19.5.2017   

HR

Službeni list Europske unije

C 157/11


Poziv na iskaz interesa za članove Znanstvenog odbora Agencije Europske unije za temeljna prava (FRA)

Ref. br.: CEI-SCIE-2017

(2017/C 157/09)

Ovim pozivom Agencija Europske unije za temeljna prava (FRA) otvara 11 radnih mjesta u svojemu Znanstvenom odboru. Mandat novih članova započet će 4. lipnja 2018. i trajati do 3. lipnja 2023. FRA je specijalizirano stručno tijelo Europske unije zaduženo za savjetovanje, utemeljeno na dokazima u području temeljnih prava, institucija i država članica EU-a (kada djeluju unutar područja primjene prava EU-a).

Iako je dio opće uprave EU-a, Agencija je potpuno neovisna institucija sa sjedištem u Beču. Njezin Znanstveni odbor cijenjena je skupina međunarodno priznanih stručnjaka za ljudska prava. Članovi Odbora, većinom sveučilišni profesori, pripadaju različitim disciplinama i u prošlosti su bili nositelji visokih funkcija, uključujući funkciju potpredsjednika Europskog suda za ljudska prava, predsjednika nacionalnih institucija za ljudska prava, posebnih izvjestitelja UN-a, članova međunarodnih nadzornih odbora i slično. Znanstveni odbor središte je vrhunskih stručnjaka za ljudska prava i nadzire rad institucije EU-a za ljudska prava.

Funkcija člana Znanstvenog odbora FRA-e iznimno je prestižna, no ipak zahtijeva potpunu predanost i ulaganje znatne količine vremena. Zadaća Znanstvenog odbora je jamčiti znanstvenu kvalitetu rada FRA-e u punom spektru temeljnih prava. Članovi se sastaju najmanje četiri puta godišnje, u prostorima FRA-e u Beču.

1.   AGENCIJA

FRA je savjetodavno tijelo Europske unije sa sjedištem u Beču u Austriji (1).

Cilj FRA-e je pružiti relevantnim institucijama, tijelima, uredima, agencijama i nadležnim tijelima Zajednice i njezinim državama članicama pomoć i stručno znanje o temeljnim pravima pri provedbi prava Europske unije kao potpora u poduzimanju mjera ili planiranju djelovanja unutar njihove nadležnosti da bi se u potpunosti poštovala temeljna prava (2).

Agencija je usredotočena na stanje temeljnih prava u Europskoj uniji i njezinih 28 država članica. Zemlje kandidatkinje i zemlje koje su s EU-om sklopile sporazum o stabilizaciji i pridruživanju mogu biti pozvane na sudjelovanje (3).

FRA obuhvaća sljedeća tijela:

 

Upravni odbor

 

Izvršni odbor

 

Znanstveni odbor

 

ravnatelja

2.   ZNANSTVENI ODBOR

Ovim pozivom na iskaz interesa pozivaju se stručnjaci s odgovarajućim iskustvom u jednoj ili više znanstvenih disciplina u području temeljnih prava na iskazivanje interesa za članstvo u Znanstvenom odboru Agencije.

Prema članku 14. stavku 1. Uredbe Vijeća (EZ) br. 168/2007 od 15. veljače 2007. (u daljnjem tekstu „Uredba”) o osnivanju Agencije Europske unije za temeljna prava (u daljnjem tekstu „Agencija”), Upravni odbor Agencije dužan je imenovati Znanstveni odbor koji čini jedanaest neovisnih osoba visokokvalificiranih u području temeljnih prava.

Uloga Znanstvenog odbora

U skladu s člankom 14. stavkom 5. Uredbe, navedeni Znanstveni odbor jamac je znanstvene kvalitete rada Agencije.

