Sigurnost na moru u EU-u: pravila i norme za pregled brodova i aktivnosti pomorskih uprava

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 2009/15/EZ o zajedničkim pravilima i normama za organizacije koje obavljaju pregled i nadzor brodova te za odgovarajuće aktivnosti pomorskih uprava

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

Njome se propisuju pravila i uvjeti pod kojima zemlja Europske unije (EU), koja je država zastave, može ovlastiti priznatu organizaciju* da provodi statutarne preglede i svjedodžbe u njezino ime.

KLJUČNE TOČKE

Ovlašćivanje priznatih organizacija

Zemlje EU-a moraju osigurati da njihove uprave provode odgovarajuće međunarodne konvencije* u vezi s pregledom i certifikacijom brodova koji plove pod njihovom zastavom.

Zemlja EU-a može ovlastiti organizacije da u cijelosti ili djelomično obavljaju preglede i nadzor u vezi s izdavanjem ili obnovom statutarnih svjedodžbi* brodova. Te obveze povjerava samo priznatim organizacijama.

No obveze u vezi s izdavanjem svjedodžbi o sigurnosti radiouređaja na teretnim brodovima mogu se povjeriti odobrenim privatnim tijelima koja imaju odgovarajuće stručno znanje i kvalificirano osoblje.

Zemlja EU-a ne smije nijednoj priznatoj organizaciji odbiti ovlaštenje. No može odlučiti ograničiti broj organizacija koje će biti ovlaštene na temelju objektivnih i nediskriminirajućih kriterija.

Organizacije koje su smještene u zemljama izvan EU-a mogu se priznati na razini EU-a, a potom ih mogu ovlastiti uprave zemalja EU-a. U tim slučajevima mogu se tražiti recipročni dogovori u vezi s ovlaštenjem.

Poslovni odnosi

Kada zemlja EU-a ovlasti priznatu organizaciju, s njom uspostavlja „poslovni odnos”. On je uređen sporazumom koji sadržava klauzule u vezi s financijskom odgovornošću, periodičkom revizijom zadataka, nasumičnim i detaljnim pregledima brodova te o obveznom izvješćivanju o informacijama povezanima s klasom („klasa” brodova jest skupina brodova jednakog dizajna). Od ovlaštenih se organizacija može zahtijevati da imaju lokalno predstavništvo u dotičnoj zemlji.

Zemlje EU-a moraju obavijestiti Europsku komisiju o poslovnim odnosima koje su uspostavile.

Zemlja EU-a priznatoj organizaciji može privremeno oduzeti ili suspendirati ovlaštenje ako smatra da organizacija više ne zadovoljava uvjete za obavljanjem svojih zadataka.

Nadzor

Zemlje EU-a moraju osigurati da priznate organizacije koje djeluju u njihovo ime svoje dužnosti obavljaju učinkovito. Nadzor u njima trebale bi provoditi svake dvije godine te bi zemljama EU-a i Komisiji trebale dostaviti izvještaj o rezultatima tog nadzora.

Kada zemlja EU-a provodi nadzor brodova kao država luke, mora obavijestiti Komisiju i duge zemlje EU-a u sljedećim slučajevima:

Zemlja EU-a trebala bi prijaviti samo slučajeve brodova koji ozbiljno ugrožavaju sigurnost te sigurnost i okoliš ili ukazuju na posebno nemarno ponašanje priznatih organizacija. Organizacije se obavezno mora obavještavati kako bi mogle poduzeti nužne korektivne mjere.

OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 17. lipnja 2009. i trebala je ući u zakonodavstvo zemalja EU-a do 17. lipnja 2011.

POZADINA

Ova direktiva donesena je usporedno s Uredbom (EZ) br. 391/2009 o zajedničkim pravilima i normama za organizacije koje obavljaju pregled i nadzor brodova. Ti instrumenti stavljaju Direktivu 94/57/EZ izvan snage. Uredbom se uspostavlja sustav izdavanja svjedodžbi na razini EU-a, što je preduvjet da bi zemlja EU-a ovlastila bilo koju organizaciju u kontekstu Direktive 2009/15/EZ.

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Priznata organizacija: organizacija priznata u skladu s Uredbom (EZ) br. 391/2009 o zajedničkim pravilima i normama za organizacije koje obavljaju pregled i nadzor brodova (vidjeti pozadinu).
Međunarodne konvencije: Međunarodna konvencija o zaštiti ljudskog života na moru od 1. studenoga 1974. (SOLAS 74), izuzimajući poglavlje XI-2 njenog Priloga; Međunarodna konvencija o teretnim linijama od 5. travnja 1966.; Međunarodna konvencija o sprečavanju onečišćenja s brodova od 2. studenoga 1973. (MARPOL); zajedno s njihovim protokolima i izmjenama, te pripadajućim kodeksima s obvezujućim statusom u svim zemljama EU-a, u ažuriranoj verziji, s iznimkom stavaka 16.1., 18.1. i 19. dijela 2. Kodeksa o provedbi instrumenata IMO-a te stavaka 1.1., 1.3., 3.9.3.1., 3.9.3.2. i 3.9.3.3. dijela 2. Kodeksa IMO-a o priznatim organizacijama, u ažuriranoj verziji.
Statutarna svjedodžba: svjedodžba izdana od strane ili u ime države zastave u skladu s međunarodnim konvencijama.
Svjedodžba o klasi: svjedodžba o sposobnosti broda za određenu namjenu ili plovidbu izdana u skladu s pravilima i postupcima te priznate organizacije.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva 2009/15/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 23. travnja 2009. o zajedničkim pravilima i normama za organizacije koje obavljaju pregled i nadzor brodova te za odgovarajuće aktivnosti pomorskih uprava (SL L 131, 28.5.2009., str. 47.–56.)

Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 2009/15/EZ uključene su u izvorni tekst. Ova pročišćena verzija ima samo dokumentarnu vrijednost.

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) br. 391/2009 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. travnja 2009. o zajedničkim pravilima i normama za organizacije koje obavljaju pregled i nadzor brodova (SL L 131, 28.5.2009., str. 11.–23.)

Vidjeti pročišćenu verziju.

Posljednje ažuriranje 19.02.2021