Nadležnost u kaznenim postupcima: sprečavanje i rješavanje sporova

Cilj je ove okvirne odluke poboljšati pravosudnu suradnju među državama Europske unije (EU) kako bi se spriječili usporedni kazneni postupci u odnosu na iste činjenice i istu osobu. Ima potencijal povećati učinkovitu primjenu kaznenog pravosuđa u prekograničnim predmetima štedeći vrijeme te ljudske i financijske resurse nadležnih tijela u postupku.

DOKUMENT

Okvirna odluka Vijeća 2009/948/PUP od 30. studenoga 2009. o sprečavanju i rješavanju sporova o izvršavanju nadležnosti u kaznenim postupcima.

SAŽETAK

Cilj je ove okvirne odluke poboljšati pravosudnu suradnju među državama Europske unije (EU) kako bi se spriječili usporedni kazneni postupci u odnosu na iste činjenice i istu osobu. Ima potencijal povećati učinkovitu primjenu kaznenog pravosuđa u prekograničnim predmetima štedeći vrijeme te ljudske i financijske resurse nadležnih tijela u postupku.

Njome se utvrđuje postupak u kojem se nacionalna tijela međusobno kontaktiraju ako imaju opravdane razloge vjerovati da se vode usporedni kazneni postupci u drugoj državi EU-a. Također uspostavlja okvir za izravno savjetovanje tih tijela kada postoje usporedni kazneni postupci kako bi se pronašlo rješenje i izbjegle štetne posljedice koje proizlaze iz tog postupka.

Razmjena informacija

Ako nadležno tijelo države EU-a ima opravdane razloge vjerovati da se usporedni postupci vode u drugoj državi EU-a, mora potvrditi postojanje takvih paralelnih postupaka nadležnog tijela u toj državi. Tijelo s kojim se uspostavlja kontakt mora odgovoriti bez nepotrebnog odlaganja ili unutar roka koji odredi tijelo koje uspostavlja kontakt.

Sa svojim zahtjevom tijelo koje uspostavlja kontakt mora podnijeti barem sljedeće informacije:

U svojem odgovoru tijelo s kojim se uspostavlja kontakt mora naznačiti vodi li se ili je li se vodio kazneni postupak u njegovoj državi o činjenicama koje su dijelom ili u potpunosti jednake činjenicama i o osobama poput onih u kaznenom postupku u državi nadležnog tijela. Ako je to slučaj, tijelo s kojim se uspostavlja kontakt mora navesti i svoje kontaktne podatke te fazu postupaka ili narav pravomoćne odluke.

Izravna savjetovanja

Ako postoje usporedni kazneni postupci, nadležna tijela moraju se izravno savjetovati kako bi pronašla rješenja kojim bi se izbjegle štetne posljedice koje proizlaze iz takvih postupaka. To može dovesti do koncentracije postupaka u jednoj državi EU-a.

Kada nadležna tijela stupe u izravna savjetovanja, moraju razmotriti sve činjenice i dokaze u tom predmetu te sve druge odgovarajuće čimbenike. Ako se ne pronađe rješenje, predmet se upućuje Eurojustu, prema potrebi, te uz uvjet da spada u njegovu nadležnost.

Provedba

Europska komisija izdala je 2014. godine izvješće o tome kako su države EU-a provele Okvirnu odluku 2009/48/PUP. U vrijeme njegova objavljivanja samo je 15 država EU-a uvelo zakone kojima u svoje nacionalno zakonodavstvo uključuju navedeni dokument.

Komisija se brine da značajan broj država EU-a još nije proveo Okvirnu odluku, čime im se uskraćuje važan alat za rješavanje sporova o nadležnosti. Stoga sve države koje to još nisu učinile poziva da poduzmu brze mjere za potpunu provedbu odluke.

Više informacija potražite na internetskoj stranici Europske komisije o pravosudnoj suradnji.

REFERENCE

Dokument

Dan stupanja na snagu

Rok za transponiranje u državama članicama

Službeni list

Okvirna odluka 2009/948/PUP

15.12.2009.

15.6.2012.

SL L 328, 15.12.2009., str. 42.-47.

VEZANI DOKUMENT

Izvješće Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o provedbi u državama članicama Okvirne odluke 2009/948/PUP od 30. studenoga 2009. o sprječavanju i rješavanju sporova u izvršavanju nadležnosti u kaznenim postupcima (COM(2014) 313 završna verzija od 2.6.2014.).

Posljednje ažuriranje 10.12.2014