U tu svrhu ravnatelj Agencije uključuje Znanstveni odbor u pripremu dokumenata koje se sastavlja u sklopu poslova povjerenih Agenciji skladu s člankom 4. stavkom 1. točkama (a)–(f) i (h) Uredbe:

prikupljanje, bilježenje i diseminacija relevantnih, objektivnih, pouzdanih i usporedivih informacija i podataka o temeljnim pravima, uključujući rezultate istraživanja i praćenja koje joj dostavljaju države članice EU-a, institucije, tijela, uredi i agencije Unije, istraživački centri, nacionalna tijela, nevladine organizacije, zemlje izvan EU-a i međunarodne organizacije, uključujući i nadležna tijela Vijeća Europe,

razvoj metoda i standarda za poboljšanje usporedivosti, objektivnosti i pouzdanosti podataka o temeljnim pravima na europskoj razini, u suradnji s Europskom komisijom i državama članicama EU-a,

provedbu znanstvenih istraživanja i anketa, pripremnih studija i studija izvedivosti o pitanjima povezanima s temeljnim pravima,

sastavljanje i objavu zaključaka i mišljenja o određenim temama povezanima s temeljnim pravima,

objavu godišnjeg izvješća o pitanjima temeljnih prava uključenih u područja djelovanja Agencije, također ukazujući na primjere dobre prakse,

objavu tematskih izvješća na temelju vlastitih analiza, istraživanja i anketa,

razvoj komunikacijske strategije i promidžbu dijaloga s civilnim društvom za podizanje razine svijesti u javnosti o temeljnim pravima te aktivnu diseminaciju informacija o radu Agencije.

Znanstveni odbor također iskazuje svoje mišljenje o godišnjem programu rada Agencije.

Rad Znanstvenog odbora

Za razliku od Upravnog odbora, Znanstveni odbor savjetodavno je tijelo koje nije uključeno u upravljanje Agencijom i usmjeravanje njezina rada. Odbor je također radno tijelo uključeno u istraživanja Agencije. To znači da se od njegovih članova očekuje potpuna predanost pružanju znatnog doprinosa radu Agencije u smislu uloženog vremena i obavljenog posla. Njihov doprinos ima oblik utemeljenih argumenata o kvaliteti rada Agencije, za što mogu biti potrebni i detaljni pisani materijali. Prema postojećim metodama rada pojedini članovi Odbora nadziru jedan ili više posebnih istraživačkih projekata u svojstvu izvjestitelja, od samog začetka ideje projekta do objave konačnih rezultata. Međutim, odluke o „znanstvenoj kvaliteti rada Agencije” zajednički donose svi članovi Znanstvenog odbora. Na čelu Znanstvenog odbora nalazi se predsjednik kojega Odbor odabire na razdoblje od jedne godine (4). Predsjedniku pomaže posrednik iz Ureda ravnatelja FRA-e.

Sastav Znanstvenog odbora

Prema članku 14. stavku 1. Uredbe Znanstveni odbor čini jedanaest neovisnih osoba visokokvalificiranih u području temeljnih prava. Upravni odbor imenuje članove nakon transparentnog natječaja i postupka odabira, nakon savjetovanja s nadležnim odborom Europskog parlamenta (5).

Upravni odbor Agencije osigurava jednoliku zemljopisnu zastupljenost članova Znanstvenog odbora koje imenuje. Osim toga, Upravni odbor nastoji postignuti podjednako sudjelovanje žena i muškaraca u Znanstvenom odboru. Posebna će se pozornost pridati znanstvenim disciplinama i specijalizaciji zaradi obuhvaćanja različitih područja utvrđenih višegodišnjim okvirom Agencije.

Prema članku 14. stavku 1. Uredbe, članovi Upravnog odbora Agencije ne mogu biti članovi Znanstvenog odbora.

Članovi Znanstvenog odbora moraju biti stručnjaci u jednoj ili više disciplina povezanih s ljudskim pravima ili važnih za njih. Među ostalima, to su:

društvene znanosti, uključujući kandidate specijalizirane u područjima istraživačkih metodologija i multinacionalnih, usporedivih istraživanja,

pravo, uključujući komparativno ustavno pravo, pravo EU-a i međunarodno pravo,

političke znanosti,

statistika.

Mandat

Mandat članova Znanstvenog odbora traje pet godina. Ne može se produljiti. Članovi Znanstvenog odbora neovisni su i moraju se držati pravila o povjerljivosti.

