Roditeljska odgovornost i zaštita djece (Haška konvencija)

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Odluka 2003/93/EZ o Haškoj konvenciji iz 1996. o međunarodnim pravnim aspektima roditeljske odgovornosti i mjera za zaštitu djece

ČEMU SLUŽI OVA ODLUKA?

Sve zemlje EU-a stranke su Haške konvencije. Ovo znači da se mogu osloniti na zajednička pravna pravila kada rješavaju pitanja sa zemljama izvan EU-a, a koje su stranke Konvencije, u svrhu zaštite djece u međunarodnim sporovima.

KLJUČNE TOČKE

Što je obuhvaćeno?

Konvencijom se nastoji pružiti međunarodna zaštita djece do 18 godina starosti, utvrđivanjem:

Mjere usmjerene k zaštiti djeteta mogu se odnositi na:

Koja je zemlja odgovorna?

Zemlja koja ima nadležnost u pružanju mjera zaštite općenito je zemlja gdje dijete ima boravište.

Radi se o zemlji gdje se nalaze:

Iznimka

U posebnom slučaju, ako se smatra da je druga zemlja u boljem položaju za ocjenjivanje najboljih interesa djeteta, ista može preuzeti nadležnost.

Koje je pravo mjerodavno?

Priznanje i izvršenje

Suradnja

POZADINA

Zaštita prava djece – informacije EU-a

DOKUMENT

Odluka Vijeća 2003/93/EZ od 19. prosinca 2002. o ovlašćivanju država članica za potpisivanje, u interesu Europske zajednice, Haške konvencije iz 1996. o nadležnosti, mjerodavnom pravu, priznanju, ovrsi i suradnji u području roditeljske odgovornosti i mjerama za zaštitu djece (SL L 48, 21.2.2003., str. 1. –2.)

VEZANI DOKUMENTI

Odluka Vijeća 2008/431/EZ od 5. lipnja 2008. o ovlašćivanju nekih država članica za ratifikaciju ili pristupanje, u interesu Europske zajednice, Haškoj konvenciji iz 1996. o nadležnosti, mjerodavnom pravu, priznanju, ovrsi i suradnji u području roditeljske odgovornosti i mjerama za zaštitu djece te o ovlašćivanju određenih država članica da daju izjave o primjeni mjerodavnih unutarnjih pravila prava Zajednice – Konvencija o nadležnosti, mjerodavnom pravu, priznanju, ovrsi i suradnji u području roditeljske odgovornosti i mjerama za zaštitu djece (SL L 151, 11.6.2008., str. 36. –48.)

Posljednje ažuriranje 26.07.2016