Europska investicijska banka

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Protokol (br. 5) o statutu Europske investicijske banke (EIB) priložen Ugovoru o Europskoj uniji i Ugovoru o funkcioniranju EU-a

KOJI JE CILJ PROTOKOLA (BR. 5)?

KLJUČNE TOČKE

Osnovan kako bi pomogao uravnoteženom i postojanom razvoju EU-a, EIB osigurava sredstva i stručnost za pouzdane i održive investicijske projekte u Europi i šire. U vlasništvu je 28 zemalja EU-a (1), a projekti koje podržava doprinose promicanju ciljeva politika EU-a.

Temelji, članovi i kapital

Sjedište EIB-a je u Luksemburgu. Svaka od zemalja EU-a doprinosi njegovom kapitalu koji je 1. srpnja 2015. godine iznosio 243 milijarde eura. Svaka doprinosi sukladno svojoj gospodarskoj važnosti (izraženoj putem bruto domaćeg proizvoda) u vrijeme kada je postala članicom EU-a. Kada nova zemlja pristupi EU-u, kapital se povećava. Vijeće guvernera EIB-a također može jednoglasno donijeti odluku o povećanju upisanog kapitala.

Sastav

Vijeće guvernera

Vijeće guvernera sastoji se od ministara koje imenuju zemlje EU-a (obično ministara financija). Ono je glavno tijelo EIB-a nadležno za donošenje odluka. Propisuje smjernice za banku i donosi najvažnije odluke poput:

Upravno vijeće

Upravno vijeće sastoji se od 29 direktora, pri čemu svaka zemlja EU-a predlaže po jednog direktora, a jednoga Europska komisija. Osim toga, čine ga i 19 zamjenika direktora. Kako bi proširilo profesionalnu stručnost Upravnog vijeća na pojedinim područjima, Vijeće je iskoristilo mogućnost kooptiranja 6 stručnjaka koji sudjeluju na sastancima Vijeća bez glasačkih prava.

Upravno vijeće odobrava svaku odluku o dodjeli sredstava i programu davanja zajmova. Ono nadzire poslove davanja zajmova i riznice i ima kontrolu nad aktivnostima Upravljačkog odbora.

Upravljački odbor

Upravljački odbor je odgovoran za svakodnevno upravljanje bankom pod vodstvom Predsjednika EIB-a. Ima predsjednika i osam potpredsjednika. Tradicionalno, svaka od najvećih zemalja EU-a s obzirom na udio (Francuska, Njemačka, Italija i Ujedinjena Kraljevina (1)) predlaže po jednog člana, a ostalih pet članova predlažu druge zemlje, podijeljene u skupine od pet zemalja. Članovi Upravljačkog odbora odgovorni su isključivo banci i neovisni su u izvođenju svojih dužnosti.

Revizorski odbor

Revizorski odbor je neovisno tijelo, izravno odgovorno Vijeću guvernera. Odgovoran je za provjeru ispravnosti poslovanja i knjigovodstva banke. Revizorski odbor je također odgovoran za reviziju poslovnih knjiga banke. On potvrđuje da se aktivnosti banke odvijaju u skladu s najboljom bankarskom praksom koja se na njih odnosi. Revizorski odbor se sastoji od šest članova. Osim toga, najviše tri promatrača može biti imenovano kako bi mu pomogli u radu.

Ciljevi i rad

Temeljna aktivnost EIB-a je podržavanje pouzdanih investicija. On doprinosi putem „davanja zajmova, spajanja i savjetovanja”, tj. osigurava sredstva, dopunjuje sredstva EU-a i daje savjete o izradi nacrta programa ili projekata. Misija EIB-a utvrđena je u članku 309. Ugovora o funkcioniranju Europske unije.

EIB osigurava sredstva za velike, često transnacionalne projekte (uključujući mjere za poboljšanje globalne klime) ili za gospodarske aktivnosti koje nemaju jednostavan pristup financijama (npr. u slabije razvijenim područjima te MSP-ovima) na području zemalja EU-a. Međutim, odlukom Vijeća guvernera, banka također može odobriti financiranje investicija koje će se provesti izvan EU-a.

Načela koja je potrebno poštovati pri odobravanju zajmova

Sredstva se moraju koristiti što racionalnije u interesu EU-a.

Ni EIB niti zemlje EU-a ne mogu nametnuti uvjete sukladno kojima bi se zajmovi morali potrošiti unutar određene zemlje EU-a. EIB ne smije financirati niti jedan projekt kojemu se protivi zemlja na čijem će se teritoriju taj projekt provoditi.

Zahtjevi za zajmove

Zahtjevi za zajmove ili jamstva podnose se EIB-u ili putem Komisije ili putem zemlje EU-a na čijem će se teritoriju projekt provoditi. Poduzeće se također može izravno prijaviti za zajam ili jamstvo. U svakom slučaju, traži se mišljenje Komisije i dotične zemlje EU-a.

Upravljački odbor provjerava usklađenost zahtjeva za zajmove ili jamstva. Projekti i programi moraju biti održivi na četiri područja: gospodarskom, tehničkom, financijskom te po pitanju okoliša. Svi projekti pažljivo se ocjenjuju i prate do završetka.

Rad na tržištima kapitala

EIB-u je dopušten rad na tržištima kapitala. On smije:

Društva kćeri

EIB smije osnivati tvrtke kćeri i druge subjekte. Oni moraju imati pravnu osobnost i financijsku samostalnost. Vijeće guvernera mora jednoglasno usvojiti statute tih organizacija.

POZADINA

Osnovan 1958. godine, EIB je banka EU-a za dugoročne zajmove. Godine 1994. uspostavljen je Europski investicijski fond (EIF) kako bi podržao razvoj malih i srednjih poduzeća (MSP) brzoga rasta i/ili onih aktivnih u području novih tehnologija. EIB je većinski dioničar i rukovoditelj EIF-a. Godine 2000. stvorena je grupacija EIB-a, koja se sastoji od EIB-i EIF-a. Unutar grupacije, EIB odobrava srednjoročne i dugoročne bankovne zajmove, dok je EIF specijaliziran za operacije vezane uz poduzetnički kapital i pružanje jamstava malim i srednjim poduzećima.

EIB i EIF će imati važnu ulogu u Planu ulaganja za Europu uspostavom Europskog fonda za strateška ulaganja u razdoblju od 2015. do 2017. godine.

Za više informacija pogledajte

GLAVNI DOKUMENT

Protokol (br. 5) o statutu Europske investicijske banke (EIB) priložen Ugovoru o Europskoj uniji i Ugovoru o funkcioniranju EU-a (SL C 202, 7.6.2016., str. 251.–264.)

Posljednje ažuriranje 03.08.2016



(1) Ujedinjena Kraljevina povlači se iz Europske unije i postaje treća zemlja (država koja nije članica EU-a) od 1. veljače 2020.