Mogu biti zamijenjeni samo na vlastiti zahtjev ili ako su trajno spriječeni u obavljanju svojih dužnosti. Međutim, ako neki član više ne ispunjava uvjete neovisnosti, o tome odmah obavješćuje Europsku komisiju i ravnatelja Agencije. Osim toga, na prijedlog jedne trećine svojih članova ili Europske komisije, Upravni odbor može proglasiti nedovoljnu neovisnost i opozvati dotičnu osobu. Upravni odbor imenuje novog člana za preostalo razdoblje mandata u skladu s postupkom odabira običnih članova. Ako je preostalo razdoblje mandata kraće od dvije godine, mandat novog člana može se produljiti na puni mandat od pet godina. Agencija na svojem portalu objavljuje i osuvremenjuje popis članova Znanstvenog odbora.

Sastanci Znanstvenog odbora

Prema članku 14. stavku 6. Uredbe Znanstveni odbor sastaje se četiri puta godišnje na plenarnoj sjednici. Mjesto sastanaka sjedište je Agencije (Beč), osim iznimno. Od članova se očekuje sudjelovanje na tim sastancima i znatan doprinos u smislu uloženog vremena i obavljenog rada, uključujući pregled i komentiranje materijala koji im se podnesu, koji bi trebali biti u pisanom obliku i potkrijepljeni dokumentacijom.

Članovi Znanstvenog odbora imaju pravo na naknadu troškova za sudjelovanje u aktivnostima Odbora (6).

3.   POTREBNE KVALIFIKACIJE I ISKUSTVO, KRITERIJI PROCJENE

A.   Kriteriji prihvatljivosti

Podnositelji prijave za članstvo u Znanstvenom odboru moraju ispunjavati sljedeća četiri kriterija:

stečena poslijediplomska ili istovrijedna sveučilišna diploma iz odgovarajućega znanstvenog područja,

sedam godina dokazanoga stručnog iskustva rada u području temeljnih prava, u kontekstu disciplina kao što su društvene i političke znanosti, pravo ili statistika, nakon stjecanja navedene diplome,

državljanstvo jedne od država članica EU-a ili zemlje koja sudjeluje u radu FRA-e kao promatrač u skladu s člankom 28. Uredbe Vijeća (EZ) br. 168/2007 o osnivanju Agencije Europske unije za temeljna prava,

temeljito poznavanje jednoga od službenih jezika EU-a i dobro poznavanje još jednoga jezika EU-a (7).

B.   Kriteriji odabira

OSNOVNI KRITERIJI

Slijedi pet osnovnih kriterija odabira članova Znanstvenog odbora:

—    znanstvena izvrsnost : znanstvena izvrsnost koja je usko povezana s područjima mandata Agencije, dokazana objavom radova u odgovarajućim područjima ili drugim pokazateljima relevantnog stručnog iskustva u disciplinama kao što su pravo, društvene i političke znanosti, statistika, geografija, ekonomija, antropologija ili novinarstvo,

—    međunarodno, usporedivo iskustvo : bogato iskustvo u radu ili provedbi istraživanja u više zemalja i u područjima koja su tijesno povezana s radom Agencije,

—    detaljan uvid u provedbu temeljnih/ljudskih prava u praksi : bogato iskustvo u području pravne, društvene, političke ili praktične provedbe temeljnih/ljudskih prava, kao što je iskustvo u radu na terenu i analizi podataka, pružanju tehničkih savjeta i pravnih mišljenja ili rad za međunarodnu vladinu, odnosno nevladinu organizaciju,

—    izdavanje mišljenja ili preporuka : iskustvo u sastavljanju nacrta mišljenja ili preporuka na državnoj ili međunarodnoj razini u vezi s područjima interesa Agencije,

—    izvrsno korištenje znanstvenim stilom engleskoga jezika : izvrsno poznavanje engleskog jezika u govoru i pismu. Engleski jezik (8) upotrebljava se u usmenoj i pisanoj komunikaciji u sklopu Znanstvenog odbora.

