Sigurna prerada hrane: zajednički standardi za ekstrakcijska otapala

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 2009/32/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 23. travnja 2009. o usklađivanju zakonodavstva država članica o ekstrakcijskim otapalima koja se koriste u proizvodnji hrane i sastojaka hrane (Preinaka) (SL L 141 od 6.6.2009., str. 3.–11.). Poveznica na pročišćeni tekst.

SAŽETAK

Ekstrakcija otapalom jest način odvajanja tvari od jedne ili više drugih tvari primjenom otapala*. Koristi se u prehrambenoj industriji i mora se regulirati kako bi se osigurala zašita zdravlja ljudi i slobodna prodaja diljem Europske Unije proizvoda dobivenih tom tehnikom.

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

Zamjenjuje prijašnje zakonodavstvo i utvrđuje jedinstveni popis ekstrakcijskih otapala* koja se mogu koristiti u preradi hrane, sastojcima hrane i sirovinama u skladu s dobrom proizvođačkom praksom.

KLJUČNE TOČKE

Dopuštena ekstrakcijska otapala jesu:

propan;

butan;

etilacetat;

etanol;

ugljični dioksid;

aceton; i

dušikov oksid.

Zemlje EU-a ne mogu zabraniti, ograničiti ili ometati prodaju hrane ili sastojaka ako se ta otapala koriste u skladu s propisima.

Zemlje EU-a ne mogu odobriti korištenje drugih tvari ili materijala kao ekstrakcijskih otapala.

Nacionalna tijela mogu privremeno obustaviti ili ograničiti korištenje dozvoljenog ekstrakcijskog otapala ako postoje utemeljeni razlozi da bi korištenje istoga u hrani moglo ugroziti zdravlje ljudi.

Odmah moraju obavijestiti zemlje EU-a i Europsku komisiju koja će ispitati dostavljene dokaze za njihovu odluku.

Tvari koje se koriste kao ekstrakcijska otapala moraju imati navedene određene vidljive, jasno čitljive i neizbrisive pojedinosti na svojim pakiranjima, spremnicima ili oznakama. One uključuju:

komercijalni naziv;

jasan navod prikladnosti za ekstrakciju hrane ili sastojaka hrane; i

bilo koje posebne upute za čuvanje.

OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Od 26. lipnja 2009.

KLJUČNI POJMOVI

* Otapalo: svaka tvar koja otapa hranu.

* Ekstrakcijsko otapalo: tvar koja se koristi tijekom prerade hrane, a kasnije se uklanja. Može ostaviti nenamjerne, ali tehnološki neizbježne ostatke ili derivate u hrani.

Posljednje ažuriranje 26.10.2015