Operativni prioriteti Europske investicijske banke

 

SAŽETAK

Kao banka EU-a Europska investicijska banka (EIB) osigurava sredstva i stručnost za pouzdane i održive investicijske projekte u Europi i šire. U vlasništvu je 28 zemalja EU-a, a projekti koje podržava doprinose promicanju ciljeva politika EU-a. Prioriteti banke za sljedeće razdoblje izraženi su u Korporativnom operativnom planu 2015.–2017.

ČEMU SLUŽI OPERATIVNI PLAN 2015.–2017.?

Odobren u travnju 2015. godine, on detaljno navodi kako EIB planira najbolje iskoristiti svoje resurse za financiranje projekata, uključujući potporu koju pruža u sklopu Plana ulaganja za Europu, za koju se očekuje dodatno jamstvo iz proračuna EU-a.

KLJUČNE TOČKE

Ulaganje s ciljem ponovne uspostave konkurentnosti EU-a

EIB ima dobru poziciju da podržava rast ulaganja, ojača gospodarsku i socijalnu koheziju, podržava zapošljavanje i ima ključnu ulogu u ponovnoj uspostavi konkurentnosti EU-a.

On se neprestano prilagođava gospodarskom okružju i dokazuje svoju ulogu „banke EU-a”. To je dodatno potvrđeno povećanjem kapitala u iznosu 10 milijardi eura, koje je odobreno 2012. godine. To omogućuje dodatno financiranje održivih investicijskih projekata u ukupnom iznosu 180 milijardi eura između 2013. i 2015. godine u cijelom EU-u, usredotočeno na projekte kojima je cilj održivi dugoročni rast i zaposlenost. EIB je na putu ispunjenja, pa čak i premašivanja, tih ciljeva i namjerava nastaviti provoditi svoju važnu katalitičku ulogu u rješavanju trenutačnih izazova EU-a po pitanju ulaganja i konkurentnosti.

EIB planira zadržati znatne količine ulaganja tijekom razdoblja od 2015. do 2017. godine, uključujući znatan anticikličan doprinos kao potporu investicijskim aktivnostima u EU-u.

Izvan EU-a, banka ostaje čvrsto angažirana u podršci politici EU-a i nastavlja promicati rast predvođen privatnim sektorom, na način da podupire pristup financiranju za mala i srednja poduzeća te prijeko potrebnu gospodarsku i socijalnu infrastrukturu te pružanjem savjetodavne i tehničke podrške.

Strateško partnerstvo između EIB-a i Europske komisije

Europski fond za strateška ulaganja (EFSI) je strateško partnerstvo između Europske komisije i EIB-a, koje je uspostavila grupacija EIB-a (EIB i Europski investicijski fond – EIF), kako bi se borila protiv tržišnih nedostataka na način da pomaže u smanjenju rizika svojstvenog za određene projekte kako bi potakla daljnja ulaganja.

EIB će u novoj inicijativi sudjelovati s 5 milijardi eura, uz jamstvo u vrijednosti 16 milijardi eura iz proračuna EU-a. To će omogućiti EFSI-ju da otvori put dodatnim ulaganjima u iznosu najmanje 315 milijardi eura u razdoblju od 2015. do 2017. godine.

Visoka dodana vrijednost zajmova

EIB daje zajmove tijelima iz javnog sektora i privatnim poduzećima. Kako bi dobio našu potporu, projekt mora unaprjeđivati ciljeve EU-a i biti održiv na gospodarskom, tehničkom i financijskom području te po pitanju okoliša.

POZADINA

Osnovan 1958. godine, EIB je banka EU-a za dugoročne zajmove. Godine 1994. uspostavljen je EIF kako bi podržao razvoj malih i srednjih poduzeća (MSP) brzoga rasta i/ili onih aktivnih u području novih tehnologija. EIB je većinski dioničar i rukovoditelj EIF-a. Godine 2000. stvorena je grupacija EIB-a, koja se sastoji od EIB-i EIF-a. Unutar grupacije, EIB odobrava srednjoročne i dugoročne bankovne zajmove, dok je EIF specijaliziran za operacije vezane uz poduzetnički kapital i pružanje jamstava malim i srednjim poduzećima.

DOKUMENT

Grupacija Europske investicijske banke: Operativni plan 2015.–2017., 8. svibnja 2015

VEZANI DOKUMENTI

Članak 309. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU).

Uredba (EU) 2015/1017 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. lipnja 2015. o Europskom fondu za strateška ulaganja, Europskom savjetodavnom centru za ulaganja i Europskom portalu projekata ulaganja i o izmjeni uredaba (EU) br. 1291/2013 i (EU) br. 1316/2013 – Europski fond za strateška ulaganja (SL L 169, 1.7.2015., str. 1.–38.)

Posljednje ažuriranje 15.10.2015