Suspenzija uvoznih carina na određeno oružje i vojnu opremu

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EZ) br. 150/2003 o suspenziji uvoznih carina na određeno oružje i vojnu opremu

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

Njome se nastoji suspendirati uvozne carine na određeno oružje i vojnu opremu kako bi se zemljama EU-a nadležnima za obranu omogućila nabava najbolje vojne opreme dostupne u svijetu.

Primjenjiva je samo na robu koju uvoze tijela nadležna za obranu zemalja EU-a, ili koja se uvozi u njihovo ime.

KLJUČNE TOČKE

Suspenzije carina

Uredbom se suspendiraju Zajedničke carinske tarife primjenjive na oružje i vojnu opremu uz uvjet da tu robu upotrebljavaju oružane snage zemalja EU-a ili da se upotrebljava u njihovo ime, primjerice:

U Prilogu I. Uredbe naveden je popis robe koja je podobna za to izuzeće. Na sav materijal koji nije naveden u Uredbi i njezinim prilozima primjenjuju se carine, čak i ako ga uvezu oružane snage zemlje EU-a.

Predmetna roba

Roba za koju se suspendiraju uvozne carine jesu oružje i streljivo, uključujući dijelove i dodatnu opremu, određene rijetke plinove, eksplozive, detonatore, neke fotografske materijale i kemijske proizvode.

Uredba se primjenjuje i na suspenziju carina na uvezene dijelove, sastavne dijelove i podsklopove za ugradnju ili montažu na robu iz prilogâ ili koja je potrebna za izobrazbu ili testiranje.

Privatna društva

Privatna društva osnovana u EU-u smjet će uvoziti robu oslobođenu carine samo uz uvjet da proizvode relevantnu vojnu opremu i da isporučuju krajnje proizvode tijelima zemalja EU-a nadležnima za obranu. Sve ostale svrhe podliježu plaćanju carine.

POSTUPCI I KONTROLE

Potvrda

Zahtjev za puštanje u slobodan promet te robe mora se podnijeti zajedno s potvrdom koju je izdalo nadležno tijelo zemlje EU-a čijim je vojnim snagama ta roba namijenjena.

Primjer ove potvrde prikazan je u Prilogu III. Uredbi. Mora se podnijeti carinskim tijelima zemlje uvoznice zajedno s robom na koju se odnosi.

Zaštita vojne tajne

Kako bi se osigurala zaštita vojne tajne, postoji poseban administrativni postupak za dodjeljivanje suspenzije carina: tijela nadležna za vojnu obranu mogu izdati potvrdu umjesto redovnih carinskih službi. Tijela moraju o tome biti obaviještena.

Carinski nadzor

Predmetna dobra podliježu uvjetima krajnje uporabe utvrđenima u Carinskom zakoniku EU-a, odnosno njihova će uporaba biti pod nadzorom. Carinski nadzor krajnje uporabe završava tri godine nakon datuma puštanja u slobodan promet.

Za svrhe carinskog nadzora nadležno tijelo koje izdaje potvrdu ili upotrebljava robu mora obavijestiti carinska tijela svoje države o svim odstupanjima robe od uporabe navedene u Uredbi.

Razmjena informacija

Zemlje EU-a obavješćuju o nazivima tijela nadležnih za izdavanje potvrde. Europska komisija prosljeđuje te informacije carinskim tijelima drugih zemalja EU-a.

Zemlje EU-a moraju obavještavati Komisiju o provedbi Uredbe i svake godine slati Komisiji informacije o broju izdanih potvrda, zajedno s ukupnom vrijednosti i bruto težinom robe uvezene u skladu s odredbama Uredbe.

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 1. siječnja 2003.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENT

Uredba Vijeća (EZ) br. 150/2003 od 21. siječnja 2003. o suspenziji uvoznih carina na određeno oružje i vojnu opremu (SL L 25, 30.1.2003., str. 1.–6.)

Posljednje ažuriranje 10.11.2017