Program za politiku radiofrekvencijskog spektra

Cilj programa EU-a za politiku radiofrekvencijskog spektra EU-a osigurati je funkcioniranje unutarnjeg tržišta u različitim područjima politike EU-a za koje se koristi radiofrekvencijski spektar i osigurati da EU maksimizira korištenje ovog neobnovljivog resursa na koordiniran način.

DOKUMENT

Odluka br. 243/2012/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 14. ožujka 2012. o uspostavljanju višegodišnjeg programa za politiku radiofrekvencijskog spektra.

SAŽETAK

Petogodišnjim Programom za politiku radiofrekvencijskog spektra EU-a definira se strateško planiranje i usklađivanje korištenja spektra za područja unutarnjeg tržišta EU-a koja koriste spektar, kao što su elektroničke komunikacije, istraživanje i svemir, promet, energija i audiovizualne politike, budući da je pristup radiofrekvencijskom spektru nužan za širok raspon aktivnosti, od bežičnih komunikacija i odašiljanja, uređaja kratkog dometa, do prometa, javne sigurnosti i primjene u svemiru.

Ciljevi Programa za politiku radiofrekvencijskog spektra su:

Od država članica se zahtijeva da:

Europska komisija razvija najbolje prakse vezane uz pretpostavke i postupke za davanje ovlaštenja za pojase spektra kako bi se izbjegla pretjerana rascjepkanost unutarnjeg tržišta.

Kako bi osigurale pošteno tržišno natjecanje, države članice mogu usvojiti mjere kao što su:

Države članice moraju namijeniti dovoljan dio spektra za sve građane EU-a kako bi imali pristup širokopojasnim uslugama do 2020. godine.

Do 1. siječnja 2013. godine države članice moraju odobriti upotrebu harmoniziranih pojasa kako bi potrošačima omogućile jednostavan pristup bežičnim širokopojasnim uslugama, uključujući i frekvencijski pojas od 800 MHz (digitalna dividenda). Također bi trebale dopustiti trgovanje pravima korištenja spektra unutar tih harmoniziranih pojasa.

Komisija s državama članicama izrađuje inventar postojeće upotrebe spektra i budućih potreba za spektrom od 400 MHz do 6 GHz.

EU sudjeluje u međunarodnim pregovorima vezanim uz pitanja spektra, sukladno pravilima Ugovora, kako bi očuvao svoje interese. U međunarodnim pregovorima države članice također moraju osigurati da spektar potreban za razvoj politika EU-a bude dostupan. EU može pomoći državama članicama u rješavanju pitanja koordinacije korištenja spektra s državama koje nisu članice EU-a.

REFERENCE

Akt

Dan stupanja na snagu

Rok za transponiranje u državama članicama

Službeni list

Odluka br. 243/2012/EU

10.4.2012.

1.7.2015., osim ako je drugačije navedeno

SL L 81 od 21.3.2012.

14.02.2014