EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A bűnüldözési együttműködés európai uniós ügynöksége – az Europol

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'A Bűnüldözési Együttműködés Európai Uniós Ügynöksége (Europol)' for an updated information about the subject.

A bűnüldözési együttműködés európai uniós ügynöksége – az Europol

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

A Tanács 2009/371/IB határozata az Európai Rendőrségi Hivatal (Europol) létrehozásáról

MI A HATÁROZAT CÉLJA?

A rendelet létrehozza az Europolt az uniós országok közötti bűnüldözési együttműködés európai uniós ügynökségeként.

FŐBB PONTOK

  • Az Europol székhelye a hollandiai Hágában található.
  • Felelőssége alá tartoznak azok az esetek, amikor az uniós országok súlyos határokon átnyúló bűncselekmények, terrorizmus vagy egyéb típusú, uniós érdekeket sértő bűncselekmény kezelésében szorulnak támogatásra.
  • Az Europol fő feladatai a következők:
    • információ összegyűjtése, tárolása, feldolgozása, elemzése és cseréje;
    • az uniós országok értesítése az őket érintő bűncselekmények között feltárt bármely összefüggésről;
    • az uniós országok nyomozásban való segítése és bűnüldözési operatív információk és elemzési támogatás nyújtása számukra;
    • a nyomozások és műveletek összehangolása, szervezése és végrehajtása az uniós országok bűnüldöző hatóságai fellépéseinek támogatása vagy megerősítése céljából;
    • egyedi esetekben az uniós országok felkérése nyomozások kezdeményezésére, lefolytatására vagy koordinálására, valamint javaslattétel közös nyomozócsoportok létrehozására;
    • az uniós országok támogatása az internet felhasználásával elkövetett vagy általa elősegített bűncselekmények megelőzésében és leküzdésében;
    • fenyegetésértékelések és egyéb jelentések elkészítése.
  • Ezen túlmenően a 2005/511/IB tanácsi határozat alapján az euróhamisítás elleni küzdelem központi hivatalaként is működik.
  • Azokban az ügyekben, amelyekben az Europol felelősséggel rendelkezik, az Europol személyzete részt vehet a közös nyomozócsoportokban. A személyzet azonban kizárólag támogatói funkciót tölthet be, kényszerintézkedésben nem vehet részt.
  • Az Europol és valamely uniós ország illetékes hatósága közötti kapcsolatért az erre kijelölt nemzeti egységek felelnek. Az uniós országok azonban a szóban forgó uniós ország által meghatározott feltételek szerint közvetlen kapcsolatot is engedélyezhetnek nemzeti hatóságaikkal.
  • Az Europol feladatai elvégzése céljából feldolgozhat információkat és bűnüldözési operatív információkat, ideértve a személyes adatokat is. E célból hozták létre az Europol Információs Rendszert és az elemzési munkafájlokat. A nemzeti egységek, az összekötő tisztviselők és az Europol személyzete közvetlenül bevihet és lekérdezhet adatokat a rendszerből. Az uniós országok kijelölt illetékes hatóságai a rendszert pusztán keresésre használhatják, hogy meggyőződjenek arról, hogy a kért adatok rendelkezésre állnak.
  • Az Europol feladatai ellátása során együttműködhet egyéb uniós szervekkel, különösen az Eurojusttal és az Európai Csalás Elleni Hivatallal (OLAF).
  • Az Europol továbbá EU-n kívüli országokkal és szervezetekkel – többek között a Nemzetközi Bűnügyi Rendőrség Szervezetével (Interpol) – is együttműködhet.

MIKORTÓL HATÁLYOS E HATÁROZAT?

  • A határozat 2010. január 1 -jén lépett hatályba.

HÁTTÉR

  • Az Europolt eredetileg az 1995. évi Europol-egyezmény alapján hozták létre, amelynek helyébe a 2009/371/IB tanácsi határozat lépett. E határozatot 2017. május 1-jétől pedig az (EU) 2016/794, Europol-rendelet helyezi hatályon kívül és váltja fel. Az Europol-rendelet összehangolja az Europolt a Lisszaboni Szerződés követelményeivel, valamint növeli elszámoltathatóságát, mivel többek között rendelkezik az Europol tevékenységeinek az Európai Parlament és a nemzeti parlamentek általi ellenőrzéséről.
  • A rendelet ezen túlmenően az információcsere csomópontjává teszi az Europolt a bűnüldöző hatóságok számára EU-szerte, miközben még erőteljesebb adatvédelmi garanciákat biztosít. Az új adatfeldolgozási szabályok lehetővé teszik az Europol számára a tendenciák és minták gyors azonosítását valamennyi bűnügyi területen, és a bűnüldözési operatív információkra vonatkozó átfogóbb és relevánsabb jelentések elkészítését az uniós országok bűnüldöző hatóságainak támogatása céljából.
  • További információkért lásd:

FŐ DOKUMENTUM

A Bizottság 2009/371/IB határozata (2009. április 6.) az Európai Rendőrségi Hivatal (Europol) létrehozásáról (HL L 121., 2009.5.15., 37–66. o.)

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/794 rendelete (2016. május 11.) a Bűnüldözési Együttműködés Európai Uniós Ügynökségéről (Europol), valamint a 2009/371/IB, a 2009/934/IB, a 2009/935/IB, a 2009/936/IB és a 2009/968/IB tanácsi határozat felváltásáról és hatályon kívül helyezéséről (HL L 135., 2016.5.24., 53–114. o.)

utolsó frissítés 14.11.2016

Top