Ekonomski uvjeti konvergencije za pristupanje euru - Izvješće o konvergenciji za 2014.

SAŽETAK DOKUMENTA:

Izvješće o konvergenciji za 2014. - COM(2014) 326 završna verzija

SAŽETAK

Komisija izvješćuje Europski parlament i Vijeće o napretku koji su ostvarile zemlje EU-a koje još ne sudjeluju u europodručju (tj. koje imaju koristi od „odstupanja”) u ispunjavanju uvjeta za uvođenje jedinstvene valute. Zaključila je da Litva ispunjava te uvjete.

ŠTO RADI IZVJEŠĆE O KONVERGENCIJI ZA 2014.?

Njime se procjenjuje spremnost osam zemalja EU-a - Bugarske, Češke, Hrvatske, Litve, Mađarske, Poljske, Rumunjske i Švedske - na uvođenje eura. Izvješće Komisije sastavljeno je usporedno s Izvješćem o konvergenciji Europske središnje banke (ESB), kao dio redovitog dvogodišnjeg ciklusa ocjenjivanja.

Sve zemlje EU-a, osim Ujedinjene Kraljevine i Danske, obvezale su se Ugovorom na uvođenje eura po ispunjenju potrebnih uvjeta. U trenutku izvješćivanja 18 zemalja EU-a već je pripadalo europodručju. Stoga je ocjenjivanju podlijegalo osam zemalja EU-a.

Primjenjujući konvergencijske kriterije, u Izvješću se provjerava stupanj u kojem je tih osam zemalja postiglo visok stupanj održive konvergencije. Ti se kriteriji odnose na:

stabilnost cijena*;

stanje javnih financija*;

stabilnost deviznog tečaja*;

konvergenciju dugoročnih kamatnih stopa*.

Tijekom ocjenjivanja u obzir su uzeti dodatni čimbenici (npr. platne bilance i integracija tržišta). Njima se utvrđuje je li konvergencija zemlje u pitanju održiva te bi li njihovo članstvo u europodručju protjecalo bez problema.

U izvješću se također procjenjuje stupanj u kojem je zakonodavstvo o monetarnim pitanjima u tim zemljama EU-a u skladu s odredbama Ugovora EU-a o ekonomskoj i monetarnoj uniji.

KLJUČNE TOČKE

Izvješće o konvergenciji za 2014. donosi sljedeće zaključke:

Litva zadovoljava sve uvjete za uvođenje eura. Njezino je gospodarstvo dostiglo visok stupanj održive konvergentnosti s onim europodručja, dok je njezino zakonodavstvo u monetarnom području potpuno usklađeno sa zakonodavstvom EU-a. Stoga Komisija predlaže da Vijeće EU-a donese odluku kojom Litva 1. siječnja 2015. uvodi euro;

ostalih sedam zemalja EU-a, odnosno Bugarska, Češka, Hrvatska, Mađarska, Poljska, Rumunjska i Švedska, ne udovoljavaju svim kriterijima za uvođenje eura. Njihovi će slučajevi biti revidirani za dvije godine.

Usklađenost osam zemalja s konvergencijskim kriterijima

Inflacija: Prosječna stopa inflacije u Litvi iznosila je 0,6 % tijekom revidiranog razdoblja od 12 mjeseci (koje je završilo u travnju 2014.), što je bitno niže od referentne vrijednosti utvrđene na 1,7 % te se predviđa da će ostati tako u idućim mjesecima. Uz iznimku Rumunjske, sve provjerene zemlje zadovoljavaju kriterij stabilnosti cijena.

Javne financije: Litva nije u postupku u slučaju prekomjernog deficita (EDP). Bugarska, Mađarska, Rumunjska i Švedska također zadovoljavaju ovaj kriterij. Češka je na putu njegova zadovoljenja ako, kako je predložila Komisija, Vijeće odluči završiti postupak u slučaju prekomjernog deficita protiv nje. Hrvatska i Poljska i dalje podliježu postupku u slučaju prekomjernog deficita te stoga ne zadovoljavaju ovaj kriterij.

Stabilnost deviznog tečaja: samo Litva sudjeluje u Europskom tečajnom mehanizmu (ERM II). Tijekom referentnog razdoblja od dvije godine, litas (litvanska valuta) nije doživio nikakve napetosti niti je odstupao od središnje stope ERM-a II. Nijedna od ostalih zemalja trenutačno ne zadovoljava ovaj kriterij jer ne sudjeluju u ERM-u II.

Dugoročne kamatne stope: tijekom jednogodišnjeg razdoblja koje je završilo u travnju 2014., dugoročna kamatna stopa u Litvi iznosila je 3,6 %, što je bitno niže od referentne vrijednosti od 6,2 %. Ostale zemlje također zadovoljavaju ovaj kriterij.

Valja napomenuti da je od donošenja Izvješća o konvergenciji Litva 1. siječnja 2015. postala članicom europodručja, čime se broj zemalja sudionica popeo na 19.

POZADINA

U skladu s člankom 140. stavkom 1. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU), izvješća o konvergenciji izdaju Europska komisija i Europska središnja banka svake dvije godine ili češće ako to zatraži zemlja koja želi uvesti euro. Ta izvješća čine temelj za odluku može li zemlja uvesti euro.

KLJUČNI POJMOVI

* Stabilnost cijena: zemlja mora pokazati održiv stupanj stabilnosti cijena i prosječne stope inflacije, promatran tijekom jednogodišnjeg razdoblja prije ispitivanja, a koji ne premašuje isti stupanj triju najuspješnijih zemalja EU-a u smislu stabilnosti cijena za više od 1,5 postotna boda.

* Stanje javnih financija: zemlja ne smije podlijegati odluci Vijeća o tome da postoji prekomjeran proračunski deficit.

* Stabilnost deviznog tečaja: zemlja mora poštivati normalne margine fluktuacije koje osigurava mehanizam deviznog tečaja bez ozbiljnih napetosti tijekom barem dvije godine prije ispitivanja.

* Konvergencija dugoročnih kamatnih stopa: zemlja mora imati dugoročnu nominalnu kamatnu stopu koja ne premašuje kamatnu stopu triju najuspješnijih zemalja EU-a u smislu stabilnosti cijena za više od dva postotna boda.

DOKUMENT

Izvješće Europske komisije Europskom parlamentu i Vijeću: Izvješće o konvergenciji za 2014. (pripremljeno u skladu s člankom 140. stavkom 1. Ugovora o funkcioniranju Europske unije) (COM(2014) 326 završna verzija od 4. lipnja 2014.)

VEZANI DOKUMENT

Europska središnja banka: Izvješće o konvergenciji, lipanj 2014.

Odluka Vijeća 2014/509/EU od 23. srpnja 2014. o usvajanju eura u Litvi 1. siječnja 2015. (SL L 228, 31.7.2014., str. 29.-32.)

Uredba Vijeća (EU) br. 827/2014 od 23. srpnja 2014. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 974/98 u vezi s uvođenjem eura u Litvi (SL L 228, 31.7.2014., str. 3.-4.)

Uredba Vijeća (EU) br. 851/2014 od 23. srpnja 2014. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 2866/98 u pogledu stope konverzije eura za Litvu (SL L 233, 6.8.2014., str. 21.)

Posljednje ažuriranje 06.10.2015