PREDNOSTI

Sljedeća četiri kriterija smatrat će se dodatnim prednostima:

sadašnje ili prethodno obnašanje funkcije redovitog profesora u trajnom zvanju ili druge istraživačke funkcije u akademskoj ustanovi,

stečena doktorska diploma,

stručno iskustvo u multidisciplinarnom okruženju, po mogućnosti u međunarodnom kontekstu,

iskustvo u inovativnoj i učinkovitoj diseminaciji rezultata istraživanja prema različitim ciljnim skupinama.

Posebno će se ocijeniti ispunjavanje prethodno navedenih osnovnih kriterija prema ljestvici bodova, činjenica i dokaza u nastavku.

1.   Znanstvena izvrsnost (0–30 bodova)

objava relevantnih znanstvenih radova – najmanje deset kvalitetnih publikacija,

relevantna stručna mišljenja, preporuke ili zaključci predani državnim tijelima,

relevantni istraživački projekti u različitim državama članicama EU-a,

relevantno iskustvo u podučavanju u različitim državama članicama EU-a te u predsjedanju međunarodnim konferencijama, sudjelovanju u međunarodnim radnim skupinama i multidisciplinarnim projektima.

2.   Međunacionalno i usporedivo iskustvo (0–15 bodova)

relevantno iskustvo u terenskom radu, uključujući primjerice višenacionalna istraživanja,

relevantno iskustvo u političkom i pravnom savjetovanju u međunarodnom ili transnacionalnom kontekstu,

relevantno iskustvo u uspoređivanju političkih sustava i usporednih ustavnih prava (EU).

3.   Detaljni uvid u stanje temeljnih/ljudskih prava u politici i praksi (0–15 bodova)

relevantno iskustvo u području javne uprave ili politike, uključujući sadašnje ili prijašnje obnašanje rukovodećih funkcija,

relevantno iskustvo u području sudstva, uključujući sadašnje ili prijašnje obnašanje rukovodećih funkcija,

relevantno iskustvo u području nevladinih organizacija, uključujući sadašnje ili prijašnje obnašanje rukovodećih funkcija,

relevantno iskustvo u području nacionalnih institucija za ljudska prava ili drugih tijela za ljudska prava na razini države, uključujući sadašnje ili prijašnje obnašanje rukovodećih funkcija,

relevantno iskustvo u području temeljnih prava na međunarodnoj razini, uključujući sadašnje ili prijašnje obnašanje rukovodećih funkcija.

4.   Izdavanje mišljenja ili preporuka/zaključaka (0–15 bodova)

bogato iskustvo u prenošenju znanstvenih istraživanja u odgovarajuće preporuke za primjenu u praksi,

bogato iskustvo u pružanju sažetih stručnih mišljenja važnih za politiku, predstavnicima javne uprave i nevladinim organizacijama,

bogato iskustvo na položaju znanstvenog urednika,

iskustvo u prenošenju temeljnih prava široj javnosti.

5.   Izvrsno korištenje znanstvenim stilom engleskoga jezika (0–10 bodova)

izvrsno korištenje znanstvenim stilom engleskoga jezika u pisanim materijalima,

bogato iskustvo u pisanju i uređivanju znanstvenih radova na engleskom jeziku.

Za kriterije koji su navedeni kao prednosti dodijelit će se ukupno od 0 do 5 bodova.

Potreba osiguravanja pravedne zemljopisne i rodne zastupljenosti također će se uzeti u obzir u fazi odabira.

4.   PODNOŠENJE PRIJAVA

Molimo kandidate da svoje prijave podnesu elektroničkim putem na portalu Agencije: http://fra.europa.eu/en/about-fra/recruitment/vacancies

U obzir će se uzeti samo prijave podnesene putem interneta. Prijava će se smatrati prihvatljivom samo ako sadržava sljedeće:

pismo s iskazom interesa (najviše jedna stranica),

obrazac za registraciju dostupan na portalu Agencije, na stranici povezanoj s ovim pozivom na iskaz interesa,

popis znanstvenih radova objavljenih u knjigama i časopisima koji uključuju stručni pregled, uključujući sažetke pet najrelevantnijih članaka (od toga tri sažetka trebaju biti na engleskom jeziku). U kasnijoj fazi postupka odabira može se zatražiti dodatna popratna dokumentacija.

