EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A bűnügyi nyilvántartásból származó adatok uniós tagállamok közötti cseréje

A bűnügyi nyilvántartásból származó adatok uniós tagállamok közötti cseréje

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2009/315/IB kerethatározat a bűnügyi nyilvántartásból származó információk uniós tagállamok közötti cseréjéről

MI A KERETHATÁROZAT CÉLJA?

  • A kerethatározat az Európai Unió (EU) egyes tagállamainak bűnügyi nyilvántartási adatbázisain alapuló, az ítéletekre vonatkozó információk cseréjére szolgáló decentralizált informatikai rendszert hoz létre, amelynek elnevezése: az Európai Bűnügyi Nyilvántartási Információs Rendszernek (ECRIS).
  • Meghatározza az uniós tagállamok között az ítéletekkel* kapcsolatosan zajló információcsere általános elveit.
  • Meghatározza az ítélethozatal szerinti tagállam és azon tagállam kötelezettségeit, amelynek az elítélt személy az állampolgára, és továbbá meghatározza az ítéletekkel kapcsolatos információ iránti megkeresés megválaszolása során követendő eljárásokat.
  • A kerethatározat valamennyi tagállamban alkalmazandó. Írország és Dánia nem tartozik az (EU) 2019/884 módosító irányelv által bevezetett módosítások hatálya alá. E két tagállamban az ECRIS-ről szóló 2009/316/IB határozat (lásd az összefoglalót) továbbra is érvényes.
  • Az (EU) 2019/884 módosító irányelv által bevezetett változások célja, hogy az ECRIS-en keresztül hatékony információcserét biztosítson a nem uniós állampolgárok (beleértve a hontalan személyeket és az ismeretlen állampolgárságú személyeket is) ellen a tagállamokban hozott ítéletekkel kapcsolatban. Az irányelv ezért lehetővé teszi, hogy az ilyen személyekre vonatkozó információkat az ítélethozatal szerinti tagállamoktól kikérjék; az azonosítás az ECRIS-TCN által adott pozitív találat alapján történik (lásd az összefoglalót).
  • Meg kívánja akadályozni, hogy a bűnelkövetők letagadhassák a múltjukat azzal, hogy az ítélethozatal szerinti tagállamtól különböző tagállamba költöznek. Ezt azzal éri el, hogy biztosítja a minden ítélettel kapcsolatos információ elérhetőségét, függetlenül attól, hogy ezeket az ítéleteket melyik uniós tagállamban hozták meg.

FŐBB PONTOK

Célkitűzések

A kerethatározat fő céljai a következők:

  • kötelezi azt a tagállamot, amely egy másik tagállam állampolgárát elítéli, hogy az ítéletről szóló információkat továbbítsa annak a tagállamnak, amelynek az adott személy állampolgára;
  • meghatározza, hogy az ítéletekre vonatkozó beérkezett információk megőrzésével kapcsolatban milyen kötelezettségei vannak azon tagállamnak, amelynek az érintett személy az állampolgára, továbbá megállapítja azon eljárásokat, amelyeket egy tagállamnak követnie kell az állampolgáraira vonatkozó tájékoztatásra irányuló megkeresések megválaszolása során;
  • megállapítja az ítéletekkel kapcsolatos információk cseréjét szolgáló számítógépes rendszer fejlesztését lehetővé tevő szabályokat.

A hatóságok kijelölése

A tagállamoknak központi hatóságot kell kijelölniük az információcserével összefüggő feladatok ellátására.

Az ítéletek nyilvántartásba vétele és az információk tárolása

Az ítélethozatal szerinti tagállamnak nyilvántartásba kell vennie az elítélt személy állampolgárságát (állampolgárságait), és amennyiben az érintett személy uniós állampolgár, az ítélet részleteiről értesítenie kell azt a tagállamot (azokat a tagállamokat), amelynek (amelyeknek) az érintett személy az állampolgára; e részleteknek többek között az alábbiakra nézve kell információkat adniuk:

  • az elítélt személye,
  • az ítélet jellege és tartalma, továbbá
  • az elítéléséhez vezető bűncselekmény.

Az a tagállam, amelynek az elítélt személy az állampolgára, köteles megőrizni a számára megküldött információkat, hogy meg tudja válaszolni az állampolgárait érintő ítéletekkel kapcsolatos tájékoztatás iránti megkereséseket. E válasznak:

  • tartalmaznia kell a területén és bármely más országban hozott ítéletekkel kapcsolatos információkat; és
  • 10 munkanapon belül el kell készülnie; illetve 20 munkanapon belül, ha valaki a saját bűnügyi nyilvántartási adatairól érdeklődik.

A bűnügyi nyilvántartásból származó valamennyi adatot kizárólag a tagállamok által kezelt adatbázisokban kell tárolni. Egy tagállam központi hatósága nem rendelkezik közvetlen hozzáféréssel a többi tagállam bűnügyi nyilvántartásának adatbázisaihoz.

