Strategija EU-a za regiju Baltičkog mora

Cilj Komunikacije jest predložiti sveobuhvatnu Strategiju EU-a za regiju Baltičkog mora (EUSBSR). Ova strategija nastoji pojačati suradnju u toj regiji kako bi mogla odgovoriti na zajedničke izazove s kojima je suočena te promicati ekološki odgovoran gospodarski razvoj.

DOKUMENT

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru te Odboru regija o strategiji Europske unije za regiju Baltičkog mora (COM(2009) 248 završna verzija od 10. lipnja 2009.)

SAŽETAK

KOJI JE CILJ OVE KOMUNIKACIJE?

Cilj Komunikacije jest predložiti sveobuhvatnu Strategiju EU-a za regiju Baltičkog mora (EUSBSR). Ova strategija nastoji pojačati suradnju u toj regiji kako bi mogla odgovoriti na zajedničke izazove s kojima je suočena te promicati ekološki odgovoran gospodarski razvoj.

KLJUČNI ELEMENTI

Strategijom su obuhvaćene zemlje Europske unije (EU) koje se nalaze uz Baltičko more (Danska, Estonija, Finska, Njemačka, Latvija, Litva, Poljska i Švedska).

Usmjerena je na tri glavna cilja:

1.

Spasimo more: ovaj cilj odnosi se na ranjivost Baltičkog mora s obzirom na, primjerice, eutrofikaciju mora (višak hranjivih tvari u vodi koji uzrokuje eksplozivan rast algi), zagađenje i prekomjerni izlov ribe, koji postavljaju posebno visoke zahtjeve na suradnju unutar regije. Taj cilj također je vezan uz postizanje dobrog stanja okoliša i biološke raznolikosti u moru te pretvaranje regije Baltičkog mora u model regiju za čist i siguran pomorski promet.

2.

Povežimo Regiju time što ćemo energetske i prometne sustave zemalja u regiji učiniti povezanijima, uključujući i najudaljenija područja (sjeverna Finska i Švedska). Također se može odnositi na konkretna partnerstva za borbu protiv prekograničnog kriminala poput trgovanja ljudima itd.

3.

Povećajmo blagostanje uklanjajući zapreke domaćem tržištu baltičke regije, razvijajući zajedničke gospodarske, kulturne i turističke osnove i potičući inovacije s pomoću Zajedničkog programa istraživanja i razvoja za Baltičko more (BONUS).

Makroregionalni pristup

Ta tri cilja podijeljena su u niz mjera koje se provode na područjima politike u obliku makroregionalnih mjera. Te mjere pomažu pružiti odgovore na zajedničke izazove u pojedinim područjima (osiguranje održivog okoliša, jačanje prosperiteta regije, poboljšanje dostupnosti i privlačnosti te osiguranje njezine sigurnosti i zaštite).

Mjere koje se provode stoga imaju utjecaj na cijelo područje i izvan granica zemalja koje obuhvaćaju.

Mogu biti u obliku:

vodećih mjera oblikovanih kako bi, primjerice, promicale metode čistog pomorskog prometa ili podržale rast malih i srednjih poduzeća;

zajedničkih inicijativa koje uključuju nekoliko zemalja na tom području kako bi se potakla suradnja i međusobna povezanost.

Metode intervencije

Europski strukturni fondovi i Investicijski fond (ESI) za razdoblje od 2014. do 2020. ključni su izvori financiranja Strategije. Međutim, mjere i projekti u sklopu Strategije i njezina Akcijskog plana mogu se financirati iz brojnih drugih financijskih izvora (Obzor 2020., program BONUS, program LIFE, programi Obrazovanje i Kultura, Interreg program za regiju Baltičkog mora itd.), kao i iz nacionalnih, regionalnih i privatnih izvora.

Mjere i projekti u sektorima prometa, energije i informacijske i komunikacijske tehnologije (CT) također mogu ostvariti pravo na financiranje iz Instrumenta za povezivanje Europe (CEF). Osim toga, neki veliki projekti mogli bi imati koristi od potpore međunarodnih financijskih institucija poput Europske investicijske banke i Nordijske investicijske banke.

Upravljanje

S obzirom na njezin makroregionalni opseg, provedba strategije zahtijeva uključivanje svih dionika: aktera civilnog društva te regionalnih, nacionalnih i tijela EU-a.

POZADINA

Komisija je 2009. godine predložila inicijalnu strategiju koju je 2012. godine prilagodila kako bi obuhvatila zajedničke makroregionalne izazove s kojima se suočava baltičko područje. Revidirani akcijski plan Strategije predstavljen je u lipnju 2015. godine.

Za dodatne informacije pogledajte internetsku stranicu strategije EU-a za regiju Baltičkog mora, uključujući informacije o Akcijskom planu za 2015. godinu.

VEZANI DOKUMENTI

Odluka br. 862/2010/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 22. rujna 2010. o sudjelovanju Unije u Zajedničkom programu istraživanja i razvoja za Baltičko more (BONUS) koji provodi nekoliko država članica (SL L 256, 30.9.2010., str. 1.).

Izvješće Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru te Odboru regija o provedbi strategije EU-a za regiju Baltičkog mora (EUSBSR) (COM(2011) 381 završna verzija od 22. lipnja 2011.).

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru te Odboru regija o strategiji Europske unije za regiju Baltičkog mora (COM(2012) 128 završna verzija od 23. ožujka 2012.).

Izvješće Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru te Odboru regija o dodanoj vrijednosti makroregionalnih strategija (COM(2013) 468 završna verzija od 27. lipnja 2013.).

07.06.2015