Moderniziranje javnih službi za zapošljavanje

Kao prva postaja mnogih tražitelja zaposlenja, javne službe za zapošljavanje (JSZ-ovi) imaju ključnu ulogu u provedbi politika tržišta rada. Bliskijom suradnjom diljem Europske unije JSZ-ovi bi trebali pomoći u dostizanju cilja strategije Europa 2020. o zaposlenosti od 75 %.

DOKUMENT

Komunikacija Komisije: Modernizacija javnih službi za zapošljavanje radi potpore Europskoj strategiji za zapošljavanje (COM(98) 641 konačna verzija od 13.11.1998.).

SAŽETAK

Kao prva postaja mnogih tražitelja zaposlenja, javne službe za zapošljavanje (JSZ-ovi) imaju ključnu ulogu u provedbi politika tržišta rada. Bliskijom suradnjom diljem Europske unije JSZ-ovi bi trebali pomoći u dostizanju cilja strategije Europa 2020. o zaposlenosti od 75 %.

ČEMU SLUŽI OVA KOMUNIKACIJA?

U ovoj se Komunikaciji razmatra uloga JSZ-ova u EU-ovoj Strategiji zapošljavanja te u okruženju u kojem djeluju, a koje se brzo mijenja. U njoj se utvrđuje potreba za razvojem njihove uloge, metoda rada, ciljeva i posebnih ciljeva. Ova je Komunikacija također pripremila tlo za odluku donesenu 2014. o osnivanju mreže JSZ-ova diljem Europe za razdoblje 2014. - 2020.

KLJUČNE TOČKE

Uloga JSZ-ova u provedbi Europske strategije zapošljavanja

pružatelji informacija o tržištu rada: prikupljaju podatke o slobodnim radnim mjestima i osobama koje će se potencijalno prijaviti za ta radna mjesta te pružaju informacije o mogućnostima osposobljavanja/profesionalne prekvalifikacije;

posrednici: objavljuju slobodna radna mjesta koja valja popuniti te pokušavaju upariti ponudu i potražnju rada;

prilagođavanje tržištu: budući da su uključeni u provedbu politika tržišta rada, JSZ-ovi mogu pomoći prilagodbi ponude i potražnje u zapošljavanju s pomoću, primjerice, programa za smanjenje vještina koje nedostaju.

Različiti modeli JSZ-ova

Razine učinkovitosti JSZ-ova u provedbi programa tržišta rada razlikuju se među zemljama EU-a zbog različitih ovlasti, načina organizacije, instrumenata i tržišta rada.

Okruženje koje se razvija

Promjenjiv profil tražitelja zaposlenja (više visokoobrazovanih mladih ljudi, više žena, radna snaga koja stari itd.);

Promjenjive potrebe poslodavaca (prijelaz na uslužno gospodarstvo);

Iznimno brza tehnološka promjena i potreba da ostanu konkurentni;

Promjenjiv odnos poslodavca i posloprimca (ugovori, fleksibilnije radno vrijeme, itd.);

Visoke i stalne razine nezaposlenosti.

Suradnja JSZ-ova

JSZ-ovi na razini EU-a neformalno surađuju od 1997. te su uključeni u provedbu Smjernica EU-a za zapošljavanje i ostvarivanje povezanih nacionalnih akcijskih planova.

Veća je suradnja među JSZ-ovima smatrana ključnom za postizanje ciljeva o zapošljavanju iz strategije Europa 2020. Stoga je u 2014. EU pristao pokrenuti mrežu s jasnim pravnim temeljem kako bi se pojačala suradnja među JSZ-ovima zemalja EU-a.

Cilj joj je:

utvrditi mjerila za usporedbu rada JSZ-ova;

utvrditi dobre prakse koje se temelje na dokazima i promicati obostrano učenje;

promicati poboljšanja u pružanju usluga JSZ-ova, uključujući Jamstvo za mlade;

pridonositi Europskoj strategiji zapošljavanja i odgovarajućim nacionalnim politikama.

Za više informacija pogledajte mrežnu stranicu Europske komisije Javne službe za zapošljavanje.

VEZANI DOKUMENTI

Odluka br. 573/2014/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o pojačanoj suradnji između javnih službi za zapošljavanje (JSZ-ova) (SL L 159 od 28. 5. 2014., str. 32. - 39.).

20.04.2015