EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az EU Környezetvédelmi Ügynöksége – környezeti információs és megfigyelőhálózat

Az EU Környezetvédelmi Ügynöksége – környezeti információs és megfigyelőhálózat

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

401/2009/EK rendelet – az Európai Környezetvédelmi Ügynökség és az európai környezeti információs és megfigyelőhálózat

MI A RENDELET CÉLJA?

A rendelet az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) és az európai környezeti információs és megfigyelőhálózat (EIONET) céljait és célkitűzéseit írja le. A rendelet segítségével az ügynökség és a hálózat olyan információkat tud nyújtani, amelyek segítik az Európai Unió (EU) környezetvédelmi politikájának a kidolgozását.

FŐBB PONTOK

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség decentralizált uniós ügynökség. Célja, hogy objektív, megbízható és összehasonlítható információkat biztosítson a környezetvédelem, a fejlesztés és a fenntartható fejlődés elősegítése érdekében, az alábbiak érdekében:

  • intézkedéseket tegyenek a környezet védelmére,
  • felmérjék ezen intézkedések eredményeit,
  • folyamatosan tájékoztassák a nyilvánosságot a környezet állapotáról,
  • az uniós tagállamok és az uniós intézmények rendelkezzenek a szükséges technikai és tudományos támogatással.

Az Ügynökség fő feladatai a következők:

  • adatok gyűjtése, feldolgozása és elemzése, hogy a hatékony környezetpolitikához szükséges objektív adatokat biztosítson az EU számára,
  • a környezetvédelmi intézkedések megfigyelésének támogatása,
  • a környezet állapotával kapcsolatos adatok összeállítása, értékelése és terjesztése a közvélemény számára,
  • annak biztosítása, hogy az adatok EU-szerte összehasonlíthatók legyenek,
  • az európai környezeti információk olyan nemzetközi környezeti megfigyelési programokba való beépítésének elősegítése, mint amilyeneket az Egyesült Nemzetek indítottak,
  • a környezeti károk, valamint a környezeti megelőző, védelmi és helyreállítási intézkedések költségeinek értékelését célzó módszereinek fejlesztésére irányuló ösztönzés,
  • a rendelkezésre álló legjobb technológiákra vonatkozó információk cseréjének elősegítése a környezeti károk megelőzése vagy csökkentése érdekében, valamint
  • ötévenként jelentés készítése a környezet állapotáról, változásairól és kilátásairól.

Többek között a következőkre vonatkozó adatokról van szó:

Az Ügynökség igazgatótanácsa a 32 tagország (27 tagállam, Izland, Liechtenstein, Norvégia, Svájc és Törökország) egy-egy képviselőjéből, az Európai Bizottság két képviselőjéből, valamint az Európai Parlament által kijelölt két tudományos szakértőből áll. Az ügyvezető igazgató felelős a napi szintű irányításért.

Az Ügynökség más uniós és nemzetközi szervekkel is együttműködik, például az EU Statisztikai Hivatalával (Eurostat), az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjával, az Egyesült Nemzetek Környezetvédelmi Programjával és az Egészségügyi Világszervezettel.http://www.who.int/en/

Az EGT által koordinált Eionet az EU környezetvédelmi kérdésekkel foglalkozó információs hálózata, amelyet az EGT 32 tagországa és hat együttműködő országa (Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó*, Montenegró, Észak-Macedónia és Szerbia is szerepel.

Az (EU) 2021/1119 rendelet, az európai klímarendelet (lásd az összefoglalót) további cikket (10a. cikk) adott ki az éghajlatváltozással foglalkozó európai tudományos tanácsadó testület létrehozásáról szóló 401/2009/EK rendelethez. A tanácsadó testület 15 független vezető tudományos szakértőből áll, akik a releváns tudományágak széles körét lefedik. A tanácsadó testület tagjait az EGT igazgatótanácsa nyílt és szigorú kiválasztási eljárást követve négy évre nevezi ki. A tagokat személyes minőségükben nevezik ki, és tudományos kiválóságuk, széles körű szakértelmük és szakmai tapasztalataik alapján választják ki őket.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2009. június 10. óta alkalmazandó.

A 401/2009/EC rendelet kodifikálta és felváltotta az 1210/90/EGK rendeletet és annak későbbi módosításait.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 401/2009/EK rendelete (2009. április 23.) az Európai Környezetvédelmi Ügynökségről és az európai környezeti információs és megfigyelőhálózatról (kodifikált változat) (HL L 126., 2009.5.21., 13–22. o.)

A 401/2009/EK módosító rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.


* Ez a megnevezés nem érinti a jogállással kapcsolatos álláspontokat, továbbá összhangban van az 1244 (1999) sz. ENSZ BT-határozattal és a Nemzetközi Bíróságnak a koszovói függetlenségi nyilatkozatról szóló véleményével.

utolsó frissítés 19.04.2023

Top