Izvršne agencije EU-a

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EZ) br. 58/2003 o utvrđivanju statusa izvršnih agencija kojima se povjeravaju određene zadaće u vezi s upravljanjem programima Zajednice

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

Njome se utvrđuje status izvršnih agencija kojima je dodijeljeno upravljanje programima Europske unije (EU). Posebice je nadležna za određene ključne aspekte koji se odnose na njihovu:

KLJUČNE TOČKE

Europska komisija delegirala je odgovornost, tijekom ograničenog razdoblja, za provedbu određenih programa EU-a tijelima treće strane poznatima kao „izvršne agencije” koje su pravni subjekti. Postoji šest izvršnih agencija:

Te agencije upravljaju nekim od nediskrecijskih funkcija koje spadaju u izravnu administrativnu odgovornost Komisije, kako bi se Komisiji omogućilo da se usredotoči na svoje „temeljne zadaće”.

Komisija odlučuje o osnivanju izvršne agencije, produljenju njezina razdoblja rada ili o njezinu likvidiranju na temelju analize troškova i koristi.

Zadaće

Izvršne agencije mogu biti odgovorne:

Komisija ne može izvršnoj agenciji povjeriti zadatke koji zahtijevaju diskrecijske ovlasti u prevođenju političkih izbora u djelo.

Struktura

Izvršnim agencijama upravljaju upravljački odbor i direktor.

Nadzor

Izvršne agencije pod nadzorom su:

Komisija svake tri godine sastavlja vanjsko evaluacijsko izvješće i dostavlja ga upravljačkom odboru izvršne agencije Europskom parlamentu, Vijeću Europske unije i Europskom revizorskom sudu.

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 26. siječnja 2003.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENT

Uredba Vijeća (EZ) br. 58/2003 od 19. prosinca 2002. o utvrđivanju statusa izvršnih agencija kojima se povjeravaju određene zadaće u vezi s upravljanjem programima Zajednice (SL L 11, 16.1.2003., str. 1.–8.).

Posljednje ažuriranje 07.02.2024