Europska pravosudna mreža - suradnja u suzbijanju kaznenih djela

Ova odluka pruža odredbe za nastavak Europske pravosudne mreže stavljajući izvan snage Zajedničku akciju 98/428/PUP koja ju je osnovala.

DOKUMENT

Odluka Vijeća 2008/976/PUP od 16. prosinca 2008. o Europskoj pravosudnoj mreži.

SAŽETAK

Ova odluka pruža odredbe za nastavak Europske pravosudne mreže stavljajući izvan snage Zajedničku akciju 98/428/PUP koja ju je osnovala.

ČEMU SLUŽI OVA ODLUKA?

Ova odluka povećava funkcije Europske pravosudne mreže, postavlja telekomunikacijske alate (sigurne kanale za komunikaciju) i pojednostavljuje vezu između mreže i Eurojusta*.

KLJUČNE TOČKE

Sastav Europske pravosudne mreže

Europska pravosudna mreža sastoji se od 1 ili više kontaktnih točaka svake države Europske unije (EU-a). Unutar delegacije svake države imenuje se nacionalni dopisnik, kao i dopisnik za tehnička pitanja.

Kontaktne točke djeluju u pogledu pravosudne suradnje u kaznenim stvarima te moraju posjedovati odgovarajuće poznavanje jezika kako bi mogli komunicirati s drugim kontaktnim točkama. Bilo koji već imenovani suci za vezu moraju biti povezani s Europskom pravosudnom mrežom. Europska komisija (EK) također je zastupljena, a u Europskoj pravosudnoj mreži nadležno je tajništvo.

Funkcije:

Europska pravosudna mreža olakšava komunikaciju između kontaktnih točaka, organizira redovne sastanke i dostavlja osnovne informacije.

Kontaktne točke olakšavaju pravosudnu suradnju između država EU-a, posebno u akcijama suzbijanja teških oblika kaznenih djela, osiguravaju odgovarajuću komunikaciju i dijeljenje informacija s kontaktnim točkama i nadležnim pravosudnim tijelima u drugim državama EU-a.

Dodatno, kontaktne točke promiču i sudjeluju u organizaciji izobrazbe surađujući s Europskom mrežom za izobrazbu sudaca gdje je moguće.

Sastanci Europske pravosudne mreže, na koje su pozvane najmanje 3 kontaktne točke iz svake države, održavaju se najmanje tri puta godišnje te osiguravaju forum za raspravu o problemima u pravosudnoj suradnji u vezi s pravosuđem EU-a. Rasprave služe kao baza mogućih promjena zakonodavstva i poboljšanja u području međunarodne suradnje. Nacionalni dopisnici i dopisnici za tehnička pitanja sastaju se najmanje jednom godišnje na ad hoc bazi.

Tajništvo

Tajništvo kontaktnim točkama pruža najnovije informacije o nacionalnim pravosudnim i postupovnim sustavima, kao i relevantne pravne tekstove putem mrežnih stranica. Nadalje, uspostavlja sigurne telekomunikacijske veze za protok podatka i zahtjeva za pravosudnom suradnjom.

Tajništvo je osnovano proračunom Eurojusta, još jedne organizacije koja uživa privilegiranu vezu s Europskom pravosudnom mrežom temeljenu na savjetovanju i dijeljenju informacija.

Odgovornost

Europska pravosudna mreža svake dvije godine izvještava Europski parlament, Vijeće i EK o svojim aktivnostima, a svake četiri godine Vijeće vrši ocjenu funkcioniranja Europske pravosudne mreže putem zajedničkog izvješća Europske pravosudne mreže i EK-a.

POZADINA

Načelo uzajamnog priznanja sudskih odluka u kaznenim stvarima postupno se provodi, s povećanjem izravnog kontakta među nadležnim pravosudnim tijelima. Zbog tih promjena i zbog širenja EU-a 2004. i 2007, Europska pravosudna mreža od još je veće važnosti.

Više informacija potražite na mrežnim stranicama Europske pravosudne mreže.

OD KADA SE ODLUKA PRIMJENJUJE?

Od 24. prosinca 2008.

KLJUČNI POJMOVI

* Eurojust: jedinica EU-a za pravosudnu suradnju.

REFERENCE

Dokument

Dan stupanja na snagu

Rok za transponiranje u državama članicama

Službeni list

Odluka 2008/976/PUP

24.12.2008.

-

SL L 348, 24.12.2008., str. 130. - 134.

VEZANI DOKUMENTI

Rezolucija Vijeća i predstavnika vlada država članica, koji su se sastali unutar Vijeća, o uspostavljanju Mreže za pravosudnu suradnju između Ministarstava pravosuđa Europske unije (SL C 326 od 20.12.2008., str. 1.-2.).

12.06.2015