Ekološki dizajn za uređaje koji koriste energiju

Uspostavljanje pravne metodologije za ekološki dizajn* energetskih proizvoda učinkovito je i dosljedno te sprječava duplikate ili razlike u dobrovoljnim ili regulatornim nacionalnim inicijativama.

DOKUMENT

Direktiva 2009/125/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 21. listopada 2009. o uspostavi okvira za utvrđivanje zahtjeva za ekološki dizajn proizvoda koji koriste energiju.

SAŽETAK

Uspostavljanje pravne metodologije za ekološki dizajn* energetskih proizvoda učinkovito je i dosljedno te sprječava duplikate ili razlike u dobrovoljnim ili regulatornim nacionalnim inicijativama.

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

Uspostavlja okvir za utvrđivanje minimalnih zahtjeva za ekološki dizajn koje proizvodi koji koriste energiju moraju zadovoljiti kako bi se mogli koristiti ili prodavati u EU-u. Ne primjenjuje se na transport koji se koristiti za prijevoz ljudi ili dobara.

KLJUČNE TOČKE

Direktiva 2012/27/EU izmijenila je zakon iz 2009. kako bi dodatno promicala energetsku učinkovitost*. Ona od nacionalnih tijela zahtijeva sljedeće:

Također pogledajte:

KLJUČNI POJMOVI

*Ekološki dizajn: uključivanje ekoloških aspekata u dizajn proizvoda s ciljem poboljšanja njegove ekološke učinkovitosti kroz cijeli njegov ciklus trajanja.

*Ekološki profil: opis unosa i iznosa (npr. materijala, emisija i otpada) povezanih s proizvodom kroz njegov životni ciklus, koji su značajni s gledišta njihovog ekološkog utjecaja. Ti unosi i iznosi izraženi su u fizičkim količinama koje se mogu izmjeriti.

*Energetska učinkovitost: potrošnja manje energije za pružanje istih usluga. Primjeri u smislu proizvoda su: energetski učinkovitih hladnjaci i perilice rublja.

*Ušteda energije: smanjenje ili nekorištenje usluge s ciljem uštede energije. Primjer: isključivanje svjetla.

*Kogeneracija: simultana proizvodnja električne i toplinske energije, od koji se obje koriste.

*Daljinsko grijanje: mreža grijanja koja omogućuje iskorištavanje energije, koja se često gubi u proizvodnji električne energije ili industrijskim procesima, i njezinu isporuku do točke korištenja.

*Daljinsko hlađenje: centralizirana proizvodnja i distribucija energije za hlađenje. Hladna voda koja se pumpa oko mreže za daljinsko hlađenje koristi hladan zrak koji kruži u ventilacijskim sustavima. Voda se zatim vraća u proizvodni pogon gdje se ponovno hladi.

REFERENCE

Dokument

Dan stupanja na snagu

Transponiranje u državama članicama

Službeni list

Direktiva 2009/125/EZ

20.11.2009.

20.11.2010.

SL L 285, 31.10.2009., str. 10. - 35.

Zakon o izmjenama i dopunama

Dan stupanja na snagu

Transponiranje u državama članicama

Službeni list

Direktiva 2012/27/EU

4.12.2012.

5.6.2014.

SL L 315, 14.11.2012., str. 1. - 56.

Posljednje ažuriranje 25.08.2015