WTO: sporazum o trgovini robom

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Odluka Vijeća 94/800/EZ o sklapanju, u ime EU-a, s obzirom na pitanja iz njegove nadležnosti, sporazuma postignutih u Urugvajskom krugu multilateralnih pregovora (1986.–1994.) – aspekti povezani s trgovinom robom

Urugvajski krug multilateralnih trgovinskih pregovora (1986.–1994.) – Sporazum o osnivanju Svjetske trgovinske organizacije (WTO)

ČEMU SLUŽE OVA ODLUKA I SPORAZUM?

Uime Europske zajednice (današnje Europske unije) odlukom se odobrava sporazum kojim je uspostavljena Svjetska trgovinska organizacija (WTO).

KLJUČNE TOČKE

Multilateralni sporazum o trgovini robom uključuje GATT iz 1994. godine (Opći sporazum o carinama i trgovini) i 13 sektorskih sporazuma. Oni pokrivaju četiri područja:

PRISTUP TRŽIŠTU

Opći sporazum o carinama i trgovini (GATT iz 1994.)

Protokol iz Marakeša

Protokol iz Marakeša dodan GATT-u iz 1994. godine u GATT iz 1994. uključuje programe koncesija i obveza za robu ispregovarane tijekom Urugvajskog kruga te utvrđuje njihovu autentičnost i uvjete njihove provedbe.

Industrijski proizvodi

Poljoprivredni proizvodi

Tekstil i odjeća

Investicijske mjere u vezi s trgovinom (TRIM)

PRAVILA KOJA SE ODNOSE NA NECARINSKE MJERE

Tehničke prepreke u trgovini

Sanitarne i fitosanitarne mjere

CARINA I ADMINISTRACIJA VEZANA UZ TRGOVINU

Carinska procjena

Pregled robe prije isporuke

Pravila o podrijetlu

Postupci izdavanja uvoznih dozvola

Olakšavanje trgovine

Sporazumom o olakšavanju trgovine nastoji se pojednostavniti kretanje, puštanje robe u promet i carinjenje robe, uključujući robu u tranzitu, kroz učinkovitu suradnju carine i drugih relevantnih tijela vezanih uz olakšavanje trgovine.

MJERE ZA ZAŠTITU TRGOVINE

Antidampinške mjere

Subvencije i kompenzacijske mjere

Zaštitne mjere

VIŠESTRANI SPORAZUMI

OTKAD SE PRIMJENJUJU OVA ODLUKA I SPORAZUM?

POZADINA

Za više informacija pogledajte: EU i WTO (Europska komisija).

* KLJUČNI POJMOVI

Antidampinške mjere: mjere, npr. posebne pristojbe, koje se primjenjuju na uvoz u EU „proizvoda s dampinškim cijenama”, tj. proizvoda koji se u EU izvoze po cijenama nižima od onih po kojima se prodaju na domaćim tržištima.
Antisubvencijske mjere: mjere, npr. kompenzacijske pristojbe (koje neutraliziraju negativne učinke subvencija) koje EU nameće na subvencionirani uvoz koji na taj način šteti industriji u EU-u koja proizvodi isti proizvod.
Zaštitne mjere: te se mjere uvode kada istraga Europske komisije pokaže da se uvoz povećao do te mjere da uzrokuje (ili prijeti da će uzrokovati) ozbiljnu štetu proizvođačima iz EU-a. To su privremene mjere, poput kvota, koje se primjenjuju na uvoz kako bi industriji EU-a dale vremena da provede bilo koje potrebne prilagodbe.

GLAVNI DOKUMENTI

Odluka Vijeća 94/800/EZ od 22. prosinca 1994. o sklapanju, u ime Europske zajednice, s obzirom na pitanja iz njezine nadležnosti, sporazuma postignutih u Urugvajskom krugu multilateralnih pregovora (1986.–1994.) (SL L 336, 23.12.1994., str. 1.–2.)

Urugvajski krug multilateralnih trgovinskih pregovora (1986.–1994.) – Sporazum o uspostavi Svjetske trgovinske organizacije (WTO) (SL L 336, 23.12.1994., str. 3.–10.)

Posljednje ažuriranje 18.04.2017