK, 90/425/EGK és 90/675/EGK irányelvek módosításáról (HL L 268., 1991.9.24., 56–68. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 05.02.2018

Top