Információcsere

  • Az információt büntetőeljárás céljából, de bármely más jogszerű célból is lehet cserélni; ilyen például a foglalkoztatást megelőző átvilágítás. Míg a büntetőeljárási célú megkeresésekre kötelező válaszolni, a más célra irányuló megkereséseket a nemzeti joggal összhangban kell megválaszolni.
  • A tagállamok kötelesek gondoskodni arról, hogy az ítéletekhez csatolják az elítélt személy állampolgárságával (állampolgárságaival) kapcsolatos információkat, amennyiben ezek az információk elérhetők.
  • Ha egy tagállam központi hatóságához tájékoztatás iránti megkeresés érkezik bármely illetékes nemzeti hatóságtól, e központi hatóság információt kérhet más tagállamoktól, különösen az érintett személy állampolgársága szerinti tagállamtól.
  • Ha valamely tagállam központi hatóságához megkeresés érkezik egy másik tagállam állampolgárától a rá vonatkozó bűnügyi nyilvántartási adatokat illetően, a központi hatóságnak ezeket az információkat be kell kérnie az állampolgárság szerinti uniós országtól és fel kell tüntetnie azokat a kiadott bizonyítványon.
  • Ha egy nem uniós polgár valamely tagállam központi hatóságától saját bűnügyi nyilvántartására vonatkozóan kér információkat, az érintett központi hatóságnak csak azon tagállamok központi hatóságaihoz kell megkeresést benyújtania az információknak és a kapcsolódó adatoknak a bűnügyi nyilvántartásból történő kinyerése iránt, amelyek az érintett személy bűnügyi nyilvántartására vonatkozó információkkal rendelkeznek; a megkeresésnek tartalmaznia kell ezeket az információkat és kapcsolódó adatokat az érintett személynek kiadandó kivonatban.
  • Az ECRIS lehetővé teszi a bűnügyi nyilvántartásokból származó információk elektronikus úton történő megosztását; minden tagállamnak el kell végeznie a szabványosított formátum használatához szükséges technikai módosításokat annak érdekében, hogy az összes kért információt elektronikus úton továbbíthassa a többi tagállamnak az ECRIS-en keresztül.
  • A szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nagyméretű IT-rendszereinek üzemeltetési igazgatását végző európai uniós ügynökség (lásd az összefoglalót) felelős az ECRIS referenciaalkalmazási szoftver karbantartásáért és további fejlesztéséért.

Végrehajtás

2020-ben az Európai Bizottság közzétett egy jelentést a bűnügyi nyilvántartásból származó információknak a tagállamok közötti, az ECRIS-en keresztül történő cseréjéről.

MIKORTÓL HATÁLYOS A KERETHATÁROZAT?

  • A kerethatározat 2009. április 27-én lépett hatályba. A tagállamoknak a nemzeti jogba 2012. április 27-ig kellett beépíteniük.
  • Az (EU) 2019/884 módosító irányelv által bevezetett módosítások 2022. június 28-tól alkalmazandók a tagállamokban (kivéve Írországot és Dániát).

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Ítélet. A büntetőbíróság által egy természetes személy ellen bűncselekmény elkövetése miatt hozott jogerős határozat, amennyiben e határozatot az ítélethozatal szerinti tagállam bűnügyi nyilvántartásába felveszik.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 2009/315/IB kerethatározata (2009. február 26.) a bűnügyi nyilvántartásból származó információk tagállamok közötti cseréjének megszervezéséről és azok tartalmáról (HL L 93., 2009.4.7., 23–32. o.)

A 2009/315/IB kerethatározat későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a bűnügyi nyilvántartásból származó információk Európai Bűnügyi Nyilvántartási Információs Rendszeren (ECRIS) keresztül történő, tagállamok közötti cseréjéről (COM(2020) 778 final, 2020.12.21.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/884 irányelve (2019. április 17.) a 2009/315/IB tanácsi kerethatározatnak a harmadik országbeli állampolgárokra vonatkozó információcsere és az Európai Bűnügyi Nyilvántartási Információs Rendszer (ECRIS) tekintetében történő módosításáról, valamint a 2009/316/IB tanácsi határozat felváltásáról (HL L 151., 2019.6.7., 143–150. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/816 rendelete (2019. április 17.) az Európai Bűnügyi Nyilvántartási Információs Rendszer kiegészítése érdekében a harmadik országbeli állampolgárokkal és a hontalan személyekkel szemben hozott ítéletekre vonatkozó információval rendelkező tagállamok azonosítására szolgáló központosított rendszer (ECRIS-TCN) létrehozásáról, valamint az (EU) 2018/1726 rendelet módosításáról (HL L 135., 2019.5.22., 1–26. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1726 rendelete (2018. november 14.) a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nagyméretű IT-rendszereinek üzemeltetési igazgatását végző európai uniós ügynökségről (eu-LISA), az 1987/2006/EK rendelet és a 2007/533/IB tanácsi határozat módosításáról, valamint az 1077/2011/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 295., 2018.11.21., 99–137. o.).

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 20.10.2022

Top