Pojašnjenja u vezi s pozivom i postupkom prijave mogu se zatražiti ma e-adresi:

selection-scientific-committee@fra.europa.eu

5.   POSTUPAK ODABIRA, IMENOVANJE I MANDAT

Predodabir

Ravnatelj Agencije priprema i organizira rad u svrhu predodabira članova Znanstvenog odbora. Također predsjeda povjerenstvom za predodabir kojeg čine voditelji odjela Agencije i osoba koju u tu svrhu imenuje Vijeće Europe. Dva člana Upravnog odbora FRA-e mogu sudjelovati u povjerenstvu za predodabir kao promatrači.

Povjerenstvo za predodabir provjerava prihvatljivost kandidata u pogledu kriterija prihvatljivosti. Neispunjavanje jednoga od tih kriterija dovodi do isključivanja tog kandidata iz sljedećih faza postupka odabira.

Povjerenstvo za predodabir zatim procjenjuje svakog kandidata koji ispunjava uvjete u skladu s kriterijima odabira. Povjerenstvo će za svakog kandidata sastaviti „obrazac pojedinačne procjene” koji će uključivati kratak komentar i istaknute posebne prednosti/nedostatke pojedinog kandidata.

Ravnatelj će rezultate postupka predodabira predstaviti Izvršnom odboru FRA-e, zajedno s informacijama o kandidatima koji se ocijene kao neprihvatljivi.

Odabir

Izvršni odbor procjenjuje sve kandidate na temelju utvrđenih kriterija odabira.

Prilikom te procjene Izvršni odbor razmatra sljedeće:

rad povjerenstva za predodabir,

potrebu da stručna područja članova Znanstvenog odbora obuhvaćaju područja koja su najvažnija za rad FRA-e,

potrebu osiguravanja podjednake zemljopisne i rodne zastupljenosti.

Izvršni odbor podnosi popis najprikladnijih kandidata Upravnom odboru. Na tom popisu treba biti navedeno više od 11 osoba i manje od 22 osobe. Popis će također uključivati dodijeljene bodove i zaključak u vezi s prikladnošću svakog pojedinog kandidata za funkciju člana Znanstvenog odbora.

Predsjednik Izvršnog odbora predstavit će rezultate postupka odabira Upravnom odboru, uključujući i evidenciju o kandidatima koji nisu uključeni u navedeni popis i kandidatima koji su proglašeni neprihvatljivima.

Operativne službe Agencije pružaju tehničku i logističku potporu u postupku odabira.

Imenovanje

Na temelju popisa koji podnese Izvršni odbor, Upravni odbor Agencije imenuje članove Znanstvenog odbora nakon savjetovanja s nadležnim odborom Europskog parlamenta. Kandidati koje se ne imenuje bit će uvršteni na popis uspješnih kandidata.

Prema članku 14. stavku 2. Uredbe, članovi Odbora imenuju se na mandat u trajanju od pet godina koji se ne može produljiti.

Popis uspješnih kandidata vrijedi tijekom trajanja mandata imenovanoga Znanstvenog odbora. U slučaju slobodnog radnog mjesta Upravni odbor imenovat će novoga člana s popisa uspješnih kandidata. Mandat osobe koja se zaposli na to slobodno radno mjesto trajat će do kraja mandata Znanstvenog odbora. Međutim, prema članku 14. stavku 1. Uredbe Upravni odbor u postupku imenovanja mora slijediti jednaki postupak koji je primijenjen za imenovanje prvobitnog člana, uključujući savjetovanje s Odborom LIBE Europskog parlamenta. Potencijalni kandidati trebali bi imati na umu da, s obzirom na to da su sastanci Odbora LIBE javni, Odbor može objaviti imena i životopise kandidata. Potencijalni kandidati imaju pravo prigovora na objavu svojih podataka slanjem e-poruke na adresu selection-scientific-committee@fra.europa.eu

6.   IZJAVA O OBVEZI, INTERESIMA I POVJERLJIVOSTI

Članovi Znanstvenog odbora imenuju se na pojedinačnoj osnovi. Članovi se obvezuju na samostalno djelovanje, neovisno o vanjskim utjecajima. Zbog toga će se od njih zatražiti da daju izjavu o preuzimanju obveze i izjavu o interesima (9).

