Regulacija radiofrekvencijskog spektra

Radijske frekvencije, vitalne za funkcioniranje mnogih stvari koje uzimamo zdravo za gotovo, kao što su naši mobilni telefoni, radiotelevizijsko emitiranje i širokopojasni internet ili uređaji za daljinsko upravljanje, rijedak su resurs. Kako bi osigurala njihovu optimalnu uporabu, Europska unija (EU) dogovorila je način koordinacije svoje politike u ovom području kako bi se spriječile, primjerice, smetnje u važnoj komunikaciji.

DOKUMENT

Odluka br. 676/2002/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 7. ožujka 2002. o regulatornom okviru za politiku radiofrekvencijskog spektra u Europskoj zajednici (Odluka o radiofrekvencijskom spektru).

SAŽETAK

Ovom odlukom nastoji se uspostaviti koordinacija unutar politike EU-a o dostupnosti radiofrekvencijskog spektra i tehničkim uvjetima za njegovu učinkovitu uporabu. Primjenjuje se na dodjelu frekvencija za radijsku i bežičnu komunikaciju, uključujući GSM, pokretne komunikacije treće i četvrte generacije (3G, 4G) za frekvencije između 9 kHz i 3000 GHz važne za unutarnje tržište.

Mjere u skladu s odlukom uzimaju u obzir rad međunarodnih organizacija, poput Međunarodne telekomunikacijske unije (ITU), u području upravljanja radiofrekvencijskim spektrom, i Europske konferencije poštanskih i telekomunikacijskih uprava (CEPT), međuvladine organizacije koja broji 48 zemalja članica.

Odbor za radiofrekvencijski spektar

Odbor za radiofrekvencijski spektar, oslanjajući se i na opća načela Programa za politiku radiofrekvencijskog spektra donesena 2012. godine, pomaže Komisiji definirati, razviti i provesti politiku EU-a o radiofrekvencijskom spektru. Pod predsjedanjem Komisije, sastoji se od predstavnika zemalja članica i ispituje prijedloge o tehničkim mjerama za usklađivanje uvjeta za raspoloživost i uporabu radiofrekvencijskog spektra.

Također izdaje mišljenja o mandatima koje Komisija prenosi na CEPT o usklađivanju dodjele radijskih frekvencija i raspoloživosti informacija koje se odnose na uporabu radiofrekvencijskog spektra. Nakon što ih odobri odbor i donese Komisija, nacrti mjera Komisije obvezujući su u cijelom EU-u te ih se države članice moraju pridržavati pri dodjeli prava na uporabu spektra.

Pozadina

Radijske frekvencije dodjeljuju međunarodna tijela, posebice svjetske radiokomunikacijske konferencije (WRC) ITU-a, te u Europi CEPT. Ovom odlukom EU također preuzima ulogu u osiguravanju optimalne uporabe radiofrekvencijskog spektra.

REFERENCE

Dokument

Dan stupanja na snagu

Rok za transponiranje u državama članicama

Službeni list

Odluka 676/2002/EZ

24.2.2002.

-

SL L 108, 24.4.2002., str. 1.-6

VEZANI DOKUMENTI

USKLAĐIVANJE POJASEVA FREKVENCIJA

Većina odluka koje donese Komisija u pogledu usklađivanja tehničkih uvjeta za dostupnost i učinkovitu uporabu spektra dostupna je na mrežnoj stranici Komisije o odlukama o radiofrekvencijskom spektru.

SKUPINA ZA POLITIKU RADIOFREKVENCIJSKOG SPEKTRA

Odluka Komisije 2002/622/EZ od 26. srpnja 2002. o osnivanju Skupine za politiku radiofrekvencijskog spektra (SL L 198, 27.7.2002., str. 49.-51.).

Ovom odlukom uspostavlja se savjetodavna skupina, Skupina za politiku radiofrekvencijskog spektra, koja će pomagati i savjetovati Komisiju u pitanjima kao što su raspoloživost i uporaba radiofrekvencijskog spektra, usklađivanje i dodjela frekvencija, pitanja prava uporabe spektra, cijene itd.

Vidi pročišćeni tekst.

PROGRAM ZA POLITIKU RADIOFREKVENCIJSKOG SPEKTRA

Odluka br. 243/2012/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 14. ožujka 2012. o uspostavljanju višegodišnjeg programa za politiku radiofrekvencijskog spektra (SL L 81, 21.3.2012., str. 7.-17.).

18.07.2014