Pristup elektroničkim komunikacijskim mrežama

Ova Direktiva usklađuje način na koji države članice uređuju pristup i međusobno povezivanje elektroničkih komunikacijskih mreža i pripadajuće opreme. Utemeljuje regulatorni okvir za odnose između davatelja mreža i usluga iz kojih će proizići održivo tržišno natjecanje i interoperabilnost usluga elektroničkih komunikacija.

DOKUMENT

Direktiva 2002/19/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 7. ožujka 2002. o pristupu i međusobnom povezivanju elektroničkih komunikacijskih mreža i pripadajuće opreme (Direktiva o pristupu).

SAŽETAK

Zajedno sa 4 druge direktive („okvirna”, „o ovlaštenju”, „o univerzalnoj usluzi” i „o privatnosti i elektroničkim komunikacijama”) Direktiva o pristupu čini dio telekomunikacijskoj paketa, koji definira regulatorni okvir čiji je cilj sektor elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga učiniti konkurentnijim.

„Telekomunikacijski paket” izmijenjen je 2009. godine direktivama o „boljem donošenju zakona” i „pravima građana” kao i osnivanjem Tijela europskih regulatora u elektroničkim komunikacijama (BEREC).

Primjena

Direktiva se primjenjuje na sve oblike javnih komunikacijskih mreža koje prenose javno dostupne elektroničke komunikacijske usluge. One uključuju nepokretne i pokretne telekomunikacijske mreže, mreže koje se koriste za zemaljsko radiodifuzijsko emitiranje, mreže kabelske televizije, satelitske i internetske mreže koje se koriste za prijenos govora, telefaksa, podataka i slika.

Opće načelo

Zemlje EU-a moraju osigurati da ne postoje ograničenja koja sprečavaju poduzeća u istoj zemlji EU-a ili u različitim zemljama EU-a da međusobno pregovaraju o sporazumima o pristupu mrežama i/ili međusobnom povezivanju, što podliježe pravilima o tržišnom natjecanju iz Ugovora.

Opće načelo omogućuje da na tržištima na kojima i dalje postoje velike razlike u pregovaračkoj moći među poduzećima bude prikladno utvrditi okvir na temelju unutarnjih tržišnih načela i pravila tržišnog natjecanja koji će poslužiti kao instrument za regulaciju tržišta.

Prihvaćanjem tehnološki neutralnog pristupa ciljevi su:

utemeljiti okvir koji će poticati konkurentnost i učinkovito ulaganje u mrežnu infrastrukturu, omogućujući odgovarajući pristup i međusobno povezivanje mreža te funkcionalnu povezanost usluga u interesu krajnjih korisnika;

osigurati da bilo koje usko grlo na tržištu ne ograničava nastajanje inovativnih servisa koji korisnicima mogu koristiti.

Prava i obveze operatora

Direktiva utvrđuje temeljno pravo prema kojemu operatori javnih komunikacijskih mreža imaju pravo i, kad to budu tražila druga za to ovlaštena poduzeća, obvezu da pregovaraju o međusobnom povezivanju kako bi osigurali interoperabilnost usluga diljem Europske unije.

NRT-ovi su odgovorni za provođenje redovitih analiza tržišta kako bi utvrdili ima li jedan operator ili njih više značajnu snagu na tržištu u pitanju. Kada se nakon analize tržišta utvrdi da određeni operator ima značajnu snagu na predmetnom tržištu, NRT-ovi će operatoru, ovisno o okolnostima, nametnuti jednu ili više od sljedećih obveza:

1.

obveze transparentnosti u vezi s međusobnim povezivanjem i/ili pristupom koje od operatora zahtijevaju da određene informacije, kao što su računovodstvene informacije, tehničke specifikacije ili obilježja mreže, daju na uvid javnosti u obliku referentne ponude, ako je to moguće;

2.

obveze nediskriminacije osiguravaju da operatori primjenjuju istovjetne uvjete u istovjetnim okolnostima prema poduzećima koja obavljaju istovjetne usluge, uključujući zabranu davanja prednosti njihovim vlastitim uslugama;

3.

obveze zasebnog računovodstva prema određenim djelatnostima u vezi s međusobnim povezivanjem i/ili pristupom;

4.