Također će se zatražiti izjava o povjerljivosti kako bi se poštovala pravila o povjerljivosti prilikom rukovanja podatcima koje Agencija izričito proglasi „ograničenima ili povjerljivima” (10).

7.   JEDNAKE MOGUĆNOSTI

FRA potiče sve osobe koje ispunjavaju kriterije prihvatljivosti i koje žele postati članovima Znanstvenog odbora FRA-e da se prijave.

FRA provodi politiku jednakih mogućnosti i osigurava da u njezinim postupcima odabira nema diskriminacije na temelju spola, boje kože, rasnog, etničkog ili društvenog podrijetla, genetskih osobina, jezika, vjere ili uvjerenja, političkog ili bilo kojeg drugog mišljenja, pripadnosti nacionalnoj manjini, imovine, rođenja, invaliditeta, dobi ili seksualne orijentacije kao ni bilo kojeg drugog statusa.

FRA je predana postizanju rodne ravnoteže te se stoga na prijavu posebno potiču kandidatkinje.

8.   ZAŠTITA OSOBNIH PODATAKA

Napominjemo da FRA neće vraćati prijave kandidatima. Osobni podatci koje FRA zatraži od kandidata obrađuju se u skladu s Uredbom (EZ) br. 45/2001 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. prosinca 2000. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka u institucijama i tijelima EU-a i o slobodnom kretanju takvih podataka (11). To se posebno primjenjuje na povjerljivost i sigurnost takvih podataka.

Osobni podatci obrađuju se isključivo u svrhu postupka odabira. Ako kandidati imaju pitanja u vezi s obradom svojih osobnih podataka, mogu ih poslati na e-adresu:

selection-scientific-committee@fra.europa.eu

Kandidati također u svakom trenutku imaju pravo obratiti se Europskom nadzorniku za zaštitu podataka putem stranice http://www.edps.europa.eu

9.   ROK ZA PRIJAVU

Krajnji rok za podnošenje prijava je 7. srpnja 2017. u 13:00 (prema lokalnom vremenu, GMT + 1).

Imajte na umu da zbog velikog broja prijava koje zaprimamo može doći do problema u obradi tolike količine podataka u sustavu kada se bliži rok za podnošenje prijava. Stoga savjetujemo podnošenje prijave dovoljno vremena prije roka.


(1)  Uredba kojom je ona osnovana, koju je donijelo Vijeće Europske unije, objavljena je u SL L 53, 22.2.2007., str. 1.

(2)  Članak 2. Uredbe Vijeća (EZ) br. 168/2007 od 15. veljače 2007. o osnivanju Agencije Europske unije za temeljna prava.

(3)  Vidjeti članak 28. Uredbe (EZ) br. 168/2007.

(4)  Čl. 19. Poslovnika Agencije Europske unije za temeljna prava.

(5)  Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove („Odbor LIBE”).

(6)  Čl. 24. Poslovnika Agencije Europske unije za temeljna prava.

(7)  Napomena: Radni jezik za sve sastanke i dokumente, kako za FRA, tako i za članove Znanstvenog odbora, je engleski. FRA prevodi samo konačne inačice svojih dokumenata na druge jezike EU-a, pa se stoga od kandidata očekuje vrlo visoka razina znanja engleskog jezika u slušanju, govoru i pismu jer prevođenje i tumačenje nisu mogući u sklopu rada Odbora.

(8)  Čl. 4. st. 2. Poslovnika Agencije.

(9)  Čl. 27. st. 2.. Poslovnika.

(10)  Čl. 26. st. 2.. Poslovnika.

(11)  SL L 8, 12.1.2001., str. 1.