ISSN 1977-1088

Službeni list

Europske unije

C 483

European flag  

Hrvatsko izdanje

Informacije i objave

Svezak 59.
23. prosinca 2016.


Obavijest br.

Sadržaj

Stranica

 

IV.   Obavijesti

 

OBAVIJESTI INSTITUCIJA, TIJELA, UREDA I AGENCIJA EUROPSKE UNIJE

 

Sud Europske unije

2016/C 483/01

Etički kodeks za članove i bivše članove Suda Europske unije

1


HR

 


IV. Obavijesti

OBAVIJESTI INSTITUCIJA, TIJELA, UREDA I AGENCIJA EUROPSKE UNIJE

Sud Europske unije

23.12.2016   

HR

Službeni list Europske unije

C 483/1


Etički kodeks za članove i bivše članove Suda Europske unije

(2016/C 483/01)

SUD EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, osobito njegove članke 253., 254., 257. i 339.;

uzimajući u obzir članke 2., 4., 6., 8., 18. i 47. Statuta Suda Europske unije, članke 4. do 6. Poslovnika Suda kao i članke 5. do 7. Poslovnika Općeg suda;

budući da je uputno Etičkim kodeksom utvrditi obveze koje proizlaze iz odredaba Statuta i Poslovnikâ, a koje se primjenjuju na članove i bivše članove Suda Europske unije;

donosi sljedeći Etički kodeks:

Članak 1.

Područje primjene

Etički kodeks primjenjuje se na članove i bivše članove sudova koji čine ili su činili Sud Europske unije.

Članak 2.

Načela

1.   Članovi se moraju potpuno posvetiti ispunjavanju svoje dužnosti.

2.   Članovi u obnašanju svoje dužnosti moraju postupati potpuno neovisno i s integritetom, dostojanstveno, nepristrano, lojalno i diskretno, poštujući pravila navedena u nastavku.

Članak 3.

Neovisnost, integritet i dostojanstvo dužnosti

1.   Članovi u obnašanju svojih dužnosti moraju postupati potpuno neovisno i s integritetom, ne uzimajući u obzir bilo kakav osobni ili nacionalni interes. Ne smiju tražiti ni slijediti nikakvu uputu institucija, tijela, ureda ili agencija Unije, vlada država članica ni javnih ili privatnih tijela.

2.   Članovi ne smiju prihvatiti darove bilo kakve vrste kojima bi se mogla dovesti u pitanje njihova neovisnost.

3.   Članovi su dužni poštovati dostojanstvo svoje dužnosti.

4.   Članovi se ne smiju ponašati ni izražavati na bilo koji način kojim se narušava predodžba javnosti o njihovoj neovisnosti, integritetu i dostojanstvu njihove dužnosti.

Članak 4.

Nepristranost

1.   Članovi su dužni izbjegavati bilo kakvu situaciju koja bi mogla uzrokovati sukob osobnih interesa ili koja bi se razumno mogla doživjeti kao takva. Ne smiju postupati u predmetu u kojem imaju osobni interes.

2.   Članovi su dužni paziti da svojim ponašanjem i izražavanjem ni na koji način ne narušavaju predodžbu javnosti o svojoj nepristranosti.

Članak 5.

Obavijest i izjava o osobnim interesima

1.   Kad su pozvani postupati u predmetu u kojem imaju interes koji može uzrokovati sukob interesa, članovi su o tome dužni obavijestiti predsjednika suda kojem pripadaju.

2.   Prilikom preuzimanja dužnosti članovi moraju predsjedniku suda kojem pripadaju podnijeti izjavu o svojim financijskim interesima u smislu stavka 3.

3.   U izjavi se navode podaci o svakom subjektu u kojem član ima izravan financijski interes koji bi se zbog svojeg opsega mogao razumno doživjeti kao takav da može dovesti do sukoba interesa kad bi član bio pozvan postupati u predmetu koji se odnosi na taj subjekt. Član je u svojoj izjavi dužan pružiti podatke o svakom subjektu u kojem ima takav financijski interes, koji može biti u obliku pojedinačnog financijskog sudjelovanja u kapitalu, osobito u dionicama, ili u bilo kojem drugom obliku sudjelovanja, primjerice obveznicama ili certifikatima o ulaganju. U izjavi ne treba navesti subjekte u kojima član ima udjele koji su predmet diskrecijskog upravljanja treće osobe.

4.   U slučaju promjene podataka o subjektima na koje se odnosi izjava iz stavka 3., potrebno je podnijeti novu izjavu u najkraćem mogućem roku, a najkasnije u roku od dva mjeseca nakon predmetne promjene.

5.   Izjava iz stavka 3. podnosi se na obrascu koji se nalazi u prilogu ovom Etičkom kodeksu.

6.   Cilj obavijesti i izjava iz stavaka 1. do 3. jest omogućiti predsjedniku suda o kojem je riječ da provjeri postojanje osobnog interesa člana za rješenje spora u određenom predmetu.

Članak 6.

Lojalnost

1.   Članovi su dužni poštovati obvezu lojalnosti prema instituciji.

2.   Članovi su dužni prilikom korištenja uslugama službenika i ostalih zaposlenika institucije, osobito onih koji su dio njihova kabineta, postupati s poštovanjem.

3.   Članovi su dužni odgovorno se služiti materijalnim resursima institucije.

4.   Članovi su dužni izvan institucije suzdržati se od bilo kakve izjave koja bi mogla naštetiti njezinu ugledu.

Članak 7.