obveze pristupa i uporabe posebne mrežne opreme. Od operatora se može tražiti:

da trećim strankama daju pristup određenim elementima mreže i/ili opremi, uključujući razmotani pristup lokalnoj petlji;

da s poduzećima koja traže pristup pregovaraju u dobroj vjeri;

da ne ukinu već dopušteni pristup opremi;

da dopuste otvoreni pristup tehničkim sučeljima, protokolima ili drugim ključnim tehnologijama koje su prijeko potrebne za interoperabilnost usluga;

da osiguraju zajedničko korištenje prostora ili druge oblike zajedničke uporabe objekata;

da omoguće pristup pridruženim uslugama, kao što su one povezane s utvrđivanjem identiteta, lokacije i prisutnosti;

5.

obveze u vezi s pokrivanjem troškova i nadzorom cijene, uključujući obveze za troškovnu usmjerenost cijena i obveze koje se odnose na sustave praćenja troškova.

Kada neuspjesi na tržištu postoje unatoč primjeni ovih obveza, NRT-ovi mogu, kao zadnju nadu, od vertikalno integriranog poduzeća zatražiti da svoje aktivnosti povezane s veleprodajnom opskrbom pristupnih proizvoda i usluga prenese na samostalni poslovni subjekt.

Taj funkcionalno samostalan subjekt mora nuditi pristupne proizvode i pružati usluge svim poduzećima, uključujući i druge poslovne subjekte unutar matične tvrtke, pod jednakim rokovima, odredbama i uvjetima, uključujući i one koji se odnose na razinu cijena i usluga, te pomoću jednakih sustava i postupaka.

REFERENCE

Dokument

Dan stupanja na snagu

Rok za transponiranje u državama članicama

Službeni list

Direktiva 2002/19/EZ

24.4.2002.

24.7.2003.

SL L 108, 24.4.2002., str. 7-20.

Zakon(i) o izmjenama i dopunama

Dan stupanja na snagu

Rok za transponiranje u državama članicama

Službeni list

Direktiva 2009/140/EZ

19.12.2009.

25.5.2011.

SL L 337, 18.12.2009., str. 37.-69.

IZMJENE I DOPUNE PRILOGA

Prilog II. - Minimalni popis stvari koje treba uključiti u referentnu ponudu za pristup veleprodajnoj infrastrukturi mreže, uključujući zajednički ili potpuno izdvojeni pristup lokalnoj petlji na fiksnoj lokaciji koji će objaviti nadležni operatori značajne tržišne snage (SMP).

Direktiva 2009/140/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 25. Studenog 2009. o izmjeni Direktive 2002/21/EZ o zajedničkom regulatornom okviru za elektroničke komunikacijske mreže i usluge, Direktive 2002/19/EZ o pristupu i međusobnom povezivanju elektroničkih komunikacijskih mreža i pripadajuće opreme te Direktive 2002/20/EZ o ovlaštenju u području elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga (SL L 337, 18. prosinca 2009., str. 37.-69.).

Ispravak Direktive 2009/140/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 25. Studenog 2009. o izmjeni Direktive 2002/21/EZ o zajedničkom regulatornom okviru za elektroničke komunikacijske mreže i usluge, Direktive 2002/19/EZ o pristupu i međusobnom povezivanju elektroničkih komunikacijskih mreža i pripadajuće opreme te Direktive 2002/20/EZ o ovlaštenju u području elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga (SL L 241, 10. rujna 2013., str. 8.-9.).

VEZANI DOKUMENTI

Smjernice Komisije o analizi tržišta i procjeni značajne tržišne snage unutar regulatornog okvira Zajednice za elektroničke komunikacijske mreže i usluge (SL C 165, 11. srpnja 2002., str. 6.-13.).

U sklopu regulatornog okvira o komunikacijskim uslugama, ovim se smjernicama utvrđuju načela na kojima nacionalna regulatorna tijela moraju bazirati svoju analizu tržišta kako bi jamčila uspješno natjecanje.

Prijedlog Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju mjera u vezi s europskim jedinstvenim tržištem elektroničkih komunikacija i ostvarenju „Povezanog kontinenta” te o izmjeni direktiva 2002/20/EZ, 2002/21/EZ i 2002/22/EZ i uredbi (EZ) br. 1211/2009 i (EU) br. 531/2012 (COM(2013) 627 final od 11. rujna 2013. - nije objavljeno u Službenom listu).

Posljednje ažuriranje 10.09.2015