Glasovanje kvalificiranom većinom i redovni zakonodavni postupak

 

SAŽETAK

Cilj je Ugovora iz Lisabona moderniziranje i unaprjeđivanje postupka donošenja odluka Europske unije (EU) u EU-u povećanom na 28 zemalja. Ugovorom se glasovanje kvalificiranom većinom u Vijeću EU-a i u području u kojemu Europski parlament djeluje jednakopravno s Vijećem u pogledu donošenja zakonodavnih akata (uredbi, direktiva i odluka) na prijedlog Komisije (redovni zakonodavni postupak).

NOVA POLITIČKA PODRUČJA KOJA PODLIJEŽU GLASOVANJU KLASIFICIRANOM VEĆINOM

Glasovanje kvalificiranom većinom danas je najčešći oblik glasovanja u Vijeću EU-a te se upotrebljava za većinu odluka. Ugovorom iz Lisabona kvalificirana većina zamjenjuje jednoglasnost u nizu novih područja:

mjerama o kontrolama vanjske granice, azilu i imigraciji;

pravosudnoj suradnji u građanskim predmetima i usklađivanju u području kaznenog zakona pri definiranju kaznenih djela i sankcija u posebice opasnim područjima kriminala (npr. terorizam, trgovanje ljudima, seksualno iskorištavanje žena i djece, borba protiv droga, pranje novca);

stvaranju europskih prava intelektualnog vlasništva za pružanje jedinstvene zaštite prava intelektualnog vlasništva diljem EU-a;

mjerama za promicanje sporta i kulture;

određenim aspektima trgovinske politike EU-a (tj. u područjima kulturnih i audiovizualnih usluga, socijalnih, obrazovnih ili zdravstvenih usluga te za donošenje internih pravila).

Međutim, jednoglasnost ostaje opće pravilo u osjetljivim područjima kao što su:

usklađivanje poreza (izravni porezi);

socijalna sigurnost i socijalna zaštita;

prekogranični aspekti obiteljskog zakona;

Nadalje, o pristupanju novih zemalja EU-u te o reviziji ugovora trebaju se usuglasiti sve zemlje EU-a.

VEĆA PRIMJENA REDOVNOG ZAKONODAVNOG POSTUPKA

Ugovorom iz Lisabona dodaje se dodatnih 40 pravnih temelja (političkih područja koje imaju temelj u člancima Ugovora), posebice u područjima pravde, slobode i sigurnosti te poljoprivrede, području primjene redovnog zakonodavnog postupka, prethodno poznatom pod nazivom postupak suodlučivanja. Taj se postupak sad primjenjuje na većinu predmeta u kojima Vijeće EU-a odlučuje kvalificiranom većinom.

Promjene

Proširenje područja primjene kvalificirane većine prošao je određene promjene, posebice u području pravosudne suradnje u kaznenim stvarima (članci 82. i 83. Ugovora o funkcioniranju Europske unije – UFEU) i socijalne zaštite radnika migranata (članak 48. UFEU-a).

U tim je područjima Ugovor iz Lisabona uveo „kočne klauzule” za odstupanje od redovnog zakonodavnog postupka ako zemlja smatra da temeljnim načelima njezina sigurnosna sustava ili kaznenog sustava prijeti zakonodavstvo koje je u procesu donošenja.

Ugovorom iz Lisabon također su uvedene „klauzule pasarela” za „prijelaz” s jednoglasnog glasovanja na glasovanje kvalificiranom većinom za donošenje zakona u danom području.

Više informacija:

Posljednje ažuriranje 24.11.2015