Preporuke vezane uz IKT radi olakšavanja prijelaza EU-a na energetski učinkovito gospodarstvo sa smanjenim udjelom ugljika

Europska komisija definirala je niz preporuka za industriju informacijskih i komunikacijskih tehnologija (IKT) i države članice EU-a kako bi olakšala prijelaz EU-a na energetski učinkovito gospodarstvo sa smanjenim udjelom ugljika.

AKT

Preporuka Komisije od 9. listopada 2009. o mobiliziranju informacijskih i komunikacijskih tehnologija radi olakšavanja prijelaza na energetski učinkovito gospodarstvo sa smanjenim udjelom ugljika (2013/105/EZ).

SAŽETAK

Europska komisija definirala je dva seta preporuka, jedan za sektor IKT-a, a drugi za države članice EU-a, kako bi gospodarstvo EU-a postalo energetski učinkovitije sa smanjenim udjelom ugljika.

Preporuke za sektor IKT-a

Opći cilj sektora IKT-a je pokazati mjerljivo i opipljivo smanjenje energetske intenzivnosti i emisija ugljičnog dioksida u svim procesima koji su uključeni u proizvodnju, transport i prodaju opreme i komponenata iz područja IKT-a.

Primjer preporuke za sektor IKT-a je identificirati rješenja iz sektora IKT-a za poboljšanje utjecaja na okoliš novih i postojećih zgrada kao i prakse izgradnje i obnove.

Drugi primjer je identifikacija rješenja iz sektora IKT-a zajedno sa sektorom prijevoza i logistike kako bi se poboljšali utjecaj na okoliš i energetska učinkovitost tih usluga.

Komisija od sektora IKT-a također zatražila da dogovori zajedničke metodologije za mjerenje potrošnje energije i emisije ugljika do 2020. godine.

Preporuke za države članice EU-a

Između ostalog, Komisija je od država članica EU-a tražila korištenje rješenja na bazi IKT-a za poboljšanje energetske učinkovitosti.

Pametno mjerenje

Pametne mreže i mjerni sustavi mogu poboljšati učinkovitost proizvodnje i kontrolu te distribuciju i potrošnju energije. Države članice EU-a imale su rok do kraja 2010. godine kako bi dogovorile zajedničke specifikacije za sustave pametnog mjerenja i na taj način potrošačima ponudile bolje informacije i pomogle im da upravljaju svojom potrošnjom energije. S pametnim sustavima mjerenja u svojim domovima, potrošači mogu, na primjer, smanjiti svoju potrošnju za čak 10 %. Komisija je 2012. godine izradila popis projekata pametnih mreža i pametnih mjernih sustava u Europi. Popis uključuje 281 projekt pametnih mreža i oko 90 pilot projekata pametnog mjerenja i prvih predstavljanja iz 30 europskih zemalja.

Korištenje IKT-a za simulaciju i modeliranje energije

Javne uprave država članica EU-a na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini pozivaju se da na bolji način iskoriste alate iz sektora IKT-a za simulaciju i modeliranje energije, uključujući obrazovanje stručnjaka u sektorima građevine, prometa i logistike.

Drugi prijedlog državama članicama EU-a potaknuti je korištenje tehnologija koje su energetski učinkovitije njihovim uključivanjem u programe javne nabave.

Kontekst

Unija je u prosincu 2008. godine potvrdila svoju predanost smanjenju svojih emisija ugljika za 20 % do 2020. godine. Gospodarska i financijska kriza ojačala je njezinu volju ostvarivanja tih ciljeva i izgradnje održivijeg gospodarstva u dugoročnom razdoblju.

IKT-i će igrati veliku ulogu u ostvarivanju tih ciljeva budući da su prisutni u gotovo svim dijelovima gospodarstva i mogli bi doprinijeti povećanju produktivnosti za više od 40 %.

REFERENCE

Akt

Dan stupanja na snagu

Rok za transponiranje u državama članicama

Službeni list

Preporuka Komisije 2013/105/EZ

-

-

SL L 51 od 23.2.2013.

NAVEDENI DOKUMENTI

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija o mobiliziranju informacijskih i komunikacijskih tehnologija radi olakšavanja prijelaza na energetski učinkovito gospodarstvo sa smanjenim udjelom ugljika (COM(2009) 111 završna verzija od 12.3.2009. - nije objavljena u Službenom listu).

Posljednje ažuriranje 05.02.2014