Program Copernicus (2014.-2020.): nadgledanje i praćenje planeta

Ovim se zakonom Europske unije (EU) uspostavlja program Copernicus, civilni program usmjeren korisnicima koji se nadovezuje na prethodni Europski program za praćenje Zemlje, GMES (Globalno praćenje okoliša i sigurnosti), kao i na postojeće povezane nacionalne i europske kapacitete.

DOKUMENT

Uredba (EU) br. 377/2014 Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi programa Copernicus i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 911/2010.

SAŽETAK

Copernicus je program EU-a čiji cilj je razvoj europskih informacijskih usluga na temelju satelitskog promatranja zemlje i in situ (nesvemirskih) analiza podataka. Ovu inicijativu vodi Europska komisija u partnerstvu s Europskom svemirskom agencijom (ESA) i Europskom agencijom za okoliš (EEA).

Razvijanjem konkurentne europske svemirske i uslužne industrije Copernicus želi poticati inovativne sustave i usluge za promatranje Zemlje i Europi osigurati neovisan pristup znanju o okolišu te ključnim tehnologijama za promatranje i prikupljanje geografskih informacija. Korisnici će ponuđenim informacijskim uslugama moći pristupati besplatno i slobodno.

Program Copernicus sastoji se od triju komponenti:

1.

Uslužna komponenta : sustav Copernicus svojim korisnicima dugoročno i održivo pruža standardizirane podatke i informacije kroz niz usluga koje pružaju poduzeća ili javni subjekti, a koje financira Komisija. Krajnji korisnici tim se informacijama mogu koristiti u širokom rasponu primjena u različitim područjima, kao što su održivi razvoj i zaštita prirode, regionalno i lokalno planiranje, poljoprivreda, šumarstvo, ribarstvo, zdravstvo, civilna zaštita, infrastruktura, prijevoz i turizam.

2.

svemirska komponenta : osigurava održive usluge praćenja iz svemira za uslužne komponente. Europska svemirska agencija (ESA) koordinira ovom komponentom i upravlja namjenskim misijama za čije je upravljanje spremna i Europska organizacija za iskorištavanje meteoroloških satelita (EUMETSAT).

3.

In situ : program Copernicus prikuplja informacije s in-situ sustava, poput zemaljskih postaja, koji dostavljaju podatke dobivene iz mnogobrojnih senzora na tlu, moru ili u zraku. Ti se podaci dobivaju od europskih i neeuropskih organizacija te iz država EU-a.

Korisnici

Temeljni su korisnici donositelji politika i tijela javne vlasti kojima su informacije osnova za razvoj politika i zakonodavstva, primjerice u području zaštite okoliša ili civilne zaštite u slučaju prirodne katastrofe ili humanitarne krize. Ostali su korisnici komercijalni i privatni korisnici, obrazovni i istraživački sektori te neprofitne organizacije.

Uporaba podataka programa Copernicus

Pristup podacima i informacijama programa Copernicus potpun je, otvoren i besplatan te podliježe određenim uvjetima i ograničenjima. Time se promiče njihova uporaba i razmjena te se jačaju europska tržišta za promatranje Zemlje, a posebice razvoj usluga i proizvoda s dodanom vrijednošću. Takve nizvodne (downstream) usluge mogu, ali i ne moraju biti slobodne, ovisno o poslovnom modelu pružatelja.

Proračun i program rada

Za razvoj triju komponenti u razdoblju od 2014. do 2020. godine dostupan je proračun od 4,3 milijarde eura (po tekućim cijenama).

REFERENCE

Dokument

Dan stupanja na snagu

Rok za transponiranje u državama članicama

Službeni list Europske unije

Uredba (EU) br. 377/2014

1.1.2014.

31.12.2017.

SL L 122 od 24.4.2014.

Posljednje ažuriranje 28.07.2014