Diskrecija

1.   Članovi su dužni čuvati tajnost vijećanja.

2.   Članovi su dužni poštovati obvezu diskrecije u postupanju u sudskim i upravnim stvarima.

3.   Članovi su u svojem ponašanju i izjavama dužni postupati sa suzdržanošću koju podrazumijeva njihova dužnost.

Članak 8.

Izvansudske djelatnosti

1.   Članovi se obvezuju u svim okolnostima poštovati obvezu raspoloživosti radi potpune posvećenosti obavljanju svoje dužnosti.

2.   Članovi smiju obavljati izvansudske djelatnosti samo ako su one spojive s njihovim obvezama iz članaka 2. do 4., 6. i 7. ovog Etičkog kodeksa. Obavljanje bilo kakve profesionalne djelatnosti koja ne proizlazi iz obnašanja njihove dužnosti nije spojivo s tim obvezama, ne dovodeći u pitanje iznimku predviđenu člankom 4. drugim stavkom Statuta Suda Europske unije.

3.   Članovima se može odobriti obavljanje djelatnosti koje su usko povezane s obnašanjem njihove dužnosti. U tom smislu:

može im se odobriti da na događanjima i protokolarnim ili službenim manifestacijama predstavljaju instituciju ili sud kojem pripadaju,

može im se odobriti da sudjeluju u djelatnostima od europskog interesa, osobito kad je riječ o širenju znanja o pravu Unije i dijalogu s nacionalnim i međunarodnim sudovima. Članovima se u tu svrhu može odobriti sudjelovanje na predavanju, konferenciji, seminaru ili simpoziju.

Primanje naknade dopušteno je samo za sudjelovanje na predavanjima, u skladu s propisima obrazovne ustanove o kojoj je riječ.

Nakon obavljanja djelatnosti članova koje je odobrio sud kojem pripadaju, one se objavljuju na internetskoj stranici institucije.

4.   Usto, članovima se može odobriti obavljanje neplaćenih djelatnosti u zakladama ili sličnim subjektima u pravnom, kulturnom, umjetničkom, društvenom, sportskom ili dobrotvornom području i u obrazovnim ili znanstvenim ustanovama. U tu svrhu, članovi se obvezuju da neće obavljati upravljačke djelatnosti koje mogu ugroziti njihovu neovisnost ili raspoloživost ili koje mogu uzrokovati sukob interesa. Zakladama ili sličnim subjektima smatraju se neprofitne ustanove ili udruge koje obavljaju djelatnosti od javnog interesa u navedenim područjima.

5.   Kad žele sudjelovati u djelatnosti iz stavaka 3. i 4., članovi su dužni zatražiti odobrenje suda kojem pripadaju, koristeći se posebnim obrascem.

6.   Objavljivanje publikacija i s njima povezana primanja na temelju autorskog prava dopušteni su bez prethodnog odobrenja.

Članak 9.

Obveze članova nakon prestanka obnašanja dužnosti

1.   Nakon prestanka obnašanja dužnosti na članove se i dalje primjenjuju obveze integriteta, dostojanstva, lojalnosti i diskrecije.

2.   Članovi se obvezuju da nakon prestanka obnašanja dužnosti neće sudjelovati:

ni na koji način u predmetima koji su u trenutku prestanka obnašanja dužnosti bili u tijeku pred sudom kojem pripadaju,

ni na koji način u predmetima koji su izravno i očito povezani s predmetima, uključujući zaključene, u kojima su postupali u svojstvu suca ili nezavisnog odvjetnika,

i u razdoblju od tri godine od tog datuma u svojstvu zastupnika stranaka, bilo u pisanom dijelu ili u usmenim izlaganjima, u predmetima koji se vode pred sudovima koji čine Sud Europske unije.

3.   U predmetima koji nisu obuhvaćeni trima alinejama stavka 2. bivši članovi mogu sudjelovati u svojstvu agenta, savjetnika ili stručnjaka, davati pravno mišljenje ili obavljati dužnost arbitra, poštujući pritom obveze iz stavka 1.

4.   U slučaju dvojbi o primjeni ovog članka, bivši član može se obratiti predsjedniku Suda, koji odlučuje nakon pribavljenog mišljenja odbora iz članka 10.

Članak 10.

Primjena Kodeksa

1.   Predsjednik suda, kojemu pomaže savjetodavni odbor, osigurava pravilnu primjenu ovog Etičkog kodeksa.

Odbor čine tri člana Suda koji su najduže na dužnosti kao i potpredsjednik Suda, kad on nije jedan od tih članova.

Kad je riječ o članu ili bivšem članu Općeg suda, u vijećanju odbora sudjeluju predsjednik, potpredsjednik i još jedan član Općeg suda.

Odboru pomaže tajnik Suda.

2.   Odbor može u pojedinačnom slučaju, ne dovodeći u pitanje odredbe Statuta Suda Europske unije, priopćiti svoje mišljenje članu ili bivšem članu o kojem je riječ, nakon što ga je saslušao.

Članak 11.

Stupanje na snagu

1.   Ovim se Etičkim kodeksom stavlja izvan snage i zamjenjuje prethodni Etički kodeks (SL C 223, 22.9.2007., str. 1.). Stupa na snagu 1. siječnja 2017.

2.   Izjava o financijskim interesima članova koji su na dužnosti na dan stupanja na snagu ovog Kodeksa prosljeđuje se predsjedniku suda kojem članovi pripadaju najkasnije mjesec dana nakon tog datuma.


PRILOG

Image

Tekst slike